Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2024., 07:48   #3121
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Open source is about more than just code



Bolje nego Santa Barbara (ili Esmeralda za novije generacije).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2024., 15:57   #3122
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ova priča oko XZ je još bolja. Štivo ko u filmovima

https://research.swtch.com/xz-timeline
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2024., 19:52   #3123
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
tomek, daj nas prosvijetli, kakva je ovo nova hereza u tim protestantskim zemljama?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2024., 20:16   #3124
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
tomek, daj nas prosvijetli, kakva je ovo nova hereza u tim protestantskim zemljama?

Hehe...vidio sam. Hoce li zazivjet - nemam pojma. A gle - sve pada u vodu sa korisnicima - ako se nece htjeti vec na LibreOffice prilagodit - badava sve ostalo. To vecinom zeleni guraju - samo iz krivog razloga.


P.S.- naletio na malo vise tehnickih detalja.

https://www.computing.co.uk/news/419...-windows-linux



The Case Against Rocky Linux


Ovo je bilo tesko progutat. Odsad su mi Rocky i Alma na crnoj listi. RHEL (DEV account) , Debian i OpenSuse Leap ostaju kao solidine baze za kucni homelab.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 08.04.2024. u 20:23.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2024., 20:36   #3125
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Kako krivi razlozi, NSA je godinama špijala najviše ešelone njemačke vlasti pa vjerojatno imaju pristup MS datacentrima a i ovaj argument glede W11 stoji.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2024., 21:07   #3126
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Kako krivi razlozi, NSA je godinama špijala najviše ešelone njemačke vlasti pa vjerojatno imaju pristup MS datacentrima a i ovaj argument glede W11 stoji.

O da samo znas kako je ta zecja rupa duboka...krece sa "Linux nist ne kosta" , pa preko "zakaj bi uzimali support, pa to je Linux" do "Linux je sranje". Been there done that
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 08:34   #3127
gmax
Tuco “the Rat” Ramirez
Moj komp
 
gmax's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 425
To je vec jednom neslavno proslo u Njemackoj, tocnije u Munchenu. Sjecam se pompoznih najava a onda...

https://www.poslovni.hr/sci-tech/gra...ftov-os-278290
gmax je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 09:27   #3128
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor gmax Pregled postova
To je vec jednom neslavno proslo u Njemackoj, tocnije u Munchenu. Sjecam se pompoznih najava a onda...

https://www.poslovni.hr/sci-tech/gra...ftov-os-278290
Pogodi tko i dalje odrzava to cudo na zivotu . Sad guraju Apple u skolama, MS vise nije u fokusu. Preslo se na Windows na desktopu iz ljudske lijenosti i neprilagodljivosti i naravno - politika i lova je igrala ogromnu ulogu (MS je radi toga preselio svoj HQ u Minhen). A kad je trebalo investirati bilo je upravo to - Linux nist ne kosta necemo investirat u support ili dobar developement.

P.S. - svi serveri su i dalje na Linuxu - cak i novi (godisnje 3-5 novih). Bilo je pokusaj prebaciti sve na MS rijesenje ali su se malo opekli kad s skuzili kolko zapravo Linux sustav daje i radi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 11:17   #3129
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Kad procitas sve ovo gore sve vise sam sretan sto oduvijek petljam po Debianu 🙂

Samo nek ostane takav kakav je i bit ce to dobro, sto za kucne, sto za profi korisnike.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 16:27   #3130
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 544
Slično kao ja sa Alpine Linux-om - koji preporučam svima! Distribucija je poznata kao defacto distribucija za containere, ali IMO odlična je i za servere - već godinu dana sve radi kao podmazano.

musl je jednostavniji od glibc i time ima manji attack surface, "apk" package manager je brži od bilo kojeg package managera s kojim sam radio (apt, pacman, dnf...), i nema systemd hobotnice nego se bazira na OpenRC.

Postoji više brancheva sa paketima, jedan je "edge" kao bleeding edge / rolling release, dok su verzionirani branchevi (trenutno 3.19) stable.
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 17:12   #3131
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Slično kao ja sa Alpine Linux-om - koji preporučam svima! Distribucija je poznata kao defacto distribucija za containere, ali IMO odlična je i za servere - već godinu dana sve radi kao podmazano.

musl je jednostavniji od glibc i time ima manji attack surface, "apk" package manager je brži od bilo kojeg package managera s kojim sam radio (apt, pacman, dnf...), i nema systemd hobotnice nego se bazira na OpenRC.

Postoji više brancheva sa paketima, jedan je "edge" kao bleeding edge / rolling release, dok su verzionirani branchevi (trenutno 3.19) stable.

