Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.04.2013., 03:38   #1
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Hladenje, napajanje i raspored elemenata u kucistu

zamjenjen stock vent sa 140mm - Xilence 2CF
4. i 5. - 2 x 120mm - stock ventilatori sa kucista Zalman Z11 Plus - ZA1225CSL. Cini mi se da su slicni kao i ovi ovdje.
6. 120 mm - vent od napajanja (OCZ Fatal1ty 750W).

Do prije dva dana situacija je bila slijedeca:
- Excalibura nije bilo
- Rad od procesora je bio okrenut sa rebrima vertikalno - kao, hladio je i RAM
- Napajanje je bilo okrenuto "prema vani" - dakle, nije vuklo zrak iz kucista nego "sa poda".

Excalibur je sada ovdje privremeno - bucan je taj mali gad, previse bucan Btw, zakacio sam ga vezicama koje se mogu vidjeti na slikama.

Dakle, promjene su:
- dodan excalibur
- okrenut rad od procesora da moze zrak prolaziti "vodoravno" kroz njega
- okrenuto napajanje da ispuhuje zagrijani zrak iz kucista

Temperature sam mjerio sa par alata (Aida64, Core Temp, AXTU - ASRock Tuning Utility, Sapphire Trixx, FurMark), i prikazao sam ih u tablici na zadnjoj slici.

Sad mene zanima slijedece:

1) CPU:
- Da li je normalno da se taj procesor popenje tako visoko?
- Da li je uopche normalna ta temperatura u idle-u?
- Cim pokrenem nesto procesorski zahtjevno - njemu je dovoljno svega par sekundi da se temperatura podigne na +50 stupnjeva - doslovce se temperatura podize za 1°C / 1°sec, a i brze.

2) GPU:
- Da li su normalne te radne temperature: 40ak stupnja u idle-u i 70 pod full load-om?
- Da li grafickoj mozda "smeta" sto je od CPU hladnjaka udaljena svega kojih 4mm?

3) PSU:
- Napajanje mi se ne svida, tj. "glasan" je ventilator --> cuje se kao neko "pistanje" iz njega, nije da sad to nesto grebe ili tko zna sta, ali jednostavno mu je to u krvi valjda - citao sam po raznim mjestima da znaju ventovi na OCZ napajanjima biti glasniji.
Ima tko kojih prijedloga o kvalitetnom modularnom(!) i tihom napajanju?

4) Razmisljam da sve (120mm) ventilatore poskidam i zamjenim sa Sycthe-ovima.
U oko su mi upali "Gentle Typhoon" i "Slip Stream". Ciljam na tisinu - komp mi radi 24/7 i smjesten je u spavacoj sobi, tako da bi htio i malo spavati u (kolikoj-tolikoj) tisini
Ove od 140 mm ne bih mijenjao - Spire sa prednje strane me sluzhi super - tih je i lijepo hladi. A Xilence na procu - odlicno hladi, tih je i ima metalna krilca

Eto, bilo koji prijedlozi i ideje su dobrodosli.

Slike u prilogu.
-->
Pozdrav i postovanje.

Noviji sam clan ovih foruma, i prolistao sam teme na ovom sajtu, i imam par pitanja i nejasnoca. S obzirom da se

vecina toga odnosi na "problem" hladenja, temu sam prikacio ovdje.

Kao prvo, konfiguracija:
MoBo: ASRock 970 Extreme4
CPU: AMD Phenom II x4 965 BE
RAM: 2 x 4 GB DDR3 Mushkin Ridgeback
GPU: Sapphire HD 5850 Xtreme
Storage:
- SSD: Corsair Force GT 90GB
- HDD: WD Green 2TB (WD20EARX)
PSU: OCZ Fatal1ty 750W
Case: Zalman Z11 Plus

Ventilatori (po brojevima sa slike)
1. 120 mm - Cooler Master Excalibur
2. 140mm - Spire
3. Rad - Cooler Master GeminII SF524 --> zamjenjen stock vent sa 140mm - Xilence 2CF
4. i 5. - 2 x 120mm - stock ventilatori sa kucista Zalman Z11 Plus - ZA1225CSL. Cini mi se da su slicni kao i ovi ovdje.
6. 120 mm - vent od napajanja (OCZ Fatal1ty 750W).

Do prije dva dana situacija je bila slijedeca:
- Excalibura nije bilo
- Rad od procesora je bio okrenut sa rebrima vertikalno - kao, hladio je i RAM
- Napajanje je bilo okrenuto "prema vani" - dakle, nije vuklo zrak iz kucista nego "sa poda".

Excalibur je sada ovdje privremeno - bucan je taj mali gad, previse bucan Btw, zakacio sam ga vezicama koje se mogu vidjeti na slikama.

