Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.07.2021., 01:50   #601
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 466
Kako sam iz unutrasnjosti RH, a nametnula se pptreba za kupnjom stana/apartmana na obali, molio bih upucene u poneki savjet,.na sto pripaziti, koji su uobicajeni nedostaci i sl. Ne znam je li dolje razvijen sustav odvodnje/kanalizacije ili je s time problem....

Hvala.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2021., 08:13   #602
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Pitao si nešto slično: Tražim auto crvene boje, molim savjet...

Brdo stvari ovisi, što kupuješ, što gledaš, koliko si spreman love dati, kvadratura, energetski razred, lokacija, starost nekretnine, kvaliteta nekretnine, izvođači i investitori, ulaganja, očuvanost itd. Da ne idem dalje.

Po meni je važno izvagati:
Starogradnja + ulaganja i renoviranje + režije dugoročno
vs
Novogradnja (i naravno viša cijena).

Ja sam dugo vagao i skužio da novogradnja ima više smisla, jer ću razliku u cijeni novogradnje (koja više nije toliko velika), kompenzirati godinama kroz režije i nikakva ulaganja prvih ohoho godina.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.07.2021. u 08:31.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 17:40   #603
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Ekipa imam malu situaciju ne znam što napraviti.
Dakle kupujemo stan gdje je prodavatelj i agencija pod istim imenom. Mi smo stan našli preko oglasnika, oglas koji je oglasila agencija. Dakle nismo nikog angažirali.

Sada se od nas traži plaćanje provizije agenciji a ispada da je agencija ujedno i vlasnik.
Zašto bi mi bili dužni to platiti kada nismo nikog niti angažirali? Što piše u ugovoru da kao fol jesmo.
Predugovor za stan smo potpisali i kaparu moramo platiti vlasniku. Jedino ugovor o proviziji još nismo potpisali jer evo ne znamo što napraviti. Totalna debilana. Ima tko iskustva s ovakvom situacijom?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 17:43   #604
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Nisi ti nikog angazira ali i ne moras, tako stvari funkcioniraju. Prodavac da agenciji da mu oglasi stan, oni rjesavaju dalje a kupac placa 2% proviziju (manje vise). Standardna praksa. Obicno i traze da potpises ugovor o posredovanju prilikom prvog pregleda stana bas zato da ih ne mozes izbjec.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:07   #605
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
E pa oni nama nisu dali prilikom prvog pregleda već nam sada daju da popišemo (traže 3%) kad smo već potpisali predugovor i uplatili kaparu. Dali su samo da potpišemo da smo pogledali.
Mislim očito nas veslaju kao i svi. Al praktički sada ja njih mogu veslat...
Tehnički nisam dužan niti platiti zar ne?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:12   #606
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Znači... Ti si našao na oglasniku stan koji je prodavala agencija.

Pogledao si ga i odlučio uzeti? Kapara je bila navedena u predugovoru, koju si platio?

I sada oni tebe još terete s 3%, kao neki trošak agencije, koji je naveden gdje točno? Postoji kakva stavka u ugovoru/predugovoru ili je sve rekla-kazala APP sistem?

Ako si potpisao predugovor/ugovor, gdje je navedena x% kapara, to si dužan platiti. Ostalo, što nije navedeno, nisi. Ako pak u ugovoru/predugovoru piše da si dužan još 3% platiti agenciji, jebiga, dužan si. Imaš dvije opcije, odustati ili platiti.

Ako je APP sistem, na tebi je, platiti/odustati/ne platiti i ne odustati, ali sretno dalje s dogovaranjem.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 26.07.2021. u 19:33.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:29   #607
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 788
Ovo je mrak da je prodavatelj ujedno agencija😂, tog se treba sjetit🤣, dakle platiš stan prodavatelju a zatim posredniku (opet prodavatelju) njegovo posredništvo. 😂. Čovječe što nisi pobjegao od toga
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:35   #608
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Da li si ti ili je agencija platila sastavljanje ugovora, vadenje svih potrebnih dokumenata i javnog biljeznika? Ako si ti, onda nemaju sto trazit.

Edit: potpisao si ugovor i platio kaparu. Ako oni odustanu "moraju" ti vratit duplu. Ako oni imaju racune da su sudjelovali u posredovanju, e nzn onda da li ti to mogu prisit i naplatit uslugu.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 22:05   #609
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Prijaviš ih.
Dal imaš to napismeno il u emailu?

