Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2007., 12:55   #61
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
iskreno ne znam što osim hd-a izgleda dobro na jeftinom lcd-u

inače blurej i hddvd ima za kupiti u http://www.sophoslab.hr/
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 13:59   #62
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
hehehe btw decki pitanje plasma je +40'' sto mi ne stane samo 32 eto.. a za te novce se da kupiti odlican LCD Tv 32d3000 ako se ne varam ili 32s3000
jurbAs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2007., 01:31   #63
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
a ako stvarno ne može stati nešto veće od 32", iako bih se ja potrudio nać mjesta, pa valjda prostorija ima 4 zida, pa na jednom mora bit mjesta... to mi definitivno ne bi trebao biti odlučujući faktor kod kupovine TV-a...

plazmi ispod 37# nema, a LCD-i... iskreno, tu stvarnonemam pojma, jer me takvi ekrani tako male dijagonale uopće ne zanimaju, jer ih smatram totalno neisplativim.. rađe ostati na 72cm običnom TV-u, pa prištediti do ekrana od 37" ili većeg...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 10:17   #64
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
a ako stvarno ne može stati nešto veće od 32", iako bih se ja potrudio nać mjesta, pa valjda prostorija ima 4 zida, pa na jednom mora bit mjesta... to mi definitivno ne bi trebao biti odlučujući faktor kod kupovine TV-a...

plazmi ispod 37# nema, a LCD-i... iskreno, tu stvarnonemam pojma, jer me takvi ekrani tako male dijagonale uopće ne zanimaju, jer ih smatram totalno neisplativim.. rađe ostati na 72cm običnom TV-u, pa prištediti do ekrana od 37" ili većeg...
vjerujem onda da živiš u velikom stanu ili kući...ako ne...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=290550
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 10:39   #65
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
gabre ne mozes ti gledat LCD tv od 40'' + na 3 m udaljenosti glava ti nastrada tj oci tako sam cuo od ljudi koji su kupovali takve tv.ove na takve male udaljenosti po nekom pravilu treba imat bar 5m udaljenosti od ociju i ekrana za 40''tv ja ne znam jel to istina.....

EDIT znaci svejedno tu ima neke vatre koliko ja vidim tek sam sada otvorio link mislim da kupovat 40'' trebas imat metara i metara a moj stancic je od 40kvadrata max duljine 4m od tv.a do ociju najveca udaljenost a 32'' bi stavio na zid koji je 3m udaljen
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 11:29   #66
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
gabre ne mozes ti gledat LCD tv od 40'' + na 3 m udaljenosti glava ti nastrada tj oci tako sam cuo od ljudi koji su kupovali takve tv.ove na takve male udaljenosti po nekom pravilu treba imat bar 5m udaljenosti od ociju i ekrana za 40''tv ja ne znam jel to istina.....

EDIT znaci svejedno tu ima neke vatre koliko ja vidim tek sam sada otvorio link mislim da kupovat 40'' trebas imat metara i metara a moj stancic je od 40kvadrata max duljine 4m od tv.a do ociju najveca udaljenost a 32'' bi stavio na zid koji je 3m udaljen
Neće im nastradati oči, naprotiv, vježbati će očne mišiće jer ako je TV preblizu, gledanjem u jednu točku ne može se pokriti cijela slika, ekstremni primjer bi bilo sjedenje u prvim redovima kina.

Preporučenja udaljenost je 3 do 4 dijagonale, znači za tv od 40" optimalna udaljenost je 3 - 4m.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 12:24   #67
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
vjerujem onda da živiš u velikom stanu ili kući...ako ne...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=290550
dapače, živim u stanu od 38m2...

Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
gabre ne mozes ti gledat LCD tv od 40'' + na 3 m udaljenosti glava ti nastrada tj oci tako sam cuo od ljudi koji su kupovali takve tv.ove na takve male udaljenosti po nekom pravilu treba imat bar 5m udaljenosti od ociju i ekrana za 40''tv ja ne znam jel to istina.....

EDIT znaci svejedno tu ima neke vatre koliko ja vidim tek sam sada otvorio link mislim da kupovat 40'' trebas imat metara i metara a moj stancic je od 40kvadrata max duljine 4m od tv.a do ociju najveca udaljenost a 32'' bi stavio na zid koji je 3m udaljen

glupost. ovo očito piše netko tko nije imao priliku gledati takav ekran u takvom okruženju.

onda po tome nitko ne bi smio ić u kino. dovraga, treba im reć da smanje platno jer nije zdravo i ne može se to tako gledat, treba biti udaljen barem tri dijagonale platna onda...

37" plazma se gleda bez ikakvog zamora, napora, ili ne znam čega sa 2 m udaljenosti.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 12:53   #68
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
dapače, živim u stanu od 38m2...




glupost. ovo očito piše netko tko nije imao priliku gledati takav ekran u takvom okruženju.

onda po tome nitko ne bi smio ić u kino. dovraga, treba im reć da smanje platno jer nije zdravo i ne može se to tako gledat, treba biti udaljen barem tri dijagonale platna onda...

37" plazma se gleda bez ikakvog zamora, napora, ili ne znam čega sa 2 m udaljenosti.

čuj postoje pravila koja se odnose na većinu ljudi....za razroke i manijake to ne vrijedi....37" je max za 2.5m.....baš sam neki dan testirao kod frenda....37" ispod 2m je napor za duže gledanje....sa 2.5 je taman...kažem, ako si razrok onda je ok zdravo ljudsko oko ima svoja ograničenja u kutu gledanja....
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 17:35   #69
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
gabre pa nisam gledao jer ne zelim jer mislim da je glupo i treba imat neki razmak ako ti tako volis samo naprijed btw nadam se da si od onih ljudi koji sjede u prvom redu kina kad gledaju film.... ja vise volim zadnji red i sve dobro pogledat i da mi glava tj oci ne nastradaju tj da ih previse ne naprezem jer onda mi popucaju sve kapilare u oku i eto sranja bezveze.....
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 17:44   #70
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor jurbAs Pregled postova
tj da ih previse ne naprezem jer onda mi popucaju sve kapilare u oku i eto sranja bezveze.....

I onda dodjes doma mami/ženi pa se moraš pravdati da nisi pio


Napisao sam već da su preporuke proizvođača 3 do 4 x dijagonala. To nije naredba, to se ne mora, tv-u neće biti ništa, ali je najprikladnije za 90% populacije.

Analogna formula se može primjeniti i na monitore.Imam 21" wide monitor, kad radim, oči su na nekih 80-90 cm od zaslona, ali kad gledam film, volim se još malo odmaknuti jer je nekako ugodnije pošto treba zahvatiti cijelu sliku bez zamora.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2007., 18:58   #71
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ne, ne sjedim u prvom redu, i to nije nikakva usporedba sa tv ekranom, i ne, nisam razrok. dapače, imam odličan vid.

jer bi po tome bilo, ako sjediš u sredini kina, bilo ekvivalentno gledanju tv-a sa jednog metra udaljenosti... pošto je dijagonala,, barem u cinestaru velika koliko i dubina samog kina...

onda po toj računici bi svi trebali sjediti od komp monitora udaljeni barem metar, metar i pol... ako je 3-4 x dijagonala monitora... znači,20cm wide monitor je 51cmx3= 150cm, ili metar i pol.
a daj da vas vidim tko gleda monitor sa metra i pol udlajenosti... a i definitivno više smeta monitor za oči nego jedna plazma. Zbog jakog pozadinskog osvjetljenja koje non stop blješti u oči i to na maloj udaljenosti.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:13   #72
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
gabre ima i tu vatre dakako i slazem se sa tobom ali ne treba pretjeravat meni je covijek koji prodaje tv.ove rekao da ne pretjerujem sa velicinom jer se vec dogadalo da su se ljudi zeznuli i vracali televizore nazad radi tog problema... sve ok sa plazamam ali po meni dva nedostatka prvi sto se nakon nekog vremena mora servisirat radi plina drugi problem mala razolucija (kod onih od 7000kn ne govorim o onima od 10 i vise) makar ces sad rec da reza ne igra ulogu ali meni je npr bitna sto veca to bolje a da imam casha dovoljno isao bi na lcd koji je full hd ali posto nemam 15k kn u dzepu za tako nesto neki malo jeftiniji tv i dobar monitor sa takvom rezom od 1900x1200 ce posluzit svrsi (mislim na dell 2407WFP-HC) za hd.ove i ko bog btw nisi nam otkrio koju ti to plazmicu imas... ili sam ja negdje to propustio u ovoj temi....
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:38   #73
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
onda po toj računici bi svi trebali sjediti od komp monitora udaljeni barem metar, metar i pol... ako je 3-4 x dijagonala monitora... znači,20cm wide monitor je 51cmx3= 150cm, ili metar i pol.
a daj da vas vidim tko gleda monitor sa metra i pol udlajenosti... a i definitivno više smeta monitor za oči nego jedna plazma. Zbog jakog pozadinskog osvjetljenja koje non stop blješti u oči i to na maloj udaljenosti.
Gabre,

Kad sam napisao "analogno", mislio sam ukazati da se sličan princip koristi kod monitora (nesvjesno, uvijek ću se odmaknuti kad sjednem pred veći monitor), naravno ne sa tim istim (3-4) omjerima, zbog dolje navedenog razloga:

Monitori su bliže zbog rezolucije tj. veličina pixela, primjer: 26" LCD-tv ima 2 puta manje pixela nego monitor te dijagonale, dakle stvari su mnogo finije na monitoru tj. moraš biti bliže da bi razlikovao 2 susjedna pixela i imao što oštriju sliku, što je kod monitora bitno i poželjno, dok se kod TV-a traži upravo suprotno, tj. izbjegava se "pikselizirani" izgled i radi toga se gleda iz daljega (što je opet posljedica neadekvatne kvalitete svih non-HD sadržaja).

2)Zbog uvjeta (1) prosječan LCD TV/Plazma ima svjetlinu ~500cd/m^2, dok su monitori od 250 do 400.




HD mogu gledati na 32" telki sa metra ako treba, upravo zbog nedostatka pikselizacije i "blokavosti", ali tko bi normalan gledao npr. dnevnik sa te daljine, grozno izgleda.



Nezahvalno je generalizirati, ali radio sam prošle godine u dućanu i 90% ljudi se složi sa sugestijom proizvođača što se tiče omjera dijagonale i udaljenosti gledanja. za 32" im je optimalno 2,5-3m, 40" 3-4m itd.

Nije rekla kazala nego iskustvo iz prve ruke sa stotinama kupaca LCDa/plazmi, kao i uvijek, prije kupnje preporučam izlet do dućana i donošenje odluke tamo.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:43   #74
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ja spadam u onu skupinu koja želi imat pošten velik ekran, i ne spadam u onih 90% ljudi koji su navikli na 55cm televozore, pa sad kad kupuju nove panele, sve im je OGROMNO. pitaj nekoga tko ima već 37" ekran da li mu je velik, ili onoga tko ima 42", svi bi odmah pristali na veći.

isti k je s monitorima. iskreno, ne treba većeg monitora od 19", ali eto ekipa uerdno kupuje ekrane 22", 24" pa čak i veće...

i da, u dolasku mi je plazma, veličine 42"

rezolucija plazme za 7000kn je 1024x720, odnosno x768. a to je sasvim dovoljnih i pristojnih 720p...

a reza LCD TV-a od 32" je 1366x768.. znači, opet 720p...
i da, naravno da reza igra ulogu, no ovisi što tražiš kod ekrana.. danas je ekran 720p sasvim dovoljan...

a o kakvom ti servisiranju PLINA pričaš, meni je to prvi glas??
Gabre je offline   Reply With Quote
<