Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2022., 09:34   #511
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Molim preporuku 240 vodenog hlađenja za i5-12600k.
Gledao sam AC Liquid Freezer II 240 I EKBW EK-AIO Basic 240 i još neka, ali se ne kužim u to.
Pa sa Liquid freezerom nećeš pogriješiti.Ja ga imam i zbilja je ok.Em po novom daje 6 godina garancije,em je duplo jeftiniji od ostalih premium hlađenja koja ne hlade ništa bolje.
Jedino što nema rgb,pa ako te ne smeta,kupuj!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2022., 09:55   #512
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ne smeta što nema rgb, jedino ne znam koliki je problem što ne pokriva cijelu površinu Alder Lake procesora?
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2022., 10:33   #513
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Ne smeta što nema rgb, jedino ne znam koliki je problem što ne pokriva cijelu površinu Alder Lake procesora?
A to ne znam. Ja koristim ryzena, i meni hladi odlično.
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2022., 12:56   #514
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ide definitivno AC Freezer Liquid II 240.
Sad trebam savjet oko stavljanja termalne paste.
Nisam slagao računala od socketa 775, a i sad me isto dobro služi i svakih cca 2. godine promjenim pastu i razmažem ju cijelom površinom cpu-a i nikad nisam imao problema sa temperaturama i preljevanjem iste sa cpu-a.
Na koji način mi je najbolje/najpametnije nanjeti pastu na i5-12600k u kombinaciji sa ovim vodenim?
S obzirom da ne pokriva čitavu površinu cpu-a ima li smisla nanjeti tako ili ima neka bolja varijanta?
Koristim MX-4 pastu.

Freezer bi išao na gornju stranu kučišta i on je koliko vidim tvornički podešen na push varijantu.
Ostaviti tako ili je bolje staviti na pull?
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2022., 13:35   #515
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110


Push ostavi, da gura zrak van prema gore kroz hladnjak.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2022., 14:13   #516
emilblomsky
Premium
Moj komp
 
emilblomsky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: karlovac
Postovi: 2,036
Citiraj:
Autor tintin Pregled postova
Ide definitivno AC Freezer Liquid II 240.
Sad trebam savjet oko stavljanja termalne paste.
Nisam slagao računala od socketa 775, a i sad me isto dobro služi i svakih cca 2. godine promjenim pastu i razmažem ju cijelom površinom cpu-a i nikad nisam imao problema sa temperaturama i preljevanjem iste sa cpu-a.
Na koji način mi je najbolje/najpametnije nanjeti pastu na i5-12600k u kombinaciji sa ovim vodenim?
S obzirom da ne pokriva čitavu površinu cpu-a ima li smisla nanjeti tako ili ima neka bolja varijanta?
Koristim MX-4 pastu.

Freezer bi išao na gornju stranu kučišta i on je koliko vidim tvornički podešen na push varijantu.
Ostaviti tako ili je bolje staviti na pull?
Topli zrak ide uvijek prema gore u kučištu.Ako stavljaš hladnjak gore onda mora biti push,da izvlači taj topli zrak iz kučišta.
Sad da si nam još rekao koje kučište imaš ,bilo bi sve lakše.
Al ,ajde ,da pretpostavim da je neko solidno u pitanju.Naprijed stavi pull,dva ili tri venta ,ovisno koliko preferiraš,i gore stavi na push vodeno. Otraga na push jedan, jel! Uvijek imaš opciju i push/push staviti na hladnjak.

Ja imam naprijed freezera u pull/pull ,jedan otraga na push,i dva gore na push!
Ispod grafičke dva na pull!
__________________
Phil of the future!
emilblomsky je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2022., 15:48   #517
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor emilblomsky Pregled postova
Topli zrak ide uvijek prema gore u kučištu.Ako stavljaš hladnjak gore onda mora biti push,da izvlači taj topli zrak iz kučišta.
Sad da si nam još rekao koje kučište imaš ,bilo bi sve lakše.
Al ,ajde ,da pretpostavim da je neko solidno u pitanju.Naprijed stavi pull,dva ili tri venta ,ovisno koliko preferiraš,i gore stavi na push vodeno. Otraga na push jedan, jel! Uvijek imaš opciju i push/push staviti na hladnjak.

Ja imam naprijed freezera u pull/pull ,jedan otraga na push,i dva gore na push!
Ispod grafičke dva na pull!
Ne kuzis sta znaci push a sta pull kad su radijatori u pitanju, u oba slucaja ce izvlaciti topli zrak, kod pusha struja zraka prvo prolazi kroz vent a onda radijator, dok kod pulla je prvo radijator pa onda vent. U oba slucaja je smjer toka zraka isti... Razlike u temperaturi push i pull-a su marginalne...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 09:42   #518
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Na žalost ne stane mi AC Freezer Liquid II 240 u kučište koje imam pa molim preporuku nekog kučišta gdje se matična ne montira skroz na vrhu nego najmanje 15 cm (visina radijatora + ventilatora).

