Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2021., 18:52   #4021
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kak se meni čini nove ugovore će ostvariti onaj tko može garantirati isporuku, ma tko to bio.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 18:52   #4022
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova

Kao sto sam rekao chiplet dizajn je manjkav i ima tu jos puno posla da se latencije izmedu dva ccx-a dovedu na normalnu razinu. Iz teksta se vidi da su najveci pomak napravili sa latencija unutar jednog ccx-a (zapravo jednog monolith chipa), a izmedu dva chipleta su latencije i dalje ostale tragicne. Tak da sto god koristilo vise od 8 jezgri, a da nisu neke linearne radnje ce patiti.

Daj neke onda real world primjere workloada kojima ovo smeta a koji nisu sinteticki testovi pa da vidimo koliko je to usporeno ili opskurne aplikacije koje prosjecni korisnik nece nikada koristiti?
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:12   #4023
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kak se meni čini nove ugovore će ostvariti onaj tko može garantirati isporuku, ma tko to bio.
Evo kak to izgleda za samo zadnji mjesec (proklete) 2020. godine kad su u pitanju AI/ML/HPC implementacije i Intelu usitinu stvarno bitna tržišta:
Citiraj:
  • Koi Computers Announces Integrations with AMD Instinct MI100 GPUs for AI, Deep Learning
  • AMAX Extends Line of Professional Workstations to Support the Latest NVIDIA RTX A6000 GPUs
  • HLRS’ Hawk Supercomputer to Receive GPU-Powered AI Upgrade
  • OLCF Reaches New Heights with AMD-Based ‘Andes’ Cluster
  • Arm Migrates Electronic Design Automation to AWS
  • Amazon Announces New EC2 G4ad Cloud Instances, Powered by AMD Radeon Pro GPUs
  • Esperanto Unveils ML Chip with Nearly 1,100 RISC-V Cores
  • AMD CPUs, GPUs to Power New AWS Instance for Graphics Optimized Workloads
  • Azure Scaled to Record AMD EPYC 86,400 Cores for Molecular Dynamics
  • Azure Announces Public Availability of ND A100 v4 AI Supercomputing Instances
  • Penguin Computing Announces TrueHPC with NVIDIA Networking
AMD, ARM i nVidia, dok se Intel nalazi u samoj jednoj točci:
Citiraj:
  • Intel Teases Ice Lake-SP, Shows Competitive Benchmarking
... da bi se ispostavilo da nema ništa konkurentnog, mada se Intelova PR mašinerija kao i uvijek trudi iz petnih žila prikazati stvari onakvim kakvim bi htjeli da budu, umjesto realnosti:
Citiraj:
  • Ice Lake delayed again due to a bug, but this is a good thing. Looking like it'll come mid-late Q2 to early Q3
  • Performance looks pretty poor. Akin to CL-SP actually - performance per socket remains the same but power rises
  • Ice Lake is disappointing. Sapphire Rapids is way better. Comes in Q2 22
Nažalost, čak i kad se zagarantirana isporuka ubaci u priču, Intel da ju i ima, nudi proizvode koji nisu dovoljno dobri u odnosu na konkurenciju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:26   #4024
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Ovo je i odgovor na tvoju tvrdnju da "ne mogu napraviti niti 10nm, a gdje bi tek zavrsili da idu na chiplet". Kao sto vidis teze je sloziti takav monolitan chip, izazovi su veliki, a chiplet dizajn je samo manjkava alternativa.
Imaš kakve primjere gdje taj manjkavi chiplet dizajn ima neokog velikog utjecaja na performanse? Ako je moguće u gamingu.
Intel sa Rocket Lake sa 8 jezgri očito cilja na mid-range ponudu i gaming. Alder Lake isto mid-range 8+8, gaming i laptopi. Još je gore što u tom rangu AMD ima Ryzen 7 modele s 8 jezgri koje su na istom CCD-u i tu nema ovih latencija između CCD-a, a latencije između jezgri su bolje nego kod Intela. AMD u tom slučaju ima i novce i ovce, ako ti je bitna latencija ideš na Ryzen 7 5800X, ako ti nisu bitne ideš na Ryzen 5/9 .
Teško je zamisliti da će netko kome treba više jezgri kupit Rocket Lake ili Alder Lake samo zato jer je monolitan dizajn i reći "fuck it, bolje da imam 16,5 ns između jezgri nego da mi se posao završi 4h prije" .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:34   #4025
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Moglo bi biti da se ta priča oko latencija svodi na Intelov ring-bus/mesh, clockanje istog i naravno OC + gaming performanse.

I onda se opet vraćamo na početak rasprave unatrag nekoliko stranica i koliko je zapravo šrot AMD loš u gaming situaciji.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:39   #4026
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Dr. Strange

@ The Exiled

Kao sto sam rekao chiplet dizajn je manjkav i ima tu jos puno posla da se latencije izmedu dva ccx-a dovedu na normalnu razinu. Iz teksta se vidi da su najveci pomak napravili sa latencija unutar jednog ccx-a (zapravo jednog monolith chipa), a izmedu dva chipleta su latencije i dalje ostale tragicne. Tak da sto god koristilo vise od 8 jezgri, a da nisu neke linearne radnje ce patiti.

TLDR chiplet dizajn je zaravo jedino dobar jer ti dopusta bolje yieldove, imas manje chipove od 4 i sad 8 jezgara i njih kombiniras kako ti pase. Medutim ogranicenja su i vise nego vidljiva.

@Madboy

Ovo je i odgovor na tvoju tvrdnju da "ne mogu napraviti niti 10nm, a gdje bi tek zavrsili da idu na chiplet". Kao sto vidis teze je sloziti takav monolitan chip, izazovi su veliki, a chiplet dizajn je samo manjkava alternativa.
Sa svakom novom Zen iteracijom su poboljšavali latenciju, i u 3 izdanju su došli do toga da su bolji i u gamingu, dakle AMD radi punom parom i odmora nema. Chiplet dizajn nije manjkav nego ima puno mjesta za napredak što je i dobro, znači da rast performansi u idućim iteracijama neće manjkati, a pritom će zadržati veći broj jezgri od konkurencije, i naravno dobar yield što je važno za samu kompaniju. Jedino što je vidljivo je to da je Zen 3 bolji od svega što Intel nudi, a uz to imaju i više jezgri, manja potrošnja itd, samo je to vidljivo nama kupcima, tko hoće najbolje bira Zen 3 (chiplet dizajn), a ti se bavi tehnikalijama i latencijama dok se mi igramo na najboljoj platformi. Chiplet nije manjkava alternativa nego budućnost, pravi put. I Nvidia i Intel rade punom parom kako bi migrirali što prije na takav dizajn, spominje se da bi već iduće generacije grafa mogle biti neka vrsta MCM dizajna, barem RDNA 3, no kako god samo je pitanje vremena kada će i grafe preći na takav dizajn jer je to budućnost, a ne manjkava alternativa. Prije nego kreneš trollati barem se naoružaj činjenicama, a emocije pusti na stranu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:51   #4027
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Daj neke onda real world primjere workloada kojima ovo smeta a koji nisu sinteticki testovi pa da vidimo koliko je to usporeno ili opskurne aplikacije koje prosjecni korisnik nece nikada koristiti?
Pazi ironije, sada su sintetički testovi odjednom bitni kada treba prikazati AMD u lošem svjetlu, a prije se uvijek sralo po takvim testovima gdje je Zen tradicionalno bio dobar, i gledao se samo real world workload gdje je Intel prednjačio. A nemojmo zaboraviti ni kako su kritizirali bulldozer arhitekturu zbog ogromne potrošnje, pa odjednom ni potrošnja više nije bitna kada je to postala mana Intelove arhitekture. Također se sjetimo kako je sam Intel srao po chiplet dizajnu kako su jezgre zaljepljene iliti na engleskom: glued-together, a onda su ubrzo nakon toga i sami prešli na "ljepljenje" jezgri. Koliko su samo duboko povezani i sinkronizirani Intel kao kompanija i njihovi fanboysi, to ne možemo poreći da im marketing čuda radi, respekt marketinškom odijelu koji jedini radi posao kako treba u cijeloj toj glomaznoj kompaniji .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 19:53   #4028
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Prije stranicu-dvije je lupao kako je samo gaming bitan, a sad se uhvatio inter-core latencija, i to tako da je upisao u Google "Zen3 latency" i otvorio prvi rezultat - Cutressov review. Onda je copy/pejstao dio o latencijama, a dio o gaming testovima, koji su mu do jučer bili jedini bitni (i u kojima Zen3 pobjeđuje), je izostavio. Valjda nema šta pametnije za zamjeriti Ryzenima, pa se sjetio AMD-ovih "zalijepljenih jezgri"

