Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 04.07.2008., 23:13   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Arrow SSD-ovi ili solid-state diskovi

*********************
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.11.2011. u 21:11.
domy_os je offline  
Staro 19.03.2009., 13:51   #2
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
I evo nas na početku.

Znam da je sr što je MLC.

No stvarno ako mislim riješiti problem trzanja i sr. s laptopom, kupio bi SSD; ali nešto pošteno. Očito da mi Write nije toliko bitan.

Može par preporuka, dakle da je ispod $500. Dakle ne želim zastajkivanja, radi toga i želim SSD.

Koji je onda dobar izbor, OCZ Vertex 80 GB ? 120 GB ?

Našao sam i HDD bay za laptop, ali nisam siguran je li to za moj isto:

http://www.excaliberpc.com/573766/as...-2nd-sata.html
(piše V1, našao sam gdje piše i V1J, a moj je V1JP)
Kova je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2009., 13:58   #3
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
I evo nas na početku.

Znam da je sr što je MLC.

No stvarno ako mislim riješiti problem trzanja i sr. s laptopom, kupio bi SSD; ali nešto pošteno. Očito da mi Write nije toliko bitan.

Može par preporuka, dakle da je ispod $500. Dakle ne želim zastajkivanja, radi toga i želim SSD.

Intel iako je MLC, eto ima naj performanse, zašto, i što ne znam, no ljudi ga fakat hvale, ima tu i tamo neki negativni komentar, ali uglavnom je tipa, meni ne radi uopće

Našao sam i HDD bay za laptop, ali nisam siguran je li to za moj isto:

http://www.excaliberpc.com/573766/as...-2nd-sata.html
(piše V1, našao sam gdje piše i V1J, a moj je V1JP, i izgleda isto kao i ovaj)
pa kolko sam ja upućen, ak ne želiš trzanje, onda je random write za male fajlove jedino što trebaš gledati...
tak je i anand napisao

po mom mišljenju je intel super, al je skup, i mislim da se to ne isplati stavljat u laptop, za tu cijenu onda bolje neki samsungov mlc od 128 gb, a možd bi se dao naći 256 gb
intela nisam nikad probao, al samsunga imam, i vidio sam kak su radile one prve serije samsunga i iz osobnog iskustva znam da se sa sammyem ne može fulat
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 15.12.2011. u 23:58.
darQ je offline  
Staro 19.03.2009., 14:07   #4
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Dečki imam par pitanja.
Dakle s vremenom pefromanse padaju, postoji li išta u vezi toga, kako bi se spriječilo, prepostavljam da ovo nema veze s tim: http://www.anandtech.com/storage/sho...px?i=3531&p=11
Ili ?

Evo ne prevodi mi se, no mislim da je korisno da je to u ovom postu, kada sam već pronašao taj info:

http://www.micron.com/products/nand/mlc-slc

"Generally, MLC NAND offers twice the capacity as SLC NAND in the same size device and comes at a significantly lower cost-per-bit. While designers will have to make some trade-offs in terms of performance and reliability (since SLC NAND is about three times as fast as MLC NAND and offers up to 10 times the endurance); but for most applications, MLC NAND offers the right combination of price and performance. In fact, MLC NAND represents nearly 80% of all NAND Flash shipments. And MLC NAND will soon become the dominant Flash memory of choice for SSDs because its performance is superior to magnetic hard disk drives."

Čitam malo OCZ forum: http://www.ocztechnologyforum.com/fo...highlight=trim (zanima me je li to problem i kod drugih, Intela, Samsunga ??) Jer ovo je razlog zbog kojeg ne želim SSD, što će mi SSD, ako moram paziti da mi je 30% prazno, da koristim neke programe za nadziranje, fragmentiram sa posebnim programima, čistim svako malo itd itd ?

Ovo je korisno štivo. I ako se ovo događa sa OCZom ?! Recite mi vi koji imate već SSD par tjedana, zanima me ova rečenica:

"If you use you drive as the system drive for several weeks you will reach the point when all blocks hold data. Maybe you still have enough free space because you deleted files from the filesystem, BUT the blocks still hold the data. Only if the filesystems tells the SSD to write to a block that alreasy holds data it knows that it is allowed to delete that block and write new data to it. Other than that it has no connection to the filesystem, so free space doesnt matter much, block fragmentation does. Sooner or later most people will reach the point of "all blocks filled", only way to prevent that is to reset the drive with HDDErase every couple of weeks."

