Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2016., 17:24   #31
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
ma o kojem rutanju ti govoriš i čega?!? kakva ti je to debilna usporedba 3 i 5-6 puta bolji?? ne radi se ovdje o gigabitnom prometu već 30 + 20 mbita

osim tog već sam naveo da je vjerojatno stvar u driverima s obzirom da je platforma relativno nova zbog čeg si mogao zaključit da je glupo uspoređivat s ar7161 starim preko 8 godina
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2016., 17:29   #32
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
Samo polako i smireno, da ne bi morao uredovati
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2016., 18:46   #33
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
ma o kojem rutanju ti govoriš i čega?!? kakva ti je to debilna usporedba 3 i 5-6 puta bolji?? ne radi se ovdje o gigabitnom prometu već 30 + 20 mbita
Govorim o bilo kakvom routanju kroz uredjaj (WiFi - LAN, LAN-LAN, itd.). Jel ja trebam ponovo quotat ono zbog cega si me ti napao ? Dobro ajde, slovkat cu:

Citiraj:
Autor Matta
650MHz brzina ne mora znaciti nista, jer MHz-i sami kao takvi nisu mjerilo da li je nesto brzo ili ne. Na trzistu su CPU-ovi sa manje MHz a imaju bolje performanse nego ovaj sa 650MHz.
Citiraj:
Autor back2quick
ako 650MHz ne znači ništa mi mora da smo glupani što ne kupujemo rutere s 300MHz CPUima jel? inače sam navedeni CPU pokrenuo na 800MHz i ne samo da leti već se jedva grije tako da bi mogao i više
Citiraj:
Autor Matta
MT7621A na 880Mhz je od tog tvog QCA9531 na 800Mhz bolji, i to ne za 80Mhz nego najmanje 3 puta bolji, a u nekim slucajevim i do 5-6 puta (govorim o routanju).
Ti si zapeo za MHz-e, ja ti argumentirano pokazao da MHz-i ne moraju znaciti nista (ponovo - arhitektura procesora nije ista).
Sva ova prica je tek djelomicno vezana za cijeli thread, ali reci da je nesto dobro zato sto ima vise MHz od drugog je besmisleno.


Citiraj:
osim tog već sam naveo da je vjerojatno stvar u driverima s obzirom da je platforma relativno nova zbog čeg si mogao zaključit da je glupo uspoređivat s ar7161 starim preko 8 godina
Iz ovoga gore je razvidno da nemamo sta vise raspravljati.
QCA9531 je na trzistu dvije i pol godine, to NIJE relativno novo (rijec je B/G/N chipsetu). Osim toga, govorimo o RouterOS-u i Mikrotiku, a ne OpenWRT-u i Linksys-u.

Nadalje, iskrena isprika OP-u sto mu sje*asmo thread.

Ajd molim te probaj ono gore sto ti napisah u prijasnjem postu (dakle, cista situacija). To je najbolje sto ces moci dobiti od tog uredjaja. Nakon toga, znat ces vise kako ces moci izvuci maksimum iz njega u mreži koja tebi treba.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2016., 19:40   #34
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ti si zapeo za MHz-e, ja ti argumentirano pokazao da MHz-i ne moraju znaciti nista (ponovo - arhitektura procesora nije ista).
jaki su ti argumenti nema šta, osim tog mene si našao učit o arhitekturama procesora?

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
QCA9531 je na trzistu dvije i pol godine, to NIJE relativno novo (rijec je B/G/N chipsetu).
ma kakvi, samo zato jer ti tako kažeš. i MT7620A je dvije godine na tržištu pa što imaš od njega? nekakve preko kurca sabrane registre iz mtk drivera koji kolju sami sebe, ruše wlan signal i još k tome ga emitira 120MHz ispod zadane frekvencije. a 7621 koji si naveo čini mi se niti nema wifi što može značit samo još više komplikacija osim ako ćeš bubnut asus fw na takvo što i bit zadovoljan binarnim driverima

jp_rv jednostavno može bit da ti je na 11 veća gužva nego na 1 kanalu, a i neki uređaji imaju slabiju snagu na prvih/zadnjih par kanala nego na ostalima. detaljnije istestiraj
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2016., 20:05   #35
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor back2quick Pregled postova
jaki su ti argumenti nema šta, osim tog mene si našao učit o arhitekturama procesora?
Vidim ti si iznio jako puno toga, profesore.

