Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2022., 19:55   #7231
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Pitanjce, čisto da vidim da li se netko susreo sa slicnom situacijom...

Naime, dosao sam u posjed jednog Thinkpada, model R51e, i s obzirom da mi se cinio kao zgodan kandidat za downgrade za w98 probao sam baciti gore 98icu.

Međutim pri kraju instalacije, konkretno uvjek kada se pojavi onaj ekran za PCIMCA w98 mi frkne u facu ekran iz priloga. Komp se ne smrzne nego ne zavrsi instalaciju vec ode na ekran "it is now safe to turn off your computer".



Pa sam probao sljedece (bez uspjeha):
1)vrtio memtest preko noci, prolazi ga uredno
2)testirao a i zamjenio hard sa diskom za koji znam 100% da je ispravan
3)kombinirao RAM u kombinacijama 256/512/1256 MB
4)updejtao BIOS i neki IBM-ov embeded kontroler koji se flasha isto kao BIOS koji se nudio za upgrade
5)prtljao i po BIOS-u, gasio sve zivo i nezivo u raznoraznim kombinacijama, stavio default postavke, uglavnom banana
6)probao sa instalacijama w98, w98se, ME i Win2K, sve instalacije puknu sa istom greškom pri kraju instalacije kada windoze finaliziraju instalaciju sa svojim driverim koji dolaze sa njima. ME koji ima instalaciju skoro identicnu w98 uredno pređe dalje onaj dio sa PCIMCA hardverom ali pukne par minuta kasnije u instalaciji.

S obzirom da je komp stigao sa XP-om, nakon svega toga sam puknuo gore ponovno frišku XP instalaciju i ona prolazi bez greške, svi testovi/benchevi/stresovi idu bez beda, igre rade kako treba itd.

S obzirom da ovaj error koliko ja znam dolazi od nekog konflikta sa memorijom i adresiranjem, jedino što mi pada na pamet je da mozda stariji OS-evi ne znaju što napraviti sa grafom (ati radeon xpress 200m) koja nema svoju memoriju nego dijeli memoriju sa ostatkom sustava ali gledao sam lika na yt koji je na isti model laptopa frknuo w98 bez problema, čovjek je doslovno snimao citavu instalaciju od nule i nije imao ovakvih "duhova", borio se sa driverima kasnije ali ništa u ovom stilu.

Ima netko neki pametan prijedlog ?
Nisam siguran što točno, ali iz osobnog iskustva znam da se Windows protection error javlja ako si napravio ozbiljniju hardversku promjenu NAKON instalacije Windowsa ili promijenio BIOS postavku. Možda nešto vezano uz IRQ management ili tajming memorije (ili čipseta).

Obzirom da je komp došao sa XPem, provjeri BIOS postavke i uvjeri se da su kompatibilne sa Win9x/ME operativnim sustavom. Primarno mislim na Interrupt Mode (mora biti PIC, ne APIC) ali svakako provjeri sve i po potrebi prebaci sve u fail-safe mode. Evo ti VIŠE o toj temi...

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 10.06.2022. u 20:04.
  Reply With Quote
Staro 10.06.2022., 20:08   #7232
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Ovo bi moglo nekome biti zanimljivo ako prolazi tamo negdje oko Rijeke.

https://www.njuskalo.hr/crt-televizo...oglas-37679920

Razmislio bih o izletu tamo ali imam Grundig Lenaro u slicnoj klasi.
Eh da, imao baš takav, ali s origigi sonijevim stalkom.
Made in Spain.
Priča se da još uvijek radi bez greške negdje u Lici.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2022., 20:44   #7233
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Tnx ekipa, dali ste mi još par ideja (što u temi što na PM i druge načine) Idem kopati dalje da vidim kaj se da skemijati, javim ako bude kakav progress
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2022., 12:52   #7234
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Ovako na brzinu, dva CRT monitora (mislim) 17" se poklanjaju u dobre ruke, budem ih još probao i vidio točno koji modeli pa PMate ako netko želi.

edit: 17" Samsung i 15" neki

Zadnje izmijenjeno od: Roy. 12.06.2022. u 14:24.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 15:41   #7235
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Upravo stiglo!


Po mojim standardima, Quantum je za hardove ono što je BTC za optiku Nemam pojma da li radi ili ne, ali budem uskoro saznao...
  Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 16:18   #7236
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Tnx ekipa, dali ste mi još par ideja (što u temi što na PM i druge načine) Idem kopati dalje da vidim kaj se da skemijati, javim ako bude kakav progress
Pogasi sve živo u BIOSu, ako bude frka probaj sa RMPrepUSB-om

***


negooo...dali tko ima skurenu ploču( a ima) sa ovim mosfetom a da je voljan shippat ga i naravno demontirat ( 9915H )


Pokušavam oživjet jednu Asus K8V SE Deluxe kojoj je dotični eXplodirao.. nebih se mučio da nema žute PCI utore
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 16:38   #7237
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
O da, ovaj moj je stvarno kao da je izašao iz kutije!
Pa kazem ti, dolazili su prljaviji novi u kutijama nego sto je ovaj tvoj 20+ godina star!

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Po mojim standardima, Quantum je za hardove ono što je BTC za optiku
Dodaj jos PcChips ploce, ALi chipsete, ATi drivere, kineske winmodeme, IBM Death Star za backup disk, fake cache ako je Socket 7; i imas trash PC '90. pobjednika!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 16:44   #7238
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Kako kažu, `beš hardver ak se ne hvališ njime, ne?


Digital PC 3100, P1 pizzabox verzija koja se radila i kao PC 5100 u tower verziji a negdje se nađe pod nazivom nazivom Venturis FX2. Već imam neke ideje kako to nedograditi na max




Disk je IBM pod NECovom egidom, prvi put to vidim



A što će vjerujem biti interesantnije, macase tornjić. prvo P1 kućište koje imam sa filterom za prašinu



U Zagorju bi rekli vid` kak se blešći



I nimalo nezanemarivo, P/I P55T2P4 matična sa keksom za keš
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 17:07   #7239
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Halos Pregled postova
Pogasi sve živo u BIOSu, ako bude frka probaj sa RMPrepUSB-om
Da, stvarno... Alien, kakva je situacija sa pločom, jesi uspio nešto riješiti problem?

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pa kazem ti, dolazili su prljaviji novi u kutijama nego sto je ovaj tvoj 20+ godina star!
Možda je opran u auto-praonici Potpuno ozbiljno, baš sam pronašao (pra)staru temu ovdje na forumu gdje je netko kupio stari CRT, odnio ga u praonicu i oprao ga pod pritiskom šamponom za auto

Stavim link ako ima zainteresiranih ... i ako uopće to pronađem.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dodaj jos PcChips ploce, ALi chipsete, ATi drivere, kineske winmodeme, IBM Death Star za backup disk, fake cache ako je Socket 7; i imas trash PC '90. pobjednika!
Paaa dobro, za neke od navedenih bi se i složio (ALi chipset, PcChips, IBM & Maxtor diskovi) ali ovo drugo baš i ne.

Iako je činjenica da Fireball lct (Low-Cost) serija baš i nije bila nešto ... ali je bar Quantum. Koliko se danas kompova može pohvaliti kvantnom mehanikom kao storage?!

Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
(...)

A što će vjerujem biti interesantnije, macase tornjić. prvo P1 kućište koje imam sa filterom za prašinu



U Zagorju bi rekli vid` kak se blešći



I nimalo nezanemarivo, P/I P55T2P4 matična sa keksom za keš
Čekaj, a gdje je procesor?! Ili si ga izvadio u trenutku fotkanja?

Gledajući font slova na ploči, rekao bih da je Asus matična u pitanju...
  Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 17:23   #7240
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Čekaj, a gdje je procesor?! Ili si ga izvadio u trenutku fotkanja?

Gledajući font slova na ploči, rekao bih da je Asus matična u pitanju...

ASUS, procesor sam izvadio iz prve konfiguracije. Ovu još nisam ni upalio
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 17:55   #7241
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Dodaj jos PcChips ploce, ALi chipsete, ATi drivere, kineske winmodeme, IBM Death Star za backup disk, fake cache ako je Socket 7; i imas trash PC '90. pobjednika!
Kaj nije ALi Alladin V bio top chipset za S7/SS7?

Zadnje izmijenjeno od: stef. 13.06.2022. u 19:32.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 18:14   #7242
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
ASUS, procesor sam izvadio iz prve konfiguracije. Ovu još nisam ni upalio
Znaš, ovo me podsjeća na jedan djetinjasti vic... Naučio sam ga davno, još kao klinac negdje početkom 90ih ali i dan-danas ga koristim u svakodnevnom kontekstu - budeš uskoro saznao i zašto

Ide ovako: Dođe čovjek doktoru i veli "doktore, morate mi pomoći. Svaku noć kad zaspim sanjam patuljka i ovaj me pita da li smo piškili? Na što mu ja odgovorim da nisam, a on mi odgovori pa što čekamo ... a ja se upiškim u snu."
Doktor ga pogleda, malo si razmisli i kaže "hmm, dobro onda. Probajte ovako, kad vam sljedeći put dođe patuljak i pita vas da li ste piškili vi mu odgovorite da jeste i problem riješen".
I tako čovjek presretan (što je napokon riješio problem) napusti ordinaciju. Međutim već sljedeći dan vrati se natrag, ovaj put još jadniji i ljući. Doktor ga traži da sjedne i pita "pa dobro, u čemu je problem ovaj put?"
Čovjek mu odgovori "sve je išlo dobro, i kad me patuljak pitao da li sam piškio odgovorio sam mu da jesam. Ali onda me patuljak pitao da li smo kakili ... na što sam mu ja odgovorio da nisam. A patuljak me pitao "pa što čekamo?!"

Stoga kolega, pitam te jedino što se čeka?!
  Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 18:27   #7243
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@Roy
Bome je Macase u divnom stanju, malo sam ljubomoran Nadam se da je PSU OK.
Imam tu jednu asusicu rev 1.02 za dijelove, ak bu trebalo. Svi naponi uredni, a ne POST-a ni pod razno.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 20:19   #7244
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Vezano za Thinkpad nista od toga, uspio sam natjeratio win 2K da delaju ali sam ga onda revertao na XP jer nisam bas vidio nekih pretjeranih prednosti da se vrti na "dvehiljadarki". Sve ludorije sa adresiranjem nisu pomogle, mislim da je problem u PIC/APIC koje je Trekkie spomenuo tj. da komp ima samo APIC i boli ga kifla za w98 i predpotopne OS-ove Opcije za PIC nema i BIOS je generalno dosta limited (da updejtao sam ga na zadnju verziju) osim naravno tipicnih milion thinkpad security postavki tako da zasad bude ostao ovak kak je sa XP-om i vjerovatno bude isao na prodaju za neku simboliku kao XP retro gaming laptop, samo mu moram zamjeniti jednu tipku koju je neko iscupao i onda je rdy to go. Zapravo vec imam novu igracku ali o tom po tom
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 20:24   #7245
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724