Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.04.2007., 16:44   #1
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
21. obljetnica katastrofe u Černobilu

Zahvaljajući Černobilu 30.000 je umrlo od radijacije,2,5 milijuna je bolesno od radijacije, rak hara europom kao kuga...i igramo STALKER-a....

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...do?fotoIndex=0


I na temi u igrama o stalkeru ima jedna zanimljiva reportaža o Zoni...
..nađoh:
http://chernobyl.users.cg.yu/
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 17:19   #2
s.u.l.e.l.u.s
Premium
 
s.u.l.e.l.u.s's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Matulji
Postovi: 303
Citiraj:
Autor BladeRunner Pregled postova
Zahvaljajući Černobilu 30.000 je umrlo od radijacije,2,5 milijuna je bolesno od radijacije, rak hara europom kao kuga...i igramo STALKER-a....

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...do?fotoIndex=0


I na temi u igrama o stalkeru ima jedna zanimljiva reportaža o Zoni...
..nađoh:
http://chernobyl.users.cg.yu/
Ma katastrofa,trebaju svi koji su zakuhali to sranje zavrišit pred nišane...

Vidio sam ovu stranicu,i pročitao cjelo njeno putovanje,zanimljivo...
A šta je još zanijmljivije,pogledajte malo kolko će godina treba da se ljudi opet dosele na ta područja,i kolko treba crvenoj šumi da se riješi radijacije...
s.u.l.e.l.u.s je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2007., 19:50   #3
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Sjećam se vrlo dobro tog dana. U Rijeci je bio predivan sunčan dan, a ja i prijatelj smo igrali košarku na školskom igralištu

__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 19:56   #4
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
da bas ironicno igram stalkera...

inace sto se tice radijacije to je imho najgori ubojica i slazem se da sve odgovorne treba u zatvor do kraja zivota....

reportaza o zoni je jedan od najbolje obradjenih clanaka na temu cernobila sa kojima sam dosao u kontakt.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:07   #5
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
ma to je kriv sve idiot koji je odobrio to glupo testiranje,da nije bilo te katastrofe nebi garant bilo toliko rakova,alergija,leukemija itd.Nego nešt što sam našao na netu je bilo to da onaj sarkofag što je gore na tom reaktoru ima svoj vijek trajanja od nekih 20-30godina,a nitko ne želi to rješit.Mislim budale ako se taj sarkofag raspadne bit će još gore nego što je bilo kad se dogodila ta katastrofa.Jer se ispod tog sarkofaga nakupilo toliko tog nuklearnog otpada koje sam čeka svoj izlaz a onda smo svi nadrapali.
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:12   #6
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Ja se isto sjecam tog dana, znam da mi je babica rekla da danas nesmem van se iti igrat, a ono vani ljepi suncan dan.
Onda kad sam moro ici dole u kuhinju pretrcavo sam put, s tim da sam skical u nebo, gledajuci da mi ta radijacija ne padne na glavu

Stalker nam daje sansu da virtualno prosetamo kroz Cernobilj...

BTW cital sam da zapravo Zona postoji, to je 30 km radius oko elektrane gdje se zapravo ne smije ulaziti te su na svim putovima check pointovi, gdi te ne pustaju u nutra...
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:16   #7
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Ova reportaža je super. Sad sam ju pročital. Nisam opće znal da je to tak, ono, nema nikoga nigde, pogledajte slike.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:21   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ova reportaža je super. Sad sam ju pročital. Nisam opće znal da je to tak, ono, nema nikoga nigde, pogledajte slike.
Je, fenomenalna je reportaža. Ono, realno i piše i daje slike...
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:49   #9
niksy
Premium
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: -
Postovi: 148
Procitao sam jos prije tu cijelu reportazu, jako dobro, cura pise sve svoje dozivljaje i vjerno ih prenosi.
niksy je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 20:57   #10
Dawar
OMG, thats the funky shit
Moj komp
 
