Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Tvrdi diskovi
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 17.04.2018., 22:52   #1
real01
Registered User
Moj komp

real01's Avatar

Datum registracije: Nov 2008
HDD se pojavi kao device, ali ne mogu do podataka

Dakle, prikopčam tvrdi disk i u Device Manageru je uredno prepoznat.
U Disk Manageru se također pojavi, ali piše da je sav prostor na njemu -
unnalocated? A dobro znam da su gore fajlovi (mjuza, slikice i filmići).
I disk se ne pojavljuje u My Computeru - a ista se stvar dešava bilo da ga spojim na stari komp, na novi - ili preko vanjskog kućišta.
Dakle, pitanje je kako doći do podataka na njemu?
ThanX!
real01 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2018., 10:13   #2
mradovan
Registered User
Moj komp

mradovan's Avatar

Datum registracije: Jun 2017
Uh, to zvuči kao bad news...

Ako ga je Windows čitao do sada, a onda odjednom prestao, zvuči kao da ti se korumpirala particija.

Ovo što slijedi bi ja napravio za svoj disk... možda ima i boljih načina, pa čekaj malo ako se neko drugi javi s pamentnijom solucijom. Ali svakako na tvoju odgovornost - ako izgubiš podatke, ja nisam kriv.

Ja bi ga prvo probao pročitati u Linuxu - ponekad Linux pročita ono što Windows ne može.

Ako to ne radi, a sadržaj mi jako, jako važan (a imam još koji disk na raspolaganju) napravio bih si sector-by-sector clone prije nego što se idem igrati (pomoću "HDD Raw Copy", na primjer).

Nakon toga, pokušao bih popraviti particiju - na primjer s https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html

Onda bi si pogledao SMART parametre - s "Crystal Disk Info" na primjer - ako mi je nešto žuto, ili još gore - crveno, taj se disk ne bi više upotrebljavao za ništa važno.
mradovan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 18.04.2018., 20:43   #3
smirnoff
Premium
Moj komp

smirnoff's Avatar

Datum registracije: Dec 2009
da nisi pokupio neki ransom-ware ko ja nedavno, pa osto bez 30% medija??
Staro 18.04.2018., 23:05   #4
real01
Registered User
Moj komp

real01's Avatar

Citiraj:
Autor mradovan Pregled postova
Uh, to zvuči kao bad news...

Ako ga je Windows čitao do sada, a onda odjednom prestao, zvuči kao da ti se korumpirala particija.

Ovo što slijedi bi ja napravio za svoj disk... možda ima i boljih načina, pa čekaj malo ako se neko drugi javi s pamentnijom solucijom. Ali svakako na tvoju odgovornost - ako izgubiš podatke, ja nisam kriv.

Ja bi ga prvo probao pročitati u Linuxu - ponekad Linux pročita ono što Windows ne može.

Ako to ne radi, a sadržaj mi jako, jako važan (a imam još koji disk na raspolaganju) napravio bih si sector-by-sector clone prije nego što se idem igrati (pomoću "HDD Raw Copy", na primjer).

Nakon toga, pokušao bih popraviti particiju - na primjer s https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html

Onda bi si pogledao SMART parametre - s "Crystal Disk Info" na primjer - ako mi je nešto žuto, ili još gore - crveno, taj se disk ne bi više upotrebljavao za ništa važno.
Thanx na savjetima. Probao u Linux Mintu, no ista stvar - pojavi se kao device, ane mogu u njega (piše: cannot mount).
Probao sam s Recuvom - ali ne radi.
Imam vanjski disk za backup, pa bih mogao prebaciti tamo.

Znači, prvo sector by sector clone. S čim se to radi?
Onda Raw Copy? Jedino gledam, taj HDD Raw Copy je iz 2013. i podržava Windowse 7 i 8. Znači malo stariji program?
Al opet, ionako dosadašnjim metodama nisam uspio doći do podataka, pa možda treba pokušati.

U biti, taj disk, s još jednim je bio za backup - stavio sam ga u Icy Box (external bay) i tako je neko vrijeme stajao... Pa reko da provjerim
kako stoje stvari - pa otkrijem da je umjesto back-up nastao f*ck up.

Zadnje izmijenjeno od: real01. 18.04.2018. u 23:30.
Staro 19.04.2018., 07:34   #5
mradovan
Registered User
Moj komp

mradovan's Avatar

Datum registracije: Jun 2017
Citiraj:
Autor real01 Pregled postova
Thanx na savjetima. Probao u Linux Mintu, no ista stvar - pojavi se kao device, ane mogu u njega (piše: cannot mount).
Probao sam s Recuvom - ali ne radi.
Imam vanjski disk za backup, pa bih mogao prebaciti tamo.

Znači, prvo sector by sector clone. S čim se to radi?
Onda Raw Copy? Jedino gledam, taj HDD Raw Copy je iz 2013. i podržava Windowse 7 i 8. Znači malo stariji program?
Al opet, ionako dosadašnjim metodama nisam uspio doći do podataka, pa možda treba pokušati.

U biti, taj disk, s još jednim je bio za backup - stavio sam ga u Icy Box (external bay) i tako je neko vrijeme stajao... Pa reko da provjerim
kako stoje stvari - pa otkrijem da je umjesto back-up nastao f*ck up.
Recuva koliko se sjećam spašava izbrisane fajlove, ali na zdravoj particiji - koju ti nemaš...
HDD Raw Copy nije da ti popravi disk, nego da ti sačuva trenutno stanje. Naime, aplikacije koje popravljaju particiju su po prirodi destruktivne. Ako probaš jednu, pa ne radi - ona je već napravila svoje na disku, on nije više u istom stanju. Tako da slijedeća metoda koju pokušaš ne počinje od originalnog stanja diska, nego od štete koju je napravila neuspjela aplikacija - što umanjuje šanse oporavka. HDD Raw Copy ti "snimi" originalno stanje diska na drugi disk - tako da ga možeš povratiti nazad nakon neuspjele intervencije.
Star je, i nisam ga koristio neko vrijeme (ne znam ni da li radi s W10), ali je jako malo programa koji ti mogu klonirati disk bez obzira na sadržaj.
Ali ponavljam, takve mjere opreza se koriste samo ako su podaci dovoljno važni (fotografije koje se ne smije izgubiti i sl.).

Aplikacije koje popravljaju (ili barem pokušaju) particiju su npr.
https://www.easeus.com/partition-manager/personal.html
https://www.partitionwizard.com/free...n-manager.html
mradovan je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2018., 09:09   #6
real01
Registered User
Moj komp

real01's Avatar

Citiraj:
Recuva koliko se sjećam spašava izbrisane fajlove, ali na zdravoj particiji - koju ti nemaš...
Aha, sad mi je jasno. Pokušavao sam nešto što ne ide u mom slučaju.
Citiraj:
HDD Raw Copy nije da ti popravi disk, nego da ti sačuva trenutno stanje. Naime, aplikacije koje popravljaju particiju su po prirodi destruktivne. Ako probaš jednu, pa ne radi - ona je već napravila svoje na disku, on nije više u istom stanju. Tako da slijedeća metoda koju pokušaš ne počinje od originalnog stanja diska, nego od štete koju je napravila neuspjela aplikacija - što umanjuje šanse oporavka. HDD Raw Copy ti "snimi" originalno stanje diska na drugi disk - tako da ga možeš povratiti nazad nakon neuspjele intervencije.
Star je, i nisam ga koristio neko vrijeme (ne znam ni da li radi s W10), ali je jako malo programa koji ti mogu klonirati disk bez obzira na sadržaj.
Ali ponavljam, takve mjere opreza se koriste samo ako su podaci dovoljno važni (fotografije koje se ne smije izgubiti i sl.).
Stvar je u tome što sam već zaboravio što je točno na kojem disku.
Vjerujem da imam dosta od toga back-upano na drugom mjestu, samo je pitanje da li je sve ili nije pa bih svakako trebao doći do tih podataka na diskovima da vidim stanje...

Citiraj:
OK. Budem još malo pričekao da vidim ima li još tko kakav savjet, pa ću onda oprezno pristupiti popravljanju...
Staro 07.05.2018., 15:38   #7
real01
Registered User
Moj komp

real01's Avatar

Citiraj:

Konačno sam našao vremena pa sam preko vikenda s programom HDD RAw Copy kopirao podatke na drugi (eksterni) disk.
Oba diska (i source i target) su tijekom prebacivanja radila, tj. svijetlila je ona kontrolna žaruljica (ili kako se već to zove).

MEđutim, kad je kopiuranje završeno i kad sam probao potražiti podatke na eksternom disku kamo su prebačeni - ista stvar - disk se pojavi kao
device, ali ne mogu do podataka.

Any ideas...?
Staro 07.05.2018., 17:43   #8
Goc80
Registered User

Datum registracije: Dec 2014
sada imas i na drugom disku isto stanje posto si ga kopirao. sad kad imas backup pokusaj sa testdiskom popraviti particiju i kopirati podatke
Goc80 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2018., 19:52   #9
real01
Registered User
Moj komp

real01's Avatar

Citiraj:
Autor Goc80 Pregled postova
sada imas i na drugom disku isto stanje posto si ga kopirao. sad kad imas backup pokusaj sa testdiskom popraviti particiju i kopirati podatke
Skinuo testdisk. Sad me pita 'select the partition table type'.
Izbor je ovaj:
1. Intel/PC partition
2. EFI GPT partition map (Mac i386, some x86_64)
i još neke manje poznate (Xbox, Humax, Sun...)

Biram 2. ili 1?
Staro 09.05.2018., 19:08   #10
Goc80
Registered User

Datum registracije: Dec 2014
neznam jesi uspio rijesit problem, vjerovatno nije bio gpt type. Izaberi 1 i pusti ga da skenira da vidis sta ce nac.
Goc80 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno