Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2023., 19:21   #4021
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Koje to klime imaš da si toliko razočaran?

Mi na poslu imamo ovako nesto;
Mitsubishi SAV kuyacPalac ... 3 ovakva tornja koji pogone 30-ak stropnih jedinica.
Svaka prostorija ima 1-2 puhalice, ovisno o velicini i svoj tač termistat za podešavanja.
Ja sam očaran sistemom. Radi prejebeno ...
A bokte, i ti si našo. Mogo si Cisco Nexus 9200 sa TP-linkom uspoređivat...
Oboje su svičevi...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 19:25   #4022
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Zavisi koji plin je u pitanju. Ovaj prije R410 nema više za nabavit.
Odnosno ima, ali komplikacije. A ni R410 nisam ziher.
A ostali kvarovi, ybg. Ovisi jel ti dođe instalater ili pravi serviser klime.
Za ovo drugo, znam jednog na području Ri, ovo sve drugo su ako mene pitaš instalateri navikli naplaćivat 200€ instalaciju i 50€ "servis" u kojem ni vent ne skine da ga pošteno opere.
I onda zavisi jel popravak isplativ, ima li djelova...

znam sve za ciscenje. to su stare fore hebga, al nece oni da skidaju bas rado vent dole ,jer znaju da se uprav moze desit sa klimom ovo sto se meni desava sad sa ovim gofnom.

rade "veliki" servis ako to trazis, al ti onda to i naplate vise.

410 je nutra da, al AFAIK ide na to i R32.
da, instalater sam i ja. to i moja baba moze radit samo da imam pumpu i ostali alat.
treba pravog servisera znalca dovuc, al onda to kosta vise neg da ovaj "instalater" stavi neku jeftilen klimu.
al onda opet mislim da si necu dopustit jeftilen smece od klime jer to down the line znaci problemi.


ako idem idem na MITSUBISHI MSZ-HR35VFK/MUZ-HR35VF.


hebga za crni petak je bio na 5316kn (bez ugradnje), sad je 6000kn .
jel znate jel uskoro (prije ljeta) bude jos neko snizenje, onaj cyber i ta s*anja, da pricekam i ubodem miceka?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 19:35   #4023
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442



nije baš idealno. Ima ograničenja u odnosu na singlesplit, ali ja nisam htio kititi kuću s pet vanjskih jedinica jer mi je ružno, više struje troše i više buke prave.

Kod unutarnje AP20 je i prva brzina ventilatora preglasna i previše puše. Više brzine su skroz neugodne jer pušu u valovima, kao uUuUuUuU, nije ravnomjerno, jedino prva ima jednoličan šum. Na jednoj AP20 jedinici mi dodatno krcka plastika kad se grije/hladi.

Jedna unutarnja AP35 mi je u garaži pa buka nije bitna, ali ova u dnevnoj prvo na sekundu uključi ventilator na max pa smanji i onda drnda u nekim intervalima, kao da ventilator o nešto udara, ali nije uvijek tako. Prednje krilce kad se okreće stvara kao neki zvuk sirene, prvo sam mislio da netko u autu svira par kuća dalje, onda skužim da je klima.

Vanjska jedinica 5F102VF izvana skoro nečujna, a iznutra grmi. Ventilator se ne čuje, ali kompresor ubija čim je vanjska temp ispod 10°C. Ni on ne radi konstantno u nekom mirnom režimu, nego stalno ubrzava i usporava. Ako je tko letio u Bombardier Dash 8-ici, onda zna kakav zvuk ima kod polijetanja, e takav ima i ovaj kompresor kad se zaletava. Vjerujem da su problem vibracije koje putem stiropora na fasadi putuju po cijeloj kući jer kako drugačije bih kroz tri zida čuo kompresor da radi. Gledao sam nosače, samo ne znam koji bi bili dobri, pogotovo jer ova ima 10 kW i teži 70 kg, jedino ovako nešto:

https://klimatizacija.hr/komplet-ant...proizvod-2910/

Defrost krene oko 0°C što je normalno, skuži se da prestane puhati i onda krene zvuk plina u cijevima, kao da voda ide kroz kanalizaciju.