Dawar's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: in The Republic of Peščenica
Postovi: 1,220
Nakon što sam pročitao tu reportažu imam želju tamo otići, valjda jednom u životu dođem do tam
__________________
Dawar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2007., 21:11   #11
LUKA MX
Rakija
Moj komp
 
LUKA MX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Pozega
Postovi: 484
Citiraj:
Autor Dawar Pregled postova
Nakon što sam pročitao tu reportažu imam želju tamo otići, valjda jednom u životu dođem do tam
Zasto bi isao tamo,koliko sam procitao radijacija jos traje
__________________

LUKA MX je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:14   #12
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Ljudi nisu bili jedini krivi tamo.
U vrijeme katastrofe radili su ljudi sa manje iskustva, tj. mlađi injženjeri u noćnoj smjeni.
Ja znam sljedeće: problem je bio što je nestalo komunikacije i jedan tehničar je ugasio turbinu, te je prestala doticati određena količina tekućine da bi se reaktor mogao ohladiti...Onda je zbog toga nestalo pare tj. strujeza pokretanje pomoćnih pumpi rashladne tekućine. Drugi tehničar je navodno vidio što se dogodilo i što se događalo reaktoru, ali tada nije bilo spasa...Reaktor je imao grešaka u dizajnu i nakon što mu je snaga preletjela 2000 mW, stvar se potpuno otela kontroli. Rusi tj. vlada generalno su također bili krivi pošto nisu zamijenili grafitne šipke u reaktoru, koje su se zapalile kad je reaktor izgubio kontrolu i zbog nedostatka "naprednih" tehnika gašenja reaktora...Inače je zapadni svijet u svojim reaktorima tada već odavno imao kadmijeve šipke i da su one bile u reaktoru broju 4., tko zna, možda bi i uspjeli spasiti reaktor...
Nešto sam bacio oko na onaj večernjakov članak i tamo spominju olovne šipke, no po nekoj stručnoj literaturi ja sam bio upoznat sa grafitnim šipkama.
Tog čovjeka kojeg želite streljati i pred zid je probao spasiti stvar i gasio je sisteme uništenog reaktora kako se ne bi pogoršalo stanje...
I ti ljudi su umrli par dana nakon katastrofe od utjecaja radijacije.

Sarkofag je u užasno lošem stanju, zahrđao i pun rupa, nekih promjera par metara, pošto je građen na brzinu i likvidatori nisu imali vremena za pomno krpanje...
zanimljivo...unutar samog sarkofaga žive ptice, no nisu poznati efekti radijacije na njih.
Unutar sarkofaga nalazi se zaleđena rijeka radioaktivnog nuklearnog goriva pomješana sa ostatcima rastaljenog reaktora i radioaktivni ostatci zgrade i samog reaktora, koji su nakon katastrofe bili sakupljani i bacani natrag u reaktor. Sarkofag samo što se ne sruši, ali postoji plan sanacije no problem je cijena...Nekoliko milijardi $
Znanstvenici upozorovaju na opasnost od urušavanja, čime bi se opet oslobodile tone radioaktivne prašine u atmosferu.


I jedna anegdota...možete stajati 200 m od sarkofaga bez zaštitne odjeće dok u najbližem gradu ne možete biti ni jedan sat jer bi vas radijacija spržila...
"Likvidatori" su iskopali zemlju do dubine od 2 metra oko elektrane i zamijenili je sa "svježom" i nekontaminiranom zemljom...

Još jedna stvar..."poklopac" reaktora je bio težak nekoliko tisuća tona, pa možete zamisliti snagu detonacije koja je to sve lansirala kilometrima u atmosferu.