I van svakog standarda i time neinteresantan za Enterprise i "Enterprise like" namjene. Ako sam se nekaj naucio u 20 godina iskustva na Linuxu - experimentiranje sa distrama koje nisu "mainstream" je gubljenje vremena. Nije da nema interesantnih rijesenja ali dugorocno uloziti vrijeme u nesto sto ni sam dev ne moze kak spada razvijat (nisu svi Patrick Volkerding) , nema nikakav support (ili traljav) - nema smisla. To je problem modernog Linuxa sto svi strikaju svoje umjesto da se ujedine na par glavnih distri i to odrzavaju kak spada. Svaki idiot se sjeti svoju distru skalupit a rijetki iz hibi projekta uspiju kreirat hvalevrijednu distru koja godinama dokazuje kvalitetu i stabilnost. Jednom rijecju - ili Debian ili Red Hat. Ak nisu te distre (ili bar nekaj usko bazirano) - ne petljam vise jer nemam apsolutno nikakav benefit od toga. Osim povremenih eskapada u Arch branch Lijepo je tu i tamo sprobat nekaj novog i vidjet kaj je moguce i super kome pase za po doma tak nekaj ali - vrijeme je novac koji da sam tad bio pametniji bih ulozio u koristenje standardnog OS-a i koristenje standardnih rijesenja kojima bih imao vise benefita (i suskavaca u zepu).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 20:09   #3132
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 544
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
I van svakog standarda i time neinteresantan za Enterprise i "Enterprise like" namjene. Ako sam se nekaj naucio u 20 godina iskustva na Linuxu - experimentiranje sa distrama koje nisu "mainstream" je gubljenje vremena. Nije da nema interesantnih rijesenja ali dugorocno uloziti vrijeme u nesto sto ni sam dev ne moze kak spada razvijat (nisu svi Patrick Volkerding) , nema nikakav support (ili traljav) - nema smisla. To je problem modernog Linuxa sto svi strikaju svoje umjesto da se ujedine na par glavnih distri i to odrzavaju kak spada. Svaki idiot se sjeti svoju distru skalupit a rijetki iz hibi projekta uspiju kreirat hvalevrijednu distru koja godinama dokazuje kvalitetu i stabilnost. Jednom rijecju - ili Debian ili Red Hat. Ak nisu te distre (ili bar nekaj usko bazirano) - ne petljam vise jer nemam apsolutno nikakav benefit od toga. Osim povremenih eskapada u Arch branch Lijepo je tu i tamo sprobat nekaj novog i vidjet kaj je moguce i super kome pase za po doma tak nekaj ali - vrijeme je novac koji da sam tad bio pametniji bih ulozio u koristenje standardnog OS-a i koristenje standardnih rijesenja kojima bih imao vise benefita (i suskavaca u zepu).
Pa nije svaki use-case Enterprise sa plaćenim supportom Nekada imaš mali business. Oglasnik. Webshop. Forum (na čemu se PCE vrti btw? ).

U kom slučaju želiš OS koji je stabilan, koji možeš lako sam održavati i koji ti ne stoji na putu. Alpine se tu meni savršeno uklapa.

I da, postoji pokušaj standardizacije u obliku freedesktop.org, no diže mi se kosa na glavi od njihovih "standarda"
Dule je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2024., 20:20   #3133
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
Pa nije svaki use-case Enterprise sa plaćenim supportom Nekada imaš mali business. Oglasnik. Webshop. Forum (na čemu se PCE vrti btw? ).

U kom slučaju želiš OS koji je stabilan, koji možeš lako sam održavati i koji ti ne stoji na putu. Alpine se tu meni savršeno uklapa.

I da, postoji pokušaj standardizacije u obliku freedesktop.org, no diže mi se kosa na glavi od njihovih "standarda"

Nije samo to u pitanju. Svaka je distra odlicna dok sve radi kak spada. Razvoj rijesenja bazirane na temelju takvih distri i dugorocni support istih je cesto problematican pogotovo (manji community support = teze rijesavanje specificnih problema kad nastanu) za mali IT tim ili sto je cesto problem - jednog i jedinog admina u maloj firmici. Alpine vidim kao OS za specificnu namjenu (odlicna baza za docker kontejnere) - ali nista vise. Gledaj to tak - shvacam sto zelis reci ali nitko koga znam od hardcore IT-evaca ne koristi ni Devuan ni Slackware vec standardne Linux distre ili *BSD Unix.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 22:50   #3134
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Linux 6.10 to merge NTSYNC driver for emulating Windows NT synchronization primitives

Citiraj:
The improvements to performance of games running under Proton this new driver will bring are legitimately insane. We’re looking at a game-changing addition to the Linux kernel here, and it’s no surprise, then, to see this effort being spearheaded by companies like Valve and CodeWeavers.

Kad bi jos samo vise proprietary softwera doslo u Linux svijet...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 18:46   #3135
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kad bi jos samo vise GUI proprietary softwera doslo u Linux svijet...
FTFY.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na