Ako nemaš traži da ti pošalju emailom da te traže da sklopite ugovor o posredovanju al pazi na datume da ti ne bi stavili datum prije od onoga na ugovoru pa da se na to izvlaće.

A ako je na predugovoru to bilo navedeno i vi ste potpisali onda jbga...treba pročitat kaj piše u ugovorima
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 22:40   #610
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,485
Ako nisi potpisao s njima ugovor, ništa od toga. Isto tako i prodavatelj može platiti agenciji posredovanje, pa im reci da se obrate prodavatelju s kime sigurno imaju ugovor.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 11:43   #611
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Znači... Ti si našao na oglasniku stan koji je prodavala agencija.
Tako je.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pogledao si ga i odlučio uzeti? Kapara je bila navedena u predugovoru, koju si platio?
Tako je.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
I sada oni tebe još terete s 3%, kao neki trošak agencije, koji je naveden gdje točno? Postoji kakva stavka u ugovoru/predugovoru ili je sve rekla-kazala APP sistem?
Provizija je navedena u ugovoru o posredovanju koji smo dobili tek nakon predugovora i plaćanja kapare.
Dakle u potpisanom predugovoru se provizija nigdje ne spominje. A ugovor o posredovanju nismo potpisali i sad se čeka od nas da im odnesemo potpisani pa će poslati ponudu po kojoj trebamo uplatiti taj iznos od 3% ili na ruke.
Kojeg su nam btw podijelili na dva dijela jer smo ih tako tražili. Sad pola i druga polovica nakon sklopljenog ugovora i stambenog kredita. No svejedno, provizija je 3% od ukupne cijene stana.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako si potpisao predugovor/ugovor, gdje je navedena x% kapara, to si dužan platiti. Ostalo, što nije navedeno, nisi. Ako pak u ugovoru/predugovoru piše da si dužan još 3% platiti agenciji, jebiga, dužan si. Imaš dvije opcije, odustati ili platiti.
Nope, eto kao što sam napisao iznad. Nisam.
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako je APP sistem, na tebi je, platiti/odustati/ne platiti i ne odustati, ali sretno dalje s dogovaranjem.
Ja odustati u ovom slučaju neću niti ne želim. Stan je kapariran te je potpisan predugovor. U slučaju da ja odustajem njima ostaje kapara a ako oni odustaju onda meni ide dupli iznos natrag.
Mislim osjećam se izvozano i iskorišteno ako ću ja njima platiti proviziju a nisu prstom pomakli što bi se reklo.

Mi vidjeli oglas, došli pogledali stan, hoćemo stan i bok. Nikog mi nismo angažirali kao što se navodi u ugovoru o posredovanju. Nabijem ih na 3%. Da sam barem angažirao i da su mi našli/ponudili taj stan pa ajde. Ali ovo...
Još k svemu tome gledamo ugovore i na jednom su IME nekretnine d.o.o. kao prodavatelj a na drugom isto IME nekretnine j.d.o.o. kao agencija. Ili obrnuto... Ma kako god...
Prljavo, prljavo...

E sad ispada na nama ili ćemo zažmirit i samo praktički "poklonit" nekome novac ili odjebat pa nek si misle. Predugovorom smo vezani sad i kapara je prošla.

Jbt nisam pametan, baš nisam očekivao ovakvo sranje.

Citiraj:
Autor tpm4 Pregled postova
Da li si ti ili je agencija platila sastavljanje ugovora, vadenje svih potrebnih dokumenata i javnog biljeznika? Ako si ti, onda nemaju sto trazit.

Edit: potpisao si ugovor i platio kaparu. Ako oni odustanu "moraju" ti vratit duplu. Ako oni imaju racune da su sudjelovali u posredovanju, e nzn onda da li ti to mogu prisit i naplatit uslugu.
Oni su sastavili ugovor i koliko znam imaju javnog bilježnika koji im to rješava. Uglavnom da, nismo mi ništa od tog radili...
Mislim mi ćemo sklapati ugovor i plaćati javnog bilježnika kad dođe do stambenog kredita ako si na to mislio?
To da moraju vratiti duplo ako odustanu znam.