Danas se takve katastrofe na sreću daju spriječiti...
Sigurnosni kriteriji su porasli i ima par načina za sprječavanje havarije:
1. u podivljali reaktor spuštaju se kontrolne šipke koje bi trebale ugasiti reakciju
2. ako one ne uspiju, u reaktor se ubrizgavaju velike kolčine dušika koji ubija fisiju
3. cijeli reaktor i građevina se potapaju vodom.
I to je navodno fail-safe sustav koji bi trebao paliti u 100% slučajeva.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W

Zadnje izmijenjeno od: Swarm dude. 26.04.2007. u 21:41.
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:27   #13
Dawar
OMG, thats the funky shit
Moj komp
 
Dawar's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: in The Republic of Peščenica
Postovi: 1,220
Citiraj:
Autor LUKA MX Pregled postova
Zasto bi isao tamo,koliko sam procitao radijacija jos traje
Pa ako je ona mogla mogu i ja a i neznam volim takva zapuštena mjesta di je vrijeme stalo to mi je cool

EDIT: Kako oni misle obnoviti SARKOFAG kad je takvo zračenje tamo to bi neki roboti trebali ili što već...
__________________
Dawar je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:27   #14
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Komad vozi dobar motor..12-ica pretpostavljam
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:28   #15
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
I još odeš na besplatni rengen


Izvrstan muvi kljip http://www.youtube.com/watch?v=cHgfA1WRdrc
Ako imate vremena, pogledajte.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:42   #16
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Dawar Pregled postova
EDIT: Kako oni misle obnoviti SARKOFAG kad je takvo zračenje tamo to bi neki roboti trebali ili što već...
Da, sagradio bi se novi "sarkofag" nedaleko od starog i on bi se preko tračnica doveo preko starog sarkofaga, kojeg ne bi dirali i ostao bi ispod novog.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 21:50   #17
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,256
..razlog zasto su test radili po noci je taj sto je potrosnja struje nocu bila daleko manja i tad su dobili dopustenje,inace bi test bio radjen u podnevnim satima,glavni operator te noci umro je u 90-im bez obzira na kolicinu radijacije koju je mu je tijelo primilo..

o samom tijeku dogadjaja te noci "ukratko" vise u copy paste tekstu sa:

http://chernobyl.users.cg.yu/pages/factsindex.htm

***********************************************************
Incident je praktično počeo 24 sata ranije, jer su tada napravljene prve greške koje su kasnije kulminirale eksplozijom.

U 1 h ujutro, 25. travnja 1986. reaktor je radio sa nominalnom snagom; tada je data dozvola za smanjenje snage, koje je izvođeno postepeno, i reaktor je doveden na 50 % snage, 1.6 GW(t), 12 sati kasnije, u 13:05, kada je isključena jedna od dvije turbine, i sva para iz reaktora usmjerena u preostalu turbinu.

Smanjenje snage bi bilo i dalje nastavljeno, ali je dispečer u Kijevu zadužen za distribuciju struje to odbio, jer su trenutni zahtjevi za strujom bili povećani, tako da je reaktor nastavio da radi sa 50 % snage narednih deset sati. Bez ovog kašnjenja, test bi bio izveden u dnevnoj smjeni reaktora.

U 23:10, dobijena je dozvola za nastavak smanjenja snage, i, nakon promjene smjene u ponoć, u 00:28, u subotu, 26. travnja, snaga je spuštena na 500 MW(t), što je bila predviđena snaga za ovaj test. U tom momentu desila se kritična greška - operater je prebacio regulaciju snage sa ručne na automatsku, i tom prilikom je ili operater zaboravio da aktivira sistem za održanje snage na tom nivou, ili je taj sistem zatajio, što je dovelo do iznenadnog pada snage na samo 30 MW(t), odnosno oko 1 % nominalne snage reaktora.

U svim reaktorima, ovakav nagli pad snage dovodi do stvaranja plemenitog gasa ksenona u cijevima sa uranom. Ksenonov izotop 135 apsorbuje neutrone i tako usporava reakciju cijepanja uranovih atoma, što dalje dovodi do smanjene proizvodnje toplote, a time i do smanjenog ključanja rashladne vode, tako da je srce reaktora ispunjeno uglavnom vodom, a ne vodenom parom. Tečna voda ima isti efekat kao ksenon - apsorbuje neutrone, dalje usporavajući rad reaktora i prijeteći njegovim potpunim gašenjem; ova pojava se zove "ksenonsko trovanje reaktora" ili "ksenonska klopka", i nakon što se ona dogodi, reaktor je praktično nemoguće dovesti u operativno stanje bez njegovog gašenja.

