Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.05.2022., 22:47   #1
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
(riješeno) CPU ili MBO problem?

Prije nekih tjedan dana sam si složio novu mašinu, pod moj komp je kompletan hardver. Te sam odmah prvi dan naišao na problem pri prvom paljenju i mislio da sam ga riješio ali očito nisam.
Dakle pri prvom paljenju računalo nije davalo sliku ali nije prijavljivalo nikakve greške na ledicama za prijavu grešaka, zamjenio sam najprije hdmi kabel, dobio sliku te nakon instalacije windowsa i svega potrebnoga prebacio natrag na DP kabel.
Slijedeći dan nastaje problem, dakle pri prvom paljenju nakon kompletnog gašenja računalo ne želi bootati, niti dati sliku, te gori crveno led lampica na ploči za CPU. Nakon par pokušaja ponovnog paljenja računalo se normalno upali kao da dođe k sebi, uđe u windowse i radi bez problema nakon toga. Znači višesatni gaming, surfanje i generalno korištenje računala.
Ima li netko kakav savjet do čega bi moglo biti?
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 06:05   #2
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Udi u Bios i vrati sve na default postavke, obavezno save prilikom izlaska iz Biosa.
Ako to ne pomogne, prije nego krenes sa postupkom iskljuci naponski kabel iz napajanja na kucistu.
Na ploci imas malu okruglu bateriju, izvadi je vani otprilike 30 sekundi, zatim vrati natrag i pokreni racunalo i vidi dali je sve dobro.
stitrek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2022., 07:39   #3
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Postavke u BIOS-u i jesu sve na defaultu pošto intela nisam imao godinama pa se nisam ni usudio prčkati po postavkama, osim što sam upalio xmp profil. Budem probao njega isključiti pa vidjeti ako bude šljakalo.
Čudno mi je to što zapne na tome kad POST-a, i stoji ledica za cpu upaljena. Ali čim uđe u windowse nakon nekoliko pokušaja sve radi kako treba. Nebi li trebao bit problem u radu da je CPU u kvaru?
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:09   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Na matičnoj ploči je zadnja verzija BIOS-a?
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:11   #5
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Da, čim sam posložio sve i instalirao windowse napravio sam BIOS flash, čak sumnjam da bi to toga moglo i biti. Sada sam probao izvaditi bateriju, ništa. Ugasio fast startup u power opcijama windowsa, nije pomoglo. Pokušam restart u windowsu za recovery, ne pali se. Opet daje no signal i tako stoji.
Sada ne mogu više ni u BIOS ući da bi podesio sve.
Postoji možda mogućnost da grafa jednostavno ne pušta signal na DP dok se PC boota?
Jer na dan kad sam ga posložio, prvo paljenje sve ok, nikakve greške ne javljaju ledice na ploči, kemijam do čega može biti, probam na HDMI spojiti grafu i eto slike.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:18   #6
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Imaš neku drugu grafičku karticu za probu? Moguće da je grafička, ali trebaš probati. Druga potencijalna točka za probu je napajanje.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:20   #7
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Nemam drugu grafu, u fazi nabavke sam druge, kao i napajanja. Jel moguće možda da zeza to što nemam drugi 8 pin cpu konektor spojen pošto mi napajanje ni nema dva 8 pin cpu konektora?
Sad sam provjerio, nakon va]enja baterije BIOS se resetirao. Jer mi se RAM vratio na 2667 mhz, znači očito je do nečega drugog kad ne dobivam sliku pri paljenju i pri resetiranu računala.