Zadnje izmijenjeno od: PR3DA70R. 27.07.2021. u 11:57.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 11:52   #612
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 788
Fakat prljavo, prodavatelj i agencija ista osoba. Ajde se ti savjetuj s odvjetnikom. Nezaboravi ceka te i porez na promet nekretnine od 3% (valjda je toliko državi)
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:02   #613
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 761
Mi smo kupovali kuću i "njihov" odvjetnik koji sastavljao ugovore je bio u cijeni.
Isto mi nije dalo mira pa sam i ja angazirao svog odvjetnika koji je pregledavao sve ugovore koje smo potpisivali.

Tako da svakako preporučam angaziranje odvjetnika kojem vjerujete i koji će stajati iza vas.
Ja sam svog platio 5000 kn što je ništa naspram ušparanih živaca.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220

Zadnje izmijenjeno od: VandaL.pr!. 27.07.2021. u 12:10.
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:05   #614
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Fakat prljavo, prodavatelj i agencija ista osoba. Ajde se ti savjetuj s odvjetnikom. Nezaboravi ceka te i porez na promet nekretnine od 3% (valjda je toliko državi)
A gle zapravo i jesam, preko pravne osobe koju poznajem. Bez koje ne bi ni išli za tim stvarima.

Oslobođeni smo poreza kažu. Novogradnja je u pitanju.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:14   #615
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Ja bi uzeo odvjetnika i neka im on lijepo objasni da je potpisan predugovor u kojem nije navedeno da ti moraš potpisati ugovor o posredovanju i da ako oni žele odustati od prodaje neka ti isplate duplu kaparu.

Jer sve ostalo nema smisla i samo će te navlačiti.
Dobro pročitaj uvjete u predugovoru i rokove u kojima im moraš isplatiti novce i potpisati ugovor.

kažem, bez odvjetnika ja opće više nebi pričao sa njima.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:43   #616
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Kad ovako objasnis i meni se cini da je to APP metoda. Da si potpisao ugovor o posredovanju prije, onda ok moras platit proviziju. Ako si potpisao predugovor i platio kaparu i nigdje se ne spominje agencijska provizija nego samo: kupac, prodavac, cijena i iznos kapare onda im ne placaj nista. Niti nemoj sad dodatno pristajat potpisivat ugovor o posredovanju, kasno su se sjetili. Izgleda mi kao cisto supski pokusaj da se izvuce jos 3% cijene, pogotovo ako su oni prodavatelj nekretnine.

Cisto sumnjam da ce odustat pa da ti moraju vracati duplu kaparu zbog 3% koje su zaboravili izmusti potpisivanjem ugovora o posredovanju.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:53   #617
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 558
Ekipa, možete li mi usporediti kupnju stana u zgradi i kući, koje su prednosti i mane jednog i drugog?

Gledam jedan stan u kući u kojem bih bili samo donji susjedi i ja vlasnici onda, ali stalno mi kenjuckaju ljudi da ne stan u kući uzimati.
Dobra cijena, s garažom, uređen. Tu kvadraturu na toj lokaciji i bez garaže i neuređeno za tu cijenu ne mogu nać.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:05   #618
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,343
Stan u zgradi samo znači da ćeš imati posla s više ljudi nego da imaš stan u kući. Teško je reći što je bolje jer ima svega.
Najbolji izbor je vlastita kuća.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:07   #619
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,001
On pita za stan u kući, znači ima 1-2 suvlasnika.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:07   #620
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 382
Sve je to relativno.
Najviše ovisi sa kime dijeliš nekretninu.
Ono što meni sada pada na pamet jeste problem vođenja i realizacije pričuve, jer ako vas je dvoje vlasnika stanova u kući nemate zakonsku obvezu vođenja pričuve i to može biti gadan problem kada se ukaže potreba za intervencijom, kao i realizacija naplate zajedničkih troškova na nekretnini, održavanje okućnice, itd, itd.
SVE ovisi o ljudskom faktoru, imo...van toga, stvar je samo osobnih preferenci.
...
Raspitaj se o tim ljudima na šanku u prvoj birtiji, a ženu/curu pošalji na frizuru u salon, to ti je moj savjet

Zadnje izmijenjeno od: Iluzionist. 27.07.2021. u 13:19.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:26   #621
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 558
Jedni su vlasnici samo još i oni drže suteren i visoko prizemlje, a stan kojeg ja gledam je prvi kat, još je tavan zajednički iznad.
Ne izgleda mi kao da u bliskoj budućnosti ima nekih radova na vidiku, ali uvijek se može dogovoriti sa suvlasnikom da se zajednički krene neka pričuva uplaćivat za takve slučajeve.

