Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2018., 09:34   #1
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Excel praćenje proizvodnje

Poz svima.

Ukratko

1. Imamo 20-30 aktivnih radnih naloga u firmi u svakom trenutku.
Za svaki se vodi poseban excel file i podaci se unose svaki dan. Prošle godine 882 radna naloga.
Napravio sam tablicu u excelu koja je identična za sve fileove.
2. Trebao bih zbirnu tablicu koja bi iz svakog filea povukla podatke i osvježavala ih (ne copy paste kako sada radim), tako da kad se promijeni unos u pojedinom radnom nalogu da se to vidi u zbirnoj tablici.
3. Na kraju iz te zbirne tablice napravim pivot i vidim sve.

Imate kakve ideje?
Jel bi mi koristio access za to ili sve mogu u excelu?
Realno planiramo erp software, ali dok krene implementacija proći će vremena pa moram ovako.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: šokre. 12.03.2018. u 10:21.
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2018., 14:28   #2
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Na dva načina...

Prvi je jednostavniji, ali ćeš morati (jednom) proći kroz patnju da izlinkaš svih 800 naloga. Slijedeći puta kad se otvori, bi ažurirao sve vrijednosti automatski. NB. za svaki novi nalog, morao bi unijeti novi red sa linkovima u tablicu.
Naime, umjesto copy-paste kao do sada, koristio bi copy-paste link (to ti je kad klikneš desno dugme, pa odabereš 'paste special', pa onda 'paste link').
Ali se bojim da bi mu 800 linkova bilo previše... možda da linkaš samo one koji se još uvijek mijenjaju, a ostaviš copy-paste one za koje si siguran da se neće promijeniti.

Drugi je više automatski, ali bi neko morao napisati rutinu u VBA koja čita naloge jedan po jedan i upiše podatke u tablicu. Ako ti nije sila, priloži 3 naloga i glavni fajl sa tablicom - pa ću ti to napisati kad budem imao malo vremena.
mradovan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2018., 15:15   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
U tom slučaju trebao bi imati i naredbu za unos novog radnog naloga u zbirnu tablicu i za izbacivanje (kada se nalog izvrši).

Ne znam kako će Excel reagirati na sve te linkove, hoće li to pucati ili ne. Svakako je ERP kvalitetnije rješenje, mada i ono ima svojih mušica.

Znam na koji način funkcionira primjerice od hrvatske firme Vanado softver Pauk (ERP+MES), GoInfo-a ERP (imaju ured u Zagrebu) te naravno njemački SAP koji je puno veći sustav.
Ne bih ti bilo zogrega odmah kod implementacije ERP-a, napraviti i povezivanje CAD-a (ako imate razvoj nekakav) sa ERP-om i/ili MES-om u području radnih naloga, tehnologije i strukture, te naravno optimizacije proizvodnje po danu/tjednu/mjesecu. Primjerice ako se treba i nesting odraditi i slično. Uštedi se dosta vremena kod projektiranja...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2018., 15:43   #4
šokre
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 324
Tnx dečki. Ovo s linkom radi samo unutar istog filea. Nisam uspio između različitih excel fileova.
Mislim da bi macro to mogao.
Budem ti poslao kad još malo posložim tablice.
A što se tiče ERP-a, strah me da ne uletimo u to i polomimo zube.
Trebalo bi prvo složiti situaciju sada inače će biti muka kad krene implementacija.
A i sav ovaj rad će mi korisititi.
__________________
šokre je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2018., 00:10   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Trebalo bi biti isto i između fajlova. Tipa ovo sam prvo naletio, kada se radi ručno:
http://www.motortrend.com/news/17-mo...00-hp-or-less/

Excel ima dosta tutoriala kako koristiti njegov VBA, ali je problem što nema help, odnosno API dokumentaciju ako se ne varam. Najteže je početi, meni je trebalo cca. 6mjeseci da pohvatam osnove. Sada bez problema radim u 4-5 VBA za različite softvere i povezivanje njih međusobno.

ERP ionako prilagođavaš firmi, no uz dobrog implementatora koji ima iskustva, ćete dobiti puno više od očekivanog i vjerojatno ćete mijenjati svoje procese u firmi na bolje.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na