Šteta što advokatira besplatno, da je dioničar mogao bi Raju (a i tatu Jensena) pritisnuti da se ostave MCM-a, to je samo manjakava alternativa

Edit : evo prestigao me Strange
sti je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:02   #4029
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Prije stranicu-dvije je lupao kako je samo gaming bitan, a sad se uhvatio inter-core latencija, i to tako da je upisao u Google "Zen3 latency" i otvorio prvi rezultat - Cutressov review. Onda je copy/pejstao dio o latencijama, a dio o gaming testovima, koji su mu do jučer bili jedini bitni (i u kojima Zen3 pobjeđuje), je izostavio. Valjda nema šta pametnije za zamjeriti Ryzenima, pa se sjetio AMD-ovih "zalijepljenih jezgri"

Šteta što advokatira besplatno, da je dioničar mogao bi Raju (a i tatu Jensena) pritisnuti da se ostave MCM-a, to je samo manjakava alternativa

Edit : evo prestigao me Strange
Upravo to, komično je gledati to kako im je svake godine iz generacije u generaciju ponestajalo materijala za pljuvanje, i sada u konačnoj iteraciji zvanoj Zen 3 nemaju šta više pljuvati, AMD je ispravio sve mane te arhitekture i prešišao Intel, a da su pritom i zadržali sve benefite samog chiplet dizajna, perfection.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:03   #4030
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Da ne citiram sad svakome posebno. Ja nisam rekao da napredka nije bilo, nego sam objasnio gdje postoje manjkavosti i da se po pitanju latencija medu ccx-ovima nije promijenilo puno kako neki navode. Taj dio je i dalje corak zbog chiplet dizajna koji je tesko ustimati po tom pitanju i koji iz tog razloga nije nista revolucionarno.

Isto tako netko je rekao da je teze sloziti chiplet dizajn, ako hoces da ti latencije stimaju onda da, ali ako zelis sloziti polovicno rjesenje kao AMD onda bas i ne. AMD je lupio u zid sa tim latencijama izmedu ccx-ova, pomaci medu generacijama po tom pitanju su slabi ili nikakvi sto se fino vidi u gore citiranom tekstu. Evo ga jos jednom za one sa selektivnim vidom it doesn’t look that the new Zen3 part improves much in that regard, other than obviously of course enabling this latency over a greater pool of 8 cores within the CCD. Kako ce i da li ce taj problem rijesiti sa buducim generacijama cemo jos vidjeti.

U gamingu su trenutno na vrhu radi single core performansi i cinjenice da su tek neke igre pocele iskoristavati 8 jezgri kako spada, taman onoliko koliko ima na jednom ccx-u pa se zato niti ne javljaju problemi sa latencijama koji se u gamingu manifestiraju.

Ove neke usporedbe 7nm vs 14nm i osakacenih 10nm u laptom segmentu mi se uopce ne da komentirati.

Treba vidjeti sto ce donijeti Intelov manji node i kako ce hendlati broj jezgara. Ako niti to ne bude dovoljno onda im je zadnje sto preostaje takoder lijepiti ove serverske grdosije, a desktop ostaviti da bude monolith kao jedino pravo rjesenje.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:07   #4031
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Čovječe u koliko navrata sam ti samo ja stavil konkretne informacije u kojem smjeru Intel ide. Drže se ovoga kaj braniš, jer trenutno nemaju bolje, a (TSMC-ov) manji proizvodni proces ih neće spasiti, ako je arhitekura ni vrit ni mimo.

"Jedino pravo rješenje", jer trenutno ne mogu složiti isto što i AMD i ostatak konkurencije. Nadam se da stvarno zarađuješ od igranja, pa da ti je toliko bitno, jer ovo kaj pričaš je čista glupost.

Intel može do vijeka vijekova biti najbolji u gamingu, ako ti to toliko znači, ali nažalost svijet ide dalje, a prihod od gaminga im neće pomoći u ostalim segmentima.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 09.01.2021. u 20:14.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:14   #4032
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Pa na 14nm ne mogu sloziti nista slicno sto bi imalo smisla, to je istina.

