Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2021., 17:20   #1
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Probijanje struje kad je isključeno

Imam setup
Produzni kabel -> Shelly Plug -> Lopov -> Raspi3 sa adapterom i 24v 5a Kineski adapter za Arduino sa steperima montirani na metalnu montažu.

Kad na shellyu ugasim sve, znaci potrosnja 0W taknem montazu osjetim lagani strujni udar koliko god puta taknem osjetim. Kad ukljucim steppere, potrosnja 15W, nema vise udara.

Kad iskljucim raspberry sve je isto kad iskljucim arduino nema vise udara.

E sad meni nije jasno odakle ta struja kad je na shellyu ugaseno sve? I zasto nema udara kad sve radi? Jel mozda kineski 24v adapter koji nema uzemljenje kriv za općenito probijanje, a shelly je kriv jer i kroz "spustenu" sklopku nekako pušta neku struju?

Nekako se ne usudim koristit sve to iako radi bez problema i nista nije sprzeno, zasad...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 17:55   #2
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Shelly plug ti očito kida samo jednu žilu...

A šta se tiče ostatka setupa, nešto nije OK, zatvara se strujni krug preko nečega...

Iskljucuj komad po komad....

Okreni potrošače uključene u shelly naopako pa vidi što se desava...

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2021., 18:08   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,548
Prvo provjeri da svugdje prekidaš fazu ako je izvršni element (prekidač, rele) jednostruki (čitaj 1 kontakt),
ako je sa 2 kontakta onda prekidaj i fazu i nulu.
Spoji metalno kućište na ispravno uzemljenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 18:50   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Shelly plug ti očito kida samo jednu žilu...

A šta se tiče ostatka setupa, nešto nije OK, zatvara se strujni krug preko nečega...

Iskljucuj komad po komad....

Okreni potrošače uključene u shelly naopako pa vidi što se desava...

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
Znaci teoretski ako okrenem shelly za 180 nemam tog problema vise kad je isključeno. Ali sta ne znaci da mi idalje negdi nesto ne probija.

Na kućištu iliti montaži su samo stepperi koji su spojeni sa 4 zice, sta bi znacilo da preko njih probija.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prvo provjeri da svugdje prekidaš fazu ako je izvršni element (prekidač, rele) jednostruki (čitaj 1 kontakt),
ako je sa 2 kontakta onda prekidaj i fazu i nulu.
Spoji metalno kućište na ispravno uzemljenje.
Nije mi to zgodno jer su samo stepper motori i rpi na njemu inače nema drugih zica, ali taj divlji napon nebi smio dolazit do tih uredjaja vako i nako.

E sad trik pitanje kako da provjerim jel kuciste pod naponom bez da se stresem svaki put ispitivač mi ne reagira( ne svijetli) Imam multimetar ali neznam ga koristit u ovoj situaciji, dal da ga prebaci na AC? jednu zicu na montažu drugu na ogradu?

Nezz koliko je bitno da adapter(kao za laptop) nema uzemljenje, samo fazu i nulu, jel moguce da on nekako probija tu struju i onda kroz DC zice prolazi AC napon? i kako da to testiram, ponovo bez da sebe przim. Nekako bas u njega sumnjam zbog aliexpress, pretpostavljam da bi on trebao zaustaviti sve dok se ne koristi.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 19:20   #5
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ako je struja dovoljno jaka, moralo bi se vidjeti na tinjalici
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 19:46   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Je, svijetli, slabije malo pa popodne na suncu nisam vidio, sad sam pogleda, i svijetli, probija na sve, na USB, na steppere na sve, i to kroz GND ili negativni pol DC struje. Kad okrenem shelly onda ne probija kad je ugaseno ali i dalje probija(svijetli) i kad je upaljeno samo slabije pa ne trese.

Mene cudi sad kako ista tu radi, tj kako nista nije sprzeno... Moja pretpostavka je da je do adaptera, koja mi je opcija da utvrdim da je sigurno on? I sa cime da ga zamjenim da me ne przi

Moze i 12V i trebalo bi bar 5A, samo da je sigurno... Vidio sam u chipoteke ispravljače, ali meni bi trebalo nešto "zatvoreno" za vanjsku upotrebu.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:42   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,548
Lako provjeriš sa drugim napajanjem, ako sumljaš u taj čajniz.
Imaš u chipoteci ona "mean-well" (kako li se već zove kompanija), dobre kvalitete.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 20:53   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Relativno lako nije lako naletit na 24V ispravljač, ali on je sigurno nema mi sta drugo izbacivst struju na koju tinjalica reagiea, ona ne reagira na DC ako se ne varam?