I naravno pitanje na koje nitko ne zna odgovor, čekati TRIM ? A meni treba sada rješenje problema. I kupim li neki od skupih SSDova, i ne podržava TRIM, tj. firmware upgrade, onda sam tek napravio sr.

A ne zna se oće li podržavati ovi diskovi

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 19.03.2009. u 15:48. Razlog: Nadopuna
Kova je offline  
Staro 19.03.2009., 16:06   #5
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor darQ Pregled postova
al ja sad iam samsung već kojih mjesec dana, i nisam imo nikakvih problema, testovi isti ko i prvog dana

brat je imao samsungov slc od 16 gb, skoro godinu dana, također nikakav pad performansi
Također, 6mj furao 2x32GB Memoright SLC bez beda.
I nakon 6mj testovi čak i malo bolji nego na početku....
__________________
MC
Sa_Stilom je offline  
Staro 19.03.2009., 16:11   #6
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Sa_stilom. Daj mi molim te reci, na temelju tvoje izjave ovisi moja kupnja !

Imaš li kakve problema sa Intelom ? Ikakve ?

Pročitaj malo pls forum ako ti se da od OCZa gore sam stavio link. Ljudi se masovno žale, u biti skoro pa je sigurno da ne radi niti jedan Vertex u malo zahtjevnijim uvjetima. Dakle kada se snimi par puta skroz do kraja i obriše, da nakon toga ne VIDI uopće BIOS disk, i da gubiš sve podatke s diska, i moraš ponovno instalirati OS, ima li i Intel takvih problema ? Ne mogu naći ništa online.
Kova je offline  
Staro 19.03.2009., 16:52   #7
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Intelovci stižu u Ponedjeljak. Do sada sam imao MemoRight GT 2x32GB SLC.

Ako tražiš od mene savjet, jedino što ću reći jest:
SLC ako trebaš perfomanse
MLC ako trebaš štednju

Sad bi netko rekao po čemu to, pa "jednako" troše...
- Koliko para, toliko muzike.

Koliko sam ja shvatio, SLC nema toliko problema koliko MLC, ali zato koštaju više... Iskustva do sada sam imao samo sa MemoRightom. Po testovima, mnogim koje sam čitao, SLC je za mene jedina opcija.

Mnogo MLCova mi je palo za oko, ipak, jeftiniji su, ali kad tad se pročulo da to nije to.

Da moram uzeti MLC, uzeo bi Intela.
A da mogu birati MLC ili RaptorVelociti, hm.... teška odluka, neću ni razmišljat (brijem da bi zel 2xRaptora, iako 600GB naspram 80GB..)

Evo moj review Raptora o kojima pričam, pa baci oko 200-250MB/s RW, a ipak imaš 600GB na raspolaganju (cijena 230€/kom):
http://forum.pcekspert.com/showthrea...ghlight=veloci
__________________
MC
Sa_Stilom je offline  
Staro 19.03.2009., 16:54   #8
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 893
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Pročitaj malo pls forum ako ti se da od OCZa gore sam stavio link. Ljudi se masovno žale, u biti skoro pa je sigurno da ne radi niti jedan Vertex u malo zahtjevnijim uvjetima. Dakle kada se snimi par puta skroz do kraja i obriše, da nakon toga ne VIDI uopće BIOS disk, i da gubiš sve podatke s diska, i moraš ponovno instalirati OS, ima li i Intel takvih problema ? Ne mogu naći ništa online.
Nemam intela ali citam dosta po forumima u zadnje i taj problem sigurno ne postoji s intelovim diskovima.
borgy je offline  
Staro 19.03.2009., 17:02   #9
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
ovak, dali je ssd slc ili mlc, to je najmanje bitno...
najbitnije je kakav je kontroler i koji je proizvođač diska
ak je kontroler jmicron ( OCZ, patriot, gskill.... ) od tog treba bježat, to ne kupit ni pod koju cijenu...
ak je kontroler samsung, to je ok...

e sad, ak trebaš disk za radit similacije za nasu, onda kupiš one neke iodrajvove s slično...
ak trebaš za neke boleštine za stolni komp, onda uzmeš intela....
a ak trebaš neš za laptop, onda uzmeš samsunga ili mtrona....
i toj to...
tak ja to sve vidim...
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline  
Staro 19.03.2009., 17:05   #10
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Uh. Cijena bi bila onda ista. Ali za iste pare dobio bi 32 GB I to mi je dovoljno za boot i osnovne programe, ali onda mi se ne uklapa u to VMWare koji toliko koristim.