EDIT:
Malo sam se prevario...
Nekakvih cca 7 cm (38 mm radijator + 25 mm ventilator) od vrha kučišta pa do gornjeg dijela matične ploče bi trebalo biti dovoljno za postaviti vodeno hlađenje.

EDIT2 :
Mislim da ću morati u obzir uzeti i varijantu montiranja vodenog na prednju stranu kučišta.
Kako tu postaviti ventove na radijator?
Idealno bi bilo da su u tom slučaju cijevi od radijatora dolje, a vrh radijatora pri vrhu kučišta.
Još samo da nađem kučište koje to omogućuje...

Zadnje izmijenjeno od: tintin. 06.02.2022. u 06:27.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 06:08   #519
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Ide vodeno hlađenje definitivno na prednju stranu kučišta s time da ventovi guraju zrak van iz kučišta.
Kako u tom slučaju postaviti ventove na vrhu i otraga?


EDIT:
Na MSI stranici su postavili sliku testiranja i ispada da je najbolje instalirati vodeno hlađenje naprijed sa cijevima dolje te da ventovi na radijatoru vuku zrak unutra, a ventovi na vrhu i otraga van.

Zadnje izmijenjeno od: tintin. 08.02.2022. u 06:25.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 13:08   #520
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
To su neke nebuloze, 5C razlike izmedju cijevi gore ili dole, smijesno..

Al ne kompliciraj, stavi rad napred usis i sve ostalo prema van...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 13:59   #521
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Možda ako im je slaba pumpa pa položaj cijevi toliko utječe na prirodan tok hladne/tople vode
Moja logika bi bila da je AiO vjerojatno dovoljno jak da hladi CPU-u, a ako i nije pojačat će okretaje ventilatora/pumpe i opet dobro. Tako da bi me više brinulo kako imat što hladniji zrak unutar kućišta da se ostale komponente ne bi pregrijavale - tj nikad ne bi stavio vrući upuh u kućište.
Znači AiO obavezno da izvlači zrak, najbolje na vrhu kućišta jer je to i prirodan smjer kretanja toplog zraka, i samo stavit dovoljno jake ventove naprijed/dolje za upuh hladnog zraka u kućište, plus što ja volim imat pozitivan pritisak (znači upuh > ispuha uvijek) kako bi eliminirao što više prašine jer svi upusi imaju filtere pa prašina ne ulazi kroz rendom proreze u kućištu...
Što se tiče izbora kućišta, mislim da većina "boljih" modela podržavaju 240 AiO na gornjoj strani, izaberi si par modela koji ti se sviđaju i odi vidjet na stranice proizvođača dal piše da su kompatibilni sa top mounted 240mm AiO.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 15:17   #522
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Problem je sto AC Liquid Freezer II ima viši radijator... 38mm, dok je većina kučišta prilagođena za 28mm radijatore + još 25mm za ventove u oba slučaja.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 15:48   #523
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ja mogu pogledat/izmjerit Define R6, al kolko vidim u speckama, može ić AiO ali visina RAM-a ne smije bit veća od 35mm, znači da pokriva dio ploče vjerojatno...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 04:45   #524
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Phanteks Eclipse 500A prema specifikacijama ima 65mm na vrhu mjesta za vodeno hlađenje.
Kakva su ta kučišta kvalitetom i kakvi su ventilatori koji dolaze s njim (2x140mm)?

Zadnje izmijenjeno od: tintin. 09.02.2022. u 05:04.
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 13:14   #525
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Možda ako im je slaba pumpa pa položaj cijevi toliko utječe na prirodan tok hladne/tople vode
Moja logika bi bila da je AiO vjerojatno dovoljno jak da hladi CPU-u, a ako i nije pojačat će okretaje ventilatora/pumpe i opet dobro. Tako da bi me više brinulo kako imat što hladniji zrak unutar kućišta da se ostale komponente ne bi pregrijavale - tj nikad ne bi stavio vrući upuh u kućište.
To su cesti mitovi... Visinska razlika nema nikakve veze s "tezinom" pumpanja pumpi, koliko god imas "uzbrdice" u loop-u, toliko imas i "nizbrdice" pa se to ponistava.
Isto tako vruci zrak o kojem pricas, zrak koji izlazi iz radijatora je neznatno topliji od zraka koji ulazi, 1-2 stupnja. To ti je taj "vruci" zrak...
ansha je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 13:55   #526
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924