Da vidio sam te ali ja bih radije opciju kao adapter za laptop, to mi je sigurno, ovde ima zica na sve strane, sve je otvoreno, a uredjaj ce nekada stajati vanka na vlazi, tako da mi ovakvi "otvoreni" nisu opcija. Siguran sam da sam negdje u nas vidio ali ne mogu nikako naci... prosli put sam uzeo kineza jer nisam nasao u nas, necu se opet prevariti, uvik me je zabrinjava.

Evo našao, valjda su ovi oke...
http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=189

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 04.09.2021. u 21:02.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 21:49   #9
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Je, svijetli, slabije malo pa popodne na suncu nisam vidio, sad sam pogleda, i svijetli, probija na sve, na USB, na steppere na sve, i to kroz GND ili negativni pol DC struje. Kad okrenem shelly onda ne probija kad je ugaseno ali i dalje probija(svijetli) i kad je upaljeno samo slabije pa ne trese.

Mene cudi sad kako ista tu radi, tj kako nista nije sprzeno... Moja pretpostavka je da je do adaptera, koja mi je opcija da utvrdim da je sigurno on? I sa cime da ga zamjenim da me ne przi

Moze i 12V i trebalo bi bar 5A, samo da je sigurno... Vidio sam u chipoteke ispravljače, ali meni bi trebalo nešto "zatvoreno" za vanjsku upotrebu.
Onda na toj fazi imaš svjetlo ili neki drugi potrošač koji prekida nulu, a ne fazu pa se napon inducira preko aktivne faze natrag na nulu i dolazi do shellya. Takvi naponi su do cca 100 V, dovoljno da malo pecka i upali ispitivač. Sredi prvo to pa onda mijenjaj napajanje jer problem nije u njemu. Neki znaju dodati paralelno kondenzator, ali to nije rješenje nego zaobilaženje problema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 22:36   #10
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Onda na toj fazi imaš svjetlo ili neki drugi potrošač koji prekida nulu, a ne fazu pa se napon inducira preko aktivne faze natrag na nulu i dolazi do shellya. Takvi naponi su do cca 100 V, dovoljno da malo pecka i upali ispitivač. Sredi prvo to pa onda mijenjaj napajanje jer problem nije u njemu. Neki znaju dodati paralelno kondenzator, ali to nije rješenje nego zaobilaženje problema.
Hmm a nebi trebalo bit, dakle imam adapter ko za laptop 24V DC. Iz njega idu 2 zice na PCB na kojrm se nalazi STM32 bluepill, 2x Toshiba S109 Stepper driveri, TI konverter 24vDc na 5V, Wemos D1 mini (ESP32),CP2102 USB port i osigurac i to je to mislim.
Taj PCB je spojen usb kabelom na Raspberry PiB3+ i na uzemljenju od. pia(lan port usb okvir ispitivač svijetli)

Kad je pi sam spojen nema probijanja nikakvog, sto bi dalo naslutiti da je sa njim sve u redu. Kad je sam PCB spojen probija. Na PCB dolazi samo DC24V struja koja ide direktno na steppere, a ostatak se spusta na 5 sa ovim Texas instruments konverterom.

Ali da dobro si definirano lagana struja pecka ali nije drama, no neugodno svejedno.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2021., 23:12   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Kažem opet, negdje dalje ti faza probija. Okreni utikač od produžnog za 180° i ponovno testiraj, vjerojatno će biti isto. Ako imaš multimetar, stavi ga na LoZ pa mjeri napone. Ako ne, onda ispitivač.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 00:22   #12
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 984
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Je, svijetli, slabije malo pa popodne na suncu nisam vidio, sad sam pogleda, i svijetli, probija na sve, na USB, na steppere na sve, i to kroz GND ili negativni pol DC struje. Kad okrenem shelly onda ne probija kad je ugaseno ali i dalje probija(svijetli) i kad je upaljeno samo slabije pa ne trese.

Mene cudi sad kako ista tu radi, tj kako nista nije sprzeno... Moja pretpostavka je da je do adaptera, koja mi je opcija da utvrdim da je sigurno on? I sa cime da ga zamjenim da me ne przi

Moze i 12V i trebalo bi bar 5A, samo da je sigurno... Vidio sam u chipoteke ispravljače, ali meni bi trebalo nešto "zatvoreno" za vanjsku upotrebu.

