Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2021., 15:19   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
USB zvučna (ili mikrofon) koji fino radi na Linuxu

Pozdrav svima,

distribucija je Mint (ako ima kakve veze), kernel je 5.4 nesto, ponovno, ako ima veze.

Treba mi neki fini mikrofon da snimam ASMR^H^H^H^H neke akademske obaveze, a iz iskustva prethodne sezone, mikrofon je bio najveci fail.

E sad, ako je rjesenje USB mikrofon, super, ako ima opcija zvucna + mikrofon, opet dobro (u tom slucaju predpostavljam da je samo zvucna bitna, a mikrofon univerzalan).

Rad na Linuxu mi je bitan iz xyz razloga i stvarno bih volio neko plug&play nativno rjesenje bez puno muke i pameti. Isticem to jer sam odvojio 15 vjerojatno nedovoljnih sekundi i stalno se nalijece na neke probleme, ili je pretih, ili malo snima malo ne, pa mi to nije bas napeto.

Budjet nije ogranicen, ali kao i obicno, sto manje, to bolje!

Eh, jos nesto. Beskrajno bih volio kada bi to bilo dobavljivo u nekoj zagrebackoj trgovini. Jos kad bi imali na lageru da brzo uzmem, tim bolje.

TIA!

Edit: doduse, rekose mi da za te moje govornicke potrebe kvalitetniji 3.5mm mic bi bio vise nego dovoljan, pa sad... Ako netko ima i za to kakav suvisli prijedlog, biljezim se sa stovanjem.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 16.02.2021. u 16:13.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 20:41   #2
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Zvučna kartica koju imaš u kompjuteru, tj njen mikrofonski preamp je vjerojatno očajan, tako da će ti to vjerojatno biti jedna od slabijih karika ako kupiš samo 3.5mm mikrofon.
Moj prijedlog je ili USB mikrofon...ili USB interface + mikrofon.
Nemam osobnih iskustva s Linuxom, tipično svi koji se gave nekakvom audio produkcijom su nakačeni ili na Mac - OS X valjda ili na Windowse, tak da, šta god odabereš, budi siguran da možeš vratit ak ne radi.


Evo jedan link:



https://www.youtube.com/watch?v=THnwsa32j_w

Imaš na jubitu hrpu takvih recenzija i usporedbi ako ti se ta dva ne svide, a oni su po meni prilično solidno mjerilo kvalitete, ak imaš kakve takve zvučnike/slušalice za čut usporedbu.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2021., 21:54   #3
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ako ce ti mikrofon stajati pod bradom dok sjedis i gledas kompjuter i ako ti ne treba ne znam kakva kvaliteta zvuka vec samo snimiti govor za predavanje/tutorial/vjezbe ili nesto toga tipa onda bi ti morao raditi i najjeftiniji mikrofon na 3.5. Osobno sam snimao neka uputstva s mikrofonom na headsetu od dolar i pol i sve je bilo ok, tj mozda lazem, ako nisam nesto pobrkao provukao sam konacni audio kroz neki denoise filter koji sam izguglao za 15 minuta skupa sa softwareom (Audacity).

Ako trebas snimati predavanje gdje ti je mikrofon na stolu onda to odmah u startu zaboravi jer ovisno kako ce ti se predavac okretati, kakva ti je akustika prostora i slicno ces imati razlicite probleme tj 'anomalije' u snimljenom zvuku koje onda poslje ni bog vise nece ispraviti.

Ako snimas predavanja gdje bi govornik trebao nositi mikrofon onda cekaj nekog s vise iskustva jer ipak ne mozes covjeku dati headset od 10kn. Kao sto su ti rekli, sto god uzmes gledaj da mozes vratiti, i isprobaj u realnom okruzenju prije nego pocnes koristiti.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 07:46   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Zvučna kartica koju imaš u kompjuteru, tj njen mikrofonski preamp je vjerojatno očajan, tako da će ti to vjerojatno biti jedna od slabijih karika ako kupiš samo 3.5mm mikrofon.
To sam, dakle, dobro pretpostavio...

Citiraj:
Nemam osobnih iskustva s Linuxom, tipično svi koji se gave nekakvom audio produkcijom su nakačeni ili na Mac - OS X valjda ili na Windowse, tak da, šta god odabereš, budi siguran da možeš vratit ak ne radi.
Zato sam i pitao, radje bih se drzao jednog jedinog modela koji je dostupan u Hrvatskoj ako netko pouzdano moze reci da radi kako spada.

