Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.03.2011., 21:04   #1
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Budget wifi između 2 kompa

Pozdrav

priča ide ovako:

frend uzima adsl pa bi se ja spajao preko njega za neku cifru jer mi se neisplati uzimati i sebi adsl jer sam slabo kod kuće.... nebitno

Moj komp(2) bih se trebao spojit na njegov(1) pomoću wirelessa.



Ima 175m zračne udaljenosti ali i par krovova između. I sad, da li je to moguće? Ako da, što mi sve treba od opreme i koliko će to koštati.
S tim da kod njega(1) komp na tavanu gotovo sigurno nije opcija
Wireless bi služio za dijeljenje neta i eventualno nekih datoteka te da je veza donekle stabilna i nije predviđeno da se netko dodatno spaja na taj wireless.


Hvala
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 30.08.2011. u 18:29.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2011., 23:17   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
A jesi prvo malo potražio, istih i sličnih tema je već bilo ?
Neka se svatko od vas popne na krov ili potkrovlje i ako se vidite (uzmi kanočal / dvogled) ima šanse.
Treba vam dva AP - a sa antenama ili CPE kompleta (AP sa antenom u istom kučištu), vidi susjednu temu AiRMax2 ili slične.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2011., 00:57   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A jesi prvo malo potražio, istih i sličnih tema je već bilo ?
Neka se svatko od vas popne na krov ili potkrovlje i ako se vidite (uzmi kanočal / dvogled) ima šanse.
Treba vam dva AP - a sa antenama ili CPE kompleta (AP sa antenom u istom kučištu), vidi susjednu temu AiRMax2 ili slične.
Gledao sam malo teme, i pročitao dosta raznih stvari(od toga da je domet mreže 30m, pa do toga da je max moguće prevalit 100m udaljenosti i da mora biti optička vidljivost itd...) tako da više ništa neznam.

Uglavnom, čitao sam malo tamo na zg wireless il kako se zove, preporučuju neke APove po 700kn što mi je dosta para (iako, to je moja slobodna procjena, možda i nemože jeftinije).
Ako može jeftinije, nitko sretniji od mene, pogotovo ako uspijem nešto naći na tržnjaku

Što se tiče gledanja s dalekozorom, jako teško s krova jer je ta njegova zgrada dosta niža od ove koja je pokraj nje, a i ove ostale su tu negdje.

Ovako nekako izgleda visina kuća.



Možda bih uspio dio zapreka zaobići dizanjem 2-3m iznad krova montažom na štender il tako nešto.

Stvar je da jako slabo stojim s tom terminologijom i općenito wireless hardverom pa neki link na nabavu il direkt na ono što bi mi trebalo nebi bio na odmet.



Ako budem išao na ta 2 Airmaxa2, to mi je onda u biti plug'n'play, izbacim na krov te kutijice, uštekam mrežni kabl i struju, podesim i to je to?
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 30.03.2011. u 11:35.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 01:08   #4
hellbani
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 108
malo teze da ce ti to proci kroz te 3 zgrade ., mozda dobijes nekakvu refleksiju i radi vrlo sporo., ali ne vidim to kao rijesenje ... nadi drugog susjeda s kojim ces djelit
hellbani je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 07:35   #5
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
ako bi uspjeli izbjeći krovove da je samo jedan kroz koji bi prolazio signal onda bi i radilo, frend od mene vuče signal na 200m kroz jednu kuču i ima odličan signal, kod mene je t-comov simens koj stoji kraj prozora a kod njega biquad na vanjskom zidu i spojena sa 8m rg6u kabla na usb wi fi karticu, sva ulaganja su bila 8m kabla, rp-sma konektor i kartice sve zajedno nekih 300kn, antenu smo sami napravili
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 08:18   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pozz!

Pusti to kaj vam krovovi nemaju direkt optičku vidljivost. Ako su razlike male onda možda uspijete u naumu tako da stavite antene na neke šipke i time dobite na visini.

Također vidim da imate neko drveće između. Koje je ono visine? Također kako izgleda u proljeće/ljeto za lišćem jer ne bi bili prvi koji se uštekaju na zimu i onda plaću u proljeće kada lišće dođe :P

--

Suma summarum. Mislim da efektivno možete na ovo zaboraviti ako nemrete uspostaviti optičku vidljivost
  Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 09:49   #7
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Posto je situacija takva kakva je sa zgradama, prvo probajte uzet dva laptopa, otic na krovove, po mogucnosti stavit neku usb karticu koja je jaca od one u laptopu, neku sa odvojivom antenom, i vidjet dali se vide laptopi, te trstirat stabilnost veze. ako bude radilo mislim da bi onda sa jjacom antenom i ap, s time da antena se digne u zrak da bi moglo radit.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 09:53   #8
Sinisazg
Premium
Moj komp
 
Sinisazg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 194
Ne razumijem zasto ovakve komplikacije zbog toga sto nisi cesto doma i malo bi si "prosurfo"?