Bar 64, još bi se nekako prilagodio 64 .., 80 super, a 120 idealno !

Uf. Što da napravim.

Btw, trenutno mi disk čita 40 tak MB/s maks, plus piše 30 MB/s max ! Tako da pisanje od 70 je više od 2 puta brže, a čitanje je čak 6 puta brže, a pošto meni uglavnom treba čitanje, i ponešto pisanja, naime koristio bi 2nd HDD drive od 160 GB kao slave, i na njega bi snimao što treba snimati !

4500 kn .. za 64 slc.

Koristio bi ga u laptopu za početak, nadao bi se rješenju problema, a kasnije bi možda složio desktop za taj disk.

No evo problema, sada trenutno imam u jednom google chromeu 10-tak tabova. Imam 7 FF browsera otvoreno, još 5-6 chrome browsera, CuteFTP, WinMail, Trillian, Excel !

I svako malo mi kompjuter toliko trza, tj. stane da moram čekati po 10-15, čak 30 sec da mogu pomaknuti miša ! Sve komponente rade, priznam nisam Vistu optimizirao, ali gledao sam resurse, ima ih, CPU je oko 70%, RAM od 4 GB koristi max 2.8, to kada još VMWare upaljen. Dakle nije usko grlo ni proceso ni memorija. Disk rošta ko lud kada tako zapne ! Tih 20-30 sec, JE PUNO PREVIŠE i dolaze obično u kritičnim trenucima kada radim više toga, ali ovise mi novci o tih 30 sec ! Znam da vam već idem na živce, no možda se netko prepozna u svim ovim postovima, i eto ako riješim taj problem, će biti korisno

Izgleda da ću ići na 64 GB SLC Intel, i pljunuti cca 4500 kn ! Malo još pogledam sve, .. zbog ovih 30 sec, jučer skoro izgubio 360 €, slijedeći puta ću izgubiti, rađe onda stavim tih 360 € sastrane, dodam još i kupim SLC, prednost i je što ga većina nema, i dobit ću par ms prednosti nasprem konkurencije, što je isto profitabilno

Sada samo treba pronaći 64GB SLC što jeftinije. Gledam možda Austrija, pa kada se makne merver cca 606 €

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 19.03.2009. u 17:18. Razlog: Nadopuna
Kova je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2009., 17:12   #11
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Evo, darQ je sve objasnio.

Pa kupi 2.5" disk koji se vrti na 7200, potraži neke review:

Ovo je moj 120GB u laptopu:


Sa teme:
http://forum.pcekspert.com/showpost....31&postcount=1

edit: ako se sjećam, Hitachi ima odlične 2,5 diskove, one travelstar, ili kak se zovu:
http://www.hardcoreware.net/reviews/review-315-3.htm

(googlaj malo)
__________________
MC
Sa_Stilom je offline  
Staro 19.03.2009., 18:28   #12
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Hm, randome access 14.6 ms !?

Pa to je kao da sam s Magarca prešao na konja, a ja želim leoparda po brzini uspoređujem

Opcije koje sam ja gledao, su ili cijela konfiguracija sa VelociRapotorima u RAID0, ili SSD u laptop pa ne moram kupovati novu konfiguraciju !

Meni ovdje 1 mali SSD od 64-80 GB mijenja cijelu konfiguraciju koju ne moram kupovati u slučaju da ispunjava moje ZAHTJEVE ! A konfiguracija ne dođe 4.500 kn, već 5-6.000 kn, čak i 7.000, a s monitorom i više, takva koja bi zadovoljila moje prohtjeve (sa 2 Veloci u RAID0) !
Kova je offline  
Staro 19.03.2009., 18:48   #13
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Uh. Cijena bi bila onda ista. Ali za iste pare dobio bi 32 GB I to mi je dovoljno za boot i osnovne programe, ali onda mi se ne uklapa u to VMWare koji toliko koristim.