Citiraj:
Imaš na jubitu hrpu takvih recenzija i usporedbi ako ti se ta dva ne svide, a oni su po meni prilično solidno mjerilo kvalitete, ak imaš kakve takve zvučnike/slušalice za čut usporedbu.
Thx, proucit cu jos malo...

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ako ce ti mikrofon stajati pod bradom dok sjedis i gledas kompjuter i ako ti ne treba ne znam kakva kvaliteta zvuka vec samo snimiti govor za predavanje/tutorial/vjezbe ili nesto toga tipa onda bi ti morao raditi i najjeftiniji mikrofon na 3.5. Osobno sam snimao neka uputstva s mikrofonom na headsetu od dolar i pol i sve je bilo ok, tj mozda lazem, ako nisam nesto pobrkao provukao sam konacni audio kroz neki denoise filter koji sam izguglao za 15 minuta skupa sa softwareom (Audacity)
Eh... Ono sto bih volio je da taj mikrofon moze stajati *iza* tipkovnice, dakle, nekakvih 30 cm od glave. Malo mi je trapavo pisati (predavanja su live) i naguravat se sa mikrofonom ispred tipkovnice, ali ako druge nema, nekako cu se naviknuti vec.

Citiraj:
Ako trebas snimati predavanje gdje ti je mikrofon na stolu onda to odmah u startu zaboravi jer ovisno kako ce ti se predavac okretati, kakva ti je akustika prostora i slicno ces imati razlicite probleme tj 'anomalije' u snimljenom zvuku koje onda poslje ni bog vise nece ispraviti.
Ma ne, predavanja drzim ja, pa onda mogu kontrolirati... scenografiju, jel.

Citiraj:
Ako snimas predavanja gdje bi govornik trebao nositi mikrofon onda cekaj nekog s vise iskustva jer ipak ne mozes covjeku dati headset od 10kn.
I to mi je palo na pamet, mozda onaj nekakav clip-on koji imaju u studijima?

Citiraj:
Kao sto su ti rekli, sto god uzmes gledaj da mozes vratiti, i isprobaj u realnom okruzenju prije nego pocnes koristiti.
Ma bilo bi mi dovoljno da dodjem s racunalom na lice mjesta kod prodavaca i vidim tamo, nista vise od toga. Raspitat cu se jos malo uokolo pa ovdje javim dojmove, thx obojici!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 10:15   #5
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
30 cm je vjerojatno puno, soba će ti se previše čuti, pogotovo ako je zvonka, a za online uživo ćeš možda morati i paziti na feedback ako koristiš zvučnike, a ne slušalice, da ne probiješ svima uši. Ovisi i o polarnoj mapi mikrofona, tj kako bere zvuk...za netretiranu prostoriju je tipično najbolji neki kardioid.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 15:26   #6
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I to mi je palo na pamet, mozda onaj nekakav clip-on koji imaju u studijima?
Mislim da ti je to najbolja solucija. Sto se tice samog ulaza, ja bi napravio slljedeci eksperiment.

Imas od nekog mobitela headset s mikrofonom, probaj uzeti najbolji sto imas ali ne bi to tolko trebalo bitno utjecati. Sjedi se gdje mislis snimati i snimi po par recenica. Ako bas zelis i zanima te kako se zvuk mijenja (ovo zvonjenje sto kaze donkimizer) mozes i na razlicitim udaljenostima ali sto blize ustima to ce ti biti bolje.

Sad imas dva moguca slucaja.
1) Zvuk zuji
1a) imas post produkciju (pod to mislim hoces li ili neces obradjivati materijal kasnije) -> u tom slucaju probaj provuc kroz Audacity s nekim denoise filterom (turbo je jednostavno to bilo, odaberes dio tracka gdje je samo sum i onda ti on obrise taj sum sa cijelog tracka, 20 sekundi posla po tracku), meni je to bilo dovoljno dobro, ti sam odluci
1b) nemas post produkciju - morat ces ici na ne-3.5 ulaz koji ti opet preporucujem da istestiras u realnim uvjetima
2) Zvuk ne zuji -> u tom slucaju bi ti valjda svaki mikrofon dovoljno blizu usta morao biti dovoljno dobar

Znaci neki rezime za prvu ruku bi ti bio:
* 3.5mm input zna sumiti
* ako ti je mikrofon predaleko onda ces imati zvonjavu

To ti je to ovako amaterski od mene, za ostalo cekaj nekog strucnijeg.