Zar nije jednostavnije uzeti USB stick od nekog operatera i hvala Bogu danas vise nije skupo stavit cca 50kn na njega i imas net. Skuplje ce te izaci sve ovo da napravis nego 5 godina da koristis ovu opciju :/
Sinisazg je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2011., 11:34   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Sinisazg Pregled postova
Ne razumijem zasto ovakve komplikacije zbog toga sto nisi cesto doma i malo bi si "prosurfo"?

Zar nije jednostavnije uzeti USB stick od nekog operatera i hvala Bogu danas vise nije skupo stavit cca 50kn na njega i imas net. Skuplje ce te izaci sve ovo da napravis nego 5 godina da koristis ovu opciju :/

Zato što kad sam 2 mjeseca kod kuće preko ljeta želim pravi net, stik imam al nema 3g signala. A i kad bi imao adsl, vjerujem da bi i starci ćešće surfali. Odnosno dugoročno, investicija do nekih 1000kn mi je potpuno opravdana.


Malo sam razmatrao situaciju, kad malo bolje pogledam, imam još neke opcije u igri, pogotovo kad ubacim repetitor nekakav u igru.

Ovo su možebitne linije:



Žuta je prvotno zamišljena, al s vjerojatno najviše visokih prepreka.

Zelena je isto moguća, s tim da postoji prepreka u obliku stabala, tako da opet vjerojatno ništa od toga osim kako se nepotrudim oko drvoreda

Crvena ima potencijala, mislim da postoji optička vidljivost ali moram stavit repetitor nekakav.

Plava kao zadnja solucija, isto s repetitorom ali bih ju htio izbjeći.


Recimo da na crvenoj imam optičku vidljivost, može li mi netko navest što mi sve treba od uređaja (neki konkretniji modelim jer mi AP gotovo ništa neznači). Uzevši u obzir da bi kod frenda trebao biti neki manji uređaj jer komp na tavanu tamo nije opcija. Kod mene može sve.

I pitanje još, kako se antene i oprema ponašaju kad grmi/sjeva u smislu da antena pokupi munju u nekom najgorem scenariju?

__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2011., 19:17   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
od uređaja je imho najbolje uzeti nest sto podrzava linux firmware, cisto radi mogucnosti ustimavanja mreze i radi stabilnosti (automatski takvi routeri imaju vise rama i jaci procesor)

makar, ako nas dragi hacker uspije staviti openwrt na sx763 (), to bi bila najjeftinija i najbolja opcija, uz dodatnu antenu koju treba lemiti na pcb
ugl, moglo bi i sa defaultnim firmware-om, jer mislim da podrzava repeater mode, ali bolje bi bilo nest u stilu wrt54gl
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2011., 15:54   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Nekidan sam provjerio situaciju uživo kakva je i imam optičku vidljivost na crvenoj liniji što je super



Sad me zanima, ako netko ima volje da mi kaže, što od uređaja trebam kupiti(AP il kak se već zove) i koje antene (po mogućnosti homemade).
Netreba mi ništa pro, samo da je veza donekle stabilna bez pucanja. Ako je moguće link na neku trgovinu il točne nazive što trebam kupiti jer se nisam nikad susretao s wlanom pa nebaratam s pojmovima, uređajima i sl. Ljubičastu liniju(2-3) kod sebe ću vjerojatno rješit lan kabelom.
Jedini uvjet je da kod frenda na krovu(1) mora biti neki standalone uređaj, ne komp.

Hvala
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 25.04.2011. u 16:59.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2011., 16:50   #12
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Na tu udaljenost ja osobno bih uzo prvo 1 se515 na tržnjaku za stojicu, neka homemade antena i par metara lmr kabla. To zalemit umjesto original se515 antene i postavit ga na tavan
u sjecište crvene i ljubičaste linije. Naravno SE515 flashnit u optimin anex da bude Dynalink jer onda podržava Access Point and Wireless Repeater Function pa može i bez lan kabla.

