Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.12.2009., 19:21   #1
Solberg
Premium
Moj komp
 
Solberg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
(riješeno) Gigabyte GA-P55-UD5 ne voli Windows XP

Bok svima, imam jedan problem s Gigabyte P55 UD5, naime ploča radi savrseno, i750 na 4GHz sa samo 1,3V u biosu, mema kingmax ddr3 1600 MHz radi na toj brzini bez beda i sve 5. Ali, nema sanse da udjem u Win XP setup, stavio sam win7, ali mi treba i XP zbog nekih programa vezanih za posao, pa reko idem napraviti dual boot. Napominjem da sam prvo htio instalirati xp, ali nije islo, da sam probao sve moguce kombinacije, od sata/ide moda, do diskete za boot, preko mijenjanja sata kontrolera, otkapcavanja drugih diskova, sve u biosu na def, ma nema sto nisam probao (razne verzije XP-a koje su sugdje drugdje sljakale) itd... e sad znam da ovdje mozda nije dobro mjesto i ispricavam se moderatorima, ali posto vidim da su neki npr Wolverine, poprilicno upoznati s ovim plocama, htio bih vas pitati za savjet. Inace dvdeji su sata i win 7 ide bez beda i molim samo bez nekih noob spika tipa clear cmos, pa jesi dobro spojio itd. Cisto me zanima da li netko ima iskustva sa tom plocom na instalaciji XPja. Jer komp ucitava win xP i onda kada treba uci u setup meni (starting windows XP), malo ceka i onda ode u bsod. Unaprijed hvala na pomoci.

@maX

STOP:0X0000007B (0XF78D2524,0X00000034,0X00000000,0X00000000)

Zadnje izmijenjeno od: Solberg. 10.12.2009. u 19:55.
Solberg je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2009., 19:41   #2
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,326
Kao prvo: što piše kad baci BSOD?
maX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2009., 20:58   #3
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,413
Na žalost na niti jednu P55 ploču nisam instalirao XP. Samo Vistu i Win7.
Ovo mi smrdi na IDE/AHCI mod ali veliš da si to probao. Jesi probao optiku uštekat u neki drugi SATA konektor? Ako ništa drugo probaj nabavit od nekoga PATA optiku pa vidi jel onda radi.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2009., 23:01   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,614
Ovdje su u igri dva štosa:
1 - BSOD 7B - da to je IDE/AHCI mod rada kontrolca, kvaka je da često postavljanjem u BIOS - u na IDE (Compatibility) mod opet dobiješ 7B.
Rješenje je normalni AHCI mod + nLite + integriran drajver za SATA kontroler, cca 15 min posla i jedan cd.
2 - U nekim situacijama XP ni sa odrađenim prethodnim korakom ne želi se instalirat / ne detektira hdd zbog nešto drugačijeg Boot sektora i NTFS verzije iz Viste / W7.
Rješenje je napraviti backup particije gdje je W7 instaliran (ako se radi o 1. particiji odlično),
sa Boot alatima (npr. Partition menager), podjelit hdd na 1. particiju za W7 (postavljena kao Aktivna - Boot), 2. za XP, 3. za Data, sve ih formatirat sa std. verzijom NTFS (pre Vista),
instalirat XP na 2. particiju, tada će neki nužni fajlovi (boot.ini, ntdetect.com, ntldr) svejedno biti stavljeni na root 1. particije,
treba ih negdje spremit da imaš, prvenstveno boot.ini,
vrati backup W7 na 1. particiju,
sa BCD Edit i sl. programom uredi W7 Boot loader na način da dodaš stavku koja će pozivati XP sa 2. particije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 00:17   #5
Func
Premium
Moj komp
 
Func's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 483
Ako ti treba samo za neke programe, instaliraj xp preko VMware workstationa. Nemam pojima o kavim se programima radi, ali to mi je nekako bolje rješenje nego raditi dual boot.
__________________
Some say that he's Mac compatible, and that he once punched a horse to the floor. All we know is, he's called The ...
Func je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 00:21   #6
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Pobrisi-formatiraj sve particije na tom "system disku" kreiraj nanovo i install..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 15:41   #7
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
WinXP (32-bit, SP2) radi najnormalnije na Gigabyte P55 plocama i tim Kingmax 1600 MHz RAM-om, tako da je problem u necem drugom.

Probaj sa reinstalacijom ili cistom instalacijom WinXP (drugi CD?) a onda Win7 ili sto vec imas/trebas/zelis.

Takodjer bi bez beda trebalo sve raditi sa cistim postavkama u BIOS-u ... BTW provjeri na koji kontroler spajas diskove i da li je taj kontroler ukljucen.

EDIT:

Zaboravih reci da probas samo sa jednom przom, a drugu ishtekaj jer su tu znali biti problemcici (ne meni osobno).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 15:49   #8
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,755
ma 100% AHCI problem. Nek stavi na IDE i windowsi rade sigurno...
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 16:19   #9
Solberg
Premium
Moj komp
 
Solberg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Evo sad sam tek dosao do kompa (moj je u fazi raznoraznih preinstaliranja)...
Prvo Vam svima zelim zahvaliti na pomoci i trudu i moderatorima na prebacivanju teme. Koliko sam skuzio za sada, sve je u redu s plocom, ali je spika sa sata optikom (kontrolerom), jer sam jucer uspio postaviti XP sa ide optikom... ali nije sve skupa sjelo kak spada, jer je bila vec 7-mica na drugom hardu, kojeg kad sam ukljucio je poceo zezati, pa cu sad sve formatirati, pa probati ispocetka.
Naime kod frenda je slicna situacija (UD3R) ali on ima neki novi LG sata i kod njega nije bilo problema.
Inace sam napravio s Nliteom XP. svasta ustekavao i istekavao u razno razne kombinacije, ali nista nije pomoglo. Tako da cu sada sve isformatirati u 7mici, pa cu probati staviti prvo XP, a nakon toga 7.
Inace mi je XP potreban za porograme u gradjevini... (Tower, ArmCad, Proosteel, Dlubal i drugi) koji su jos uvijek zeleni u podrucju Viste i Sedmice, neki rade, a neki bas i ne, tako da nemam izbora, ali cu vidjeti... jbg

Mali edit, kad stavim IDE na diskove sve 5, ali kad stavim IDE na optiku, nema sanse da se zbuta s cd-a... "boot form cd" stoji i ne ide dalje, a kad ju stavim na AHCI, odmah zbuta i nece uci u setup windoza bas zbog DVD-a, a ne zbog hardica
Hvala svima na savjetima..
Solberg je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 23:07   #10
Solberg
Premium
Moj komp
 
Solberg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Sorry ako malo bumpam temu, ali uspio sam upogoniti XP (IDE optika), pa me samo zanima jer me nesto zeza bual boot, da li je bolje staviti 2 sistema svaki na svoj disk ili na jedan disk u dvije particije, cisto iz vasih iskustva i naravno koje su razike, jer znam da dual boot nesto zacvrlji po diskovima. Unaprijed hvala
Solberg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2009., 08:44   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,354
Ako imaš više diskova, ja bi išao na opciju svaki OS na svom disku.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 09:40   #12
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,820
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako imaš više diskova, ja bi išao na opciju svaki OS na svom disku.
To je uvijek najbolje rješenje, odvojiti cca 30GB particiju za win.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 19:22   #13
Solberg
Premium
Moj komp
 
Solberg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Evo sad sam vec pomalo lud, evo isao sam ovako... prvo sam otspojio sve diskove i na jedan instalirao win7 (sve 5, AHCI na disku, sve uredno sljaka), zatim sam otkacio iz sate taj disk i prikljucio sam jedan drugi i njega instalirao XP (sve 5, instalirano sa IDE optikom i postavljeno IDE za satu u biosu)... pa reko evo imati cu dva odvojena sistema, na dva odvojena diska a u boot opcijama ili F12 biram koji mi sistem treba i sve 5, ali nije bas tako... Za sad nisam nista niti spajao osim tog diska na kojem sam stavio XP, jer ga nikako ne mogu upogoniti da XP radi u AHCI modu, naime, stavio sam sve drivere (chipset, Gigabyte sata, realtek LAN itd) ali nema sanse da se XP digne u AHCI modu... dodje do ucitavanja windoza, onaj ekran kad putuje crtica i pljas... komp se srusi, a kad stavim u IDE mod sve 5. Kad sam skinuo driver od intela za satu, nece mi ga instalirati, javlja (system has not have the minimum req for installing this driver)... tako da molim ako netko kaze da mu XP radi u ahci modu na ovoj ploci, neka mi ako je moguce kaze gdje mogu skinuti driver za to. Inace kad se instalira chipset driver od intela, on vec postavi SATA drivere u device manageru, ali windozi nece nikako raditi u ahci modu. Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala
Solberg je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 22:41   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,614
XP + SATA AHCI mod = integriranje SATA drajvera na install cd sa nLite, imaš tu na forumu tutorial. Sa tako napravljenim cd napraviš instalaciju koja odmah radi u AHCI modu, naknadno mjenjanje moda rada sa već instaliranim XP proizvodi problem koji opisuješ.
Ovo je lista drajvera za tu mobo & XP.
Tebi treba:"GIGABYTE SATA2 Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode)", dl. taj file, sa WinRar - om raspakiraj negdje, u nLite "pokaži" / odaberi za integraciju i za xy min. imaš medij za install.
Ako na kompu imaš floppy onda "nLite proceduru" možeš preskočit pa ove fajlove stavi na jedan floppy i prilikom starta install procedure lupaj F6 kako bi ista pokupila taj drajver.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 22:49   #15
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Da se mene pita, jedan disk bih spojio na Intelov SATA kontroler u AHCI modu, na njega instalirao Windows 7, a drugi bih spojio na JMicronov (Gigabyteov) u IDE modu i na njega instalirao Windows XP. Optički uređaj po volji...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2009., 15:00   #16
Solberg
Premium
Moj komp
 
Solberg's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Hvala vam ljudi na savjetima...probao sam i s Nliteom, jos prije svega, samo vjerovatno nisam dobro postavio sve drivere u XP, pa mi ni to nije upalilo, ali mislim da se tamo sve poslozi kak spada, vjerovatno bi to radilo, ali sam jucer pukao, pa sam maknuo XP, jer sam isao probati programe u 7-mici, i oni koji nisu sljakali, sam stavio prilikom instalacije u XP SP3 compatibility mod, i nevjerovatno, ali su prosljakali, tak da ako i danas sutra koji nece raditi u 7-mici, budem onda cev nesto izmislio (neki mali HDD ili nesto u tom stilu ako ce bas trebati XP)... Jos jednom hvala puno na pomoci i savjetima
Solberg je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 15:56   #17
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Da konacno rijesimo i ovu dilemu ... isprobao jucer na UD3 ploci i rijec je o SATA driverima (za WinXP SP3) koje je potrebno skinuti i slipstremati u XP instalaciju.

Nakon toga instalacija prolazi savrseno
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na