(Samo žensko živi u tom stanu ispod, a suteren je prazan kolko znam trenutno)
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:38   #622
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,343
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Jedni su vlasnici samo još i oni drže suteren i visoko prizemlje, a stan kojeg ja gledam je prvi kat, još je tavan zajednički iznad.
Ne izgleda mi kao da u bliskoj budućnosti ima nekih radova na vidiku, ali uvijek se može dogovoriti sa suvlasnikom da se zajednički krene neka pričuva uplaćivat za takve slučajeve.

(Samo žensko živi u tom stanu ispod, a suteren je prazan kolko znam trenutno)
To ti misliš. Teorija je jedno, a praksa drugo. Osim toga, odluke se donose natopolovičnom većinom površine, što znači da si u manjini kako god okreneš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:46   #623
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Slušaj što ti dobronamjerni ljudi govore.

Obrati pažnju na ovu "natpolovičnu većinu". Dat ćeš hrpu para za svoj prostor a u biti ćeš vječno bit podstanar u tuđoj kući, samo nećeš plaćat najamninu naravno. Tako ti je to. Budi siguran da će se lik ponašat kao da cijelo vrijeme živiš u njegovoj kući.
Kako si i sam rekao, takvu cijenu za tu kvadraturu ne možeš nać, a za to definitivno postoji razlog
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 13:54   #624
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 558
A kako se onda troškovi dijele?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 14:04   #625
Alph4Dawg
Addicted to music.
Moj komp
 
Alph4Dawg's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Feldkirchen-Westerham
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Jedni su vlasnici samo još i oni drže suteren i visoko prizemlje, a stan kojeg ja gledam je prvi kat, još je tavan zajednički iznad.
Ne izgleda mi kao da u bliskoj budućnosti ima nekih radova na vidiku, ali uvijek se može dogovoriti sa suvlasnikom da se zajednički krene neka pričuva uplaćivat za takve slučajeve.

(Samo žensko živi u tom stanu ispod, a suteren je prazan kolko znam trenutno)
Ma, sve je to u redu dok ne dode do nepredvidenih troskova uzrokovanih nepredvidenim situacijama.
Imam u ulici susjeda koji se nalazi u skoro pa identicnoj situaciji i s obzirom da je nase podrucje pogodio potres i uzrokovao ogromne stete, nastali su jos veci problemi oko toga tko, sto, koliko, komu, cemu, koga, itd.
On zivi na katu, a vlasnici donje etaze na drugoj adresi i, naravno, nuzno je sanirati i reparirati sve cim prije kako bi se objekt osposobio za zivljenje u istome i tu nastaje problem jer bi on ulagao, a oni nisu pretjerano zainteresirani s obzirom da zive na drugoj adresi i odlucno cekaju pomoc grada/zupanije/drzave. Radi se o tome sto su sve kuce u nasoj ulici dosta razorene i svi smo dobili crvene naljepnice. E sada, kat se ne moze sanirati samo tako jer je cijeli zid uzduz i popriieko izguran prema dvoristu skoro deset centimetara i to je uzrokovano silom udarnih valova koje je prouzrocio potres.
Naravno, ne mozes sanirati na taj nacin da srusis zid do deke i sazidas novi od deke prema krovu, nisi nista napravio.
I to je, naravno, samo jedan od puno problema kod sanacije i reparature jer ima posla da glava zaboli.
Mi smo u povoljnoj situaciji u kojoj je moj otac vlasnik 1/1 pa smo, recimo, pola posla obavili o vlastitom trosku dok se pomoc na gradskoj/zupanijskoj/drzavnoj razini ispregovara i realizira, a to ce potrajati. No, cuvamo sve racune i kopije prilazemo uz dokumentaciju.
No, da ti docaram sliku financijskih problema; iznos stete samo na katu se krece izmedu trinaest i petnaest tisuca eura.

