Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2006., 13:12   #1
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 310
danas-crt ili lcd

evo cisto me zanima misljenje o tome sto se tice duzeg rada na racunalu, tipa radno vrijeme od 8 sati, da li bi radije gledali u 15" LCD ili 19" CRT ekran? sto se tice ociju, zracenja, umora za oci i tako to. recimo i da su oba kvalitetna...

hvala
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2006., 13:25   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Busy Pregled postova
evo cisto me zanima misljenje o tome sto se tice duzeg rada na racunalu, tipa radno vrijeme od 8 sati, da li bi radije gledali u 15" LCD ili 19" CRT ekran? sto se tice ociju, zracenja, umora za oci i tako to. recimo i da su oba kvalitetna...

hvala
Kvalitetni 19" CRT-ovi postoje (i ne odazivaju se na imena Samsung, LG i slicna), sto bas za 15" LCD-e ne bih mogao reci. U sto vise volis gledati ovisi na sto si naviknuo. Mene vise umara rad na LCD-u nego na mojim CRT-ovima, no nekome moze biti bas suprotno. Sto se tice ociju, stradavaju isto gledao ti 8 sati u zid ili u monitor - puno bitnije od toga ti je redovito razgibavanje nakon duzeg rada kao i polozaj monitora spram ociju, a izuzetno puno znaci ispravan polozaj ruku kao i sjedece mjesto. Oba zrace, samo bitno razlicite spektrove. Niti jedan od njih te ne bi trebao previse opterecivati, pogotovo ako pusis, pijes, suncas se, izlazis van, imas curu/decka i slicno...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2006., 13:28   #3
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
moj glas ide za lcd
al zakaj od 15"?

meni je dosta pola sata rada na crt da me zaboli glava i oci nakon 2 godine koristenja lcd-a
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2006., 13:12   #4
Busy
Just4Fun
Moj komp
 
Busy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 310
hvala na komentarima
-eto trenutno imam ta dva monitora na stolu pa zato pitam
-ovaj crt je neki compaqov model 9500, TCO99, najvisa frekva je samo 85Hz, drzim ga na 1152x864 jer mi ta najvise pase...
-lcd je hp L1506, TCO'03, e sad drzao sam ga na 60Hz al moze i vise, mislim 75 ili mozda jos vise, al za rezoluciju 1024x768 je preporuceno 60Hz, pa sad neznam dal ga mogu i na visoj drzati, no bilo mi je ok, oci i glava me nisu na nis upozoravale...
-sad cu isprobati ovaj crt, no nekak vec sad primjecujem da mi smeta malo za oci, s obzirom da je 85Hz malo za takav monitor...

neznam, ak mi mozete dat koji savjet ili komentar na ovo bio bih zahvalan.
__________________
...waiting...
Busy je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2006., 13:39   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
CRT i LCD funkcioniraju drukčije tako da frekvencija osvježavanja slike kod LCD-a nije toliko bitna koliko kod CRT-a (u smislu umaranja očiju).
85Hz kod CRT-a i nije malo, ali bi bolje bilo 100Hz. Frekvencija ovisi i o monitoru i o grafi, jer ako grafa ne može dati više od 75Hz, badava ti i najbolji monitor. Naravno, vrijedi i obratno.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na