Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.03.2022., 12:41   #2041
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,399
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Mene zanima neš drugo, vidim da si na nV. Dakle upali si integer scaling u driverima i naravno prebaci scaling sa display-a na GPU i pliz mi reci kako ti onda igre izgledaju u FHD rezi. Jer navodno bi to na ovaj način trebalo izgledati identično kao da je taj monitor nativno FHD. Naime, 4k monitori su savršeni za integer scaling FHD reze jer je točno 4 puta viša reza.
Malo sam to napisao zbrda-zdola, ali si valjda shvatio. Baš me zanima jer bi to IMHO bila win-win situacija, igre an FHD ako stvaro izgledaju kako treba, a sve ostalo na 4k.
Nisam znao za tu opciju, ali probam kada budem kod kuće danas pa javim. Mene je isto brinulo kako će izgledati skalirano sa manje rezolucije i iskreno FHD nije baš nešto dok je 1440 odličan, pa ciljam na tu 2k rezoluciju od sada, još pogotovo igre koje podržavaju DLSS daju boost ovoj mojoj grafi koja i nije baš za 1440p više. Baš me zanima kako će izgledati sa tom opcijom. Udara li to na performanse išta??
slavonac90 je online   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 12:53   #2042
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Mene zanima neš drugo, vidim da si na nV. Dakle upali si integer scaling u driverima i naravno prebaci scaling sa display-a na GPU i pliz mi reci kako ti onda igre izgledaju u FHD rezi. Jer navodno bi to na ovaj način trebalo izgledati identično kao da je taj monitor nativno FHD. Naime, 4k monitori su savršeni za integer scaling FHD reze jer je točno 4 puta viša reza.
Malo sam to napisao zbrda-zdola, ali si valjda shvatio. Baš me zanima jer bi to IMHO bila win-win situacija, igre an FHD ako stvaro izgledaju kako treba, a sve ostalo na 4k.
Isto imam 4K na 28 inca i koliko god ti se to cini dobra ideja, kad se naviknes na 4K, 1080p na toj dijagonali izgleda apsolutno neupotrebljivo meni. Radje 1440p medium ili 4K low pa isti framerate...
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2022., 13:20   #2043
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Stigao mi danas Samsung Odysey g7 LS28AG700
znači valja osim IPS glow-a? isto razmišljam piknit monitor jer sam zapeo na 1080p a 3080 zjapi neiskorištena.
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 14:24   #2044
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Isto imam 4K na 28 inca i koliko god ti se to cini dobra ideja, kad se naviknes na 4K, 1080p na toj dijagonali izgleda apsolutno neupotrebljivo meni. Radje 1440p medium ili 4K low pa isti framerate...
A jesi uključio integer scaling, ovo ej jako bitna stavka?
Poanta je da se gubi visoki DPI kojeg pruža 4k, ali nebi smjelo biti mutno, samo nazubljeno (što nije isto). Jer na ovaj način 1 FHD piskel se savršeno skalira na 4 4k piksela, dok inače bude svega pa se desi da se 1 piksel skalira na 2,5 i slično, zato je mutno. Ja sam probao to na svom monitoru i izgleda zadovoljavajuće (imam FHD 24 pa sam probao niže rezolucije), samo nije preko cijelog ekrana.

Evo jedan video koji to super objašnjava (on tu koristi Radeon), da se razumijemo FHD 24 monitor je bolji za FHD rezu jer je manji i jer je nativna reza ipak naj, ali ovo bi trebala biti prihvatljiva zamijena:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 30.03.2022. u 14:44.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 23:43   #2045
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,399
Citiraj:
Autor sharyn Pregled postova
znači valja osim IPS glow-a? isto razmišljam piknit monitor jer sam zapeo na 1080p a 3080 zjapi neiskorištena.
Tako je, monitor je odličan, jedina zamjerka mi je taj glow, ali sam odlučio da neću mijenjati. I tako se vidi na čisto crnom ekranu, a ne planiram gledati crni ekran osim kada je ugašen

@Disco
Ja nemam tu opciju Integer Scaling u opcijama za skaliranje, samo su ponuđene: aspect ratio, fullscreen i no scaling.
Ali ovaj monitor odlično izgleda i na 2k rezoluciji, FHD mi je onako meh...radije spustiti malo detalje i peglati u 2k dok ne upadne neka jača grafa,a onda budemo vidjeli.
slavonac90 je online   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 23:47   #2046
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A jesi uključio integer scaling, ovo ej jako bitna stavka?
Poanta je da se gubi visoki DPI kojeg pruža 4k, ali nebi smjelo biti mutno, samo nazubljeno (što nije isto). Jer na ovaj način 1 FHD piskel se savršeno skalira na 4 4k piksela, dok inače bude svega pa se desi da se 1 piksel skalira na 2,5 i slično, zato je mutno. Ja sam probao to na svom monitoru i izgleda zadovoljavajuće (imam FHD 24 pa sam probao niže rezolucije), samo nije preko cijelog ekrana.

Evo jedan video koji to super objašnjava (on tu koristi Radeon), da se razumijemo FHD 24 monitor je bolji za FHD rezu jer je manji i jer je nativna reza ipak naj, ali ovo bi trebala biti prihvatljiva zamijena:

Ma nazubljenost je katastrofa i kad nakon 4k koristim 24" full-hd, na 28" je jednostavno ispod svake razine to.. Kazem, neusporedivo bolje je 4k low nego 1080p ultra...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 05:13   #2047
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Tako je, monitor je odličan, jedina zamjerka mi je taj glow, ali sam odlučio da neću mijenjati. I tako se vidi na čisto crnom ekranu, a ne planiram gledati crni ekran osim kada je ugašen

@Disco
Ja nemam tu opciju Integer Scaling u opcijama za skaliranje, samo su ponuđene: aspect ratio, fullscreen i no scaling.
Ali ovaj monitor odlično izgleda i na 2k rezoluciji, FHD mi je onako meh...radije spustiti malo detalje i peglati u 2k dok ne upadne neka jača grafa,a onda budemo vidjeli.
100% nisi odabrao GPU, default je display, evo ti slija što trebaš uključiti (prvo odabereš scaling na GPU, pa onda integer):



@Ansha: vjerujem da je teško prožvakat bilo što nakon tako velikog DPI-a kojeg pruža 4k na 28. Imam T460, on ima FHD na 14 i izgleda odlično, a 4k na 28 ima još veći DPI.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 31.03.2022. u 05:26.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 08:10   #2048
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,399
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
100% nisi odabrao GPU, default je display, evo ti slija što trebaš uključiti (prvo odabereš scaling na GPU, pa onda integer):
Probao više puta prebacivati sa display na gpu i obrnuto, palio gasio adaptive sync i samo 3 opcije imam ponuđene, a integer scallinga ni na vidiku
slavonac90 je online   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 09:26   #2049
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Probao više puta prebacivati sa display na gpu i obrnuto, palio gasio adaptive sync i samo 3 opcije imam ponuđene, a integer scallinga ni na vidiku
Driveri 512.15? I imaš tu RTX 2060?
Ne kužim trebalo bi raditi...nV su stavili podršku za Turing i Ampere samo.
Dakle, 16xx,2xxx i 3xxx.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 09:30