Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.02.2018., 21:15   #1231
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
U tom slučaju bih rekao samo da slova jesu 90% na mjestu, no posebni znakovi su na skroz drugim mjestima, tak da mi je skroz jasno kad ekipa hoće HR layout imati.
S hr layoutom si ogranicavas izbor masovno. Na doubleshot ili dyesub zaboravi, također na sve druge profile tipki.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2018., 22:06   #1232
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da ponovim:

Ako nekome treba lasersko graviranje osvjetljenih tipkovnica, može to riješiti s ovim poduzećem:

www.zonatampona.hr

Evo da nadopunim:

Standardne tipkovnice koje se nalaze u prodaji kod nas - cijena graviranja je oko 100 kn (samo za HR znakove, ne graviranje cijele tipkovnice na blank keycapse), ovisno koliko ima posla, naravno da je više posla ukoliko su na tipkama dotisnuti HR znakovi pa se trebaju brisati. Ovo što spominjem tipkovnice koje se nalaze u prodaji kod nas, za svaku vrstu tipki treba se napraviti određena kalibracija lasera da se vidi koliko uopće treba laser dugo gravirati pokrivni sloj tipke a da se vidi rasvjeta i opet da se ne ošteti tipka.
Najbolje je dogovoriti sve s vlasnikom ne navedeni broj mobitela, mogu napraviti graviranje cijele tipkovnice ali se to morate dogovoriti i čuti kolika je uopće cijena.

NAPOMENA: ovo nisam stavio ovdje kao reklamu već čisto da olakšam i ubrzam rješavanje HR znakova na tipkovnicama.

OuttaControl je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2018., 22:55   #1233
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
S hr layoutom si ogranicavas izbor masovno. Na doubleshot ili dyesub zaboravi, također na sve druge profile tipki.
Nitko nije niti pokušao osporiti to

Tko treba gledat po tipkovnici dok tipka, onda mu je najmanje bitno ima li mehaniku - takvi korisnici se zamaraju odabirom switcheva jer su trend/u modi, svatko priča o tome kak su super i onda se mora imati.
Takvima su dostupne tipkovnice u lokalnim trgovinama s hrvatskim znakovima, ušparat će dosta love i imat će sve pred očima

Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
u slučaju da kupim tipkovnicu bez cro slova ima valjda za kupit naljepnice s cro slovima?
Ne radi se samo o HR slovima, već o sijasetu "znakovlja".

Promotri "hash" znak, zagrade, manki "@", vertikalna crta, upitnik, apostrof, tilda. Sve te znakove ćeš tražiti i napikavati ak uobičajeno ne možeš napamet tipkati.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2018., 23:09   #1234
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Ma ne mora bit samo za korisnika, ja sam sebi uzeo tipkovnicu sa UK layoutom, i bio prisiljen unakaziti je naljepnicama sa slovima i znakovima zbog drugih korisnika istog kompa
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 00:13   #1235
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
O jebote, bar bi unakazio tipkovnicu naljepnicama ikad, wtf? Imam US layout na tipkovnici, hr language u windowsima, ionako znamo napamet di je šta, zar ne?? Brat i sestra koriste isti komp, neka se celice...

edit: destro objasnio povise, slabo citam
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 00:45   #1236
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
true story, scissor keys, nemoš ih poslat na lasersko, a ekonomisti koriste svakakve znakove. Bitniji mi je mir u kući nego jesu naljepnice na tipkama il nisu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 02:45   #1237
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Ako uspiješ naći neku staru cherry s yu keycapsima ili malo noviju s hr super, ali mislim da je to dosta rijetko. Pogotovo ako hoćeš abs doubleshot ili pbt dyesub. One s printanim znakovima se još i nađu.

Osobno koristim iso njemački layout jer je 90% isti kao naš, a izbor je ipak puno veći.

Čestitke na tipkovnici
Hvala . Nadam se da će potrajati. A za kapice ću vidjeti Njuškalo ili nešto tako, a ako ne uspijem, piknut ću neke prazne kapice pa ću valda naučit napamet.
Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Prokletstvo, kako to mene nikad ne zakači
Ha ne znam . Iskreno, prvi put da kupujem nešto iznad 50 Eura, i da je izvan EU. Već se bio psihički pripremio i na tih 25% pa me iznenadilo da je prošlo bez.

I da, nisam znao da su mehaničke namjenjene samo za touch typiste. Na poslu ispišem 8 sati teksta i teksta (nisam programer) i da me ubiješ ne znam jel lijeva zagrada na 8 ili 9 jer ju tolko rijetko koristim, ista stvar sa jednostrukim navodima ili asteriskom.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 19:01   #1238
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Već neko vrijeme planiram zamijeniti svoju CM Octane periferiju sa nečim malo boljim i prva na red je došla tipkovnica.

Dvoumio sam se između MS Thunder Pro L i Roccat Suora. Nakon dosta istraživanja po netu odlučio sam se na Suoru. Uklapa mi se u budžet, po recenzijama je kvalitetnija od MS-a, a razlika u cijeni je samo stotinjak kn, tako da nisam puno razmišljao.

Dosad sam od mehaničkih tipkovnica koristio MS Thunder u maloj verziji koju sam posudio od frenda, ali pošto dosta koristim numpad nedostatak istog mi je predstavljao problem.
Na prvu mi se svidjela, switchewi su mi odmah sjeli kako osjećajem tako i prepoznatljivim zvukom klikanja.

Jedino mi je žao što nisam imao priliku uživo isprobati i čuti smeđe switcheve koji dolaze sa Suorom kako bi ih mogao usporediti (makar svi kažu da nisam pogriješio u odabiru, a i moram priznati koliko god mi se svidio taj zvuk klikanja nakon podužeg pisanja glasnoća počne malo i smetati).

Tipkovnica bi trebala stići kroz par dana, pa ću onda napisati dojmove.
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 19:15   #1239
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,086
Treba biti hc s tipkovnicom, doma na dock je spojen ES layout, lap ima DE, zena na svom ima UK na poslu je HRV. Jedino kad se zbunim di jenkaj, ak pogledam, ak idem napamet. Ok je.

Sent from my Moto G Play using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 21:16   #1240
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
I ja sam radio na 4 layouta UK, US, HR i CH(mapiran na HR)
Sad mi je Noppoo Spyder počela rikavati pa spao na samo 3

BTW, ima li itko ideju što raditi s tipkovnicom koja je počela duplicirati neka slova, a neka gutati?

Citiraj:
Autor doom206 Pregled postova
Jedino mi je žao što nisam imao priliku uživo isprobati i čuti smeđe switcheve koji dolaze sa Suorom kako bi ih mogao usporediti (makar svi kažu da nisam pogriješio u odabiru, a i moram priznati koliko god mi se svidio taj zvuk klikanja nakon podužeg pisanja glasnoća počne malo i smetati).

Tipkovnica bi trebala stići kroz par dana, pa ću onda napisati dojmove.
Jesi uzeo ovu frameless verziju koja se sad naći za 500 kuna ili?
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2018., 21:52   #1241
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
BTW, ima li itko ideju što raditi s tipkovnicom koja je počela duplicirati neka slova, a neka gutati?
Probaj kraći kabel i kabel s feritom.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2018., 23:21   #1242
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Jesi uzeo ovu frameless verziju koja se sad naći za 500 kuna ili?
Da, da, tu. Običnu verziju jer nisam ljubitelje RGB-a.
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 09:07   #1243
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Ekipa,

trebao bi preporuku mehaničke ili obične tipkovnice za cca do 500 kn ali da je što tiša. Moram zamijeniti već dotrajalu G15-icu kojoj se tipke čuju kao da čekićem udaram po njoj
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 09:26   #1244
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor SaleFFS Pregled postova
Ekipa,

trebao bi preporuku mehaničke ili obične tipkovnice za cca do 500 kn ali da je što tiša. Moram zamijeniti već dotrajalu G15-icu kojoj se tipke čuju kao da čekićem udaram po njoj
mehanička tipkovnica i tisina je oksimoron, bez obzira na boju i vrstu switcha

radije gledaj ovako nesto

https://www.centro.hr/k780-multi-dev...-keyboard.aspx

https://www.centro.hr/lenovo-profess...-croatian.aspx

https://www.instar-informatika.hr/ti...ed-kb/product/

iako ja bi uvijek uzeo radije mehanicku, a cini mi se da su logitechovi swithcwi romer G , nesto tisi i ugladjeniji, pa mozes i to gledat
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 09:30   #1245
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
hm, ova k740 mi se čini dobra kupnja. Ima ju tko da kaže koju?
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 11:17   #1246
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ekipa na poslu je zadovoljna s njom, ali nema veze ona s mehaničkom.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 11:33   #1247
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Ma nisam ni tražio isključivo mehaničku nego ili neku dobru mehaničku ili običnu tak mi svejedno. Naručio ovu K740 pa ćemo vidjeti.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 15:38   #1248
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Uzeo neki dan od Daddya Poker 2, al nikako naviknut na tu velicinu, pa ako je netko zainteresiran u perfektnom stanju, full bundle, prodajem ju za iste novce kao i daddy, neka se javi na PM.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 16:54   #1249
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Probaj kraći kabel i kabel s feritom.
Kabel već ima ferit, a probao sam rastaviti i spojiti kabel od druge tipkovnice na onaj 4 pin konektor i rezultat je isti.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2018., 21:48   #1250
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor akoj Pregled postova
Kabel već ima ferit, a probao sam rastaviti i spojiti kabel od druge tipkovnice na onaj 4 pin konektor i rezultat je isti.
Ako nije do kabela onda nažalost sama elektronika...