EoD
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2016., 23:07   #36
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
sad kad su se dečki smirili, mogu ja.
dakle, nemam pojma.
upalio wifi na zyxelu, ch1, 20mhz, only n.


uzeo hap, iste postavke, ch1, n only.


nije mi se dalo petljat sa zyxelom sad...
na hap-u sam onda stavio ch11 (na istom kanalu mi je i linksys sad), podesio bgn (radi kompatibilnosti sa non-n uređajima), 20mhz.
rezultat malo lošiji, oko 4.7-4.8 MB/s.

ovo je testirano na laptopu koji podržava max 72mbita, ili barem tako piše.

ovo je quick and dirty test. hap mi je na stolu bio, 20cm od laptopa i pol metra od linksysa. zyxel na hodniku vrata dalje.

u oba slučaja 40mhz nije se upalio jer koji god kanal da izaberem - ch6 koji je u sredini je zauzet pa oćeš nećeš - smeta.

nisam pametan... ps - uzeti u obzir da na hap nije ništa bilo spojeno osim kompa u lan port, znači niti jedan wan link nije bio aktivan.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 00:37   #37
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Evo testirah i ja jednog koji je tu kraj mene . Znači ništa na njemu samo bridge na lan portovima i u isti bridge dodan wifi interface kao port.

cca 30 Mbit/s up i 20 down na 5 kanalu.

Testirano sa mobitelom GM 5 plus na udaljenosti od 2m od samog hAP.a te sa WiFi Speed Testom (klijent na mobitelu i server na računalu) TCP protokol.

Ako netko ima prijedlog kako iz njega izvuć više ... provjerim kad budem u prilici koliko mobitel može povuć sa druge opreme uz isti program.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 06:53   #38
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Sliknti ti wlan interface postavke
Pa da vidim/o

ovako to zgledi kod mene

i spojeni su jedni na 20 mhz kad miruju... jedni na 40

Zadnje izmijenjeno od: dadoremix. 10.12.2016. u 07:29.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 11:35   #39
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
dado - ne stignem sad, ali je sve isto osim šta je moj fix na 20mhz

jutros uzeo drugi laptop i podesio zyxel na 40mhz.

rezultati su bolesno dobri.

kopirano s laptopa na komp koji je spojen kabelom.

i ovo je stanje wifi-ja u sobi.


nemam vremena spajat hap, kao ni testirat brzinu vani i u drugom stanu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 18:54   #40
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Pa ak je tvoj fix na 20mhz kaj se onda bunis?
20 nije 40 i nema tu onda to kaj ti oces.
I jos se bunis zakaj nije spojen na 40 kad si ti na fix 20.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2016., 20:35   #41
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067




i sad da se želim rješit kabela po stanu, na wifi-ju bih imao 6 uređaja. 1 skida torrente/glumi file server, na drugom se surfa, i onda media player s kojim streamam materijal sa torrent mašine, koja istovremeno te torrente i skida, plus x broj mobilnih uređaja koji će bit spojeni s nekim bijednim signalom. pa nema šanse da to ide. sad to ide jer su i media player, komp i torrent mašina spojeni kabelima (koji su veselo ljepljeni po štokovima i vise po zidovima).




na kraju -dali se bacit na modifikaciju mikrotika i dodavat mu antenice, ili ne?
-->
evo me doma.
znači i da i ne.
20mhz fix sam bio stavio jer mi se 40mhz ionako nije palilo. tek sam kasnije skuzio kako zaobici taj problem. umjesto da stavim "glavni" kanal na slobodni kanal , a onda bi "extended" bio na zauzetom, napravio sam obrnuto, glavni kanal sam stavio na zauzeti, a onda se 40mhz automatski upalilo jer su pokrajnji kanali slobodni (ili im je signal zanemariv).