Zadnje izmijenjeno od: Bub0. 04.05.2022. u 08:25.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:27   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Nemam drugu grafu, u fazi nabavke sam druge, kao i napajanja. Jel moguće možda da zeza to što nemam drugi 8 pin cpu konektor spojen pošto mi napajanje ni nema dva 8 pin cpu konektora?
Sad sam provjerio, nakon va]enja baterije BIOS se resetirao. Jer mi se RAM vratio na 2667 mhz, znači očito je do nečega drugog kad ne dobivam sliku pri paljenju i pri resetiranu računala.
Moguće, grafička bi uvijek trebala imati oba konektora spojena.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:31   #9
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Moguće, grafička bi uvijek trebala imati oba konektora spojena.
Nisi me razumi, 8 pin EPS CPU drugi konektor nije spojen u matičnu ploču pošto ga napajanje fizički nema, spojen je samo jedan.
Grafička nema nikakvo dodatno napajanje, vuče svu struju iz slota.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 08:39   #10
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Nemam drugu grafu, u fazi nabavke sam druge, kao i napajanja. Jel moguće možda da zeza to što nemam drugi 8 pin cpu konektor spojen pošto mi napajanje ni nema dva 8 pin cpu konektora?
Sad sam provjerio, nakon va]enja baterije BIOS se resetirao. Jer mi se RAM vratio na 2667 mhz, znači očito je do nečega drugog kad ne dobivam sliku pri paljenju i pri resetiranu računala.
ne bi trebalo biti zbog toga jer da mu nedostaje struje ne bi ti satima radio, ali naravno bolje je imati nego ne

probaj bez xmp profila koristiti neko vrijeme i vidjeti da li se dogada isto

baci si oko i na memory support na stranici od ploce, mozda je trenutna memorija nekompatibilna ili ako imas vise slotova vidi u user manual koje treba koristiti za xmp (mozda ne podrzavaju svi)
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.05.2022., 08:42   #11
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
ne bi trebalo biti zbog toga jer da mu nedostaje struje ne bi ti satima radio, ali naravno bolje je imati nego ne

probaj bez xmp profila koristiti neko vrijeme i vidjeti da li se dogada isto

baci si oko i na memory support na stranici od ploce, mozda je trenutna memorija nekompatibilna ili ako imas vise slotova vidi u user manual koje treba koristiti za xmp (mozda ne podrzavaju svi)
Memorija je ubačena u drugi i četvrti slot kako u manualu i stoji. Zeza ga to paljenje npr nakon što je cijelu noć bio ugašen i taj restart. Kad stisnem restart on samo javi na monitoru no signal i tako stoji, a pri paljenju npr ujutro moram čak nekoliko puta paliti i gasiti računalo da bi podignuo normalno windowse. Vidjet ću još sutra kako će biti, budem još probao preko HDMI kabela spojiti monitor pa vidjeti ako daje sliku.
U slučaju da daje onda je očito do grafičke kartice neki problem pri paljenu računala.
Sad sam gledao na msi stranici stoji da je u slučaju korištenja non-K procesora moguća nekompatibilnost sa XMP profilima. Znači da je moguće da je do toga.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 09:59   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Nisi me razumi, 8 pin EPS CPU drugi konektor nije spojen u matičnu ploču pošto ga napajanje fizički nema, spojen je samo jedan.
Grafička nema nikakvo dodatno napajanje, vuče svu struju iz slota.
Sorry, sad vidim da piše CPU. Bolje je probati s napajanjem koje ima dva konektora, čisto da eliminiraš da ti je ovo napajanje baš rubno i da mrvicu veće opterećenje stvori smetnju pri bootanju. Moguće da zato i XMP ne prolazi uvijek na testu pri bootanju.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 10:06   #13
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Sad se PC pali bez problema, ali evo već treći freeze po redu na random.
Prva dva puta je bilo kada sam tu počeo pisati post, jednom prije u igri na radnom. Sad mi se već širi problem, možda je stvarno cpu u banani ili ploča možda, ili čak i napajanje. Možda su i windowsi, jer imam instalirano windows 11.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 10:07   #14
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Postoji možda mogućnost da grafa jednostavno ne pušta signal na DP dok se PC boota?
Jer na dan kad sam ga posložio, prvo paljenje sve ok, nikakve greške ne javljaju ledice na ploči, kemijam do čega može biti, probam na HDMI spojiti grafu i eto slike.
Oko ovoga se poigraj, mislim da ti je tu problem.
Kada matična "skuži" da nemaš signal od grafičke, pali ti se lampica za neispravni CPU. Imaš f CPU, bez IGPU-a.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 10:09   #15
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Oko ovoga se poigraj, mislim da ti je tu problem.
Kada matična "skuži" da nemaš signal od grafičke, pali ti se lampica za neispravni CPU. Imaš f CPU, bez IGPU-a.
Da, da, u pitanju je F cpu bez integrirke. Trenutno nemam ni od koga posuditi drugi gpu jer sam i ovaj jedva iskopao od šogija u nekoj njegovoj staroj mašini koja je bila na posudbi kod mene. Ionako uskoro planiram uizeti i novo napajanje i grafičku, tako da do tada barem da imam koliko toliko funkcionalan komp.
Eto upravo sada, blokada totalna. Sad se pc sam od sebe restarta cim uđe u windowse. Znaci ne mogu ni raditi vise na njemu. Nista, preostaje onda vidjeti dal je stvarno do graficke problem ili do necega drugog.

