Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2011., 08:15   #1
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Kupovina hardwarea - kvalitetnije ili češće?

Zadnjih 8 god, kolko koristim kompove, kupovao sam jedino high end komponente i koristio ih dok god se moglo igrat na njima, što je bilo nekih 3-4 god. Pošto više ne ovisim o roditeljima da mi kupuju stvari, pa mi nitko neće soliti pamet ako nadograđujem komp često, razmišljam dali je pametnije kupovati komponente srednje klase češće, pogotovo grafičke kartice.

Npr. mogao bi sad uzeti gtx580, pa ga koristiti solidne 3 god, ili uzeti nešto u cjenovnom rangu 1500-2000 (npr gtx560) pa je koristiti 1-2 god, a zatim kupiti nešto slične cijene što bi imalo bolje performanse od gtx580.

Kakva su vaša razmišljanja o tome?
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 08:31   #2
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Osobno, išao bi uvijek na kvalitetnije. Recimo, prije dvije i pol godine sam kupio 4870x2 i još uvijek nema te igre koju ne mogu igrati u 1920x1200 sa visokim detaljima. I ja sam razmišljao o promjeni grafe, ali jednostavno nemam realni potrebu dok ova dobro radi.
Garro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2011., 09:44   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne treba štedjeti na kućištu i napajanju, a za sve ostalo treba kupovati mainstream tj. ono što nudi najbolji omjer uloženo/dobiveno. Recimo, ta GTX580 je totalno neisplativa jer za 30% manju cijenu ima GTX560, a performanse su samo 10-tak% slabije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 10:12   #4
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Coconut, prema nabava.net-u, 560Ti je dvostruko jeftinija od 580. A razlika u performansama je ipak veća od 10% (odokativno, oko 30-35%).

Za cijenu od cca. 3.200 kuna se mogu kupiti dvije 560Ti koje će imati bolje performanse od bilo koje 580GTX.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 10:26   #5
krzljavi
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Križ
Postovi: 87
Ja isto mislim da je bolje kupovati plaćeno/dobiveno nego odjednom kupiti sve najnaj osim ako ne znaš gdje bi sa novcima
krzljavi je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 10:54   #6
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Razmišljam da mi je sad najbolje kupit HD69xx ili Gigabyteov GTX560 OC.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 11:28   #7
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Razmišljam da mi je sad najbolje kupit HD69xx ili Gigabyteov GTX560 OC.
Slazem se, to su proizvodi koji spadaju u visi mainstream segment i s njima se mogu vrtiti sve danasnje igre (a i buduce)...
Znaci izbor spada na 6950 1Gb / 6950 2Gb / Giga GTX 560Ti OC / MSI GTX 560Ti TF2...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 11:44   #8
pixxeel
Premium
 
pixxeel's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 219
Znači pravo pitanje je, "kupovati kvalitetniju grafičku, ili kupovati grafičku češće"
pixxeel je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 12:20   #9
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Citiraj:
Autor pixxeel Pregled postova
Znači pravo pitanje je, "kupovati kvalitetniju grafičku, ili kupovati grafičku češće"
Pa nije samo grafička, ali moraš se složiti da one najviše pridonose performansama. Možeš preskočiti jednu generaciju CPU-a bez većih gubitaka u performansama.

Da ne spominjem da su kod procesora high-endovi tolko skupi da uopće nema smisla razmišljati o kupovini istih. Uostalom, kad nabavim neki sandy, sumnjam da ću ga mijenjati bar 4 god. Da nisam gamer, nebi uopće mijenjao svoj C2D niti ga overclockao.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 12:45   #10
pixxeel
Premium
 
pixxeel's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 219
Upravo na to sam mislio, ok matična, proc mainstream, i ram drugi najbrži koji se može nabaviti uz noviju grafičku i nema overkilla (koji košta skupe kune) dok ne izađu naslovi koji to sve iskoriste.
pixxeel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2011., 13:19   #11
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Mislim da je bolje kupiti neku komponentu srednje klase koja će držati sve barem 1,5-2 godine nego grunuti odjednom lovu za neku hi-end komponentu, koji ionako,vjerovatno, nećeš iskoristit do maximuma.
Posebno se to odnosi na one koji vole često otvorit kućište, pa nešto čačkat.
Barem je meni zadovoljstvo prodat neku komponentu, pa za razliku love skočit na nešto bolje i tako vrtit komponente.
Na kraju ispada da stalno imaš komponente koje mogu pratit svaku igru.
Malo je drugačija situacija kod onih kojima je komp izvor prihoda,npr video obrada, pa svaka ušdeda na vremenu donosi lovu, onda se isplati stalno uzimat hi-end, koje opet treba vrtit i prodavat što prije da je ostatna vrijednost što veća.
Ako komponente previše zastare, previše igube i opet moraš iskeširat punu cifru.
Kupit pošteno kućište i napajanje, ostalo mjenjat što prije, ovisno o mogućnostima.