Ne vidim zasto bi superiorniji dizajn sa boljom komunikacijom izmedu jezgara bio glupost. Bit ce da je to smatrati gluposcu neka posebna dimenzija razmisljanja.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:16   #4033
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ne, nego ti pričaš bedastoće, a ako pratiš samo gaming dio, onda OK, jer očito ne znaš za dalje od toga.

Sve ostalo (tema je prepuna izvora) upućuje da na to da Intel nema ni jedno konkretno rješenje u godinama koje dolaze.

Jebote, pa da Intel ima nešto i malo slično Zen MCM chiplet dizajnu, pa ja bi prvi stavil sve moguće u temu. Tim više da imaju i bolje rješenje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:17   #4034
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma može Intel ići u krasan kujac ak raketa ispadne jednaka a jeftinija ide para njima. Ak ne ide Babi, tak jednostavno. Ja samo želim što prije trošiti i blago sam nestrpljiv zbog sporog Intela, ali pružit ću im priliku još koji mjesec jer mi se ne da u kratkom roku instalirati windowse ponovno i skidati 2TB igara ponovno
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:18   #4035
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
@guerra
Ako se vodimo tom logikom, Ryzen 7 5800X bi trebao biti vidljivo brži od bilo kojeg drugog Ryzen procesora - ali znamo da nije. Te latencije su nebitne za gaming i za veliku većinu ostalih programa.
Sviđao se tebi chiplet dizajn ili ne, on je Intelu potreban. Kako je Intel dominirao tržištem za vrijeme Bulldozera, tako će AMD dominitirati tržištem dok Intel ne bude konkurentan. A to nije dobro ni za tebe ni za nikog od nas. AMD će diktirati cijene a Intel nije firma koja će ikad prihvatiti da je "budget" opcija i neće ni oni spuštati cijene. Uhvatio si se tih latencija kao da su ne znam ni ja što, daj neke testove da se i mi drugi uvjerimo koliko je chiplet dizajn loš.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:22   #4036
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Da je pogledao gaming testove u istom članku, vidio bi da je 5800X u više slučajeva neznatno sporiji od 5900X/5950X, nego što je neznatno brži.

U hebote, pa kako? 5900X ima 6+6 layout, kako ga latencije nisu pokopale?

Čekamo da Intel, a posebno Nevidija izbaci MCM gaming čip, tada će to biti gamechanger.

Zadnje izmijenjeno od: sti. 09.01.2021. u 20:28.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:26   #4037
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Te prve MCM grafe ću glatko preskočiti.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:27   #4038
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Intelovci često govore to da će Rocket Lake biti bolji u gamingu i kao bit će sve drugačije kada izađu, pa ne treba zaboraviti to koliko su Zen 1 i Zen 2 bili slabiji od Intelovog rješenja pa je AMD opet imao rekordne prihode i dominirali su u prodaji. Dakle neće se ništa puno promijeniti dolaskom Rocket Lake-a koji bi trebao biti malo jači samo u gamingu,a u svemu ostalom slabiji. Korisnici su pokazali kroz sve ove Zen iteracije da gledaju generalno procesor, omjer potrošnja/performanse, dakle efikasnost, broj jezgri. Zen 3 ne zahtijeva dobar cooler da radi na svom potencijalu, dok će Rocket Lake zahtijevati prilično masivna rješenja da sa svim tim poboljšanjima na istom proizvodnom procesu radi na maksimumu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:30   #4039
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma drhtim od straha i novog Intela
edit; isto kao što sam drhtao od samsung lošeg proizvoda i dežurao na Links stranici da ubodem najjeftiniju i najlošije hlađenu
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:37   #4040
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Ukoliko se Intel pokaže odličnim u budućnosti prvi ću preći kod njih, svi imamo izbor hvala bogu i možemo birati, nije da smo vezani ugovorom za kompanije kao neki ovdje za Intel pa da moramo svakim dahom braniti kompaniju i kritizirati druge.