Uglavnom, što god da rade, previše se čuje, ali baš sve.

A kako rade? Pa osim te gore buke, ni sam način rada nije baš najbolji. Kad griju, griju vrhunski, na to nemam nikakvog prigovora, ali i fino povuku struje, 12. mjesec je zasad na 700 kn bez ostalih trošila, a nije toliko hladno vani. Obzirom da dosta koristim i drva, praktički ne gasim kamin, tih 700 kn mi se čini previše. Kad ne griju, dignu krilca gore i pušu dosta hladan zrak, to ne znam kako zaustaviti jer iako su okrenuta gore, meni dva metra niže smeta to puhanje, a u tom periodu uopće ne reagiraju na komande, mogu ih jedino isključiti.

Ova AP35 u dnevnoj je namještena na 24°C, a senzor zbog kamina uredno čita recimo 30°C što stvarno i je tako jer sva toplina od kamina ide gore prema cca 3 m udaljenoj jedinici. Bez obzira na to, ova svakih par minuta pali grijanje iako je namještena temp značajno ispod temp prostorije.



U radnoj sobi imam AP20 i trenutno ne ulazim toliko često u nju jer nije u potpunosti namještena. Temp na klimi je bila prvo 22°C, zadim 18°C i na kraju 16°C, ali ne, ova sobu ne spušta ispod 21°C, pegla i dalje. To je možda čak neki senzor neispravan jer u servisnom manualu vidim da ih ima više.



U drugim sobama sa AP20 nije taj slučaj, ali sve AP20 imaju jaaako ograničeno usmjeravanje zraka, praktički par stupnjeva lijevo/desno i nešto više gore/dole. Pa smrdljivi Vivax može okretati krilca za 360° i puhati u pod, a tri puta skuplji Mitsubishi ne može, to je jednostavno debilana. Sad mi stoji krpa da preusmjeri zrak u pod, drugačije ne ide jer inače pušu po glavi kako god okrenem krilca. Nisam zimogrozan, bez problema se tuširam u ledenoj vodi, međutim, i najmanje puhanje mi smeta. S grijanjem na klimu je još gore jer u intervalima kad grije mi bude vruće, automatski se otkrijem kad već budem znojan, onda krene puhati hladno i ulovi me živac u vratu ili križima.

Noćni mod na svima je beskoristan jer je multisplit, smanji jačinu LED-ice i isključi bipkanje i to je to, smijeh. Vanjska jedinica ima neka podešavanja buke i potrošnje struje, samo ne znam koliko je pametno to dirati pošto imam 5/5 mjesta zauzeto pa da ne bih otežao grijanje.

Ne znam, nisam uopće pametan što napraviti u ovoj situaciji. Da sam znao da će to ovako loše raditi, ne bih nikad dao 50k za sve te klime s ugradnjom. Ali kad takve stvari ne možeš nigdje testirati prije kupnje, nego dobiješ mačka u vreći. I ako ste mislili da je ovo made in Japan, odavno nije, sve moje su made in Taiwan i PRC. Prije klima sam imao Beha konvektore i vratio sam ih jer su me isto nervirali (slabo grijali, previše trošili struje, termostat kliketao i lim krckao), a ovo ne znam kako vratiti, dosta je prošlo od kupovine.

Vjerujem da sustav samo treba dobar fine tuning pa me zanima ima li za Mitsubishi kakav napredniji software od MELCloud? Ako postoje još neke skrivene postavke koje ovaj nema jer u servisnom priručniku nema ništa posebno za unutarnje jedinice. I tko je generalni zastupnik za Mitsubishi da im pošaljem prigovor? Veka-ing? Još malo ću kopati po manualu, eventualno kontaktirati Veka-ing i tražiti drugo mišljenje. Lokalno imam jedan jedini ovlašteni servis koji mi je i ugradio klime, ne vjerujem da su oni nešto krivo napravili.