glavni kanal mi je 8, a extended je 4. na taj način se ne kosi previše sa postojećim mrežama na kanalima 1 i 11.

ukratko - na 20mhz, max propusnost je oko 40mbita. na 40mhz, max propusnost je oko 80-90 mbita.

ali to vrijedi samo ako je spojen jedan jedini laptop na mreži, i to onaj koji "razumije" veću brzinu.
čim spojim glavni laptop, brzina pada. a di su u cijeloj toj priči ostali mobilni uređaji? osobito kad ih se nakupi malo više, kao po ljeti kad turisti pospajaju svoje ajfoniće i ajpadiće.

mali test sam izvrtio, 2 laptopa bežično i komp kabelom spojeni na mikrotik.
copy paste s "bržeg" laptopa na komp - full speed, 10-11MB/s.
čim spojim drugi laptop, brzina varira - ako na tom laptopu nešto radim (youtube, face..) kopiranje padne na 4-5MB/s. i onda povremeno opet skoči na 7-8MB/s, pa opet padne.
ako stavim i sa drugog laptopa kopirat nešto na komp, to ga ubije i onda se oba vuku (i tad kopiranje sa prvog drastično varira , od 1 do 8 MB/s bez pravila).


kopiranje kroz wifi (sa laptopa na laptop) mi niti jednom nije prešlo 800KB/s.
gledajući status na mikrotiku, "registrirane" brzine su čudne.




TLDNR
ne treba meni neka bijesna brzina, niti mi treba full internet brzina na jednom jedinom uređaju. no neki minimum da se održi. 4/2mbita je presporo.
cijela ova priča je išla zbog DOMETA i brzine. poanta je da su te jadne integrirane antenice na hap-u - nikakve.





i sad da se želim rješit kabela po stanu, na wifi-ju bih imao 6 uređaja. 1 skida torrente/glumi file server, na drugom se surfa, i onda media player s kojim streamam materijal sa torrent mašine, koja istovremeno te torrente i skida, plus x broj mobilnih uređaja koji će bit spojeni s nekim bijednim signalom. pa nema šanse da to ide. sad to ide jer su i media player, komp i torrent mašina spojeni kabelima (koji su veselo ljepljeni po štokovima i vise po zidovima).




na kraju -dali se bacit na modifikaciju mikrotika i dodavat mu antenice, ili ne?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 21:13   #42
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
"cijela ova priča je išla zbog DOMETA i brzine"

Domet je ovisan o snazi i nivou okolnih smetnji što se može poboljšati usmjerenim antenama.
Ovisan je i o modu pa je kod b najveći domet pa redom g , n20 i n40 najmanji ....a to sve lipo vidiš i u specifikacijama raznih wifi uređaja (izraženo u dBm). Uz to i osjetljivost prijema je isti redoslijed , najbolje b mod osjetljivosti oko -90dB dok taj isti uređaj treba -60dB za n40 mod.

Sam se prilagodi tome treba li ti domet ili brzina ili nešto na sredini
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 21:35   #43
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ajd da i ja nekaj nabljuzgam
ti stalno mjeris preko transfer podataka brzinu
i sam velis.. kad odes youtube sa drugim lapom.. mam ta tvoja "brzina" padne
pa to je i logično.. od nekud mora povuč taj youtube.. a pošto imas 30 Mbit net.. pa treba buffer napunit od nekut ne ?
drugo... hap lite ima mreznu 100 mbit .. i preko toga nejde..
pa dalje.. drugi lap.. ti je obična wifi kartica nutra garant.. do 54 Mbit.. i nemas kaj tu očekivat od brzine dakle .. G standard
i dalje tvrdim.. hap lite je močan uređaj.. ali valjda ti želiš nešto mnogo vise..
kupi gigabitnu opremu, i koristi modernije cliente.. koji podrzavaju N standard pa bude sve ok..
dobro da nisi okačio i neki aparat koji dura samo B standard.. i da onda velis.. sporo je..
Po onome što si napisao, i slike.. sve radi kako treba.
EOD
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2016., 21:41   #44
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
"cijela ova priča je išla zbog DOMETA i brzine"

