Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.05.2019., 09:24   #1
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Windows 10 problem sa graphics driverima

Bok svima,

radio se o ovom, sestra uzela novi asus s530fn, ima intel uhd 620 i nvidia mx150 graficku, nakon windows updatea ostao sam bez control panela za graficke i zavrsio sa 6 mjeseci starijim driverom od intela, no evo redoslijed radnji:

- instalirao w10 1809 sa march updateima
- skinuo drivere sa asus stranice te intel i nvidia sa njihove
- instalirao sve koji imaju setup, koji nisu imali sam rucno iz device managera vodio do foldera sa driverima
- jedan unknown device ostao
- reboot i pustim windows update
- windows pronade i nekoliko drivera za update-at, a izmedu ostalog i intel display driver star pola godine
- ok zavrsi sve, reboot, ocistim smeca sa dws, iskljucim win update
- idem instalirati novi driver za intela preko postojeceg i javlja da driver nije certificiran za moj uredaj
- ujedno primjetim da nema control panela niti za jednu graficku
- ocistim oba drivera sa DDU i rebootam
- instaliram oba drivera sad normalno (ne izbacuje gresku da nije certificiran)
- nakon instalacije za nvidiu mi iskoci poruka kako cotrol panel mogu preuzeti sa windows store (da ti ne bi mamu **** a ne koristio store za to)
- reboot i sad imam zadnje verzije drivera ali i dalje nemam CP za nijednu

e sad, sto i zasto windows tu izvodi osim sto sili svoj sugavi store koji a) nemam jer sam ga obrisao sa dws i b) ne zelim uopce imati MS acc? kako da sad dodem do control panela za njih kad ni clean instal ne pomaze? takoder i na mom laptopu gl503ge vidim da je nestao intel cp dok nvidiin imam

i btw jedan fun fact, za moj laptop isto glupiranje, na asus stranici mozes skinuti aura service (driver za osvjetljenje tipkovnice) ali app asus aura core za upravljanje osvjetljenjem ne, nego moras skinuti preko ms store sto isto ne zelim pa sam jedva nasao neku stariju verziju negdje na netu. Ista stvar i sa ROG gaming center, iz nekog razloga ako nemate njega instalirao intel extreme tuner uopce ne radi, ne mozete ni uci u njega, a kako je win update nesto smrdao ni rog center vise ne radi, ne pokazuje ni taktove ni temperature.
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 12:00   #2
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Identičan problem i to u nulu isti imam i ja, odnosno sa bratovim laptopom. Sve sam isto radio kao i ti.

Ja sam imao dvije opcije za probati,nakon što sam iscrpio sve gore navedeno:

A - re-install winsa (ali sa isključenim internetom) jer navodno winsi instaliraju neki defaultni nvidia driver koji auto DCH a ne standard (čitajući po net-u) pa da to preskoći i da ja šibnen odmah najnoviji ručno . To mi je bila zadnja opcija i nju bogu hvala nisam morao napraviti.

B- Nakon što sam instalirao vise razlicitih vrsta driver-a (i razne verezije i opcije)..nikako nisam mogao dobiti NVCP - jedino kada sam sa sluzbene stranice od lenova skinuo bas neki driver pack i onda je proradilo...driver 417.xx - Control panel svejedno morao preko win storea i iz trece je tek proradio...a nekima riješi probleme samo to sto su preko GFE instalirali drivere ...meni to nije bio slučaj
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.05.2019., 14:37   #3
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
da li se automatski prebacuje na jacu grafu kada je potrebno ako nemas CP? npr za igre? ne znam da li se to regulira u CP-u ili u samom driveru? i da li thermals ovise o CP-u? npr meni se na mom laptopu sa jednim driverima palili ventovi dok surfam a sa drugima nisu, isto ne znam da li je regulacija u CP-u?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 14:58   #4
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Meni osobno ne, stavio sam .exe file od jedne igre u postavkama NVCP da pokreče sa dedicated grafom. Pokrenem isti taj .exe file i ništa, dalje preko integruše.

Tek kada desni klik na .exe file i "run with high end Nvidia processor" tek onda pokreće igru preko dedicated GPU, zašto ? pojma nemam, na internetu nikakav odgovor nisam našao.

kako misliš da li thermals ovise o CP? - neznam kako je tvoj laptop rađen, ali u većini slučajeva heat pipes idu i iz CPU i iz GPU na ventove, želim reći da nemaju odvojeno hlađenje.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:03   #5
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Ubuduće će svi novi driveri ići preko Store-a jer će driveri biti bazirati na Universal Driver Frameworku. Uglavnom, u budućnosti će DCH driveri biti standardni driveri.