Malo sam skrenuo u OT, ali sam ti htio docarati kako to izgleda kod nepredvidenih situacija jer svi smo divni i krasni, najbolji prijatelji kada je sve u redu ali kada u pricu dode novac onda postane jako, jako zanimljivo.
Isto tako ie i susjed imao super odnos sa vlasnicima donje etaze i uvijek je bilo moze ovo, moze ono, nikada problema i sve glatko i paf, vidi sad vraga.
Stoga, ja nisam ni za kakve suvlasnicke opcije osim ako je bas neizbjezno i ako nema izbora.
Opet, s druge strane, ima i normalnih ljudi pa se moze dogoditi i da te bas sreca posluzi pa u nekakvoj nesretnoj situaciji sve prode glatko. Lutrija.
__________________
The voice in your head is just me in your headphones.

All you have is your fire and the place you need to reach.
Don't you ever tame your demons, always keep them on a leash.
Alph4Dawg je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 14:17   #626
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 558
Citiraj:
Autor Alph4Dawg Pregled postova
Ma, sve je to u redu dok ne dode do nepredvidenih troskova uzrokovanih nepredvidenim situacijama.
Imam u ulici susjeda koji se nalazi u skoro pa identicnoj situaciji i s obzirom da je nase podrucje pogodio potres i uzrokovao ogromne stete, nastali su jos veci problemi oko toga tko, sto, koliko, komu, cemu, koga, itd.
On zivi na katu, a vlasnici donje etaze na drugoj adresi i, naravno, nuzno je sanirati i reparirati sve cim prije kako bi se objekt osposobio za zivljenje u istome i tu nastaje problem jer bi on ulagao, a oni nisu pretjerano zainteresirani s obzirom da zive na drugoj adresi i odlucno cekaju pomoc grada/zupanije/drzave. Radi se o tome sto su sve kuce u nasoj ulici dosta razorene i svi smo dobili crvene naljepnice. E sada, kat se ne moze sanirati samo tako jer je cijeli zid uzduz i popriieko izguran prema dvoristu skoro deset centimetara i to je uzrokovano silom udarnih valova koje je prouzrocio potres.
Naravno, ne mozes sanirati na taj nacin da srusis zid do deke i sazidas novi od deke prema krovu, nisi nista napravio.
I to je, naravno, samo jedan od puno problema kod sanacije i reparature jer ima posla da glava zaboli.
Mi smo u povoljnoj situaciji u kojoj je moj otac vlasnik 1/1 pa smo, recimo, pola posla obavili o vlastitom trosku dok se pomoc na gradskoj/zupanijskoj/drzavnoj razini ispregovara i realizira, a to ce potrajati. No, cuvamo sve racune i kopije prilazemo uz dokumentaciju.
No, da ti docaram sliku financijskih problema; iznos stete samo na katu se krece izmedu trinaest i petnaest tisuca eura.

Malo sam skrenuo u OT, ali sam ti htio docarati kako to izgleda kod nepredvidenih situacija jer svi smo divni i krasni, najbolji prijatelji kada je sve u redu ali kada u pricu dode novac onda postane jako, jako zanimljivo.
Isto tako ie i susjed imao super odnos sa vlasnicima donje etaze i uvijek je bilo moze ovo, moze ono, nikada problema i sve glatko i paf, vidi sad vraga.
Stoga, ja nisam ni za kakve suvlasnicke opcije osim ako je bas neizbjezno i ako nema izbora.
Opet, s druge strane, ima i normalnih ljudi pa se moze dogoditi i da te bas sreca posluzi pa u nekakvoj nesretnoj situaciji sve prode glatko. Lutrija.
S obzirom da se rado o razlici od 30ak tisuća eura između stana u kući i u zgradi, plus garaža, nekako bih čak i riskirao.

Ne znam koliko sve fluidno oko dogovora ide čak i kada je zgrada u pitanju.
Najbolja bi bila opcija kupiti kuću, da, ali mi je potrebno nešto na trešnjevci, a to je preskupo da gledam cijelu kuću.


Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
A kako se onda troškovi dijele kad su 2 vlasnika s različitim udjelima u kvadraturi?
Ovo me zanima isto..

