Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.08.2021., 22:09   #3451
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Ne znam kakve su Whirpool klime ali inače (po preporuci) izbjegavam taj brand kad pričamo o bijeloj tehnici... Mislio sam nešto u rangu Haier, Gree, LG, Samsung ili neki sličan OEM srednjeg ranga. Čujem da se i Vivax dosta popravio u zadnje vrijeme, no pošto nisam toliko upućen u konkretne modele, zato pitam ovdje...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Sn4k3. 06.08.2021. u 22:16.
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 13:12   #3452
catroot
Premium
Moj komp
 
catroot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: I live in 43 05'04.11"N 17 57'36.71"E
Postovi: 880
Pokušavam očistiti sam klimu. I po trgovinama što god sam našao je tipa ovo, pjena neka. https://www.emmezeta.hr/sredstvo-za-...ja-609108.html
Kolko sam na YouTubeu vidio, to se skine prednji poklopac klime, na šprica i kasnije uključi klima.
Sad jel to spada pod čišćenje klime ili samo dezinfekcija neka ajmo reći.
Kolko sam vidio kompletno čišćenje klime to je rastavljanje cijele unutarnje jedinice.
Zanima me jel ovo s ovom pjenom dovoljno ili je bolje tekućina neka koja se na šprica. Nisam nikad čistio sam klimu, osim filtera, pa eto ako netko ima neka savjet, unaprijed hvala.


Sent from my SM-A530F using Tapatalk
catroot je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 13:24   #3453
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Već 3-4 godine čistim sam svoju klimu i moram priznati da sad odustajem od toga. Em kupujem najskuplje proizvode za dezinfekciju, em izgubim po par sati na to (baš je čistim ful ful koliko mogu bez skidanja isparivača, iako nemam nikakav specijalan alat). Na kraju sam našao tipa koji mi je očisti kompresorom bez za zasere pola prostorije i sve profesionalno za 200 fakin kuna.

Sprejevima ću tu i tamo dezinficirati klimu, ali da ću više ikad gubiti vrijeme na čišćenje, sumnjam :\

Od sprejeva koje koristim:
http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=3399
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 13:35   #3454
catroot
Premium
Moj komp
 
catroot's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: I live in 43 05'04.11"N 17 57'36.71"E
Postovi: 880
Ja sam ventilator očistio s četkicom za zube, kolko sam uspio kroz ispuh tamo gdje su krilca sprijeda. Al i dalje vidim da ima sljepljeno prašine na ventilatoru. Sad je prljava plastika kućište u biti iza ventilatora, to kako sam čistio sa četkicom pa što je napadalo ispod ventilatora.
Znači kompresorom si propuhivao to, hm, nemam kompresor da probam.
Ma ne znam, kolko ima smisla kupiti bar sprej u tekućini pa to s vremenom bar dezinficirati. Jel ista dobivam s time. Jel se smije po ventilatoru špricati ta pjena ili tekućina. Tipa ovo. https://youtu.be/GH8XjPfnrLo
Al u komentarima ljudi se zgražaju šta taj lik radi.
A ovo kompletno čišćenje klime, pa valjda ima neko ko to radi, ovi što ugrađuju te klime. Kod susjeda nekidan došao lik čistiti klimu, napravio isto to kao ovaj sa clipa gore. Sad ne vjerujem da je to pravo ispravno čišćenje unutarnje jedinice.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: catroot. 16.08.2021. u 13:51.
catroot je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 16:32   #3455
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Meni je ovaj video polovican posao, ali bolje ista nego nista.

Ja klimi skinem komplet plastike, carlijem i toplom vodom odmastim komplet isparivac i ventilator, ali ne stedim ga, pogotovo ventilator natopim i stalno ga okrecem. To omeksa prasinu sa ventilatora i olaksa daljnje ciscenje. Kanalicu operem koliko god mogu (ne mogu skinuti isparivac, ali ga mogu maaalo nakriviti i prici stapicima za usi). Isperem kanalicu s litru-dvije tople vode i carlija. Na kraju kad se ventilator natopio i prasina omeksala, stavim samo toplu vodu i sprejam dok mi prsti ne otpadnu i dok voda u vrecicama ne postane blize prozirnom, a ne crnom. Kao zadnji korak toplom vodom isperem isparivac i kanalicu.

Ventilator sam nekad cistio stapicima, ali sam skuzio da kad se natopi carlijem i odstoji, smece pada samo od sebe kada sprejas vodu i stavis onaj uzi jaci mlaz, ne maglicu. To ful skrati proces!

Upalim klimu da odradi i ispuse visak vode iz kanala, ventilatora i da kondenzat odradi svoj posao po isparivacu. Kad je to sve gotovo, nasprejam klima sprej za dezinfekciju po ventilatoru i isparivacu i ubacim par tableta u kanalicu.

https://imgur.com/a/eOc8yup

Ove godine sam imao mali problem s kiselkastim mirisom vlage iz klime kod paljenja i kada radi na pola snage (cesto mi hladi na 26C i tu se kompresor ocito gasi i ne hladi isparivac). Problem je postojao i nakon mog ciscenja klime. Zato sam mjesec dana kasnije zvao tipa za ciscenje i rekao mi je da isparivac ima naslaga u sebi koje cu sprejem tesko istjerati. On ima kompresor i posudu za vodu/deterdzent (kao jedan veliki airbrush) i s tim cijeli uredjaj propuse sa svih strana. Gledao sam kantu u koju se ocijedilo smece i voda iz klime i bila je prilicno cista s nesto komada smeca. Lagano sivkasta, nikakva drama. Tip je isto rekao da je klima po njegovim standardnima jako cista i ocigledno odrzavana. Samo eto taj isparivac je malo problem i treba ga mozda cesce cistiti da sprijecis naslage. Bonus points, tip s kompresorom ispuse i cijev za drenazu i ocisti L spoj na vanjskoj jedinici pa nema vise kapanja po tudjim klimama itd.