Bar 64, još bi se nekako prilagodio 64 .., 80 super, a 120 idealno !

Uf. Što da napravim.

Btw, trenutno mi disk čita 40 tak MB/s maks, plus piše 30 MB/s max ! Tako da pisanje od 70 je više od 2 puta brže, a čitanje je čak 6 puta brže, a pošto meni uglavnom treba čitanje, i ponešto pisanja, naime koristio bi 2nd HDD drive od 160 GB kao slave, i na njega bi snimao što treba snimati !

4500 kn .. za 64 slc.

Koristio bi ga u laptopu za početak, nadao bi se rješenju problema, a kasnije bi možda složio desktop za taj disk.

No evo problema, sada trenutno imam u jednom google chromeu 10-tak tabova. Imam 7 FF browsera otvoreno, još 5-6 chrome browsera, CuteFTP, WinMail, Trillian, Excel !

I svako malo mi kompjuter toliko trza, tj. stane da moram čekati po 10-15, čak 30 sec da mogu pomaknuti miša ! Sve komponente rade, priznam nisam Vistu optimizirao, ali gledao sam resurse, ima ih, CPU je oko 70%, RAM od 4 GB koristi max 2.8, to kada još VMWare upaljen. Dakle nije usko grlo ni proceso ni memorija. Disk rošta ko lud kada tako zapne ! Tih 20-30 sec, JE PUNO PREVIŠE i dolaze obično u kritičnim trenucima kada radim više toga, ali ovise mi novci o tih 30 sec ! Znam da vam već idem na živce, no možda se netko prepozna u svim ovim postovima, i eto ako riješim taj problem, će biti korisno

Izgleda da ću ići na 64 GB SLC Intel, i pljunuti cca 4500 kn ! Malo još pogledam sve, .. zbog ovih 30 sec, jučer skoro izgubio 360 €, slijedeći puta ću izgubiti, rađe onda stavim tih 360 € sastrane, dodam još i kupim SLC, prednost i je što ga većina nema, i dobit ću par ms prednosti nasprem konkurencije, što je isto profitabilno

Sada samo treba pronaći 64GB SLC što jeftinije. Gledam možda Austrija, pa kada se makne merver cca 606 €
ev ja sam trenutno otvorio na svom laptopu 7 FF-ova, u svakom 13 tabova, pustio da mi nod skenira disk, skidam torrente, pustio benč diska u atto-u, i sve radi ok, jedino je proc na 90 % i pojelo mi gigu rama....

i da, niš ne trza, instalirana mi je zadnja verzija win 7
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline  
Staro 19.03.2009., 18:53   #14
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Koji točno disk imaš Samsung koji ? Sorry ako nisam pročitao, ispričavam se svima !

Ja isto mislim Win 7 staviti
Kova je offline  
Staro 19.03.2009., 19:06   #15
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Koji točno disk imaš Samsung koji ? Sorry ako nisam pročitao, ispričavam se svima !

Ja isto mislim Win 7 staviti
ovaj :
http://www.geeks.com/details.asp?inv...at=HDD&cpc=JAD
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline  
Staro 19.03.2009., 19:18   #16
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ako sam dobro shvatio SLC ne može biti veći od 64 GB ?
Kova je offline  
Staro 19.03.2009., 20:03   #17
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 893
Trenutno ih nema, vjerojatno jer bi cijena bila ogromna. Inace ne postoji razlog zasto ne bi bili veci.

EDIT: Ocito ih trenutno ima i vecih

Zadnje izmijenjeno od: borgy. 20.03.2009. u 16:46.
borgy je offline  
Staro 20.03.2009., 03:40   #18
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Postoji 128 GB SLC, od Memorighta ..

http://www.memoright.cn/en/showpro.a...5&action=pptt2

Ali ipak mi se ne trosi $3.000 na 1 disk od 128 GB !

64 slc ili 80 mlc. E sada pričate da to nije bitno, no slc su kud i kamo trenutno bolji. Po svemu osim po odnosu cijena/kapacitet !
Kova je offline  
Staro 20.03.2009., 04:32   #19
darQ
I'm nightrider
Moj komp
 
darQ's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 718
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Postoji 128 GB SLC, od Memorighta ..

http://www.memoright.cn/en/showpro.a...5&action=pptt2

Ali ipak mi se ne trosi $3.000 na 1 disk od 128 GB !