Edit: nebitno, prodan stan

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 27.07.2021. u 14:40.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 14:41   #627
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Ja živim u stanu u malo većoj kući. Sveukupno 6 suvlasnika. Do prije 2 godine nismo imali pričuvu jer je relativno nova gradnja i još nije cijela kuća dovršena. Da skratim priču, žena je većinski vlasnik i mi plaćamo najveću pričuvu. Poslovni prostor i garsonjere pojedinačno imaju smiješne cifre. Naizgled sve super, no eto, pojedinci ne plaćaju pričuvu (izjava suvlasnika: došao sam zaraditi, a ne da imam troškove). Do pričuve, kad je trebalo nešto raditi, sve sam morao sam i iz vlastitog džepa (košnja trave, vanjsko održavanje i sl..). Svi su bili za i spremni pomoći samo u razgovoru. Dok je trebalo nešto konrektno, nikog više nema, nitko više ne koristi zajednički prilaz itd... Kod korištenja svi traže prava, a od "obaveza" se svi ograđuju.

Kako ti i kažu, da sam na tvom mjestu dobro bih se informirao o ljudima prije nego što bih dijelio prostor s njima. U teoriji je to sve super, no pravo lice se tek pokaže dok se nešto dogodi.

EDIT: Eto, ne moraš brinuti
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 14:42   #628
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
U zgradama postoji veći broj suvlasnika, naravno da ima problema i tamo ali ništa usporedivo sa kućom u kojoj ste samo vlasnik i ti, a on ima većinu. Zgrade imaju upravitelja (GSKG npr.) koji prikuplja pričuvu i u dogovoru sa predstavnikom stanara izvodi potrebne radove na zajedničkim površinama zgrade.


Ti si u kući sa likom koji ima zadnju riječ o svemu, ne morate plaćati pričuvu nego zajednički sve radite. Ne znam da li si do sad možda živio u kući, ali to ti je rupa bez dna, stalno nešto treba . Treba mijenjati krov, on kaže da ne treba, ti kažeš da treba. Pukla je vodovodna cijev na ulazu u kuću, tko će to platit? Kako ćeš razdvojit zajedničke troškove kad treba popravit fasadu? On kaže pola/pola iako je većina njegova. Ti hoćeš da ti se povuče optički kabel do kuće, na stranu troškovi, ajmo reć da ti on to ne dozvoljava, što onda? Nije ti teško zaključit zašto ti većina ljudi govori da bježiš od toga, vidi se i po cijeni. Čovjek želi podstanare koji će mu uplatit stanarinu unaprijed , to je očigledno. On će ti se nastavit ponašat kao da je kuća 100% njegova, osim onda kad će ti probat nabit "zajedničke" troškove. Naravno, ne mora bit tako (mala je šansa da će sve bit tip top), ali potencijalno ti je to noćna mora.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 14:48   #629
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Alph4Dawg Pregled postova
Stoga, ja nisam ni za kakve suvlasnicke opcije osim ako je bas neizbjezno i ako nema izbora.
Ima izbora. Iznajmiš stan pa se možeš lakše promijeniti lokaciju, ukoliko dođe do problema.

Citiraj:
Autor Alph4Dawg Pregled postova
Opet, s druge strane, ima i normalnih ljudi pa se moze dogoditi i da te bas sreca posluzi pa u nekakvoj nesretnoj situaciji sve prode glatko. Lutrija.
Sve lijepo i krasno dok normalni ljudi ne prodaju nekom nenormalnom i onda si opet u problemu. Svega sam vidio, svašta sam doživio. Ni u dvodomku više ne bih išao, a kamo li u ovakvu situaciju, kakva je opisana.

Svodi se na to da si zapravo "podstanar" u tuđoj kući.
Bio sam u sličnoj situaciji. Nikad više.

Svatko ima pravo na svoj izbor. Meni je takvo nešto neprihvatljivo.

Nadam se da će kolega forumaš nešto uspjeti naći, nešto normalno.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 15:20   #630
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,862
Zanima me jedna informacija.

Trenutno sam u kuci ciji su vlasnici Baka i Djeda. Kuca svakako ide danas/sutra na moje ime, pa sam mislio pkrenuti APN kako bi dobio bolje uvjete za potrebe renoviranja. Mozda gledam na krivim mjestima ali nisam nigdje vidio dali moras dic kredit u vrijednosti nekretnine. Konkretno kuca vrijedi recimo 60k E dok bi s 30k E mogao sve rijesiti, dali postoji ta opcija da se uzima manji kredit od vrijednosti kuce.

Ili druga stvar 60k E podignes baba i djeda ti dignu cash i u tom slucaju nakon 1mj vratim 30k E, koja bi ovdje prica onda isla kroz APN, dali on ostaje 5 god na puni iznos ili proporionalno vracenoj lovi i on ide dolje.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na