Kod mene s originalnim kablom tipkovnica nekad radi, nekad ne, isti simptomi kao kod tebe. Probao sam dodati ferit jer ga kabel nema tvornički, ali nije baš pomoglo. Kraći kabel od starog mobitela (mini usb) i radi bez problema.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2018., 20:10   #1251
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Ma hrpa ljudi ima probleme s istim modelom - očito je do elektronike. Kabel nije detachable (osim ako se kompletno ne rastavi )
LINK
Plaćena je 30 funti i izdržala je cca 18. mjeseci.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2018., 20:53   #1252
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Stigla mi je danas Roccat Suora.

Kao što sam napisao u jednom od svojih prijašnjih postova, dosad sam jedini doticaj sa mehaničkim tipkovnicama imao sa MS Thunder Pro, pa nisam nešto mjerodavan po pitanju usporedbe, no evo ukratko par dojmova, pa možda pomognu nekome prilikom kupnje.

Na prvu mi se tipkovnica sviđa. Koristio sam dosad CM Octane običnu tipkovnicu i pisanje na Suori mi je puno ugodnije, fluidnije i dosta manje griješim.

Što se zvuka tiče, mrvicu mi fali onaj zvuk klikanja plavih switchewa koji je imala MS-ova tipkovnica, no prilikom dužeg tipkanja glasnoća mi je pomalo počela smetati, a isto tako i okolini.
Suora je tiša, ali opet dovoljno glasna za nekoga kome je zvuk bitan.

Osvjetljenje mi je također bolje nego na MS-u jer nisam ljubitelj RGB-a.

Možda nekome nije bitno, ali meni puno znači što tipkovnica ima numpad i tipke za pojačavanje i stišavanje.

Što se switcheva tiče, nisam imao uživo prilike isprobati smeđe tako da sam očekivao malo više taktilnosti, međutim što više pišem to se više privikavam na nju tako da to i nije neki problem, niti nešto što bi smatrao minusom. Zapravo, smatram to i prednošću u igrama jer mi plavi switchevi nisu odgovarali po tom pitanju.

Razliku između Octane i Suore neću uopće spominjati. Razlika se osjeti na prvih par pritisaka tipki i vjerujem da nakon samo tjedan dana pisanja na Suori membranska tipkovnica mi bude nešto nepoznato.
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2018., 21:44   #1253
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
onda je i ja uzimam

e da di si je uzeo i ima li hrv slova i to, ako nije problem slika jedna
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2018., 22:04   #1254
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Uzeo je na Ekupi za 549 kn. Naručio u nedjelju, danas popodne stigla. Fora je kaj uz nju dobiješ i Roccat majicu.

Ima hrvatska slova, samo što su naknadno gravirana, pa je mrvicu drugačiji font (ali super je što nisu naljepnice, nego su prozirna kao i ostala pa normalno svijetle).

Evo par slika, ali nisu baš neke kvalitete zbog lošeg mobitela.

2018-02-13-2027


WP_20180213_18_30_02_Pro


2018-02-13-2026
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 18:19   #1255
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Thnx, kupio i ja super je
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 18:30   #1256
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
gledam vec tjednima kupiti si neku a koju god isprobam - ili me ne odusevi zakljucim da nije vrijedna novca ili je preglasna, sada me je zainteresirala ta roccat pored logitech g213 mechanical-like tipkovnice

dakle suora je tisa od ostalih mehanickih sto ste probali? ne nalazim podatak na internetu, koliki je actuation force? zelio bih sto laksi,
ACTUATION FORCE
Activation Point (or Operating Position) is the key travel distance where the key is actually recognized by the keyboard. Actuation force is the force required at this point. Put simply, it's how hard you have to press the key for it to be recognized.
  Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 18:42   #1257
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
https://www.youtube.com/watch?v=tGcXMtLMeQw

Evo ti je tu, okej review, nije baš tiha nešto(doduše dosta tiša od blue) ali je jako lagana za pritiskanje. TTS Brown switchevi.

Jedino je space čudan zvuk po meni.

Probaj ja sam išao u elipsa i pitao jel mogu ja nju isprobat, rekli su nema problema.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 19:27   #1258
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
OuttaControl, dal si primjetio i ti na svojoj ping zvuk (onaj metalni zvuk opruge prilikom bottom outa)?

Danas sam počeo to primjećivati i nije toliki problem, ali pomalo nervira taj zvuk. Koliko vidim, to se dosta često javlja, pogotovo na smeđim switchevima
Evo na videu taj zvuk o kojem govorim.

I još jedna stvar koja je kod mene problem sa bilo kojom tipkovnicom, a to je što su tipke jako osjetljive na masnoću sa prstiju.

Obavezno perem ruke prije nego idem za računalo, ali evo već nakon samo jednog dana vidljivi su masni tragovi sa prstiju na tipkama.
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 20:33   #1259
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Da cuje se al ja ne bottomam nista osim space, al mozes kupit o-ringove ja mislim da ce oni ublazit to
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2018., 21:52   #1260
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Ja se još moram naučit pisat da ne bottom outam, treba samo malo prakse.

Ali i dalje stojim iza toga da se kupnjom ove tipkovnice ne može požaliti. Preporuka i dalje stoji.
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na