Nego, je li ova navlaka za skladištenje ili klima pod njom može raditi? Ne piše je li prozračna ili nije.

https://www.bauhaus.hr/pribor-za-kli...daj/p/25431685



Sve ima svoje prednosti i nedostatke, meni nije problem u slučaju da vanjska crkne. Nikad ne valja ovisi o jednom sistemu grijanja, treba uvijek imati backup. Meni su backup kamin i uljni radijatori.


Dao si mi grč u želucu, ugrađujem sličan sistem (1X3.5, 3x2.5 i podna 2.5) Svakako javi razvoj situacije
-->
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Imam ja pet komada u multisplitu od Mitsubishija,



nije baš idealno. Ima ograničenja u odnosu na singlesplit, ali ja nisam htio kititi kuću s pet vanjskih jedinica jer mi je ružno, više struje troše i više buke prave.

Kod unutarnje AP20 je i prva brzina ventilatora preglasna i previše puše. Više brzine su skroz neugodne jer pušu u valovima, kao uUuUuUuU, nije ravnomjerno, jedino prva ima jednoličan šum. Na jednoj AP20 jedinici mi dodatno krcka plastika kad se grije/hladi.

Jedna unutarnja AP35 mi je u garaži pa buka nije bitna, ali ova u dnevnoj prvo na sekundu uključi ventilator na max pa smanji i onda drnda u nekim intervalima, kao da ventilator o nešto udara, ali nije uvijek tako. Prednje krilce kad se okreće stvara kao neki zvuk sirene, prvo sam mislio da netko u autu svira par kuća dalje, onda skužim da je klima.

Vanjska jedinica 5F102VF izvana skoro nečujna, a iznutra grmi. Ventilator se ne čuje, ali kompresor ubija čim je vanjska temp ispod 10°C. Ni on ne radi konstantno u nekom mirnom režimu, nego stalno ubrzava i usporava. Ako je tko letio u Bombardier Dash 8-ici, onda zna kakav zvuk ima kod polijetanja, e takav ima i ovaj kompresor kad se zaletava. Vjerujem da su problem vibracije koje putem stiropora na fasadi putuju po cijeloj kući jer kako drugačije bih kroz tri zida čuo kompresor da radi. Gledao sam nosače, samo ne znam koji bi bili dobri, pogotovo jer ova ima 10 kW i teži 70 kg, jedino ovako nešto:

https://klimatizacija.hr/komplet-ant...proizvod-2910/

Defrost krene oko 0°C što je normalno, skuži se da prestane puhati i onda krene zvuk plina u cijevima, kao da voda ide kroz kanalizaciju.

Uglavnom, što god da rade, previše se čuje, ali baš sve.

A kako rade? Pa osim te gore buke, ni sam način rada nije baš najbolji. Kad griju, griju vrhunski, na to nemam nikakvog prigovora, ali i fino povuku struje, 12. mjesec je zasad na 700 kn bez ostalih trošila, a nije toliko hladno vani. Obzirom da dosta koristim i drva, praktički ne gasim kamin, tih 700 kn mi se čini previše. Kad ne griju, dignu krilca gore i pušu dosta hladan zrak, to ne znam kako zaustaviti jer iako su okrenuta gore, meni dva metra niže smeta to puhanje, a u tom periodu uopće ne reagiraju na komande, mogu ih jedino isključiti.

Ova AP35 u dnevnoj je namještena na 24°C, a senzor zbog kamina uredno čita recimo 30°C što stvarno i je tako jer sva toplina od kamina ide gore prema cca 3 m udaljenoj jedinici. Bez obzira na to, ova svakih par minuta pali grijanje iako je namještena temp značajno ispod temp prostorije.



U radnoj sobi imam AP20 i trenutno ne ulazim toliko često u nju jer nije u potpunosti namještena. Temp na klimi je bila prvo 22°C, zadim 18°C i na kraju 16°C, ali ne, ova sobu ne spušta ispod 21°C, pegla i dalje. To je možda čak neki senzor neispravan jer u servisnom manualu vidim da ih ima više.



U drugim sobama sa AP20 nije taj slučaj, ali sve AP20 imaju jaaako ograničeno usmjeravanje zraka, praktički par stupnjeva lijevo/desno i nešto više gore/dole. Pa smrdljivi Vivax može okretati krilca za 360° i puhati u pod, a tri puta skuplji Mitsubishi ne može, to je jednostavno debilana. Sad mi stoji krpa da preusmjeri zrak u pod, drugačije ne ide jer inače pušu po glavi kako god okrenem krilca. Nisam zimogrozan, bez problema se tuširam u ledenoj vodi, međutim, i najmanje puhanje mi smeta. S grijanjem na klimu je još gore jer u intervalima kad grije mi bude vruće, automatski se otkrijem kad već budem znojan, onda krene puhati hladno i ulovi me živac u vratu ili križima.

Noćni mod na svima je beskoristan jer je multisplit, smanji jačinu LED-ice i isključi bipkanje i to je to, smijeh. Vanjska jedinica ima neka podešavanja buke i potrošnje struje, samo ne znam koliko je pametno to dirati pošto imam 5/5 mjesta zauzeto pa da ne bih otežao grijanje.

Ne znam, nisam uopće pametan što napraviti u ovoj situaciji. Da sam znao da će to ovako loše raditi, ne bih nikad dao 50k za sve te klime s ugradnjom. Ali kad takve stvari ne možeš nigdje testirati prije kupnje, nego dobiješ mačka u vreći. I ako ste mislili da je ovo made in Japan, odavno nije, sve moje su made in Taiwan i PRC. Prije klima sam imao Beha konvektore i vratio sam ih jer su me isto nervirali (slabo grijali, previše trošili struje, termostat kliketao i lim krckao), a ovo ne znam kako vratiti, dosta je prošlo od kupovine.

Vjerujem da sustav samo treba dobar fine tuning pa me zanima ima li za Mitsubishi kakav napredniji software od MELCloud? Ako postoje još neke skrivene postavke koje ovaj nema jer u servisnom priručniku nema ništa posebno za unutarnje jedinice. I tko je generalni zastupnik za Mitsubishi da im pošaljem prigovor? Veka-ing? Još malo ću kopati po manualu, eventualno kontaktirati Veka-ing i tražiti drugo mišljenje. Lokalno imam jedan jedini ovlašteni servis koji mi je i ugradio klime, ne vjerujem da su oni nešto krivo napravili.

Nego, je li ova navlaka za skladištenje ili klima pod njom može raditi? Ne piše je li prozračna ili nije.

https://www.bauhaus.hr/pribor-za-kli...daj/p/25431685



Sve ima svoje prednosti i nedostatke, meni nije problem u slučaju da vanjska crkne. Nikad ne valja ovisi o jednom sistemu grijanja, treba uvijek imati backup. Meni su backup kamin i uljni radijatori.


Dao si mi grč u želucu, ugrađujem sličan sistem (1X3.5, 3x2.5 i podna 2.5) Svakako javi razvoj situacije
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 19:48   #4024
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
A bokte, i ti si našo. Mogo si Cisco Nexus 9200 sa TP-linkom uspoređivat...

Oboje su svičevi...
A bogati ... Di sam napravio usporedbu?

... U topic smo s klimama gdje se palanudi o multiklimama, mani se svičeva 😁
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 20:50   #4025
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
A bogati ... Di sam napravio usporedbu?

... U topic smo s klimama gdje se palanudi o multiklimama, mani se svičeva 😁
Sad sam morao naći to čudo od switcha , 50 000 $ retail
Mitsu heavy industries su klime. Sigurno ne toliko dobre kao tvoje, ali nisu baš ni neke no name.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 22:18   #4026
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova

Mitsubishi SAV kuyacPalac ... 3 ovakva tornja koji pogone 30-ak stropnih jedinica.
Našao si profesionalne sustave koji su dizajnirani za heavy load praktički svih 365 dana u godini, sa viječanim kompresorima, koji cjelokupni koštaju kao svetog petra kajgana, usporediti sa običnom conusmer klimom

Kolega je dobro rekao, uspoređuješ premium Cisco opremu koja će garantirati performanse 24/7 sa minimalnim downtimeom sa nekakvim random switchom, makar on bio Mitsubishi Electric ili Daikin, to je i dalje consumer oprema široke potrošnje koja ima daleko manje robusnosti nego takvi profesionalni sustavi.