Zadnje izmijenjeno od: Dr. Strange. 09.01.2021. u 20:48.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:39   #4041
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nemam pojma, ne spominjem stalno fanbojse ko neki, nisam opterečen
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:48   #4042
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nemam pojma, ne spominjem stalno fanbojse ko neki, nisam opterečen
Ispravit ću onda post, nisu fanboysi .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 20:56   #4043
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Tema je zajedno s onom na AMD podforumu predviđena za rasprave o nadolazećim tehnologijama i popratnim tehnološkim rješenjima, a sad napokon nakon više od desetljeća imamo o čemu pričati, jer je šrot AMD s ruba bankrota u samo prvoj Zen generaciji izbrisal tada aktualne X99, pa čak i onda još uvijek popularne X79 HEDT modele, s jasno boljim proizvodima uz duplo manju cijenu. I nakon toga su dalje nastavili još jačim tempom, dok je Intel na sve moguće načine pokušaval i još uvijek pokušava obezvrijediti taj napredak, a dali bi desno jaje da su mogli napraviti takav skok u samo jednoj generaciji. Ne znam ni sam u koliko sam već navrata pričal da nisam mislil da će AMD s prvim Ryzenom postići sve kaj su postigli, jer nisu imali ništa čime bi to potkrijepili. I u takvim slučajevima mi je jako drago da sam u krivu. Isto kak bude mi drago kad Intel jednog dana opet ponovno napravi nešto slično ili bolje, zato, jer je općeniti tehnološki napredak jedini uistinu bitan dio ove naše rasprave diljem povezanih tema.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 23:39   #4044
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Čuj ti doktora - chiplet dizajn polovično rješenje

Prijatelju pa intel bi "dao lijevo jaje" da se on toga sjetio... To je najveća revolucija u zadnjih 10 godina sigurno. Pogotovo u HEDT i serverima su žešće nagrabusili, jedino što ih drži su dugogodišnji ugovori, rabati i činjenica da mnoge profesije mnogo godina ne mjenjaju servere.

Te latencije o kojima pričaš nigdje u praksi nisu problem. Jedino gdje ih možeš vidjeti - je u benchmarku za latencije i ničem drugom...

Zen3 je praktično savršen proizvod, doslovce nema tehničke mane. Čak je i ovaj "logistički" dio odrađen odlično - nikakvi problemi sa bisoima i boostanjem kao u vrijeme lansiranja zen2
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 23:54   #4045
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Zadnja serija nema manu, osim cijene. Svaki gamer bi dao lijevo jaje za ryzen 7 5800X. Samo ludo mi je dati 4000 kn za procesor da bi igrao "igrice" pa makar trajao 5-6 godina. Rađe onda kupim i7 10700f za 2500 kn i imam 15%sporiji procesor u nekim igrama i situacijama. I opet dobijem 8/16 što je za 5-6 godina mira koliko i traju nove konzole, IMO. Baš mi je zato nekako nevoljko keširati 2700 kn za 6/12 5600X. Pa toliko je prije tri godine koštao i7 8700K uz slične performanse pa smo pljuvali koliko je skup.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:00   #4046
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zato sam i napisao da nema tehničku manu

Ne kupuj sad ništa, nema mining utjecaj na aktualno cpu tržište, očekujem da će se brzo situacija popraviti (zalihe, cijena, širina modela), a pogotovo kad ovi izbace rocket lake, ali brijem da će i prije toga 5600X pasti ispod 2500kn

Puno se kuka o cpu tržištu, al situacija nikad nije bila bolja zadnjih par godina - čak i sada! OK malo je R5 3600 poskupio, no pojeftinio je i5 10400f, što se tiče 8c16t jedan R7 3700X nigdje nije nestao tj. i dalje se da naći ispod 2500kn, intel je pojeftinio i tu itd.

Dakle uvijek imaš opcija na cpu tržištu, za razliku od gpu tržišta koje je totalna katastrofa, te u nekim segmentima nemaš nikakvih opcija
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:17   #4047
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Čuj ti doktora - chiplet dizajn polovično rješenje

Prijatelju pa intel bi "dao lijevo jaje" da se on toga sjetio... To je najveća revolucija u zadnjih 10 godina sigurno. Pogotovo u HEDT i serverima su žešće nagrabusili, jedino što ih drži su dugogodišnji ugovori, rabati i činjenica da mnoge profesije mnogo godina ne mjenjaju servere.

Te latencije o kojima pričaš nigdje u praksi nisu problem. Jedino gdje ih možeš vidjeti - je u benchmarku za latencije i ničem drugom...