Domet je ovisan o snazi i nivou okolnih smetnji što se može poboljšati usmjerenim antenama.
Ovisan je i o modu pa je kod b najveći domet pa redom g , n20 i n40 najmanji ....a to sve lipo vidiš i u specifikacijama raznih wifi uređaja (izraženo u dBm). Uz to i osjetljivost prijema je isti redoslijed , najbolje b mod osjetljivosti oko -90dB dok taj isti uređaj treba -60dB za n40 mod.

Sam se prilagodi tome treba li ti domet ili brzina ili nešto na sredini
koliko dBm sa kakvim antenicama bi neki kućni router trebao imati da pokrije kat kuće od 150 kvadrata? (manje, ovdje sam uračunao terase).
između hap-a i bilo koje lokacije u stanu je max 1 zid (i to od siporexa).

point je bio - da linksys, prastari uređaj, radi bolje od novog hap-a. ekipa po netu prdi da "nisu bitne antene koliko osjetljivost" šta iz moje prakse - nije točno.
hap sa tih, nebitno, 150mW i 1.5dBi antenicama , 1 zid dalje postiže lošije rezultate od linksysa koji je podešen na 10mW i ima 5dBi antenice.

ovo me podsjeća na adsl i vdsl usporedbu, gdje adsl ima nizu max brzinu koja sporije pada s udaljenosti, vs vdsl koji ima veći max ali brže opada. isto i sa wifi g i n standardima, g je sporiji ali "baca" dalje i sporije pada od "n" standarda.

dado - u lapu je "n" kartica. broadcom bgn nešto. u settingsima se i spominje 40mhz, ali neće da radi na 40.

ugl - taj hap mi je prvi 2.4ghz N uređaj s kojim se susrećem aktivnije. nisam doma nikad N uređaj koristio. ne računam zyxel, nisam na njemu palio wifi osim evo sad da ga usporedim sa hap-om.
očekivao sam bolju situaciju općenito.

bit će hap dobar, daleko od toga, ali mislim da ću morat linksysa i dalje držat , samo ću ga prebacit kao extender u drugi stan da mi ne zrači pored glave.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2016., 01:46   #45
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
"Cijela ova priča" nas dovodi da se zakoni fizike ne mogu nikako zaobići.
Nikakve igračke od komadića late ili pcb antena NE MOŽE zamijeniti normalnu antenu,
nebitno sad jeli to omnica / štap ili neka druga izvedba.

Na žalost ovo "čim se spoji klijent koji NE "razumije" veću brzinu" je normalno, de fakto se cijela mreža prilagođava njemu. Sad znaš zašto ekipa često traži alternativnu WiFi karticu u laptopu, bilo da zamjena podržava noviji / brži standard, bilo da postojeća ispadne smetje a zamjena (alternativa) radi puno bolje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2016., 12:01   #46
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
može netko pomoć oko firwalla?
ja to niš ne kužim. filteri, natovi, manglovi, pmaterine. niš mi ne radi. yewbote mikrotik.
ukratko - hoću da mogu pingat mikrotik s neta. to sad ne radi.
i trebam port forwarde. malo, ali ih trebam.
na *wrtovima je bilo simplex: "allow ping from wan side - yes". ćao.
isto za port forwarde, in port, out port, ip adresa. ćao.