64 slc ili 80 mlc. E sada pričate da to nije bitno, no slc su kud i kamo trenutno bolji. Po svemu osim po odnosu cijena/kapacitet !
gle, najbolji odgovor bi ti mogao dati netko tko ima i slc samsunga i intela, međutim, ja nemam, al mogu ti reći da moj sammy bez sumnje uz pjesmu odradi ono što sa klasičnim hdd-om ne bih mogao raditi...
ak tražiš disk koji će ti za laptop premjestiti pojam uskog grla sa hdd-a na neku drugu komponentu, npr procesor, bez ikakvog grizodušja ti mogu reći da je ovo što ja imam pravi izbor...

jel intel bolji, sigurno da je, al je i duplo skuplji, i mislim da jedan laptop ne može iskoristiti ono što taj intel može ponuditi, hoću reći da mislim da s intelom na istom laptopu nećeš moći otvorit duplo više ff-ova i kromova i ovog trećeg što si naveo nego na jednom sammy-u uz iste performanse, mislim da je to sigurno i mislim da se zbog toga ne isplati trpat te intele u laptop...

al opet, to je moje mišljenje, jer, ja imam samo samsunga, nemam i intela pa da ih mogu usporediti...
što se tiče pada performansi, ja sam na svom izvrtio jedno 100 testova i promjenio 7 operativnih sustava, skidao torrente u prosjeku po 5 sati dnevno i skinuo sam oko 60gb podataka preko torrenta, mlađa braća su igrala wow...sve u svemu, nisam baš štedio disk, međutim, rezultati svih benčeva su isti kao i prvi put kad sam ih zavrtio....tak da, ak postoje neki padovi performanski, siguran sam da bih ih do sada primjetio...
tak da ono, za laptope, ja odgovorno tvrdim da intel nije jedini izbor

u svakom slučaju, spominjao si onaj 2nd hdd bay u kojeg planiraš tutnuti hdd, na njega strpaš podatke, na ssd instaliraš sve ostalo i to je to...nema zime
__________________
plug & pray

Lenovo L440

Intel iCore i7 4702MQ
16GB DDR3
Intel HD 4600 GPU
14-inch LED-backlit fHD IPS (1920 x 1080, 300 nit) matte display
Intel Wireless-N 7260, BlueTooth
Samsung 850PRO 1TB
Logitech M705
6cell baterija
Windows 10 Pro 64bit

Pošteni trgovci: 1, 2, 3, 4
darQ je offline  
Staro 20.03.2009., 09:39   #20
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Ima i SLC od 256GB
Solidata:
http://www.alibaba.com/product/selen...rd_Drives.html

Koje sam mislio kupiti jer su po spec. jači od Intelovca, ali nisam htio riskirati, pošto nema poštenog review-u o njima.

Ima i kod nas ih za kupiti, ali velim, nisam htio biti prvi koji će ih probati:
http://ssd.hr/solidata.php
__________________
MC
Sa_Stilom je offline  
Staro 20.03.2009., 09:44   #21
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ima li kakvih SSD-ova od 512 GB? Mijenjao bih ovaj disk u svom notebooku, a 500 GB mi je trenutno nekakav optimum...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 20.03.2009., 10:05   #22
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Ima li kakvih SSD-ova od 512 GB?
se šališ?

neki od 64GB dođe do cca 400$
a ako ovaj od 128 GB dođe oko 3000 $, znači ne ide baš proporcionalno cijena gore...
onda za neki od 500GB(ako i postoji) bi morao dati kao za neki auto, pa ako si toliko lud...
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera
TomRi je offline  
Staro 20.03.2009., 10:28   #23
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Ne mislim još kupovati, samo me zanima...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 20.03.2009., 14:59   #24
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ma MLCovi su jeftiniji, ali nekako svi najavljuju 512 GB, ..

Čuj, znam da mi nije laptop neki monstrum ! No po prvi puta u životu bi volio vidjeti što je bottle neck, ako to nije disk !