Zadnje izmijenjeno od: hash. 17.02.2021. u 15:40.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 07:36   #7
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,004
Pridružujem se upitu jer sam u sličnoj situaciji

Ima netko preporuku USB slušalica s mikrofonom koje provjereno dobro rade na linuxu?

Ne šetam se okolo pa duljina kabela nije presudna, ali moralo bi biti nešto kompaktno. Nažalost, pretraživanjem po webshopovima pretežno su "gamer" modeli, ogromne slušalice s featurima koji me ne zanimaju. Ja bi nešto sitno. Ne želim na video konferenciji izgledati ko avijatičar
Linux radna stanica, radim od kuće i držim svako malo neku prezentaciju, edukaciju, konferenciju, MS Teams, Zoom, Skype,.... ovisno što klijenti mogu i preferiraju.
Dosad se krpam s web kamerom (hvata i zvukove okolo) + slušalice s 3.5mm konektorom + stolni zvučnici. Linux je općenito slabo podržan po pitanju zvuka tako da mi recimo na prednjim konektorima Alsa/Pulse uopće ne kuži uštekani mikrofon. Mogu forsirati u postavkama output na taj izlaz i to radi u nekim programima (npr. zoom), ali ne prolazi u teamsu. Tako da što se mene tiče, 3.5mm ne dolazi u obzir, neću mijenjati hardver, ugradnja dodatne zvučne isto ne. Znači, isključivo USB, eventualno bežično nešto, ali o tome bi razmislio.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 08:01   #8
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Kaj god sam ustekao u komp (usb ili 3.5) ili preko bluetootha spajao dosad je radilo bez greske (Plantronics, Sennheiser, Audio-Technica, Logitech, Belkin i par cunga lunga brandova...). Integrirane zvucne na MBO vise cak nisu tak grozne kao sto su nekad bile (osim ak ne spajas na malo zesce pojacalo pa se cuje razlika al zato gledam da spajam ili prek HDMI-a ili Toslinka). Tak da.... just do it.


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 08:27   #9
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,004
Gle, ne radi i točka. RTL audio chipset na matičnoj, dokumentirani propust u driveru gdje ne radi jack sensing, da ne duljim.Evo na jedan drugi komp star godinu dana koji se diči s "ELNA kondenzatorima" na audio outputu sam stavio dodatnu PCIE zvučnu jer mi je trebao analogni izlaz. Sve radi, ali iz zvučnika jako (ali stvarno jako) pukne kad se driver diže ili spušta, a to je svaki startup i shutdown. Opet RTL smeće od chipa na MBO. Rješenja nema. Oba kompa rade s audiom uredno pod windowsima.
Dakle, ili sam ja pehista ili je linux audio u kurcu, a znaš i sam da je istina negdje između
Zato USB ili BT, analog audio neće nikad biti bolji na linuxu, može biti samo lošiji
Ako pogledaš probleme s linux driverima tu na forumu, uvijek se realtek vrti: wireless, ethernet, audio
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 10:59   #10
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Gle, ne radi i točka. RTL audio chipset na matičnoj, dokumentirani propust u driveru gdje ne radi jack sensing, da ne duljim.Evo na jedan drugi komp star godinu dana koji se diči s "ELNA kondenzatorima" na audio outputu sam stavio dodatnu PCIE zvučnu jer mi je trebao analogni izlaz. Sve radi, ali iz zvučnika jako (ali stvarno jako) pukne kad se driver diže ili spušta, a to je svaki startup i shutdown. Opet RTL smeće od chipa na MBO. Rješenja nema. Oba kompa rade s audiom uredno pod windowsima.
Dakle, ili sam ja pehista ili je linux audio u kurcu, a znaš i sam da je istina negdje između
Zato USB ili BT, analog audio neće nikad biti bolji na linuxu, može biti samo lošiji
Ako pogledaš probleme s linux driverima tu na forumu, uvijek se realtek vrti: wireless, ethernet, audio