Ha, od svoje ( tvoje ) kuće bi onda prvo probao sa već nekim wifi stickom na prozoru i 4m produžnog usb kabla ili stick/pci kartica sa odvojivom antenom pa opet par metara lmr kabla i homemade antena.
Uglavnom mislim da je kupovina nekih "masnih" AP bespotrebna kad se jedan se515 da prilagodit a ima i neki "Turbo Mode" u wifi opcijama istog mada nisam siguran kako to radi.., jel pojačava izlaznu snagu ili već nešto drugo.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2011., 22:45   #13
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Pogledaj sljedeći link:http://www.dvbtmap.eu/mapdistancepai...3325D2E046A422 , a mene zanima kako se ponaša wifi signal (da li se odbija od nekakvih ploča kao kod TV pasivnih repetitora).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.04.2011. u 15:13.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2011., 00:58   #14
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Naravno SE515 flashnit u optimin anex da bude Dynalink jer onda podržava Access Point and Wireless Repeater Function pa može i bez lan kabla.
Ispravak !

Kako imam tih raznih AP reko idem probat, malo morgen. SE515 AP Wireless Repeater Function radi isključivo između 2 ista se515.
Znači nisam se uspio zakačit na ZyXela niti Canyon CN-WFAP SA se515 iako oba uredno imaju izlaz na net. Malo sam i testiro pa evo dojmova.
Lan kabl iz modema u prvi se515, dhcp isključen, wifi u ap-wrf, a onda ima bočni zid sa vratima, pa na 5m još jedan bočni zid sa vratima, pa bočni zid od kupatila i otvorena šupa u produžetku,
uglavnom do drugog se515 je 25-30m kroz ta tri zida, prvi na "punu" ciglu a druga dva na "pol" cigle. Stumbler na lapu kod pozicije tog drugog ( u šupi ) je za prvi se515 pokazivao ~-80.

Drugi sam konfiguriro isto kao i prvi, znači isti ssid, kanal i onda ošo sa laptopom u bašću koja je 50m do žice.
Optičke vidljivosti nema iz bašće iako je šupa otvorena jer poprečke ima svinjac sa krovom, tak visok 2,20-2,50.
U bašći par šljivica a lapotop je bio na stupu od vanjske ograde 3-4m od višnje koja ima par grana baš da smetaju.
Strumbler pokazuje ~-75-70, veza stabila, brzina ful no ping sa deafultnih 50 je skočio na 120-160, kako koje mjerenje.

Inače Canyon CN-WFAP ima Universal Repater fićur pa sam i to isprobao, spaja se na sve živo, ZyXEL, se515, komšijin sagem neki ( moram mu reć da je na vjetrohebini ),
mjerenja pokazuju slično no ima odvojivu antenu pa je možda bolji izbor nego modati se515. Uglavnom ako sam ja evo uspio prevalit skoro 100m bez optičke vidljivosti sa 2 se515 ili 1 se515 i
Canyon CN-WFAP onda bi to sa vanjskim antenama i optičkom vidljivošću 100% išlo. Nema ništa nego do praktičnog rada/probe a i pobriso sam prašinu sa AP-ova malo.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2011., 15:07   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Problem što Canyona nema za kupit, nabava ništa nenalazi.

Ali sam dobio ponudu 2 komada Airlive WL-5460AP v2. Da li s njima i 2 antene (koje trebam istek nabaviti) mogu odradit što želim?
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 18.05.2011. u 23:12.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2011., 16:08   #16
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Pa nije 250kn nešto puno.., ima ima universal repater koliko vidim, antena je odvojiva. Trebo bi uređaj biti ok.
Nego ako ćeš svakako provlačit LAN kabl do sijecišta onda ti je i polovni se515 dobar, jedino moraš lemit malo kabl od antene u njega ali to nije problem.
Vidio sam na tržnjaku lika koji se bavi s tim antenama izgleda pa ga pitaj šta ima od "gotovih" riješenja tako da ti ostaje samo otvorit se515 i zalemit kabl.

Ja osobno, da sam u toj situaciji i da imam mogućnosti provlačit LAN kabl bi svakako to napravio radi stabilnosti veze i što manje "bežičnog puta" i onda ti samo ostaje "lovit" vlastiti AP bilo čime.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2011., 17:01   #17
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Znači gore kod frenda dignem antenu koju spojim na jedan airlive koji je u njegovom lanu i tamo sredim AP da bude, a kod sebe stavim airlive u client mode i kačim se na AP koji je kod frenda(odnosno bilo bi idealno da su skroz spojeni)? A ja bi si onda od tog clienta razvukao žičanu mrežu po kući jer su sve računala, laptopa ni nema

Što se tiče lika, gledao sam to, al probat ću ići s home made radi uštede.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 26.04.2011. u 20:24.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2011., 20:24   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Bemu miša, ne treba quote za post odmah poviše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2011., 09:20   #19
Ergometar
Premium
Moj komp
 
Ergometar's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Dva usmjerena Airmaxa2 će ti 100% raditi, ja probao na 400m bez optičke vidljivosti!

