Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2013., 16:13   #1
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Gainward GTX 560 + SCYTHE Setsugen 2 cooler

Lagano me počelo iritirati što kartica proizvodi enormnu buku nakon malo dužeg igranja i što temperature lete nebu pod oblake jako brzo.
Poučen iskustvom sa Gainwardom još od nVidia GeForce 4 Ti 4200 GS koji je imao nikakav cooler i isto tako nikako montiran isti, pristupio rastavljanju GTX 560 jer što će mi garancija ako će mi trebat slušni aparat i nova kartica unutar garancije.
Kartica: Gainward GeForce® GTX 560 Ti 1024MB GDDR5
Novi hladanjak: SCYTHE Setsugen 2
Na stranici proizvođača je nadodano da paše i na GTX 560 pa rekao da probamo pošto cooler koji sam htio staviti, ARCTIC COOLING Accelero Xtreme III, je fizički preveli, ima 288 mm što mi je prglomazno.
Proučio nacrte, izvadio dijelove koji mi trebaju te rastavio karticu. Početne sumnje opravdane, Gainward i dalje ne zna napraviti i montirati cooler:

Po pasti se vidi da veliki dio jezgre uopće ne dodiruje heatspreder. Mislim a bakar, ako je uopće bakar, je ravan kao slavonska ravnica nakon navale poludjelih krtica.
Lijepo se vidi i masa i puno veća površina finova na Setsugenu 2 u odnosu na izvorni pasivni dio. Aktivni dio je također nebo i zemlja. Pošteni veliki cooler vs nešto što histerizira do 4000 rpma. Cooler na Setsugenu 2 ima poteciometar s kojim se može podesiti od 700 do 2000 rpm i spaja se na 3 pinski fan header na ploči da se može pratiti broj okretaja. Prije odabira coolera sam prošvraljao netom i našao da za GTX 560 Ti stavim 1850 rpm ali ne ispod 1500 jer jednostavno ću morat svako malo okretat potenciometar kada se odlučim igrati. Pošto je cooler tih, a i u kompu mi je na Q9550 Grand Kama Cross 2 koja drži u idleu sa 1450 rpm CPU na 35°C, nema neke buke koja će se stvoriti.
Stavio sam heatspredere na dijelove koje bi trebao ohladiti (samo na srednji memorijski čip s desne strane može se staviti "visoki" aluminij, na ostale ide onaj najniži jer će smetat kasnije u montaži. Montaža nije baš jednostavna, malo treba ciljati i smireno i polako napikirati A2 rupe.

Najpametnije je na stol postaviti cooler, na njega karticu, malo lijevo desno naprijed nazad da se termalna pasta lijepo razvuče a i onda služi kao lijepilo da kartica se ne pomakne , gore staviti limić (onaj dio sa folijom protiv kratkospajanja i guma idu dole) i u rupe upiknut duže šarafe i onda na metodu križa šaraft (rupa dole desno pa gore lijevo pa dolje lijevo pa gore desno). Ušarafao šarafe do dubine da se poravna sa druge strane limić i šaraf, da se ne zgnjeći kartica.
Finalni proizvod:


Sve posložio i krenuo na mjerenja.
Uglavnom kada komp ništa ne radi unutar Centurion 5 kućišta temp proca Q9550 je 35°C, diskova (3 HDD i 1 SSD) 29°C i GTX 560 Ti je prije bila 44°C, sada je 37°C.

Inaće grafika ima malo više temperature jer imam spojena 2 HP L2045w monitora od 20" u 1680x1050. (oni sa više monitora znaju da je to normalno)
Nakon igranja, normalnog rada, nenormalnog rada i svega ostalog ovo su vrijednosti koje je HWinfo zabilježio unutar 48 sati rada i praćenja.

CPU: 35°C - 55°C (ima jedna jezgra koja je stalno 5°C hladnija od ostale 3 ali nju ne brojim )
HDDovi: 27°C - 31°C
SSD: 26°C - 31°C
GPU: 32°C - 84°C

Dakle sa 44°C - 99°C, na 32°C - 84°C bez buke histeričnog coolera i pucanja tekstura, pojave mora crnih trokuta i rušenja drivera i freezanja sustava kako u Van Helsingu, Dawn of War 2, Metru 2033, RAGEu, ... sve to za manje od 250 kn i malo vremena. Definitivno se isplati.
Dakle Gainward i dalje ne zna napraviti cooler a i kada ga napravi kako treba nezna ga montirati.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 17:47   #2
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
htio sam i ja uzeti setsugen ali je presirok na zalman t2. na kraju sam uzeo accelero mono plus koji je max temp spustio s 102 na 67 u ljetnim vrucinama. kako god, setsugen je minimum koji bi trebao ici na karticu jer bilo koja jeftina kartica ima hladenje koje je jednako voznji nascar utrka po ulicama medimurja.
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2013., 18:05   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
250kn je sasvim ok cijena (za nov proizvod) i bolje financijsko rješenje od AC Xtreme III-ice.

