Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2019., 10:09   #1
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Nešto kvalitetno za popravak tipkovnica/toucpada..

Prvo malo uvoda...do sad mi se nije dalo zezati sa ovakvim stvarima...kada bi otišla (prestala raditi) neka tipka sa tipkovnice, obično se radilo o nekoliko godina staroj tipkovnici pa bi kupio novu...međutim sad se konkretno radi o laptopu odnosno problemu sa desnom tipkom ispod touchpada koja je prvo neko vrijeme sama klikala a onda uopće nije radila. Kupitu novu je i skupo a i tesko za naci...Uglavnom rastavio sam ga i naravno na onoj gumeno-plastičnoj ploči došlo je do prekida/oštećenja u kontaktu i to na dva mjesta...tu naravno ne dolazi u obzir lemljenje iz očitih razloga. Proveo sam sate surfajući u potrazi za ljepilima/tintama/bojama na bazi ugljena i srebra i nije da sam našao išta što bi netko baš nahvalio.
Ono što sam ja probao jest da sam posudio neko jeftinije ugljen ljepilo od prijatelja...međutim nisam zadovoljan iz razloga što ima popriličan otpor nakon sušenja...došao sam na nekih cca 300 ohm na par milimeta a i djeluje mi dugoročno da će se usitniti odnosno popucati i prestati raditi...onda sam u chipoteke neko slovačko ljepilo za koje uopće ne piše na osnovi čega je...što se tiče otpora kad se osuši je odlično, par ohma ali se jako mrvi..fleksibilnost nula.
Mislio sam naruciti vodljivo srebro ali sam opet cuo od nekih da i to nije neko ekstra dugoročno riješenje pa da bezveze ne trošim novac pitam vas...
Pitanje je postoji li išta što može dugoročno riješiti/sanirati prekid na gumenoj/plastičnoj logičnoj ploči od tipkovnice ili touchpada? ili da zaboravim ili da kupim ne ebayu novi cijeli pad? Iskustva?
Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: prowler. 06.03.2019. u 12:42.
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 11:14   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Naći na ebayu tipkovnicu sa HR layoutom nije jednostavno. Na njušci bi imao veće šanse. Koji lap je u pitanju? Ako nije neka teška egzotika, naći ćeš je na oglasniku.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2019., 12:40   #3
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Nije tipkovnica nego ona desna i lijeva tipka ispod touchpad-a...laptop je rijedak.. ali ima sentimentalnu vrijednost. Na ebayu ga nema trenutno... Znaci ništa od popravka/sanacije logične ploče ispod touchpada i tipkovnice?
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 12:55   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Poslikaj to da se vidi kako izgleda, ako nije problem
O kojem laptopu se radi?
Tochpad s gumbima je različito izveden na laptopima različitih generacija i proizvođača, od tiskanih pločica s tasterima do membranskih folija
Ako ja dobro razumijem ti imaš foliju pa ne možeš lemit?
Ja sam svojedobno krpio tekućim srebrom. To ti je lako hlapljiva tekućina u koju su umješane sitne čestice srebra i nakon nekog vremena mi je to redovito popucalo/oksidiralo i prestalo raditi, ali to je bio težak slučaj.
Poslikaj svoj prekid
Ako te svejedno zanima imaš na ebayu za siću od 10kn
trex je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 13:12   #5
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Citiraj:
Autor trex Pregled postova
Ja sam svojedobno krpio tekućim srebrom. To ti je lako hlapljiva tekućina u koju su umješane sitne čestice srebra i nakon nekog vremena mi je to redovito popucalo/oksidiralo i prestalo raditi, ali to je bio težak slučaj.
Pa toga me i strah da tu nekog pravog dugoročnog riješenja nema. Gledam snimke po youtube o srebrenim kemiskama, tintama. ljepilima.... i sve su odlično reklamirane i izgleda ti stvar savršena a onda odem malo po forumima, komentarima i onda vidiš da stvari nisu ni blizu idealne...ili je otpor velik ili pucaju, tipa radi par dana pa opet ne radi...uglavnom nisam nigdje našao ništa da je netko potvrdio da neki proizvod radi odlično!
I da, u mom slucaju radi se o foliji i nemoguće je lemiti.

Nije bitan laptop i slike jer bi to odvelo priču u smjeru "pa to bi se i moglo, probaj ovo, ono..." zanima me baš je li netko sa uspjehom recimo bar godinu dana sanirao nešto takvo na bilo kojoj tipkovnici/touchpadu/daljinskom....?! hvala
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 14:12   #6
oxer
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 156
Ja sam za popravak multimedijskih tipki na logitech G710 tipkovnici kupio to srebro u Chipoteci (ne mogu sad pronaci da vidim tocno koje je), i evo nakon godinu dana i dalje rade. Ali ja te tipke skoro uopce ne koristim, pa ti ne mogu rec skroz dal je to dobro rijesenje za touchpad tipke.
oxer je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 14:15   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne znam jel to ista stvar s kojom su svojevremeno automehaničari krpali grijače stražnjeg stakla, ali možda da malo istražiš u tom smjeru.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 15:54   #8
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
...inače nije baš 100% istina da se ne može lemiti po foliji, svojedobno sam lemio žice po foliji
Ako imaš iskustva i dobru aparaturu - može se zalemiti žičica bez da se spali folija
Trebaš najtanju žicu što možeš naći (jednu licnu), olovni lem, flux, lemilicu s preciznom regulacijom i tankim špicom i vlažnu spužvicu ili spirak za suđe kojeg staviš ispod folije da se ne pregrije, i lemiš vrlo brzo, nema zadržavanja vrha na vodu
Zato sam ti rekao da pošalješ slike da vidim kako izgleda, ali ako ne želiš - tvoj problem
trex je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 16:24   #9
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
Krpao sam par mac-ovih tipkovnica po kojima je prolivena voda i prekinut vod na par dijelova na folijama. Ne sjecam se vise od kog sam dobio to vodljivo srebro, ali evo vec 3-4 godine znam sa te tipkovnice svaki dan rade bez ikakvih problema. I ovo sta ti kolega kaze baci par fotki da vidimo malo o cemu se radi.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 06.03.2019. u 16:34.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2019., 22:13   #10
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Imao sam tekuce srebro - PCB repair "injekciju" s ebaya, koja od prvog dana uopce nije provodila niti prije niti poslije susenja, niti debeli ili tanki sloj... Više puta probao i bacio isti dan.

Frend je svoju tipkovnicu nakon sto ju je zalio popravio sa komadicem licnaste zice i izolir-trake - di je vod bio ostecen je stavio zicu i preko nje izolirtraku. To je bilo prije kakve 4 godine, i dan danas koristi tipkovnicu i savrseno radi.
Computer_Modder je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2019., 11:49   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Očito ova kineska srebra ne valjaju, pitaj boga šta je unutra.
Ja sam prije puno godina kupio srebro u trgovini kod nas i bilo je OK što se tiče vodljivosti, ali koštalo je 7 puta više nego ovo na ebayu
trex je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2019., 08:17   #12
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ja sam popravljao foliju na tipkovnici,ali prvi puta ko da sam vodicu nanio,nakon kaj sam promućkao i promješao,ostao je lijepi sloj srebra,koji sam poslije još morao i micati ...
Sve sam radio čačkalicom ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2019., 10:03   #13
andmatic
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Ako sam dobro shvatio tachpad ima membransko tipkalo? Možda je rješenje Molbden žica.
Primjer za popravak daljinskog, mislim da se može primijeniti i u ovom slučaju.
https://youtu.be/tm2L0ok314E?t=740
andmatic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na