I ne treba ti vanjska antena već je dovoljna ova ugrađena...
__________________

Ergometar je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2011., 14:17   #20
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Pribavio sam 2 komada Airlive WL-5460AP v2 za siću i postavio ih u bridge mod, podesio MAC i WPA i šljaka super ovako u testnim uvjetima u sobi. Spaja se samo nakon nestanka struje i sve to.

Sad mi trebaju još neke 2 antene za njih, pa može neka preporuka. Što da uzmem/nabavim/napravim da link bude stabilan na tih 200m LOS udaljenosti. Da mi nepuca veza kad prva kiša počne padat il da se gubi signal ak se antena mrvu pomakne kad zapuše vjetar.


Sry Nikky al navika je gadna stvar
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 23:00   #21
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
PoE

Prikupio sam većinu stvari za mrežu al nisam još kod kuće pa sam se malo poigrao s onim što mogu.

Napravio sam PoE, da mi je sve plug'n'play. O (ne)isplativosti pravljenja s obzirom na dostupne gotove u protisu ovisi koliko vam je dosadno.





AP (Airlive WL-5460AP v2) će biti na štenderu ispod antene u plastičnoj kutiji, jedan kod mene jedan kod frenda, u Bridge modu. Isprobao sam malo u stanu, spaja se automatski nakon restarta/nestanka struje, čak se nemora ni na kompu podešavat ništa u mrežnim postavkama.
Razmišljam ubost još jednog TP linka za u kuću pa ću u njega spojit 2 kompa žičano i laptop i mobiteli da se mogu spajat bežično. Valjda će htjeti radit skupa

Nabavio sam 2 grid antene, bile su mi najjeftinije tako da mora bit signala, odn. ako nebude sve palim šibicama.



Dijete u meni je tuniralo malo APove, nisam uopće siguran koliko će pomoći il odmoći mod, al bilo je to jače od mene.
Pošto sam primjetio da se jadničci pregrijavaju, a vrlo vjerojatno budu cijelo ljeto radili 24/7 ugradio sam im hladnjake



sorry nikky na duplom postu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 00:33   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Možda si mogao jednu stranu PoE kompleta napravit u samom uređaju, ovisi kako je izvedena štampa oko Lan portova.
http://sarwiki.informatik.hu-berlin....ices:WL-5460AP
Nezgodno, ne vidi se jesu li ona dva pin - a gdje spojena na gornjoj strani pcb - a, zaboravi.
Šta se tiće grijanja / hlađenja, vidi kako se grije RF sekcija (ispod met. oklopa).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2011., 11:01   #23
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Privodim projekt kraju napokon, odužilo se puno više nego što sam mislio jer nikako da uhvatim vremena za penjanje po krovu.

Ovako na probnom testu u dvorištu, bridge mode između 2 AirLivea radi super no kako sam odmah htio da se po kući može bezbrižno hvatat signal laptopom, mobitelom uzeo sam i TP-Link TL-WR543G. Digao sam na njemu AP i imam dobar signal, ali sad treba spojiti sve skupa u jednu cjelinu, odnosno AirLivea koji je u bridge modu i TP linka koji će glumit AP.

I sad pitanje kako? Da li da uštekam mrežni kabal koji ide iz Airlivea u WAN port ili u neki od ostala 4 LAN porta? Hoće li AP odraditi/prokužiti sam što treba napraviti sa signalom sa žice i prosljediti ga na WiFi ili moram podešavati nešto u postavkama?

Što se tiče samog bridge moda, sedmica mi se sama spoji bez problema na mrežu sa automatic postavkama, eventualno treba restart prvi puta. No XP radi malo probleme pa moram podešavat IP kompa i gateway stavljat od Airlivea.

Ovo gore unaprijed pitam, nisam još ništa pokušavao spojit ali da netapkam u mraku kad uspostavim.