Nije ti ništa sprženo zato što tog napona nema kad su stvari uključene, on se javlja samo kad ti krug ostane otvoren, a i javlja se između metalnog okvira i zemlje, ne na + i - od RPija i ostale elektronike. Vjerojatno je uzrok pojave napona onaj kondenzator koji se u switcherskim napajanjima stavlja između visokonaponskog i niskonaponskog dijela radi smanjenja smetnji. Tebi vjerojatno taj shellyplug prekida nulu i onda preko faze i tog kondenzatora curi napon prema niskonaponskom dijelu. S obzirom da se radi o kondenzatoru malog kapaciteta napon koji se nakupi samo pecne, ali nije opasan. Ako imaš mogućnost spoji taj metalni okvir na uzemljenje i riješio si problem.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 20:52   #13
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Dosao mi je novi strujni adapter (12V, planirao sam ga kupiti svejedno da mogu naknadno interchangeat sa 12V baterijama kad nemam uticnicu pri ruci, tako da nisam kupio samo zbog ovog) i problem je naravno isti.

Da vjerojatno je to taj kondenzator sto Night spominje, ne znam sta bi drugo moglo biti. To je vjerojatno kao kad nekad ledice blago svijetle iako su isključene, vidjao sam to.


Nepraktično mi je spajati montazu na uzemljenje, nemam uopce ideju kako bi to izveo iskreno s obzirom na moj setup kad sam vanka mogao bih ga spojit kroz zemlju direktno, a kad sam na balkonu da spojim na ogradu klemama? inace voltaza izmedju mene i izgasene montaže je 55V. Ali znaci sve u svemu nikakav adapter me nebi mogao spasiti u ovoj situaciji samo uzemljenje?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2021., 10:40   #14
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 984
Možeš za test probati onaj odvojni 1:1 trafo ako gdje naletiš na njega, obično se koristi u kupanicama za brijaće aparate. Ulaz je 230V AC i izlaz isto, ali su galvanski odvojeni da se spriječi strujni udar. To ti onda odvaja montažu potpuno od mreže i zemlje.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2021., 13:23   #15
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,162
Trkeljamo bezveze. Sve raspojit i krenut od utičnice dalje. Amen.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je online   Reply With Quote
Staro 09.09.2021., 19:11   #16
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Možeš za test probati onaj odvojni 1:1 trafo ako gdje naletiš na njega, obično se koristi u kupanicama za brijaće aparate. Ulaz je 230V AC i izlaz isto, ali su galvanski odvojeni da se spriječi strujni udar. To ti onda odvaja montažu potpuno od mreže i zemlje.
E to zvuci zanimljivo, to bi se dalo lako ugradit, ali to radi samo na AC struji? Moj adaoter je AC to DC

Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Trkeljamo bezveze. Sve raspojit i krenut od utičnice dalje. Amen.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
Nekuzim ili ti mene ne kužiš

UGL imam Adapter AC na DC 12V, na montaži imam AC 55V struju, koju ocito propušta adapter(transformator), jer nema sta drugo propuštati tu struju, posto sam adapter promijenio to ocito tako mora radit a problem treba nekako drugačije napast.


E da pretpostavljam da je bit a informacija koju sad vidim da nisam dao, kad je samo adapter u uticnici (isključenoj) reagira ispitivac i na plus i na minus, znaci on je taj koji pušta struju.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 09.09.2021. u 20:15.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 07:44   #17
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 191
Slika adaptera bi pomogla
Da li taj tvoj ispravljač uopće koristi pravo uzemljenje
ili je složeno kao ispravljači od laptopa
Za dobro napajanje kao što je gore navedeno
https://www.moon.hr/product-category...l-lrs/lrs-24v/
ili din rail varijante
https://meanwell.hr/6-napajanja-za-din-letvu

Zadnje izmijenjeno od: ICT Avatar. 10.09.2021. u 08:05.
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 10:55   #18
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Kupio sam sad ovog:
http://www.elmatis.hr/ProductDetails...roductId=45707

Prije sam imao kineskog koji nije imao uticnicu za uzemljenje, ovaj novi ima.

Rekao sam vec negdje gore da mi ti otvoreni nisu opcija, samo ovakav kao za laptop jer ce se nosit vanka, a onda DIN nikako nisu opcija
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 19:07   #19
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Taj napon bi trebao biti ~110V i to je normalno.
Struja ovisi o kapacitetu kondenzatora ugrađenih RFI filtera i reda je micro Ampera tj. bezopasan.Ta dva kondenzatora sa spojena u seriju između faze i nule a njihov spoj na masu adaptera koja je često i "-" od izlaznog jednosmjernog napona.
Kod powerpaka za PC su ti kondenzatori često spojeni odmah iznutra na utičnici.
Isto je i kod drugih uređaja pa se "peckanje" može osjetiti npr. kod televizora što je kad si na mokrom krovu i montiraš /okrećeš antene koje su koaksom spojene na masu od TV dosta neugodno iskustvo sa šansom da padneš sa krova

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 10.09.2021. u 19:16.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na