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 02.04.2011. u 16:05.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 14:18   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Kupit pošteno kućište i napajanje, ostalo mjenjat što prije ovisno i mogućnostima.
Upravo tako.

Prije toga bih svakako izdvojio kvalitetni monitor, tipkovnicu i mis. Bas tim redosljedom.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 16:12   #13
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
Zadnjih 8 god, kolko koristim kompove, kupovao sam jedino high end komponente i koristio ih dok god se moglo igrat na njima, što je bilo nekih 3-4 god. Pošto više ne ovisim o roditeljima da mi kupuju stvari, pa mi nitko neće soliti pamet ako nadograđujem komp često, razmišljam dali je pametnije kupovati komponente srednje klase češće, pogotovo grafičke kartice.

Npr. mogao bi sad uzeti gtx580, pa ga koristiti solidne 3 god, ili uzeti nešto u cjenovnom rangu 1500-2000 (npr gtx560) pa je koristiti 1-2 god, a zatim kupiti nešto slične cijene što bi imalo bolje performanse od gtx580.

Kakva su vaša razmišljanja o tome?
Nego je**š ti šta?
Smijat ćeš se sam sebi za par godina kada ti to sve padne u drugi, treći plan...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 16:30   #14
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Nego je**š ti šta?
Kolega, ne znam koliko imas godina, ali ako ovakve izjave dajes a imas vise od 16... zapitaj se malo
bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 16:44   #15
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Monitor je glavna stvar, u njega buljimo svi. Tipkovnica i miš su isto bezvremenski, ako uzmeš nešto kvalitetno i što ti odgovara. Ja na primjer, imam godinama isti monitor, tipkovnicu i miš jer nemam potrebe za promjenom.
Napajanje je druga stvar koju rijetko mijenjaš. Uzmeš odmah kvalitetno i ostaviš si malo lufta. Nemoj uzimat napajanje koje je taman dovoljno za trenutni komp. Uzmi jače, pa kasnije nećeš morat opet kupovat novo za nove komponente. Ja sam za puno slabiji komp uzeo trenutno napajanje i izdržati će i slijedeću konfu, a da sam uzeo neko 350-400w jeftilen napajanje, ne bih se baš proslavio sada.
Nadalje, disk i optikaner se isto ne mijenjaju često, pa i to uzmeš kvalitetnije odmah. Isto vrijedi i za ostalu periferiju, printer, kameru nekakvu, skener, volan ... šta god.
Grafu možeš često mijenjat, kao i dodavat ram, ali cpu obično zahtjeva promjenu matične, osim ako naletiš na puno jačeg polovnjaka po prihvatljivoj cijeni u budućnosti. Ja ću morat mijenjat cpu+mbo, jer nemam baš neke mogućnosti nadogradnje u tom pogledu.
Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 17:03   #16
Firkraag
Premium
 
Firkraag's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor tomov Pregled postova
Nego je**š ti šta?
Smijat ćeš se sam sebi za par godina kada ti to sve padne u drugi, treći plan...
upravo suprotno ide
Firkraag je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 17:08   #17
Hrvoje xyz
lepi
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 922
Ja vec dugo ne kupujem nesto novi hardver , nma laptopu sam, ali i dok sam koristio desktop komp , mi nije bila jasna ekipa koja daje par tisuca kuna za najnoviju graficku ili procesor.
razlika u cijeni nikad nije ekvivalentna razlici u jacini od jeftinijih varijanti , a upitna je i korisnost (sistem nemre iskoristit puni potencijal komponente).
Osobno sam kupovao uvijek neke budjet stvari, al dobro ja nisam neki zahtjevniji korisnik.

Jedino sto se laptopa tice mislim da je pametnije u startu uzet "bolju" marku pa poslije nemas zajebancije sa grijanjem i/ili drajverima , ali to je uvjetno jer skoro svaki brend(osim valjda onog macbooka)ima cijeli spektar prijenosinka od ono jednojezgrenih valjda , do ultraskupih preseratorskih sa Swarovski kristalima i susenim uhom jednoroga umjesto obicne plastike..

Citiraj:
upravo suprotno ide
kaj , za par godina ce tugovat sto nije dao 3 soma kuna za onu xy graficku , imao bi 15.3 vise bodova u 3d marku?
daaaaj..

Zadnje izmijenjeno od: Hrvoje xyz. 02.04.2011. u 17:19.
Hrvoje xyz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 17:18   #18
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
U svakom slučaju bolje često mjenjat jeftine komponente nego skupe. Izuzetak je ekipa što ima love oni mogu slobodno reći ožeži po tamburi. Realno danas je puno manja potreba za zamjenom komponenti nego prije 5 ili 10 godina.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 17:22   #19
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Niža srednja klasa je u prosjeku uvijek najbolja opcija.

- Najbolje pogledati svoje potrebe i onda uzeti
- sebi relevantne kategorije i perfomanse u istima.
- Pogledati rezultate kod različitih kartica, procesora...
-i iskoristiti matematiku koju si naučio u osnovnoj školi te dobiti perfomanse / cijenu.

Nema tu ničeg subjektivno.
  Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 17:58   #20
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Po meni (za evriđ juzera); na kratke staze se kupuje mainstream i to: grafička, ploča, procesor i RAM (ovisno), a na dalje bi se trebalo uzeti nešto skuplje; napajanje, kućište i HDD(ovi), optika bla. bla. Periferija je stvar blagdana, odn... darivanja itd

Sad malo OT:

Ma nema do PCE Tržnice.

Prošlo ljeto sam bez pola muke pribavio kolegi komp sa tržnjaka, skoro sve pod garancijom, od redom dokazanih poštenih trgovaca i forumaša. Kad sam sastavio računicu da je sam sve stvari kupio u trgovini nove i zbroj sa tržnjaka; ušteda je bila 1850kn. Od toga na tržnici nisam uspio uhvatiti napajanje, monitor, CPU cooler i grafu. S obzirom na to ušteda bi bila i puno veća, da sam pričekao barem grafu i monitor na tržnici.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 18:28   #21
Firkraag
Premium
 
Firkraag's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor Hrvoje xyz Pregled postova
kaj , za par godina ce tugovat sto nije dao 3 soma kuna za onu xy graficku , imao bi 15.3 vise bodova u 3d marku?
daaaaj..
opet mogu reci upravo suprotno
naime forumas tomov je predbacio da je OP-u interakcija sa suprotnim spolom ("jeb***") sigurno deficitarna čim se toliko bavi hardverom, a što samo govori da u njegovom svijetu te dvije stvari stoje u odnosu obrnute proporcionalnosti a što implicira da je upravo on taj koji je vjerojatno opterećen ovim prvim te stoga je njegovo nastupanje s pozicije neke facetine vjerojatno teže fejkanje
Firkraag je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 18:34   #22
Luce
iVar
 
Luce's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 310
Osobno mislim da je bolje kupiti neku prosjecnu stvar koja ce neko vrijeme drzati svoju vrijednost.Npr: ja gledam da grafu mijenjam u prosjeku neki pola godine bas sam neki dan zamjenio svoju hd3870 + 100kn za nvidia 8800GTX i sad znam da sam naredni 6 mjeseci miran.

Ali ima stvari tipa napajanje koje je bolje odma unaprijed uzet jace pa budes miran.U to sam se i sam uvjerio jer mjenjao sam 3 puta grafu na kumpu i svaki put sam morao uzimat drugo napajanje prvi put grafa nije trazila dodatno napjanje,druga trazila 1x6pin a treca sad trazi 2x6pin.... umjesto da odma uzmem corsaira i budem miran godinama.
__________________

Luce je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 18:47   #23
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
srednja klasa - ili za par miseci odapne ili je već zastarilo - važi za sve komponente.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 19:03   #24
Firkraag
Premium
 
Firkraag's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
srednja klasa - ili za par miseci odapne ili je već zastarilo - važi za sve komponente.
ako recimo uzmemo da je Seasonicova SII ili Corsairova TX serija srednja klasa, ili da je i5 recimo srednja klasa naspram i3 ili i7, kako misliš da će to za par mjeseci zastariti? High end gotovo jednako stari kao i upper midrange, nekad i žešće
Firkraag je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 19:04   #25
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
srednja klasa - ili za par miseci odapne ili je već zastarilo - važi za sve komponente.
Kaj ti se smanje perfomanse odjednom?