Dakle, promjene su:
- dodan excalibur
- okrenut rad od procesora da moze zrak prolaziti "vodoravno" kroz njega
- okrenuto napajanje da ispuhuje zagrijani zrak iz kucista

Temperature sam mjerio sa par alata (Aida64, Core Temp, AXTU - ASRock Tuning Utility, Sapphire Trixx, FurMark), i prikazao sam ih u tablici na zadnjoj slici.

Sad mene zanima slijedece:

1) CPU:
- Da li je normalno da se taj procesor popenje tako visoko?
- Da li je uopche normalna ta temperatura u idle-u?
- Cim pokrenem nesto procesorski zahtjevno - njemu je dovoljno svega par sekundi da se temperatura podigne na +50 stupnjeva - doslovce se temperatura podize za 1°C / 1°sec, a i brze.

2) GPU:
- Da li su normalne te radne temperature: 40ak stupnja u idle-u i 70 pod full load-om?
- Da li grafickoj mozda "smeta" sto je od CPU hladnjaka udaljena svega kojih 4mm?

3) PSU:
- Napajanje mi se ne svida, tj. "glasan" je ventilator --> cuje se kao neko "pistanje" iz njega, nije da sad to nesto grebe ili tko zna sta, ali jednostavno mu je to u krvi valjda - citao sam po raznim mjestima da znaju ventovi na OCZ napajanjima biti glasniji.
Ima tko kojih prijedloga o kvalitetnom modularnom(!) i tihom napajanju?

4) Razmisljam da sve (120mm) ventilatore poskidam i zamjenim sa Sycthe-ovima.
U oko su mi upali "Gentle Typhoon" i "Slip Stream". Ciljam na tisinu - komp mi radi 24/7 i smjesten je u spavacoj sobi, tako da bi htio i malo spavati u (kolikoj-tolikoj) tisini
Ove od 140 mm ne bih mijenjao - Spire sa prednje strane me sluzhi super - tih je i lijepo hladi. A Xilence na procu - odlicno hladi, tih je i ima metalna krilca

Eto, bilo koji prijedlozi i ideje su dobrodosli.

Slike u prilogu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg‎
Views:	599
Size:	272.1 kB
ID:	11990   Click image for larger version

Name:	2.jpg‎
Views:	551
Size:	490.5 kB
ID:	11991   Click image for larger version

Name:	3.jpg‎
Views:	549
Size:	214.3 kB
ID:	11992   Click image for larger version

Name:	4_strujanje_zraka.jpg‎
Views:	1196
Size:	229.6 kB
ID:	11993   Click image for larger version

Name:	5_tablica.png‎
Views:	531
Size:	5.0 kB
ID:	11994  

0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 08:56   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
1) CPU:
- Da
- Da
- Nista zabrinjavajuce

2) GPU:
- Da
- Ne

3) PSU:
- Sve je vec receno na forumu.

4) Zamijeni
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2013., 13:24   #3
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Glede napajanja i kvalitete imaš poprilićan izbor 1. , 2. ili 3. , 4.

A glede zamijene ventilatora na kućištu sam i sam pokušao riješiti na naćin kompletne zamijene ali to i nije baš ispalo dobro tj. nisam baš dobio na tišini jer ukoliko imaš 4+ ventilatora i naravno grafa i napajanje dakle 6kom nema tišine.
Imam Antec 300 i ventovi su 1x140mm Noctua NF-14 FLX radi na cca 1000 okr. na plafonu
Zadnji ispuh 120mm isto Noctua NF S12B FLX na cca 900okr
Naprijed upuh 120 mm Glacialtech na cca 900okr

Na cpu cooler Termaltake jing sam namontiro Noctua 120mm S12b FLX na cca 900okr tu su prije bili original ventovi u push-pul kombinaciji od 120mm na cca 1200okr. e sad jel prijašnje riješenje bilo bolje....... cpu je na defaultu.

Tu i nema neke tišine e sad jedino još smanjiti redukcijama sve te okretaje da svi vrte na max 800okr. ali kakvo će onda biti hlađenje jer vrućine su na vratima sve to je s komponentama pod "moj komp"

Moguće riješenje kupiti kvalitetnije i veće kućište ili.... netražim baš "grobnu tišinu" ali vjerujem da bi se dalo poraditi na još malo manje buke, tako da mislim da je ulog u sve te nove ventilatore upitan.
Jer sve što se vrti na više od cca 800 okr stvara buku i ćuje se naravno stvar je sve osobnog dojma što je kome buka i glasno.
Koliko sam dao za coolere cca 450kn mogao sam skoro kupiti novi case uz prodaju svog cca 300kn bilo bi cca 100ojra a tu se već ima izbora.
ECHO je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na