Ti kućni multi split su sranje koje je nekima zbog prostora ili izgleda nužno. Zato jer će se jednom dogoditi da ti rikne vanjska, potencijalno nakon 3 ili 5 godina izvan garancije i onda umjesto jedne standardne klime od 600 eura imaš cijelu vanjsku jedinicu od 2000+ eura za zamijeniti. A da ne spominjem da će vjerojatno riknuti kad se najviše koristi, tijekom ljeta ili zime, i onda ćeš se nekoliko dana smrzavati dok se ne napravi servis ili kuhati nekoliko tjedana preko ljeta jer je tad opći kaos s klimama.

Jedino se meni čini da ako se ugrađuje tako veliki sustav i imate kuću da je onda najbolje metar od kuće napraviti mali betonski temelj da klima nije direktno na kući zbog vibracija i zvuka koje se onda neće prenositi preko zemlje.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2023., 23:13   #4027
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Kad smo baš kod cisco switcheva morate shvatiti vi koji usporedjujete multisplit sa jeftinijim modelima da multisplit u pravilu ima u sistemu jače modele. I onda netko kaže da ali ja za jedan cisco catalyst 48port kupim tri smb od 24porta. I onda je zaključak da je smb od 24 porta pa puta tri bolji ali nitko ne gleda da su ti smb nonmanaged. Ali ako pogledaš cijenu top modela smb nestaje lagano ta razlika.

Ja imam mitsubishi ap35 + ap25 na jednu vanjsku. Kada pogledate cijenu samostalnih sa dvije vanjske i moj sistem sa jednom vanjskom nije neka razlika a kuća mi nije kao tajlandski back alley. Da stoji ako krepa vanjska krepaju obje. S druge strane manje snage treba jedna vanjska (dvije unutra) nego dvije vanjske. Meni ta jedna vanjska ide po specifikaciji na 16A. Za dvije vanjske 2X16A što ja nisam imao na toj lokaciji a nisam ni prostora baš imao a da izgleda normalno.

Od ovih modela koji je već kolega spominjao ja sam dosta zadovoljan. Temp postelana u stupanj točno, velika količina opcija na daljinskom, wifi modul uključen. Ja sam zadovoljan uglavnom. Ono što stoji I u mom slučaju je defrost koji je iznenađujuće neobičan. Kako je rečeno čuje se defrost sum neuobičajeno. Nije to toliko glasno koliko je neobično jer klima tada stoji ali čuješ promjenu roka plina kao neki SSSSSsssss.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 04:24   #4028
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Kad smo baš kod cisco switcheva morate shvatiti vi koji usporedjujete multisplit sa jeftinijim modelima da multisplit u pravilu ima u sistemu jače modele. I onda netko kaže da ali ja za jedan cisco catalyst 48port kupim tri smb od 24porta. I onda je zaključak da je smb od 24 porta pa puta tri bolji ali nitko ne gleda da su ti smb nonmanaged. Ali ako pogledaš cijenu top modela smb nestaje lagano ta razlika.

Ja imam mitsubishi ap35 + ap25 na jednu vanjsku. Kada pogledate cijenu samostalnih sa dvije vanjske i moj sistem sa jednom vanjskom nije neka razlika a kuća mi nije kao tajlandski back alley. Da stoji ako krepa vanjska krepaju obje. S druge strane manje snage treba jedna vanjska (dvije unutra) nego dvije vanjske. Meni ta jedna vanjska ide po specifikaciji na 16A. Za dvije vanjske 2X16A što ja nisam imao na toj lokaciji a nisam ni prostora baš imao a da izgleda normalno.

Od ovih modela koji je već kolega spominjao ja sam dosta zadovoljan. Temp postelana u stupanj točno, velika količina opcija na daljinskom, wifi modul uključen. Ja sam zadovoljan uglavnom. Ono što stoji I u mom slučaju je defrost koji je iznenađujuće neobičan. Kako je rečeno čuje se defrost sum neuobičajeno. Nije to toliko glasno koliko je neobično jer klima tada stoji ali čuješ promjenu roka plina kao neki SSSSSsssss.

Sent using Tapatalk
Gle, svakom svoje split, multisplit, ali 2X16A čisto sumnjam da ti treba.
Ja sam dvije vanjske spojio u kaskadi što se struje tiče i obadvije na jednu utičnicu sa 16A osiguračem. Na kojoj mjerim potrošnju. Još nisam vidio da vuku više od 700w. Ovo je točan model.
To dok govorimo o ajmo reć standardnim snagama klima, ove 2 do recimo 5Kw deklarirane snage.
I da, nemojte me krivo shvatit, nisam protiv multisplit, i sam sam gledao multi ili dvije klime.
Cjenovno sam sa klimama mogao za dvije split umjesto multisplit modela otić još jedan razred gore.
Advanced umjesto standard ili supereco, ne sjećam se više.
Smještaj vanjskih je jedna iznad druge na boku zgrade, tako da po meni vizualno isti k... .
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 03.01.2023. u 04:46.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 07:36   #4029
5ar
Premium
 
5ar's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova

Ti kućni multi split su sranje koje je nekima zbog prostora ili izgleda nužno. Zato jer će se jednom dogoditi da ti rikne vanjska, potencijalno nakon 3 ili 5 godina izvan garancije i onda umjesto jedne standardne klime od 600 eura imaš cijelu vanjsku jedinicu od 2000+ eura za zamijeniti. A da ne spominjem da će vjerojatno riknuti kad se najviše koristi, tijekom ljeta ili zime, i onda ćeš se nekoliko dana smrzavati dok se ne napravi servis ili kuhati nekoliko tjedana preko ljeta jer je tad opći kaos
Jednom ce riknuti sigurno, kao i svaka. Ako imas potrebu za samo jednom klimom i ta ce riknuti i sto onda? Imas jedan auto, jedan mobitel, jedan stan/kucu. Sve ima svoje servisne intervale i rokove trajanja, ako ih se pridrzavas onda lako predvidis koliko ce ta klima raditi pa ju zamijenis pred kraj zivotnog vijeka i preduhitris situaciju u kojoj si usred ljeta bez klime.
5ar je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 11:08   #4030
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Gle, svakom svoje split, multisplit, ali 2X16A čisto sumnjam da ti treba.
Ja sam dvije vanjske spojio u kaskadi što se struje tiče i obadvije na jednu utičnicu sa 16A osiguračem. Na kojoj mjerim potrošnju. Još nisam vidio da vuku više od 700w. Ovo je točan model.
To dok govorimo o ajmo reć standardnim snagama klima, ove 2 do recimo 5Kw deklarirane snage.
I da, nemojte me krivo shvatit, nisam protiv multisplit, i sam sam gledao multi ili dvije klime.
Cjenovno sam sa klimama mogao za dvije split umjesto multisplit modela otić još jedan razred gore.
Advanced umjesto standard ili supereco, ne sjećam se više.
Smještaj vanjskih je jedna iznad druge na boku zgrade, tako da po meni vizualno isti k... .
Fora je kod paljenja ne toliko dok rade. Ako obje upalis od jednom koliko povuku u tom peaku? Iz znatiželje ako možeš provjeriti, vrijedilo bi znati.