Na kraju kad podvucem crtu, sprejevi me za godisnju bazu (2 ciscenja) dodju oko 200kn. Odsad nadalje planiram prije ljeta zvati tipa na generalno ciscenje kompresorom, a kroz godinu samo odrzavati filtere, isparivac i kanalicu (malo carli, malo dezinfekcija, malo ispiranje kanalice i odvoda).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 17:41   #3456
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Koja je razlika između ove dvije klime
Midea MSABAU-09HRFNX / MOBA30-09HFN8

Midea MSMABU-09HRDN8 / MOX133-09HFN8
Jedna je Blanc inverter, druga Aurora, što to uopće znači?

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...9hfn8/2352/198

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...9hfn8/2332/198

Sorry na glupom pitanju :-)

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
nino_z je online   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 19:01   #3457
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Mislim da je najbolje dna pitaš njih
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 20:51   #3458
virty
Ronon Dex
Moj komp
 
virty's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: DS9
Postovi: 1,582
Glede čišćenja....platim meštru 250kn i očisti je kako Bog zapovijeda. Skine unutrašnju kompletno, očisti je i ulicka. Jednom godišnje i miran sam.

Poslano sa Sony XZ3
__________________
virty je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 22:31   #3459
tbenosic
Premium
Moj komp
 
tbenosic's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 224
Citiraj:
Autor nino_z Pregled postova
Koja je razlika između ove dvije klime
Midea MSABAU-09HRFNX / MOBA30-09HFN8

Midea MSMABU-09HRDN8 / MOX133-09HFN8
Jedna je Blanc inverter, druga Aurora, što to uopće znači?

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...9hfn8/2352/198

https://www.klimakoncept.hr/hr/klima...9hfn8/2332/198

Sorry na glupom pitanju :-)

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Blanc II imam ali od 3.5 kw.
Ima ionizator. Nisam siguran dal aurora ima.

Aurora troši manje struje u hladenju
SEER 7.1 vs 6.3.

Poslano sa mog moto g 5G koristeći Tapatalk
tbenosic je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2021., 22:34   #3460
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Prva ima bolji SEER koef. 6.3 prema 7.1, i tišu vanjsku jedinicu 59 prema 62 db. Vjerojatno ima još nešto u samim iznutricama razlike, možda veći protok zraka
lowrider je online   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 07:57   #3461
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Ako je klima ispravna, montirana po pravilima, nema problema u djelovanju, ne smrdi, ne curi, ne kondenzira iz nje...zaista ne vidim zašto ljudi vjeruju da se treba godišnje zvati servisera da ju "očisti". Najbolje kad ljude čiste i vanjsku i unutarnju jednom godišnje. Sa svakim skidanjem klime, ovisno o "meštru" i da li ju stavi pod vakum prije, riskira se gubitak plina. Zaista nema potrebe za tim. Pa i auto kad servisirate radi se zamjene filtera klime i to je to.

Operite zračne filtere u unutrašnjim jedinicama, to svaka baka može, svakih mjesec dana kada se klima intenzivno koristi i amen. Sve ostalo su "trgovačke fore" - citat klima instalatera sa 25 god iskustvom.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 08:47   #3462
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Jebiga moj poznanik je najvjerojatnije umro od legionele...upalio klimu da se ugrije, nije bila korištena neko vrijeme, i umro u bolnici nedugo nakon toga. Nje 100% sigurno ali je bilo vrlo moguće.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 09:00   #3463
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Jebiga moj poznanik je najvjerojatnije umro od legionele...upalio klimu da se ugrije, nije bila korištena neko vrijeme, i umro u bolnici nedugo nakon toga. Nje 100% sigurno ali je bilo vrlo moguće.
Legionarska bolest (legioneloza) se dobije preko vode u.vecini slučajeva, znači da je negdje u klimi stajala voda ...
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 09:05   #3464
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Jebiga moj poznanik je najvjerojatnije umro od legionele...upalio klimu da se ugrije, nije bila korištena neko vrijeme, i umro u bolnici nedugo nakon toga. Nje 100% sigurno ali je bilo vrlo moguće.
A moguće, možda mu je kondenzat bio loše riješen, pa se skupljao, možda i vraćao u unutarnju pa curkalo itd. svašta ljudi znaju fušarati..ali mislim da je trebao neki znak viditi ili smrad ili curenje ili nešto. A često znaju ljudi takve stvari i odmahivati rukom. Ne znam, tužno ali jbg, može biti i nešto drugo uzrok.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 10:06   #3465
nino_z
Premium
Moj komp
 
nino_z's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Valpovo/Osijek
Postovi: 267
Citiraj:
Autor tbenosic Pregled postova
Blanc II imam ali od 3.5 kw.
Ima ionizator. Nisam siguran dal aurora ima.

Aurora troši manje struje u hladenju
SEER 7.1 vs 6.3.

Poslano sa mog moto g 5G koristeći Tapatalk
Evo odgovorili su mi samo da je Blanc osnovni model, a Aurora slijedeći, bez nekih tehničkih detalja

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
nino_z je online   Reply With Quote
Staro 17.08.2021., 10:10   #3466
virty
Ronon Dex
Moj komp