Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.06.2010., 21:52   #31
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Evo link kome se čita.

Ima tu puno stvari koje utječu kod trajanja baterije.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2010., 20:17   #32
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor Thellasil Pregled postova
Cuo sam puno puno misljenja protiv/za vađenje baterije ptilikom koristenja adaptera, ali koje je na kraju ispravno?

na toshibi P100-222 baterija uglavnom vani i nakon 2 godine drži 2+ sati
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 12:08   #33
fishBonE
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Split
Postovi: 28
Ja sam na prvom laptopu bateriju cuvao u frizideru na 40% kapaciteta, i puno puta sam psovao kad bi slucajno izvukao kabel za napajanje

Tako da sad na novom laptopu drzim bateriju u njemu pa kako bude neka bude, barem se ne zivciram ako nestane struje
fishBonE je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 13:08   #34
marmarko
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Split
Postovi: 80
ostaviti bateriju u laptopu i ne komplicirati, prije ce crknuti u ladici nego u laptopu...

bitno ju je samo par puta mjesecno totalno isprazniti i napuniti do kraja bez prekidanja punjenja.

pozz
marmarko je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 16:40   #35
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=669497

Ukratko, cijelo vrijeme držati na 100% pri višoj temperaturi je loše, a isto tako držati ju izvan uređaja negdje u ormaru isto nema smisla.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 17:05   #36
Živac
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zabreg
Postovi: 36
moja je krepala nakon 3 god .. mješanog korištenja ali večinom na punjaču....tko zna da li bi duže trajala da sam ju vadio
Živac je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 17:41   #37
Thellasil
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 15
Izgleda da cu i ja mjesovito
Thellasil je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2010., 16:28   #38
fangio
Premium
 
fangio's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 74
Da, vadit je van.

Baterije na mobitelima, laptopima tretiram isto.

Sad sam izvukao bateriju za lap nakon godine i nešto(40% i šibnuo je u ladicu).

[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Pogledajte kolika je tvornička snaga a koliko će meni napunit...Bolje nego nova

Zadnje izmijenjeno od: fangio. 25.06.2010. u 16:59.
fangio je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2010., 17:44   #39
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Tako je pokazivala i na mom T500 prije mjesec dana - kada sam ga otpakovao.

Ne kažem da nije super što baterija nije izgubila svoj kapacitet, samo kažem da iz tvornice dođu sa tim brojevima - full charge capacity > design capacity.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2010., 15:47   #40
Rebas
kramer
 
Rebas's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
Moj lap radi dvije godine bez vađenja baterije i još nema znakova slabljenja baterije, najbitnije da se barem jednom mjesečno isprazni do 10% i napuni do 100%
Rebas je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2010., 20:10   #41
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
ja mislim da je smijesno vadit bateriju iz laptopa. toliko koliko se baterija isprazni sama od sebe, ispraznit ce se i van laptopa (dobro, mrvu manje, ali svejedno). osim toga to i nije neki ciklus punjenja ako je baterija na 95%, lionke mogu prezivit tisuce takvih "punjenja"... a i nemaju svi laptopi baterije koje se brzo i lako vade, i to bez alata.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2010., 13:21   #42
car
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
thinkpadi ce, uz instaliran njihov power manager, sami odrediti koliko i kad treba puniti/prazniti bateriju da bi ona ocuvala svoj kapacitet.

moj skoro tri godine star r61 izgubio je nekih 25% kapaciteta baterije. prije toga imao sam dva hp-a i na oba je baterija u dvije godine bila potpuno mrtva.
car je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2010., 09:31   #43
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Ja sam isto čuo da je dobro izvadit, ja osobno svoju nisam nikad vadio pa sad imam nekih problema,al pitanje je jel to od toga ili ne, kao što je već netko spomenuo baterija kad tad izgubi ponešto kapaciteta i tako sve dok ne dođe taj trenutak kad ju je potrebno mijenjat.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 04.07.2010. u 15:08.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2010., 12:39   #44
Lud76
Leteći medvjedić
Moj komp
 
Lud76's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,197
Evo nakon godinu dana koristenja laptopa HP Probook 4515s baterija mi je kao i prvog dana, oko 2-2.5h normalnog i konstantnog rada na njemu (word, youtube, firefox, homecinema, utorrent). Nisam nikad (ili jako rijetko) drzao bateriju na punjacu. Ili koristim samo bateriju kad radim nesto bitnije ili ju izvadim pa ustekam kabel. U prosjeku jednom tjedno ispraznim bateriju do kraja i opet ju napunim do kraja. Cini se kao dobar nacin, jest da je malo kompliciranije i neprakticno.
Lud76 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2010., 01:04   #45
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Ja evo nakon godinu i 8 mj od kupovine laptopa sam skuzio da je baterija izgubila 20-ak %. Prvih godinu dana laptop sam jaaako rijetko koristio,ali sad mi je to primarno racunalo i intenzivno ga koristim. Baterija je stalno u njemu i laptop je stalno ukopcan u punjac. Koristim ga na bateriji mozda 1 tjedno,i svaki put kad je koristim je ispraznim do kraja i onda je napunim do kraja(kao na mobu i na svemu ostalome sto ima punjive baterije ).

Ja sam zadovoljan. Samo da je malo duze trajala(od prvog dana tako)...trajal je prije 2h10min...sad nekih 1h45-50min.

Ugl,nikakve mudrosti tu..baterija ce kad tad izgubit svoja svojstva od prvog dana,tako da ne morate cjepidlaciti oko toga. Trebali bi je naravno sto cesce prazniti i puniti do kraja,a ne nadopunjivati...i to je to.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2010., 11:01   #46
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor mislav_os Pregled postova
Ja evo nakon godinu i 8 mj od kupovine laptopa sam skuzio da je baterija izgubila 20-ak %. Prvih godinu dana laptop sam jaaako rijetko koristio,ali sad mi je to primarno racunalo i intenzivno ga koristim.
Složili smo se svi na ovoj temi da baterija bez obzira gubi kapacitet s vremenom, samo da je najbezbolnije ostaviti je na ~40% pošto je to tzv. optimum za skladištenje. Ako je već izgubila ~20% onda sumnjam da je većinu vremena odmarala na tih ~40% kapaciteta.
Citiraj:
Baterija je stalno u njemu i laptop je stalno ukopcan u punjac. Koristim ga na bateriji mozda 1 tjedno,i svaki put kad je koristim je ispraznim do kraja i onda je napunim do kraja(kao na mobu i na svemu ostalome sto ima punjive baterije ).
IMHO smatram da griješiš, pošto nema potrebe je prazniti do kraja i puniti i raditi pritom puni ciklus, nego je preporučljivo ne prazniti bateriju do kraja i puniti do 100% osim kada je potrebna kalibracija ili kako pišu svakih 30 ciklusa. Manja punjenja više odgovaraju od tih potpunih - tako kažu na NBR i BatteryUniversity.
Citiraj:
Ugl,nikakve mudrosti tu..baterija ce kad tad izgubit svoja svojstva od prvog dana,tako da ne morate cjepidlaciti oko toga. Trebali bi je naravno sto cesce prazniti i puniti do kraja,a ne nadopunjivati...i to je to.
Slažem se sa prvim dijelom, ali ova preporuka ti je pogrešna, barem svakih 29 punjenja od 30.

Ovako to izgleda kod mene, valjda ne griješim, a i Lenovo mi isto preporučuje.

tOta je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2010., 11:21   #47
Big Guy
RPG player
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 1,574
ovisi o kvaliteti laptopa jer su to sitnice koje običan user ne primjeti na početku, posebno ne kod kupnje, a neki laptopi imaju složeno tako da napune bateriju i dalje je ne diraju dok je laptop prištekan u struju, a oni manje kvalitetni cijelo vrijeme troše bateriju i nadopunjavaju je
takva je i npr moja toshiba, sad nakon 2 i pola godine mi baterija od početnih 3 sata sviranja mp3 traje 15 minuta sviranja mp3 (ajde, meni to ne smeta jer laptop ionako nikad nije više od 5 minuta bez adaptera i struje)
__________________
I hate to see you leave, but I love to watch you go
Big Guy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na