4 GB RAMA Cruical 667 Mhz, 2x 1.83 GHz, ...

Istina je da možda iskoristivost ne ide na maximum, no to je i dobro, što ne ? Ionako ih treba paziti , a i lako ja danas sutra prebacim taj disk u komp gdje će opet biti usko grlo

Mislim da nije pre skupo $330, za 80 GB MLC, još nisam 100% siguran da si uzmem SLC 64 GB !

Da razmišljam o Sammyiju, ali nekako se sada već nabrijao na Intela ili nešto u tom rangu. Možda kada bi moj laptop podržavao RAID, pa 2 Sammija od 128 GB, e to bi bila jedna od opcija

Navodno A-Data radi neki novi kontroler, i najavljuju bolesni read - write .., a i Solidata ima bolesne performanse, bar tako piše na njihovim stranicama, ali nigdje ne mogu naći nikakav test niti gdje ima za kupiti !

Ništa, prvo mi je cilj nabaviti 2nd hard disk case, našao sam part number, samo nitko ne dostavlja u HR.

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 20.03.2009. u 16:29. Razlog: Izmjena :)
Kova je offline  
Staro 20.03.2009., 16:46   #25
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Solidata ti rekoh ima za kupiti kod nas, ali ja nisam htio kupiti pošto nije bilo opcije, ako mi se ne sviđa, da mogu vratiti :-)
__________________
MC
Sa_Stilom je offline  
Staro 20.03.2009., 16:57   #26
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 893
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
se šališ?

neki od 64GB dođe do cca 400$
a ako ovaj od 128 GB dođe oko 3000 $, znači ne ide baš proporcionalno cijena gore...
onda za neki od 500GB(ako i postoji) bi morao dati kao za neki auto, pa ako si toliko lud...
Novi samsungov MLC SSD fenomenalnih performansi od 256GB na e-bayu dodje ispod 1000$.a Dva takva i dobar RAID kontroler i prodje se ispod 3000$.
Nije to to, ali neka se nadje i ta opcija.
borgy je offline  
Staro 20.03.2009., 16:57   #27
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ma kod nas piše cijena samo za 2 modela, a za ostale ne mogu vidjeti. Uostalom tko bi kupio kod nas ? Pogotovo te nove stvari ?

A kakvi su solidata ? Koriste Samsung memoriju, a čiji kontroler ?

Hm, novi diskovi od 256 GB od Samsunga, zvuči temtping, ali opet, nema nikakvih testova..

Moj laptop ne podržava RAID Stoga nema smisla stavljati recimo 2 x 64 ili 128, MLC Šteta.

Zadnje izmijenjeno od: Kova. 20.03.2009. u 18:08.
Kova je offline  
Staro 20.03.2009., 18:19   #28
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Moj laptop ne podržava RAID Stoga nema smisla stavljati recimo 2 x 64 ili 128, MLC Šteta.
Izlaze SSD diskovi kod kojih su u jednom kucistu dva diska u RAID 1 polju. Kostaju, imaju manji kapacitet, ali...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 20.03.2009., 19:08   #29
Kova
***2CROwded***
 
Kova's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Cro
Postovi: 1,610
Ja bi Raid0 Nije li Raid0 za poboljšanje performansi, a Raid1 Mirror, ne trebam backup imam external hard

Hm, Samsung 256 GB, sada mi full zapeo za oko. Mislio sam uzeti 64 GB intel SLC (X25-E), dodje cca $800, a Samsung 256 GB, sličnih ili istih pefromansi dođe cca $900 !

A vjerujem i da će cijene vrlo uskoro past, radi masovne proizvodnje.
Kova je offline  
Staro 20.03.2009., 19:34   #30
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Kova Pregled postova
Ja bi Raid0 Nije li Raid0 za poboljšanje performansi, a Raid1 Mirror, ne trebam backup imam external hard

Hm, Samsung 256 GB, sada mi full zapeo za oko. Mislio sam uzeti 64 GB intel SLC (X25-E), dodje cca $800, a Samsung 256 GB, sličnih ili istih pefromansi dođe cca $900 !

A vjerujem i da će cijene vrlo uskoro past, radi masovne proizvodnje.
Trebalo bi vidjeti, mozda moze i u RAID0. BTW, cijene su vec jako pale, ali jos uvijek je to bitno skuplje od diska (i vjerojatno ce uvijek i biti).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na