Ili ti se pare (koje si bacio za nekaj kaj je skuplje po fps-u) počnu vraćati onda?
  Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 19:35   #26
wireless_os
Premium
Moj komp
 
wireless_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
srednja klasa - ili za par miseci odapne ili je već zastarilo - važi za sve komponente.
Ma kako dane....ajde ne pricaj gluposti. Imam proc iz 2008,a i tada je bio low mid.. Imam graficku placenu u trgovini 600 kn prije cca 2 godine... Evo sve uredno komp obavlja i danas... igram Dragon Age 2 (kao i npr BF2 i slicne) na 1920x1080... naravno na DX9 i bez AA ali sve sljaka i radi kak spada, totalno igrivo. Naravno ko hoce najnoviji eye candy u igrama taj ce morati kesirati malo cesce...ali zbog tih se i radi taj eye candy usostalom.
__________________
*************************************





Intel Celeron G1820
ASRock H81M-HDS
8 GB Kingmax
23'' LG Flatron W2361V
NVIDIA GeForce GTX 960
Samsung Spinpoint F1 @ 1 TB
INTEL SSD - 120 GB
LC POWER LC6650GP3 V2.3
Antec Sonata Elite
MX 518
Logi tipkovnica neka..
NuForce usb DAC


wireless_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 19:47   #27
dekky
Premium
Moj komp
 
dekky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: pula
Postovi: 637
srednja klasa je zakon...sve ostalo je ili premalo ili preskupo.
dekky je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 20:15   #28
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
Srednja klasa imho

Ali kao sta ljudi kazu, neke stvari je bolje kupit kvalitetnije, monitor, mis i tipkovnica
Gemmy je online   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 21:14   #29
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Kod vas čovik stvarno mora biti decidiran i opširan (vatate se za svaku rič).

Ja u u mom kućnom kompu imam danas već starih dijelova (npr. napajanje 500W iz 2005., monitor SyncMaster 2007.) ali nikad nisam to kupovao čim izađe na tržište po napuhanim "in" cijenama, već nakon par mjeseci kad je ta roba postala srednja klasa cijenom i kvalitetom meni zadovoljavajuća.
Desilo se da odapne grafička ili DVD, ili se kupovala nova matična sa procesorom, i opet sam kupio nešto u prihvatljivom srednjem cijenovnom razredu.

Ne znam što bi reka, nisan dovoljno bogat da kupujem jeftino! Meni komp "služi" (moj je rob), a ne da bi se njime falija i trošija novce na njega - zato iman kurve.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 22:28   #30
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
danas se malo cudne stvari desavaju i to vrijedi pogotovo za graficke iz razloga sto sve igre nisu vise "pc" exluziva ,tako recimo ja sa ati hd 4870 igram sve igre vise manje na visokim postavkama i realno gledajuci nemam potrebu za nista bolje...najbolji primjerak je novi crysis 2 koji je prilagodjen konzolama i netrazi vise toliko jak graficki hardware kao i prvi dio..totalno nezahvalno za kupce koji zele kupiti vrhunsku grafika a nemaju software da je iskoristi kako treba..cinjenica da je konfa od prije 2-3 godine pritom mislim na socket 775 i nekog quad-a dovoljna i bit ce dovoljna jos 5 godina za 90 % stvari koji prosjecan korisnik radi tj zahtjeva od kompa...sto nije bio slucaj prije jer su kompovi bili slabi za neke zahtjevnije stvari,no to je stvar proslosti..drugim rijecima po meni nove tehnologija NE,osim ako se ne radi o poslu gdje je vrijeme novac...za sitne pare danas se slozi odlican "stariji" komp na trznici od komponenata cija je vrijednost pala i do 70% nego kad je izasla i to vrhunski komponenti tipa dobra p45 ploca i bolji ddr2,neki quad,grafa 4890 itd...no sve je stvar izbora naravno
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na