To kaj si sjebao Windows instalaciju brišući sistemske aplikacije (kao npr. Store) i koristeći random skripte koje gase servise i brišu komponente OS-a tako da driveri ne mogu povući potrebne komponente sa njega je druga stvar.

Sugeriram clean instalaciju Windowsa, možeš čak staviti i 1903, ostaviti da Windows update povuče drivere i instalira komponente koje su potrebne, i onda, ako želiš updejtane drivere za Intel i nVidiu, skineš sa njihovih stranica.

DCH driveri:

Intel:
https://downloadcenter.intel.com/dow...?product=96551

nVidia:
https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us


Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
da li se automatski prebacuje na jacu grafu kada je potrebno ako nemas CP? npr za igre? ne znam da li se to regulira u CP-u ili u samom driveru? i da li thermals ovise o CP-u? npr meni se na mom laptopu sa jednim driverima palili ventovi dok surfam a sa drugima nisu, isto ne znam da li je regulacija u CP-u?
Kada instaliraš dobre drivere, u Settings imaš postavke gdje odabireš u kojim situacijama se koristi koja grafa.

Evo kako izgleda kod mene:
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:08   #6
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
To kaj si sjebao Windows instalaciju brišući sistemske aplikacije (kao npr. Store) i koristeći random skripte koje gase servise i brišu komponente OS-a tako da driveri ne mogu povući potrebne komponente sa njega je druga stvar.[/IMG]
Kako sam napisao u jednoj drugoj temi, identičan problem sam i ja imao na laptopu. Kupljen novi, otvoren i pokrenuta win instalacija po defaultu..cim je zavrsila instalacija windows sam krenuo instalirati potrebne programe i drivere...i kada sam dosao do nvidia drivera poćeli su dolaziti isti problemi. I NE, nisam nikakve scripte pokretao niti brisao sistemske aplikacije.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:17   #7
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Jel si možda probao ugasiti automatski driver install?

https://www.laptopmag.com/articles/d...-on-windows-10

Nemam iskustva da su mi Winsi pregazili drivere, pogotovo novije, a imam ju instalirano na svakakvims sranjima, od laptopa, desktopa do tableta... Zapravo, imam zabrinjavajuć broj uređaja doma, morao bih početi to prodavati
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:27   #8
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Sugeriram clean instalaciju Windowsa, možeš čak staviti i 1903, ostaviti da Windows update povuče drivere i instalira komponente koje su potrebne, i onda, ako želiš updejtane drivere za Intel i nVidiu, skineš sa njihovih stranica.
stvar kod ovoga je sto mi ne da novije drivere onda tj moram opet obrisati sa ddu sve da bi mogao instalirati zadnju verziju intelovih inace mi baca gresku da nije verified

e sad, ostaje mi onda opcija: clean install, windows update za drivere, windows store za cp, disable win update, uninstall drivere sa ddu i nadati se da ce cp ostati, instal zadnje verzije drivera i nadati se da je cp i dalje tu..sad eventualno proci sa dws da mi pobrise sva metro sranja i nadati se da ce cp raditi bez ms store

no i dalje ne zelim imati ms acc, cemu sve te komplikacije
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 15:47   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Nemaš ti šta mislit, tvoj pvt komp / lap je M$ terminal ...
šta se prije odlučite na veliki korak a to je odheb tog smeća i prelaz na Linux to ćete biti sretniji i bez frustracija ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2019., 18:17   #10
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
vjerujem da bi

btw azurirao sam svoj laptop na 1903 i sad mi smece grupira files u downloads folderu, prebacim "group by none", zatvorim, otvorim i ono opet grupirano

edit: rijesio sam, stavim NONE, desni klik na prazno i properties, customize, optimize this folderr to documents, apply this tamplate to all subfolders i ok

edit: rijesio problem sa pocetka na najgori nacin sto sam htio ali rijeseno

- kupio w10 pro i office 2019 na ebayu ($12 ukupno) da nemam brige oko aktivacije ili nekog slucajnog bana accounta
- napravio ms acc
- instalirao drivere offline, reboot, windows update
- naravno opet mi stavio intelov driver od prije pola godine ali ostavio sam ga jer bi svaki put kad bi krenuo update vratilo opet taj stari driver (ovo sto je mario sugerirao ne radi, to sam ukljucio jos prije nego sam se spojio na net i svejedno povuklo drivere preko win update)
- cim sam ukucao ms acc odma je povukao oba CP-a
- w10 i office aktivirao bez problema
- obrisao sve w10 appove iz uninstall programs sto su se dale obrisati
- stavio neki reg key da mi omoguci stari photo viewer
- i to je to...sad jos samo ponoviti to tri puta na ostalim kompovima u kuci i sluzbeno me MS pokorio

Zadnje izmijenjeno od: vacs. 25.05.2019. u 22:22.
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na