Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.09.2019., 10:40   #1
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
4G/LTE Dvije antena - koje su prednosti ?

Bok,

evo jučer sam konačno običnu tv antenu prepravio da radi na 4G/LTE frekencijama, i moram priznati da sam jako zadovoljan s rezultatom.

router je: ZTE MF 283 PLUS

bez antena: Signal strength -85 dBm
sa antenom: Signal strength -71 dBm

međutim na Tele2, jednostavno bez obzira na jačinu signala brzina interneta je tak tak... ujutro je još ok, ali poslije podne je banana.

pa me interesira, ako bi napravio još jednu takvu antenu ili kupio antenu (nebitno)

dali bi sa dvije antene brzina interneta bila dvostruka ili ne ? što konkretno dobijem sa MIMO funkcijom ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 13:28   #2
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Izgleda da ti je onda odašiljač opterećen dosta, probaj rano ujutro ili kasno navečer testirat brzinu kad je najmanje opterečenje mreže
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.09.2019., 14:29   #3
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Izgleda da ti je onda odašiljač opterećen dosta, probaj rano ujutro ili kasno navečer testirat brzinu kad je najmanje opterečenje mreže
to sam testirao, ali nažalost kao što veliš najvjerojatnije je bazna stanica opterećena. jer ujutro je ok, popodne je banana

a po pitanju druge antene, odnosno ako bi napravio još jednu takvu antenu ili kupio antenu (nebitno)

dali bi sa dvije antene brzina interneta bila dvostruka ili ne ? što konkretno dobijem sa MIMO funkcijom ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2019., 19:24   #4
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,052
Dobio bi jos bolji signal, ali ne i povecanje brzine, jer ti je ona ogranicena opterecenjem bazne stanice.

Ni jedna antena kao niti bilokoja kombinacija antena ti nece rijesit zauzece bazne stanice

Ako ti je odnos signal/šum (SINR) iznad 12 dB, onda vise nista ne mozes postic s antenama glede brzina...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 06:52   #5
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Dobio bi jos bolji signal, ali ne i povecanje brzine, jer ti je ona ogranicena opterecenjem bazne stanice.

Ni jedna antena kao niti bilokoja kombinacija antena ti nece rijesit zauzece bazne stanice

Ako ti je odnos signal/šum (SINR) iznad 12 dB, onda vise nista ne mozes postic s antenama glede brzina...
hvala na odgovoru. tako sam nekako i pretpostavljao

ako mi još možete reći, dali korištenjem satelitske antene bi povečao domet ? jer bi se želio spojiti na drugu baznu stanicu. napravio bih antenu poput sat-kantena,
ali umjesto kantene bi koristio gore navedenu LPDA antenu u kombinaciji sa satelitskom. znam da sat-kantene imaju dosta dobar domet, cca 3-4km ?

a što se tiče signala, imam jedino ove podatke:

ZTE MF 283 PLUS

bez antena: Signal strength -85 dBm
sa antenom: Signal strength -71 dBm
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 12:18   #6
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,052
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
ako mi još možete reći, dali korištenjem satelitske antene bi povečao domet ? jer bi se želio spojiti na drugu baznu stanicu. napravio bih antenu poput sat-kantena,
Ne znam, niti ti mogu to savjetovat, jer to ovisi o nizu nepoznatih uvjeta.

Sat antene jesu "naj jace" i naj usmjerenije, ali samo ako su tocno izvedene za zadani zadatak.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 15:41   #7
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
Ok. Hvala na odgovoru
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 20:11   #8
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Kad smo vec na temi, frendu je signal na a1 homeboxu onako, poluocajan, cim se priblizi 100m prema gradu vec se signal i brzina poprave...sad pitanje, s obzirom da ne koristi krovnu tv antenu, kako da nju iskoristi za 4g signal? Ima sa krova do sobe gdje je ruter spusten coax kabel, da li se njega moze iskoristiti?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 21:26   #9
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,052
Ovisi, ako je koax 75 Ohmski za TV antenu onda bas i ne. Treba vidit i koja frekventna podrucja pokriva ta TV antena.

Ako je koax kvalitetni 50 Ohmski za 3G/4G antene/routere, onda treba pazit da nije dulji od 10m, inace se izgubi vise signala nego ga antena moze dobavit...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 21:37   #10
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
ok, vjerojatno postojeci kabel otpada...znaci treba nabaviti 50 ohmski kraci od 10m i sto dalje? samo se spoji na antenu i pripadajuci konektor za ruter? da li bi ista znacilo da spoji npr razdjelnikom jednu antenu na oba konektora od rutera?
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2019., 23:04   #11
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nemoj spajati skupa antene razdjelnikom, pa antene su stavljene u dvije polarizacije namjerno da se razdvoji prijemni MIMO signal a time bi ih spojio pa nebi ništa dobio osim lošijih perfomansi / brzine itd.

Kvalitetni koaks znači da se ne koriste RG58 , RG174 već H155 , RF240...tj. sa malim gubicima na radnim frekvencijama. ( na par metara dužine i nižim radnim frekvencijama kao 800MHz može i RG58 poslužiti).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2019., 23:49   #12
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
ok, vjerojatno postojeci kabel otpada...znaci treba nabaviti 50 ohmski kraci od 10m i sto dalje? samo se spoji na antenu i pripadajuci konektor za ruter? da li bi ista znacilo da spoji npr razdjelnikom jednu antenu na oba konektora od rutera?
Imati na umu još jednu "sitnicu" koja dosta često ostane zaboravljena - stavi router što bliže anteni (naravno ako imaš mogućnosti to napraviti) tako da možeš koristiti što kraći antenski kabel.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2019., 13:33   #13
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
po svemu napisanom pretpostavljam da je najbolje uzeti ovo

https://www.wifi-shop24.com/JARFT-4G...tiband-Outdoor

i pripadajuci kabel od 10m (po mogucnosti i kraci)
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2019., 16:00   #14
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ti tehn. podaci za tu antenu su mi sumnjivi .

Za ~ 12 dBi bi na 2600MHz trebala 4 elementa, za 1800MHz isto 4 pa po tome za ~ 9dBi 2 elementa u horizontalnoj polarizaciji , i još sve to nabrojano u vertikalnoj polarizaciji.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na