Kao sto rekoh - sta god sam spojio unatrag 8 godina je RADILO. Bez obzir koji audio cip (RTL 8** - RTL 12** ,neki Cyrus itd...). Mozda do distre ili neke specificne konfiguracije? Dakle ustekam > u audio manageru (Gnome/Cinnamon/XFCE) konfiguriram preko cega sta zelim i amen. Za bilo sta ozbiljnije kao sto sam vec napomenuo Toslink ili HDMI na vanjsko pojacalo - ist drek ko i na Windowsima. Sa jednom iznimkom. Logitech H800 > bolji zvuk preko Bluetootha na nekom Toshiba lapu (ne pitaj me za model je je bilo pred cca 4 godine) preko Linuxa (Tutuntu) nego preko Windows 7 sa sluzbenim (i nesluzbenim) driverima. I nisam ja ocjenio nego lik koji je malo zesca picajzla sto se zvuka tice. Probleme koje sam ja iskusio su bili vezani najcesce uz latencije sto se u pulseudio confu da rijesit (hint: Toslink). Ali recimo nikad nisam imao problema kao sad na sluzbenoj Windows 10 masini sa Skype-om da kad mu spojim vanjski monitor da Skype nezna sto bi koristio i kaze "nemas mikrofon" kad sam vec u telku...jej...(i da imam samo jedan mikrofon ustekan - onaj na lapu (L590) ).



P.S.- u vremena OSS-a se nebih zelio vratiti...e to je bila hebada na sto nacina...BEZ VAZELINA
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2021., 11:54   #11
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,004
Prošla su doba kad sam imao volje i vremena debugirati drivere na linuxu i mijenjati distre/krenele/postavke/whatever radi podrške hardvera.

Sad tražim unaprijed da provjereno radi na linuxu, ako ipak ne radi, tražim dalje.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 15:13   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Tu je opet sr ** e koliko para toliko muzike, mada je chip vjerojatno par $ ali ih prodaju mobo proizvođačima skoro na milijune.

Zašto vanjski DAC via USB uglavnom rade bez problema / bez booom pri paljenju ?
Vjerojatno zbog više cijene i pažnje na detalje prije puštanja na tržište.

Zadnje kad sam se igrao sa tim, zaboravio sad tip, na W7 sam se malo nagnjavio dok je proradio (službeni support samo za W10), ali je na Linux - u proradio iz prve ko da je miš a ne komplicirani audio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 23:45   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zato sam i pitao, radje bih se drzao jednog jedinog modela koji je dostupan u Hrvatskoj ako netko pouzdano moze reci da radi kako spada.
Koji je to model, ako se smije znati? Večeras sam probao ovaj svoj audio interface Mackie Onyx Producer 2x2 na Linuxu i nisam uočio nijedan problem. Output/input normalno radi, kalibracijski mikrofon Beyerdynamic MM-1 radi preko 48V phantom power kojeg taj isti interface nudi i Audacity sve uredno snima.

https://www.thomannmusic.com/mackie_...oducer_2x2.htm

Mogućnostima i cijenom mu je sličan Focusrite Scarlett, oba su cca 100-120 eura. Verzija 2x2 odnosno dva ulaza, dva izlaza ti je dosta.

https://www.thomannmusic.com/focusri...i2_3rd_gen.htm

E sad jedino nisam istraživao koji je dostupan kod nas.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Eh... Ono sto bih volio je da taj mikrofon moze stajati *iza* tipkovnice, dakle, nekakvih 30 cm od glave. Malo mi je trapavo pisati (predavanja su live) i naguravat se sa mikrofonom ispred tipkovnice, ali ako druge nema, nekako cu se naviknuti vec.
Rijetko koji može biti tako daleko bez da bude ili tih ili s većom količinom šuma.

Da li bi ti odgovaralo nešto tipa Zoom H1n diktafona koji može biti i mikrofon kad se spoji na USB? Samo opet napominjem, ne očekuj čuda na 30 cm.

https://zoomcorp.com/en/us/handheld-...andy-recorder/

Govor na cca 30 cm od glave > -35 do -30 dB:



Govor na cca 3 m od glave > -55 do -50 dB:



Postavke na uređaju default, pojačanje na 5 (srednje). Ako hoćeš, mogu ti ga posuditi pa testiraj.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
I to mi je palo na pamet, mozda onaj nekakav clip-on koji imaju u studijima?
Da, to je svakako bolje od condenser mikrofona na 30-ak cm. Takvi clip-on se zovu i lavalier mikrofoni pa traži prema tome. Tip spajanja ovisi od modela do modela.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 11:08   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Sad me dommy sjetio, kroz ruke mi je prošao:
- Focusrite Scarlett 2i2 2rd Generation
vidim da je već aktualan 3rd Generation,
tog 2rd Generation sam "na giranje" instalirao na W7 (sl. support W10),
na AVLinux - u proradio iz prve bez ikakve intervencije

- Steinberg UR22C
službeni support od W7 SP1 do W10, na Linux - u isto radi iz prve i "sam od sebe",
slična sprava ko gornji pa ih često uspoređuju,
negdje će biti naveden kao Yamaha Steinberg UR22C jer je pod Yamaha grupacijom.