Zadnje izmijenjeno od: Bub0. 04.05.2022. u 10:20.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 10:19   #16
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Pa probaj spojiti monitor na HDMI i drži ga tako par dana. Ako radi kao kažeš.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 10:32   #17
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Spojio HDMI, odmah je proradilo sve kako treba. Znači normalno ušao u BIOS, PC se upalio normalno kako i treba, evo za sada radi i dalje kako treba. Probat ću opet malo igrati i koristiti računalo pa vidjeti kako će biti dalje. Moguće da je do DP porta na grafi, da dolazi u konflikt sa driverima ili windowsima.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 12:23   #18
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Nije pomoglo niti ovo sa hdmi kabelom, sada naizmjenice svijetle lampice cpu i ram.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 13:27   #19
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Lijepo sve rastavi van kućišta na stolu, izvadi memoriju i CPU, a prije toga još jednom napravi Clear CMOS vađenjem baterije. Ostavi tak nekoliko minuta, pa onda ponovno sve posloži u kućište.

Moguće da je do procesora, a i do memorije, a pošto je memorijski kontroler integriran u sam CPU, onda na ovaj način možeš dodatno provjeriti da nije slučajno nešto "krivo sjelo na mjesto".
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 16:00   #20
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Sutra ujutro ponovno sve to probam, pa javim kako je proslo.
Hvala svima na savjetima.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 16:59   #21
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
instaliraj HWinfo i pogledaj gore na vrhu, sta kaze pod SA VID voltazu?
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2022., 17:39   #22
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Trenutno sam na poslu, veceras kada stignem budem sve probao.
SA VID voltaža je minimum 1.038, maximum 1.125 i average 1.083.

Zadnje izmijenjeno od: Bub0. 04.05.2022. u 23:21.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 12:07   #23
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Bub0 Pregled postova
Trenutno sam na poslu, veceras kada stignem budem sve probao.
SA VID voltaža je minimum 1.038, maximum 1.125 i average 1.083.
U biosu, nadi opciju VCCSA ili se mozda malo drugacije zove no u svakom slucaju sadrzi SA i manualno postavi na 1.25V (bez brige, sve ispod 1.4 se smatra sigurnim).
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 15:24   #24
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 17:13   #25
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
ma to nije nikakav problem, to se samo odrazava na par stupnjeva temperature i to ne na svim plocama...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 17:50   #26
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Izgleda da sam rijesio problem. Stavio sam voltazu kao je zwer sugerirao i spojio natrag hdmi kabel, i za sada sljaka.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 18:01   #27
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
A sad probaj sa DP kabelom.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2022., 18:59   #28
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Nema potrebe, ovako sve sljaka. Vrtio sam cinebench r23, memtest i furmark. Sve je stabilno, ocito je nesto do dp porta na grafi ili monitoru. Dovoljno mi je da komp radi kako treba, ionako sam u nabavci nove graficke pa cu lako probati kad ubodem novu.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na