Vjerujem da će i tako osigurač preživjeti ali oni by the book traže 16A svaka.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 11:13   #4031
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
apsolutno bi preskocio multi split, jedino ako je covjek bas toliko u problemu gdje stavit vanjsku. za 3 nisam ni ja cuo. to mora da je neka hebacka vanjska sto znaci da ce kostat ko suvo zlato.
kod mene u apartmanu mitsubishi. 1 vanjski - 2 unutarnja.
nikad to nebi vise napravio. zamisli crkne vanjska jedinica. u totlanim gofnima, ako nemas backup klimu (srecom imam), pa objasnjavaj gostima u sred sezone, a vani 500C...
Ja imam Toshibu multi split 7.5kw vanjsku raspoređenu na 3 unutarnje po 2.5kw.
Radi sve savršeno, 15.5k kn s ugradnjom. Predinstalacija složena prilikom adaptacije stana.
Uredno rade sve 3 kada je to potrebno. Hladim prostoriju po prostoriju sa što manjim prosipanjem energije, klima brzo postigne traženu temperaturu. Ljeti mi je račun struje veći za 120kn a klima radi uvijek kada sam doma.
Limitator nemam na instalacijama..
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 12:01   #4032
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Generalno ne volim grijanje na klimu, tako da ugrađujem i 20m2 el. podnog grijanja, a primarno grijanje će biti kamene ploče sa grijačem. U dnevnom imam prostor predviđen za peć na drva ali o tom potom. Vanjska jedinica će biti montirana na čeličnu konstrukciju koja je odvojena od kuće, moram još vidjeti kako je najbolje dampirati da ne bi to sve zajedno zvonilo gore nego da je na fasadi. Sve će biti upogonjeno pametnim switchevima, pa se nadam da ću naći optimum
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 12:35   #4033
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Fora je kod paljenja ne toliko dok rade. Ako obje upalis od jednom koliko povuku u tom peaku? Iz znatiželje ako možeš provjeriti, vrijedilo bi znati.

Vjerujem da će i tako osigurač preživjeti ali oni by the book traže 16A svaka.

Sent using Tapatalk
Je, evo ugasio ih i upalio nakon 5 minuta.
Pa ne kreću ko da je bomba grunula. Dižu pomalo, 50-75-130-450-550W. I onda nazad dolje, po potrebi prostora.
Tome inverter i služi.
Iskreno, ako je split klima sama na osiguraču, stvarno ne vidim potrebu za 16A.
To bi morala bit klima od bar 8kW u prostoru adekvatne veličine.
I tko to "oni by the book" traži? Instalateri naravno, koji računaju ko da 3.5kW klima vuče 1:1.
Uostalom, evo za moje klime, max operating current 9A. Dakle 10A dosta za maximum, za jednu klimu ako je sama na utičnici i osiguraču.
Morale bi maximum kod mene povuć da izbace.
A u tom trenutku mi je vjerojatno isplativije upaliti plinsko centralno.
U firmu su nam svojevremeno instalirali Daikin od 8kW, nitko nikad nije postavio pitanje osigurača, nit je ikad izbacila.
Tako da čisto sumnjam da je imala osigurač jači od 16A.
A kako se gasila po noći, znala se voda u WC-u smrznut kako je bila dobra izolacija. I veličina prostora je bila adekvatna za tu klimu.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 03.01.2023. u 12:46.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 20:04   #4034
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Je, evo ugasio ih i upalio nakon 5 minuta.
Pa ne kreću ko da je bomba grunula. Dižu pomalo, 50-75-130-450-550W. I onda nazad dolje, po potrebi prostora.
Tome inverter i služi.
Iskreno, ako je split klima sama na osiguraču, stvarno ne vidim potrebu za 16A.
To bi morala bit klima od bar 8kW u prostoru adekvatne veličine.
I tko to "oni by the book" traži? Instalateri naravno, koji računaju ko da 3.5kW klima vuče 1:1.
Uostalom, evo za moje klime, max operating current 9A. Dakle 10A dosta za maximum, za jednu klimu ako je sama na utičnici i osiguraču.
Morale bi maximum kod mene povuć da izbace.
A u tom trenutku mi je vjerojatno isplativije upaliti plinsko centralno.
U firmu su nam svojevremeno instalirali Daikin od 8kW, nitko nikad nije postavio pitanje osigurača, nit je ikad izbacila.
Tako da čisto sumnjam da je imala osigurač jači od 16A.
A kako se gasila po noći, znala se voda u WC-u smrznut kako je bila dobra izolacija. I veličina prostora je bila adekvatna za tu klimu.
Baš to, moja multisplit traži 25 A osigurač, ali uredno radi na 16 A. Kao starting current piše 12,3 A, ali to nikad nisam vidio. Uvijek polako krene i tvornički su sve jedinice postavljene samo na puhanje tako da se teret što više smanji.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote