Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.03.2018., 19:46   #1
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Mjerač baterija

Pozz ekipi

Pošto se baš ništa ne kužim u struju zanima me slijedeće,koji uređaj mi treba da mjerim koliko je baterija napunjena odnosno koliko još ima struje u njoj,mislim da se radi o Miliamperima a možda i o još čemu.Znači zanima me kada napunim punjivu bateriju kojliko je to ona puna te me zanima na nepunjivim baterijama koliko je još soka ostalo u njoj.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 19:55   #2
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2018., 19:59   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Ovo ti se masovno koristi u DIY svijetu

https://es.aliexpress.com/wholesale?...+bt-c3100+v2.2
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 20:11   #4
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Ovo ne jer ima crtice a mene zanimaju brojevi.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ovo ti se masovno koristi u DIY svijetu

https://es.aliexpress.com/wholesale?...+bt-c3100+v2.2
E tako nešto al ne mora biti punjač(imam dosta dobar).Jel znaš kako se takav uređaj zove,Znači Mha i Voltaža me zanima,bar tako mislim,jer 1.2v je koliko je jaka struja a 2300Mha je koliko će dugo davati struju ako sam ja to dobro shvatio,slobodno da me pametniji isprave.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 20:37   #5
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ovog ja imam već godinama. Uz njega treba vanjski strujni adapter.

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-...cessories.html

Puni sve žive vrste baterija (NiMh, Li-ion, LiFe, olovne itd), dok puni, mjeri koliko mAh je stalo.
Ima i opciju pražnjenja, i mjeri koliko mAh je ispražnjeno.
Možeš birati razne parametre, kapacitete, napone, struje punjenja/pražnjenja, kod višećelijskih baterija, prati svaku ćeliju posebno
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 21:46   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Meni je ovo super, ne pokazuje struju nego samo napon, ali meni dovoljno.

https://www.banggood.com/Wholesale-W...r_warehouse=CN

Imaš i digitalni, samo dodaj D u naziv.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 23:05   #7
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Jel to može onaj multimetar odraditi?
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 23:50   #8
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Naravno da može.
Ne može ti ništa pokazati struju, tj može samo ako od početka mjeri koliko struje je izašlo iz baterije, pa možeš izračunati koliko još imaš do kraja, iako to jako ovisi o unutarnjem otporu samog baterijskog članka. Unutarnji otpor određuje koliki je pad napona, pa se recimo starije baterije (sa većim unutrašnjim otporom) brže "isprazne".

Da ne duljim oko ovoga, napiši konkretno kaj radiš i za kaj ti treba, pa mogu nekaj predložiti.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 17:21   #9
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Ma radim s klincem neki projekt u koji su uključene baterije AA i AAA,a pošto imam hrpe što punjivih što nepunjivih baterija trebao bi znati u kakvom su stanju i koristiti što jače(s više Mha) a ne da stavljam neke polu napunjene isto tako da skontam koje su kineske punjive baterije OK a koje lažu za pola Mha ono ako je propisano 2600 da bar ima 2100-2200Mha.
A za ovo što kažeš da ne može se mjeriti struja to je Mha i Volt???
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2018., 18:42   #10
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ohmov zakon:

struja = napon / otpor

I=U/R

Napon U (mjeri se u Voltima - V) ti govori koliko je "jaka" baterija

Struja I (mjeri se u Amperima - A) ti govori koliko elektrona "tece" kroz zicu - da bi struja tekla moras spojiti nesto na bateriju

Otpor je u Ohmima - to je uredjaj koji napajas s baterijom, ukljucujuci sve zice koje to sve povezuju

Ah - Amper sat je mjerna jedinica za energiju. mAh je mili amper sat tj 0,001Ah, MAh je mega amper sat tj 1 000 000 Ah - pazi na kapitalizaciju

Dakle: 1000mAh = 1Ah
Isto kao: 1000mm = 1m

Nije ti to bitno sad ali da baratas s pojmovima kolko tolko, ovo Mha me ubija

Kapacitet baterije ne znam kako direktno izmjeriti ali mozes mjeriti napon.

Napon na alkalnim (nepunjivim) baterijama je 1.5V i kako se baterija prazni tako i napon pada pa one na kojima izmjeris veci napon bi trebale biti i punije.

Napon na punjivim baterijama je 1.2V i vrijedi ovo isto za pad napona kako se baterija prazni.

Struju mozes mjeriti samo kod punjenja i potrosnje baterije jer inace struja ne tece pa nemas sto mjeriti. I onda ako izmjeris da baterija daje struju od 1A i potrosi se u 1h to znaci da joj je kapacitet 1A*1h tj 1Ah tj 1000mAh.

U praksi su punjive baterije puno jeftinije i kod njih (za AA i AAA velicinu) imas dva glavna tipa: NiMH i LSD (ne znam dal su ovo strucni nazivi pa neka pametniji isprave)

NiMH prednosti:

* veci kapacitet
* jeftinije

LSD prednosti:

* puno, puno, puno sporije se prazne same od sebe

Dakle, ako imas neki autic koji hoces vozati s klincem ili nesto slicno onda uzmi NiMH jer ces baterije vjerojatno isprazniti u jednom susu, a vjerojatno ce ti trebati i rezervni par.
Ali ako trebas za daljinski ili tipkovnicu ili nesto slicno sto trosi jako malo energije onda uzmi LSD jer ce ti se NiMH isprazniti same od sebe za dva tjedna.

Evo i malo grafova za par baterija kako i izvucena energija ovisi o struji praznjenja (vise mA - mili Ampera znaci veca struja, znaci veci potrosac: npr jaci motor):

https://www.powerstream.com/AA-tests.htm
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2018., 21:42   #11
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Kapacitet se ne moze izmjeriti nikako osim da mjeris koliko struje je izaslo iz baterije.
Dakle ti kad spojis bateriju ne mozes znati koliko mAh ona ima, samo napon mozes vidjeti pa na osnovu tog napona mozes procijeniti da li je napunjena do pola, 70% itd.... Baterije sto je vise ispraznjena, to manji napon ima.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 10:04   #12
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Hvala Hash(sada je puno jasnije) i ostali,jel ima tko kakav prijedlog koliko dugo puniti baterijuu ako punjač nema mjerač napunjenosti??
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2018., 10:20   #13
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
To je dosta opasno, NIKAD to nemoj radit bez nadzora.
Moraš spojit voltmetar i prekinut ručno kada napon dođe do nazivne vrijednosti.

Litij baterije su jako opasne jer se zapale ako ih previše napuniš.
Vidio sam, na žalost, kako auto gori kad se litij baterija zapali (s tim da je to bila mala baterija)
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2018., 16:12   #14
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Struja I je naboj Q koji prodje kroz vodic u jedinici vrementa T

I = Q / T

Ocitaj struju punjenja na punjacu (output current ili tako nesto). Naboj Q su ti zapravo Ah baterije.

Npr

Ocitao si struju I = 50mA. Baterija je AAA s Q = 1000 mAh

I = Q / T

T = Q / I = 1000 mAh / 50mA = 20h

Pazi da si u istim mjernim jedinicama jer moras kratiti mili i mili te Amper i Amper.

Napomene:

* Izmjeri struju punjenja baterije s multimetrom kad ga vec imas jer to sto pise na punjacu ne mora nista znaciti: Spojis jedan terminal punjaca na multimetar, drugi kraj multimetra na bateriju i drugi kraj baterije na drugi terminal punjaca:

| P | -------- | A | ------ | B | --------- | P |

P - punjac
A - ampermetar (multimetar namjesten da mjeri struju u miliamperima)
B - baterija

* Nisam ekspert za baterije i vrlo je moguce da ti se struja punjenja mijenja kako se baterija puni tako da broj koji gore izracunas ne mora biti skroz tocan. Ako moram birati rekao bi da se struja smanjuje i da ce punjenje zapravo trajati duze od 20h. S druge strane NiMH baterije ne vole da se prepunjavaju - krace ce trajati. Za LSD verziju ne znam ali pretpostavljam isto.
* Prvih par puta puni baterije dok si doma za svaki slucaj, nece gotovo sigurno nista biti ali bolje nego da zapalis kucu, a i dajes klincu zdrav primjer.
* Kao sto ti je jed2i rekao, s Li ionskim baterijama se nemoj zajebavat jer lako mogu eksplodirati, googlaj pouzdane baterije, za punjac su ti vec dali link
* ako postoji ikakva sansa da ce ti se klinac sam zabavljat s time dok te nema doma investiraj u novi punjac tih 150-200kn
hash je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2018., 00:58   #15
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Ovog ja imam već godinama. Uz njega treba vanjski strujni adapter.

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-...cessories.html

Puni sve žive vrste baterija (NiMh, Li-ion, LiFe, olovne itd), dok puni, mjeri koliko mAh je stalo.
Ima i opciju pražnjenja, i mjeri koliko mAh je ispražnjeno.
Možeš birati razne parametre, kapacitete, napone, struje punjenja/pražnjenja, kod višećelijskih baterija, prati svaku ćeliju posebno
Kako AAA baterije na to puniti???
E i baterije koje koristim su sve NiMh.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 09.03.2018. u 01:04.
Prki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na