Tek sad "uživo" vidim koliko je kuler velik (ne i glomazan) - ja sam ima dojam da je to ko pola mog Musashija

Jesi proba stavit neki "normalni" 12 cm vent (debljine 25mm) - ako ga imaš pri ruci i pašu li kopče općenito za sve 12 cm ventove?

@Charmander
BTW pogledat ću neke recenzije/testove, ali mislim da je Setsugen II učinkovitiji od AC Mono Plusa ili su tu negdi.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 18:14   #4
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,674
Mislim da bi puno jeftinija varijanta bila maknuti to plasticno govno dolje od venta, maknuti plastiku , ispolirati bazu coolera i gore 90-120 mm Vent...
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 18:19   #5
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Sad mu je već gotovo (doduše uvik ga može prodat), i da slažem se bazu i neki učinkovitiji 92mm vent, ali 120mm vent teško - ka šta se i vidi gori sa slike - dimenzije takvog venta u odnosu na heatsink stock kulera.

Triba bi vezicama obujmit cili PCB grafe
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 18:27   #6
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Sad mu je već gotovo (doduše uvik ga može prodat), i da slažem se bazu i neki učinkovitiji 92mm vent, ali 120mm vent teško - ka šta se i vidi gori sa slike - dimenzije takvog venta u odnosu na heatsink stock kulera.

Triba bi vezicama obujmit cili PCB grafe
Našlo bi se rješenje
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 18:45   #7
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor Ati freak Pregled postova
Mislim da bi puno jeftinija varijanta bila maknuti to plasticno govno dolje od venta, maknuti plastiku , ispolirati bazu coolera i gore 90-120 mm Vent...
Ima po forumu dosta mojih modifikacija što CPU što nećeg coolera da bi stao na neku grafu ili slično ... to je bilo iz vremena kada sam imao vremena i neimao novaca
Sada imam novaca i nemam baš vremena, a i oženio se i živim u stanu, pa mi se ne da voziti u kuću di mi je Dremel 4000, škripci, brusilice i slično.
Ali i da sam se vozio, polirao i složio, smatram da je masa ovog kvazi bakra i površina finova nedostatna za učinkovito hlađenje GTX 560 Ti u razumnim granicama, tehnički će gurat unutar garancije, ali ne na duge staze jer će doći do propadanje silicijske komponente s vremenom.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 19:39   #8
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Black Dragon Pregled postova
Ima po forumu dosta mojih modifikacija što CPU što nećeg coolera da bi stao na neku grafu ili slično ... to je bilo iz vremena kada sam imao vremena i neimao novaca
Sada imam novaca i nemam baš vremena, a i oženio se i živim u stanu, pa mi se ne da voziti u kuću di mi je Dremel 4000, škripci, brusilice i slično.
Ali i da sam se vozio, polirao i složio, smatram da je masa ovog kvazi bakra i površina finova nedostatna za učinkovito hlađenje GTX 560 Ti u razumnim granicama, tehnički će gurat unutar garancije, ali ne na duge staze jer će doći do propadanje silicijske komponente s vremenom.
To stoji, ali da zna netko tko ce možda razmišljati o necem takvom
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 20:42   #9
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
..Jesi proba stavit neki "normalni" 12 cm vent (debljine 25mm) - ako ga imaš pri ruci i pašu li kopče općenito za sve 12 cm ventove?..
Ajde probaj ovu varijantu ako stigneš, baš me zanima.

Inače tko misli kupit ovaj cooler neka pogleda prvo s koje strane su VRM-ovi na grafičkoj.

Ako su livo od GPU-a bolje se okanit ćorava posla, jer će nakon nekog vrimena grafa otpirit svoje - nažalost GPU i desna strana grafe su pod kontrolom, a liva zbog dizajna coolera je prepuštena nekim drugim vjetrovima

A i bazu coolera su mogli napravit malo veću mamu im, te da heatpipeovi ulaze u nju.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2013., 22:03   #10
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Meni nekako čini puno glede temperature.
Ako imaš dobar protok u kučištu.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2013., 23:12   #11
Zvijerko
Pečurka
 
Zvijerko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: U blizini Osijeka
Postovi: 1,294
Ja sam baš neki dan namontirao Setsugena na GTX 560, morao sam malo rezati neke dijelove zbog kondenzatora, stavio sam cooler na cca 1400 rpm jer mi je tada još podnošljivo tih, testirao u furmarku i pri toj brzini je još ok temperatura (do 90C)... ako kad bude trebalo, lako podignem brzinu vrtnje... cooler je puno tiši od stock coolera čak i na maksimalnom broju okretaja, iako mi je sve iznad 1400 previše...
__________________
ECS Z77H2-A2X Deluxe
I5 3350P
G-Skill 16 GB DDR3 2133MHz
Gainward Phantom GTX760
250 GB Samsung Evo Basic SSD
XFX XTR 650W
Silencio 650
Zvijerko je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 06:40   #12
Charmander
Ultrapiretik
Moj komp
 
Charmander's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 900
90°C sa setsugenom? nije li to malo previse?
__________________
Moja trgovanja: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Picoin invite: bass999 // minepi.com/bass999
Charmander je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 08:44   #13
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
i ja bas gledam, to je po meni nekako puno. load ti nebi smio prelazit 75( max 80 c) pa da nemas nikakav airflow u kejsu.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 09:08   #14
Zvijerko
Pečurka
 
Zvijerko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: U blizini Osijeka
Postovi: 1,294
Ne znam, znam samo da jesu takve temperature i lijepo se on ugrije na njoj... kažem, vent je na oko 1400 okretaja i nemam osjećaj da nešto puno zraka gura

I da, iako se sam pasivni dio fino zagrije, ne bih rekao da je igdje blizu 90C
__________________
ECS Z77H2-A2X Deluxe
I5 3350P
G-Skill 16 GB DDR3 2133MHz
Gainward Phantom GTX760
250 GB Samsung Evo Basic SSD
XFX XTR 650W
Silencio 650

Zadnje izmijenjeno od: Zvijerko. 25.11.2013. u 09:18.
Zvijerko je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 09:33   #15
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Na 1400 rpma sa Setsungenom 90°C je normalna temperatura.
Stranica je na ruskom, sorry ali ja sam generacija koja je morala učiti i čirilicu, a k tome i oba "neprijateljska jezika", i engleski i ruski
Na ovoj stranici je usporedba gro coolera za GTX 560 Ti i brojke su brojke, hvala arapima na tome
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 10:51   #16
RaZ0R911
Premium
Moj komp
 
RaZ0R911's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Šemovci
Postovi: 83
Prevelika je to temperatura.
__________________
Pošteni trgovac:
1 2 3
RaZ0R911 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 11:13   #17
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Ove temperature sa www.overclockers.motherrussia koje prelaze 100C su ti temperature VRM a ne GPU.

Osim u slučaju da ti cijelo vrijeme ne govoriš i pričaš o temperaturama VRM-a, onda su ti te tvoje temperature ipak 10-15 stupnjeva previsoke.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 11:49   #18
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Da prvo definiramo normalne temperature GTX 560 Ti, po meni i onome što piše po netu ja bi se složio sa ovime dakle u idleu na sobnoj temperaturi, soba +10°C, pod opterećenjem + 70°C. Po nVidia kartica živi do 99°C, dakle sve do 90% te vrijednosti je uredu (90,9°C, prevruče ali kažu da je OK).

Ne znam da li još vrijedi pravilo tri desetke, a ono kaže da je komp u kućištu dobro složen ako:
- Pvih 10: sobna temperatura +10°C je dio kompa koji je najtopliji (CPU, GPU, HDD)
- Drugih 10: nijedna komponenta se ne grije više od 90% propisanih maximuma (dakle 10% lufta)
- Trećih 10: komponente se vraćaju na idle temperaturu koja je kao ona u Prvih 10, u roku od 10 minuta idle stanja nakon vršnog opterećenja.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Zadnje izmijenjeno od: Black Dragon. 25.11.2013. u 12:07.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 12:13   #19
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
...
Jesi proba stavit neki "normalni" 12 cm vent (debljine 25mm) - ako ga imaš pri ruci i pašu li kopče općenito za sve 12 cm ventove?
...
Imam taj cooler na gtx460 i stavio sam kopce i vent od scythe mugena (spojen na pwm konektor grafe). OC 800-840mhz gpu, 1800-1900mhz ram, bez dizanja napona, temp do 90°C s tim da je vent podesen da je prakticki necujan, tek zadnji korak 80-90°c se jedva cuje. Sa stock coolerom i def. postavkama, temp je bila ~110°C, a o buci bolje da ne pricam.
Tako radi vec ~3 godine bez greske. Ne sjecam se vise temp bez OC-a, ali bile su preko 15°C nize na full load. Protok zraka nikakav, otvoreno kuciste
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2013., 12:52   #20
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Mene to nebi zadovoljavalo ali ak vas veseli, neka. Bilo koji 300w hladnjak bi to rashladio sa barem 30c nize sa istim ventom ak ne i sa sporijim. Nisam fan tak slabasnih hladnjaka iako nekome rade posao. Ne slazem se da se jaci isplate kad takve temp. Taman da je i duplo skuplji, vjerojatno je tolko i bolji i dovoljno jak za neke buduce grijalice. Npr. jedan od dva koja jos ima u ormaru..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na