@Nikky nisam se ni sjetio pogledati da li bi mogao izvesti to unutra, iako sumnjam jer nemam baš iskustva s lemljenjem na sitno. Za drugi put možda.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2011., 12:14   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
E jesi iz klase Optimist, click - click - chick - gotofo, e nebu to tak išlo
Treba sve postaviti pješke korak po korak, prvo riješiš Bridge sa 2 5460 a potom dodatni AP,
- sve uređaje prebaci u istu grupu ip adresa (192.168.1.x, koja ovisi o ostatku mreže)
- svima fiksne ip adrese
- svima gasi DHCP Servere
- manualni DNS - ovi
- možeš sakrit SSID na 2 5460, nakon šta uspostaviš link među njima
- vidi koji WiFi kanal ćeš koristit između 5460 a koji na AP - u

Sve to možeš složit / naštimat najprije "na zemlji" a potom na krovu glumiš lastavicu sa već podešenim uređajima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2011., 16:10   #25
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ove sam već stavio u bridge i isprobao, šljakaju. Jedna antena je napokon postavljena, druga neam pojma kad će biti xD Nadam se samo da je moja odokativna metoda smjera i elevacije dobra jer nemam pojma koliko antene dopuštaju greške. Bude nekih slika kad uspostavim DSL napokon

Gledam malo sad opcije u AP-u i ima opcija u WAN postavkama kada prebacim na Static IP da postavim IP te Default gateway.


Kad bi radilo, skratilo bi mi prtljanje sa svim fiksnim IP adresama i ostalim.

U biti, znam da bih trebao isprobati na licu mjesta, al trenutno nemogu a dosadno mi.

EDIT: Sve je na krovu, bridge radi, hvatam valjda i sve speedtoucheve i tomsone po selu No imam problem kod frenda, ima thompsona za ruter pa sam ubacio lan kabal od 5460 direkt u ruter, zajedno s njegovim lan kablom od kompa. No kad upišem u browser na njegovom kompu IP od 5460 samo mi izbacuje da je offline. IP od kompa sam podesio i gateway al ništa. Vjerojatno moram podesit nešto u ruteru sam neznam što. Može pomoć? xD
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 02.08.2011. u 22:37.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2011., 00:52   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Još ako je Win 7, lako moguće. Najsigurnije uštekaš lan kabel dorekt PC - 5460, na kompu stavi fiksno Gateway=trenutni ip uređaja a ip kompa neka je u istom segmentu.
Čak i sa ovim nekad treba zavrtit reboot winsa da jadni shvate.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2011., 13:34   #27
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Hahaha, ovo je za nepovjerovat. Sinoć se nisam mogao spojiti, danas upalim komp i spojim se na net. Stvarno restart pomaže. Sve mi je na automatski na kompu, spojen sam kablom na 5460. Sad pokušavam upogoniti TP Linka i wireless, al mi slabo ide. Neda mi se stavljat sve fiksne IP adrese i ostalo kad mi preko kabla radi sve i s automatikom, al TP Link se grbavi i neće da propusti net preko wirelessa.

Idem probati ponovno konfigurirati AP. Da uštekavam lan kabal kojim dolazi net u WAN port il u normalni LAN port na TP Linku(APu)?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2011., 14:53   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pa kad sve podesiš, ugasiš firewall a wireless klijenti mogu na net al ne vide ostale u mreži onda probaj ovo:
http://forum.pcekspert.com/showpost....48&postcount=7
ako ne uvijek ti preostane da uštekš lan kabal kojim dolazi net u Lan port.
Ako je AP na defaultnim postavkama prvo moraš spojit direkt komp u njegov Lan port i proći konfig,
ne zaboravi mu promjenit ip adresu jer je vjerojatno sada glavni router na 192.168.1.1, . . .
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2011., 23:02   #29
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Uspio sam, šljaka wireless, ide na net preko njega bez problema. Što sam napravio točno, nemam pojma, osim što sam lan kabal uštekao u LAN port umjesto WAN, promjenio sam IP APa jer je bila ista kao i na ruteru kako si i rekao. I još sam ponovno prošao kroz konfiguraciju APa i samo sam stavio Dinamic IP umjesto Static i to je to. Nakon reboota i restarta sve radi. Radi sve.

Ovo sa linka će biti kasnije, ako bude potrebe uopće. Nije mi frend baš informatički osvješten pa mislim da neće njuškati, a i nema što vidjeti


Hvala za svu pomoć pro realizaciji Nikky i ostali.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2011., 18:35   #30
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Sve super radi već 25 dana 24/7 al imam glupi problem.


Mrežni kabal sam jednim dijelom (2m) proveo kroz zid kuće kroz isti bužir u kojem je antena od tv-a. Mrežni kabal ide s krova do kućnog AP-a i kroz njega s mrežom ide i napajanje za AP na krovu.
Sve šljaka super dok se na AP spaja preko wirelessa, laptopom, mobitelom svejedno. Al kad sam se spojio na AP s mrežnim kabelom imam smetnje na TVu.

Sad, zanima me da li mogu nešto napravit da maknem/smanjim te smetnje od pukog vađenja lan kabla iz bužira u kojem je antena?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na