Zen3 je praktično savršen proizvod, doslovce nema tehničke mane. Čak je i ovaj "logistički" dio odrađen odlično - nikakvi problemi sa bisoima i boostanjem kao u vrijeme lansiranja zen2
Nikad ne podcjenjuj moć Intelovog marketinškog odjela i slabost potrošaća....
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:19   #4048
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Čuj ti doktora - chiplet dizajn polovično rješenje

Prijatelju pa intel bi "dao lijevo jaje" da se on toga sjetio... To je najveća revolucija u zadnjih 10 godina sigurno. Pogotovo u HEDT i serverima su žešće nagrabusili, jedino što ih drži su dugogodišnji ugovori, rabati i činjenica da mnoge profesije mnogo godina ne mjenjaju servere.

Te latencije o kojima pričaš nigdje u praksi nisu problem. Jedino gdje ih možeš vidjeti - je u benchmarku za latencije i ničem drugom...

Zen3 je praktično savršen proizvod, doslovce nema tehničke mane. Čak je i ovaj "logistički" dio odrađen odlično - nikakvi problemi sa bisoima i boostanjem kao u vrijeme lansiranja zen2
Realno AMD je krenuo sa chiplet dizajnom cisto iz razloga da necime mogu konkuritati, a to je broj jezgri uz dobre yieldove. Pored toga nije ponudio apsolutno nista sa prvom i drugom generacijom.

To sto je Intel zapeo na 14nm, a ovi su kroz 4 godine usavrsavali arhitekturu na sve manjem i rafiniranijem nodeu koji ti dopusta puno vecu fleksibilnost je druga prica. U takvom scenariju cak i sa chiplet dizajnom uspijes napraviti bolji proizvod.

Koliko ta sporija komunikacija medu jezgrama "ne znaci nista" ce se vidjeti tek kad Intel zazivi na nekom manjem proizvodnom procesu, a vrlo vjerovatno i sad kad izbace osakacenu novu arhitekturu u obliku Rocket lejka. Do tada je bilo kakva usporedba i nazivanje chiplet dizajna revolucionarnim po mome misljenju smijesno.

EDIT: Ja cu na kraju dana opet uzeti cpu koji je bolji za gaming. Good guy AMD je postavio nove standarde u smislu jezgra/cijena jer su htjeli svima pruziti uzivanje u brojnim jezgrama, ali se dogodio sokantni obrat pa su vrlo brzo krenuli Intelovim stopama tj dizanjem cijena i trenutno mi je previse dati 2700kn za cpu sa 6 jezgri.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 10.01.2021. u 00:29.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:29   #4049
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
OK, nema smisla bilo kakva rasprava s tobom. Nadam se da zajebavaš, jer ako stvarno vjeruješ u sve ovo kaj pišeš - onda bolje da zarađuješ konkretne nofce igrajući igre.

Cijelo vrijeme temeljiš sve na isključivo gamingu, dok uporno negiraš ostalo, jer eto ne sviđa ti se AMD, pa je chiplet dizajn smetje koje bi Intel odavno imal, ali ne treba im dokle god su najbolji u gamingu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 00:31   #4050
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne znam iz kojeg razloga downplayaš chiplet dizajn. Pa on je zaslužan za sve dobro što se dogodilo zadnje skoro 4 god. (uključujući intelovo duplanje jezgri).

Pazi "neki AMD" je izbacio prvu generaciju ryzen sedmica koji su se neki sa cijenom od ispod 3000kn ravnopravno borili sa intelovim i7 na HEDT platformi od 9000kn... (famozni i7 6900K), no ti to prezentiraš na neki način - izbacili su "eto tako". Pa s tim su ih potamanili kao tyson fury prvašića i sjebali koncept 10 puta bogatijem suparniku za čitavo desetljeće.

Tvrdnja da je chiplet dizajn nije revolucionaran pokazuje koliko si sam smiješan

Također zašto si uvjeren da bi bolji node toliko spasio intel? Pa jel im node kriv što su gurali istu mikroathitekturu 5 generacija (od 6000 do 10000 serije) na desktopu? Node nema veze s tim

S boljim nodeom bi samo dobili na efikasnosti tj. nebi se u ovolikoj mjeri sramotili, no njihovi problemi bi i dalje ostali isti - monolitni čipovi zbog kojeg nebi mogli pratiti broj jezgri, te problem iste mikroarhitekture... Možda bi im i clockovi opali...

Eto - vidjet ćemo na primjeru alder lakea koliko će im node "značiti", jer po tvrdnji samog intela 10nm super fin (iliti 10nm++) je bolji od 7nm TSMC ili barem alpari
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na