ovdje je bitan čak i redoslijed filtera i rule-ova.
moj export firewalla.
Code:
/ip firewall filter
add chain=input in-interface=ether1-wan1 protocol=icmp
add chain=input connection-state=established
add chain=input connection-state=related
add action=drop chain=input in-interface=ether4-wan2 protocol=icmp
add chain=forward comment="defconf: accept established,related" connection-state=established,related
add action=drop chain=forward comment="defconf:  drop all from WAN not DSTNATed" connection-nat-state=!dstnat connection-s
    in-interface=ether1-wan1
add action=fasttrack-connection chain=forward comment="defconf: fasttrack" connection-state=established,related
add action=drop chain=forward comment="defconf: drop invalid" connection-state=invalid
[admin@MikroTik] /ip firewall filter>
nat:
Code:
add action=masquerade chain=srcnat comment=wan1 out-interface=ether1-wan1 src-address=192.168.2.0/24
add action=masquerade chain=srcnat comment=wan2 out-interface=ether4-wan2 src-address=192.168.4.0/24
add action=masquerade chain=srcnat comment="defconf: masquerade" out-interface=pppoe-out1
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=8888 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.25 to-ports=8888
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=8888 in-interface=ether1-wan1 protocol=udp to-addresses=192.168.2.25 to-ports=8888
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=4711 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.150 to-ports=4711
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=4610 in-interface=ether1-wan1 protocol=udp to-addresses=192.168.2.150 to-ports=4610
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=4600 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.150 to-ports=4600
add action=dst-nat chain=dstnat dst-address=0.0.0.0 dst-port=7777 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.150 \
    to-ports=7777
add action=dst-nat chain=dstnat dst-address=0.0.0.0 dst-port=7777 in-interface=ether1-wan1 protocol=udp to-addresses=192.168.2.150 \
    to-ports=7777
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=23 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.150 to-ports=3389
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=5060 in-interface=ether1-wan1 protocol=tcp to-addresses=192.168.2.20 to-ports=5060
add action=dst-nat chain=dstnat dst-port=5060 in-interface=ether1-wan1 protocol=udp to-addresses=192.168.2.20 to-ports=5060
[admin@MikroTik] /ip firewall nat>
pomoć dobrodošla.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2016., 12:27   #47
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
E da oće to malo zezat.
Nadam se da imaš u arhivi konfige, ako nemaš sad je vrijeme da ih počneš spremati,
poanta je da se lakše vratiš nazad "kad je radilo".

Usput kad to rješavaš (na istom mjestu) trebaš dodati (spriječiti) DNS ili DoS napade:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/DoS_attack_protection
http://srijit.com/how-to-protect-you...-ddos-attacks/

Sad za početak se vrati nazad ili makni sve osim "nužno potrebna" pravila.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2016., 09:52   #48
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
ma kakvi, nista.
cak i kad sve disable-am iz firewall-a, pa reboot, opet niš ne radi.
jedino šta se mijenja, je da paljenjem jedne od stavki firewalla mi se otvara login stranica routera kad ukucam ddns adresu. ali dalje od toga ne ide.

inace upnp otvara portove, ali rucno ne ide.
npr, upnp otvori port 7777, iza kojeg je utorrent. vidim u nat-u da je port otvoren preko upnp-a, i torrenti se skidaju, ali ne mogu pristup web interface-u koji je na tom istom portu.
isto vrijedi za ostalo, rucno se portovi ne otvaraju, kad oznacim da ih otvara upnp onda se otvore.

meni trebaju bit otvoreni stalno, jer mi treba za remote. ponovit cu - yebote mikrotik. slom živaca ću dobit. moraš školu završit za ga podesit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2016., 23:30   #49
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
nitko me ne hebe 2%, dobro. sutra ce jedan frend se spojit preko remote-a i poštocat sve šta treba da bi to radilo.

a za wifi - tapija. ovaj put ne domet, ne brzina, nego ping. skuzio sam da mi streaming svako malo zapne i štuca, pa buffering... a streamam da i ne 2mbit video.



ping tragično oscilira.
s obzirom da ne mogu pingat sam mikrotik, pingam prvi najbliži uređaj u mreži spojen kabelom.
vjerojatno zato i šteka streaming (inače sa torrent mašine na droid box)

(pingao sam s laptopa). torrent mašina je netbook spojen bežično.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na