Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.12.2011., 00:19   #1
hrcfaca
Premium
Moj komp
 
hrcfaca's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Iskre na matičnoj

Poštovani svaki puta kada diram prilkljućke iza na matičnoj pojave se iskre.
Naravno onda me onako lako pecne po prstima, to me brine jer toga do sad nije bilo...
hrcfaca je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 09:36   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
U takvim slučajevima pomaže da sa donje strane MBO na mjesta gdje idu šarafi staviš izolir trake, da ploča nema kontakt sa kućištem.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2011., 10:23   #3
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Ploča(GND) mora imat kontakta s kučištem a kučište mora bit uzemljeno
Ako je to ispravno problem ćeš riješit s izborom robe koju nosiš:-)
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 11:13   #4
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
To ti je statički elektricitet, nema veze sa kompom, nego sa suhim zrakom i sintetičkom odjećom.
Al i taj statički elektricitet može naštetiti komponentama, al mislim da dok je uštekan u struju, da se to isprazni u zemlju.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 12:39   #5
Crypto
Premium
Moj komp
 
Crypto's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 103
Kad god radiš nešto s komponentama, prvo takni kućište na nekom nelakiranom dijelu (ili neku drugu uzemljenu točku, npr. radijator), a tek onda prčkaj po unutrašnjosti kompa. Statički elektricitet može naštetiti komponentama (MOSFET-ima sigurno, za ostalo ne znam, u svakom slučaju bolje se ne zezati).
Crypto je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 12:46   #6
hrcfaca
Premium
Moj komp
 
hrcfaca's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Ma neznam evo to mi se dogodilo jućer prvi puta nije baš ugodno ni za prste a bome ni na očigled. Ustvari evo jućer sam kupio nove zvućnike i kad sam ih uštekao to je bilo ok 14h nije bilo toga. A kasnije navećer kada sam bezveze išao nešto oko usbe-a dirati onda sam to osjetio. Neznam do ćega je ali komp za sad radi normalno... Valjda će i dalje tako raditi. U svakom slučaju hvala svima na odgovorima.
hrcfaca je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 14:48   #7
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Ja sam imao slucaj da mi se u uticnici pomakla zica od uzemljenja i da je dirala fazu. Rezultat = faza iza na kucistu, svaki put kada diras iza osjeti se neugodnost i peckanje (diraš fazu ne). Tako da pogledaj malo da nemaš nekog napona iza.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 17:23   #8
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Možda imaš laminat u sobi, možda ti i radijatori isušuju zrak previše, a možda si kupio nove cipele i kad se sve to spoji, dobiješ elektriciteta svakim korakom. Mi smo nedavno renovirali ured i sad je nepodnošljivo. Radijatori, naravno, isuše zrak (stavimo mi posude s vodom, al malo pomaže), laminat je sam po sebi suh ko barut i onda u priču dolaze cipele. Svaki put kad dođem u ured, prvo se izbijem na radijatoru i onda idem radit dalje . Za te svrhe koristim spajalicu jer mi nije baš ugodno kad me spraši izboj po prstu.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 18:30   #9
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Ja sam imao slucaj da mi se u uticnici pomakla zica od uzemljenja i da je dirala fazu. Rezultat = faza iza na kucistu, svaki put kada diras iza osjeti se neugodnost i peckanje (diraš fazu ne). Tako da pogledaj malo da nemaš nekog napona iza.
Sklopka mora izbaciti kad se nula i zemlja spoje, a kamo kad se spoji faza i zemlja
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 19:32   #10
Elpresidente1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 389
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Možda imaš laminat u sobi, možda ti i radijatori isušuju zrak previše, a možda si kupio nove cipele i kad se sve to spoji, dobiješ elektriciteta svakim korakom. Mi smo nedavno renovirali ured i sad je nepodnošljivo. Radijatori, naravno, isuše zrak (stavimo mi posude s vodom, al malo pomaže), laminat je sam po sebi suh ko barut i onda u priču dolaze cipele. Svaki put kad dođem u ured, prvo se izbijem na radijatoru i onda idem radit dalje . Za te svrhe koristim spajalicu jer mi nije baš ugodno kad me spraši izboj po prstu.
Meni je to baš kul, kad mi sjeva iz prsta, valjda jer sam munjen. Redovno se događa kad po zimi sad dođem izvana, nosim kapu i dođem do neke pipe jer prvo idem prat ruke.

@hercfaca, nemoj furat trenirke (nhf. zezancija je al mi tvoj nick nekak povlači za sobom adddidas trenirku na štrafne) i sl. od sintetike pa ti se ovo neće događat, a i bolje je za jaja i ostalo, ljepo npr. pamuk fino prozračno.
Elpresidente1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2011., 20:14   #11
hrcfaca
Premium
Moj komp
 
hrcfaca's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Citiraj:
Autor Elpresidente1 Pregled postova
Meni je to baš kul, kad mi sjeva iz prsta, valjda jer sam munjen. Redovno se događa kad po zimi sad dođem izvana, nosim kapu i dođem do neke pipe jer prvo idem prat ruke.

@hercfaca, nemoj furat trenirke (nhf. zezancija je al mi tvoj nick nekak povlači za sobom adddidas trenirku na štrafne) i sl. od sintetike pa ti se ovo neće događat, a i bolje je za jaja i ostalo, ljepo npr. pamuk fino prozračno.
Znaći svi vi većinom mislite da je fora u tome kaj nosim. Pa recimo isto sam bio obućen ujutro, i navečer. Tak da neznam...
hrcfaca je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 21:29   #12
Elpresidente1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 389
Ma dobro zezamo te, al to je inače prije destetak godina dok su u modi il kak već bile one skroz plastične trenirke bio razlog od kojeg si se mogo pošteno naelektrizirat.
A i bila je priča da dok se u tom il nečem sl. voziš u ovim (danas) starim tramvajima možeš tolko naelektrizirat da te to onda i zdrma pošteno kad se negdje izbiješ.

Mogo si se bilogdje naelektrizirat, a i još kak je zimi po mogučnosti suhliji zrak, onda lakše frcaju iskre.
Elpresidente1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2011., 22:55   #13
hrcfaca
Premium
Moj komp
 
hrcfaca's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
e sad sam se sjetio kaj sam jos radio. Onu zelenu zicu od zvucnika sam gurao u zutu rupu tj. (onaj digital) da vidim jer ce zvucnici raditi u tom portu. I ustvari mislim da od onda imam iskre. Jer moguce da iskre zato kaj sam bio stavio na digital?
hrcfaca je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na