Mislim da je nedavno jedan od tih DAC - eva bio na tržnici u pola cijene.

Za mikrofon još jedan glas za clip-on "buba" varijante,
ako ideš na varijante preko navedenih DAC - ova onda ti igraju oni koji imaju phantom napajanje inače rade na baterije,
ima ih od šroteksa do profi po cijeni i kvaliteti.

Ako se ne misliš nešto puno i profi time baviti logično bi bilo neki relativno jeftini "USB mikrofon" međutim problem je naći / pogoditi koji zapravo i uredno radi pod Linux - om.
Kvaka22 je u tome šta u USB varijanti nije samo mikrofon nego je ujedno i DAC (audio kartica) sa samo jednim (mono) ili dva (stereo) kanala i onda odg. drajverima.

That's my 5 cents.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 13:19   #15
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
https://www.audiopro.hr/proizvod/foc...je?idPro=49731

provjerena roba,ali neznam radi li na linuxu...trebalo bi provjeriti
__________________
...help me understand the best I can...

Zadnje izmijenjeno od: Flood. 19.02.2021. u 13:27.
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 14:00   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa kolega vidi post poviše,
osnova je Focusrite Scarlett 2i2 3rd Generation,
a kako sam na brzinu pogledao radije bi izbjegao moguće probleme i "našao" stariju 2rd Generation (za koju znamo da radi uredno pod Linux - om).

Kod Scarlett - a je bitan full sw support jer se softverski upravlja (prekidači i opcije),
dok je kod Steinberg UR22C sve riješeno na starinski / klasični način.

Jedino šta je relativno zgodno u linkanom paketu dobiješ još i mikrofon, slušalice i par kabela pa je prihvatljiva cijena.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 14:44   #17
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Kolega nazove dotični dućan,lap pod ruku i proba instalirati zvučnu na linux.
Čemu 2 ulaza plaćati kad solo pokriva ono šta mu treba...?
Imaš prekidač na mikrofon i instrument ulazu,on off,nema tu previše mudrovanja,imaš gain pot.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 15:08   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
OK, Solo ima sve botune naprijed dok kod 2i2 nema sve (dio se upravlja preko sw),
treba - ne treba 2 kanala + cijena,
i onda opet dođeš na to kako je podržan 3rd Gen vs 2rd Gen u Linuxu,
ima mudrovanja
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 15:13   #19
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Nikky,nisam mislio na tebe da mudruješ,već sam ponudio nešto sa čime nema mudrovanja.Na kolegi je da odluči šta mu odgovara.
Linux je upitnik jer nemam iskustva...ali to se može provjeriti kad mu je pod rukom kako se kaže...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 15:20   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ma sve 5

Gore sam napisao, prošli su mi kroz ruke Focusrite Scarlett 2i2 2rd Generation i Steinberg UR22C i znam da rade na Linux - u out of box.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 21:35   #21
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Uvijek se može na neki alternativan način bootat Windowse, ako Linuxi nisu kritični za rad tokom video konferencije.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 21:58   #22
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
@Bubba možda nije riješenje koje tražiš ali na T470p imam spojen stari headset od iPhonea SE/6s koji je još bio sa 3.5mm bananom. OS je Ubuntu 20.04. Savršeno me jasno čuju na mikrofon od tog headseta na Teamsu i na Zoomu. Te sluške se još nađu u prodaji i jako su dobre.

Dobar USB headset nisam našao, skuplje nisam imao prilike probati.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 09:09   #23
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Ako je ovo live, zasto ne obicni "gejming" headset sa mikrofonom? Ja sastanke zadnjih godinu dana odradjujem s https://www.kingston.com/datasheets/khx-hscp_us.pdf a imam ga jedno 3-4 god.
sluske su jebeno udobne (bez problema ih imam 8 sati slusajuci muziku), zvuk je kvalitetan, ima 3.5 ili addon za USB zvucnu ako hoces (doduse nisam to nikad koristio), na 3.5 je plug & play na linuxu (mint ovdje). Mikrofon je detachable. Drazi mi je headset od drugog Bose kojeg imam.
Mozda ima nesto bolje za te pare sad ali tada je fakat ovo bio odlican izbor. Naravno, nije ovo audiofilski headset ali nije smece.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 08:22   #24
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Evo i reporta napokon.

Na kraju sam uzeo Behringer UMC22.

Ja stvarno nisam u tim audio vodama, ali sa Behringer C-1 mikrofonom, ovo je neka druga dimenzija.

Spajanje s Linuxom je bilo doslovce plug and play.

Code:
bubba@TP470p:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 17ef:1010 Lenovo Lenovo ThinkPad Dock   
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 014: ID 058f:9540 Alcor Micro Corp. AU9540 Smartcard Reader
Bus 001 Device 011: ID 04f2:b5c0 Chicony Electronics Co., Ltd Integrated Camera
Bus 001 Device 009: ID 8087:0a2b Intel Corp. 
Bus 001 Device 006: ID 138a:0097 Validity Sensors, Inc. 
Bus 001 Device 004: ID 1199:9079 Sierra Wireless, Inc. Sierra Wireless EM7455 Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A
Bus 001 Device 012: ID 0e8d:1806 MediaTek Inc. Samsung SE-208 Slim Portable DVD Writer
Bus 001 Device 013: ID 195d:2029 Itron Technology iONE 
Bus 001 Device 010: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. Hub
Bus 001 Device 008: ID 046d:c08e Logitech, Inc. Yubikey 4 OTP+U2F+CCID
Bus 001 Device 005: ID 17ef:100f Lenovo 
Bus 001 Device 007: ID 04a9:190a Canon, Inc. CanoScan LiDE 210
Bus 001 Device 016: ID 08bb:2902 Texas Instruments PCM2902 Audio Codec
Bus 001 Device 003: ID 17ef:1010 Lenovo Lenovo ThinkPad Dock   
Bus 001 Device 002: ID 1050:0407 Yubico.com Yubikey 4 OTP+U2F+CCID
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Na to je jos nadodan DroidCamX i sada napokon laptop ima neku funkcionalnu vrijednost.

HTH,

B
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 19:22   #25
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Ah, Linux...

Naravno da ne radi vrlo kljucna stvar, a to je cinjenica da mikrofon hvata samo mono signal.

Na Windowsima radiTM.

Isprobao sam ovo https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=288386 ali bez ikakvog uspijeha.

Pasmater...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 19:49   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
U čemu je problem ?
Šta iz mikrofona dobivaš jedan kanal (koji je i spojen na jedan ulaz DAC - a) ?
U čemu snimaš (program - opcije) ?

Treba postaviti "dual mono recording".

Mora biti mogućnost / opcija da od jednog kanala napravi umjetni stereo,
preko Jack - a može sigurno samo je malo kompliciran za skužiti.

Ako nije uživo nego ima naknadnu posprodukciju onda se može naknadno kopirati jedan kanal na drugi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 20:21   #27
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Koliko vidim, mikrofon ima jednu balanced XLR konekciju tako da ne može nikako biti stereo. Možda te muči audio interface ili software koji bi trebao duplirati lijevi ili desni kanal u mono koji bi se čuo na oba kanala?

EDIT: Predugo otvoren tab, Nikky je brži. Dual mono je nešto drugo, dva odvojena mono kanala.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 10:12   #28
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Hmmm... OK, vas dvojica meni zapravo pokusavate reci da moje pricanje u mikrofon nuzno ima samo jedan kanal, lijevi ili desni? Je li to svojstvo ove zvucne kartice ili ovog mikrofona ili opcenito svojstvo mikrofona?

U svim softverima je ista stvar, probao sam OBS i Audacity na Windowsima i Mintu - na Mintu se samo vidi lijevi kanal, na Windowsima oba.

To me zbunilo pa sam posumnjao u Linux odmah, jasno.

Mislim, zvuk je i dalje svjetlosnu godinu bolji nego bilo sto isprobano prije, ali me ipak zakopkalo je li nesto poslo krivo s obzirom na samo taj jedan kanal.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 10:24   #29
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Bubba daj da cujemo kako pjevas, pa cemo procijenit jel ti uopce treba stereo
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 10:29   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Imaš Mono mikrofon (dakle "jedan kanal") spojen u (npr.) prvi kanal na DAC - u > snima se taj kanal,
na drugom kanalu nema nikoga > jasno da je tišina.

Nema tu krivice ovog ili onog,
recimo da je to svojstvo DAC - a da nema opciju kada ulazi samo jedan kanal da "prebaci" i na drugi (a tako nešto bude u drv od winsa).

Na tebi je da kroz Jack ili na neki način uključiš da ti snima na oba kanala ili da u postprodukciji napraviš c/p sa jednog kanala na drugi pa potom dodatna obrada ako treba.

EDIT: Ako imaš volje i vremena isprobaj AV Linux (može i Live varijanta)

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.03.2021. u 10:35.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na