Kao odgovor, operater je počeo da izvlači kontrolne šipke iz reaktora, u nastojanju da ponovo podigne snagu reaktora.

Sigurnosne mjere reaktora zahtijevaju da glavni inženjer mora dati dozvolu za rad reaktora sa manje od 26 kontrolnih šipki, a da reaktor ni pod kakvim uslovima ne smije raditi sa manje od 15 kontrolnih šipki. Po svemu sudeći, operater je ostavio reaktor sa manje od ovog broja kontrolnih šipki, po nekim procjenama samo 6 do 8, i oko pola sata kasnije uspio da podigne snagu na oko 200 MW(t). To je još uvijek bilo premalo za test, ali najviše što je mogao da postigne s obzirom na ksenon i vodu u reaktoru.

Kasnije analize su pokazale da je najmanja snaga na kojoj ovaj tip reaktora može "normalno" raditi oko 700 MW(t); ispod toga, dolazi do izražaja visoko pozitivan koeficijent reakcije reaktora na isparavanje rashladne vode. Ovaj koeficijent pokazuje koliko se povećava ili smanjuje proizvodnja topline u reaktoru u odnosu na količinu vode u reaktoru koja je isparila. S obzirom da tečna voda apsorbuje neutrone, a vodena para ne, ukoliko dođe do isparavanja rashladne vode u reaktoru, povećava se broj neutrona koji izazivaju reakciju, a time i snaga reaktora.

Zbilja je bila ozbiljna greška u ovakvom reaktoru raditi sa skoro svim kontrolnim šipkama izvan srca. Glavni razlog je što se neke od njih koriste i za gašenje reaktora u slucaju havarije, i ako su one izvan srca reaktora, vrijeme potrebno za njihovo vraćanje unutra je predugo da bi havarijsko gašenje bilo efikasno. Procedure su po tom pitanju bile striktne, i, kako je rečeno, čak ni predsjednik SSSR ne bi smio pokrenuti reaktor sa manje od 15 kontrolnih šipki u srcu.

Ipak, sa tim jednocifrenim brojem kontrolnih šipki, operater je uspio da podigne snagu na oko 7 % nominalne, po cijenu kršenja procedura. Ali to je izazvalo druge probleme, a svi potiču od činjenice da reaktor nikad nije bio predviđen za rad na tako niskoj snazi. Morao je da preuzme ručno upravljanje nad pumpama za cirkulaciju vode, jer se pokazalo da pod takvim uvjetima automatski kontroleri ne odrađuju svoj posao kako treba. To je kompliciran posao, i operater nikako nije uspijevao da postigne odgovarajući protok vode. Reaktor je bio nestabilan i prijetilo je njegovo automatsko gašenje, tako da su operateri isključili nekoliko sistema za automatsko gašenje.

Ipak, u 01:22, iako nenormalna, očitavanja na reaktoru su pružila privid da se njegov rad stabilizovao, i operateri su odlučili da krenu sa testom.

U 01:23:04, zatvoren je ventil napojne pare prema turbini. Jedan od sigurnosnih sistema je predviđao da reaktor bude automatski ugašen ako se obije turbine stave izvan pogona; međutim, operateri su željeli mogućnost da ponove test ako bude neuspješan, pa je i taj sistem za automatsko gašenje reaktora isključen.

Kao što je bilo predviđeno testom, pumpe za cirkulaciju vode su preusmjerene na napajanje strujom sa turbine koja je usporavala svoje okretanje; shodno tome, i tok rashladne vode kroz reaktor je opao, izazivajući njeno ključanje.

U 01:23:21, zbog povećanog isparavanja vode, snaga reaktora je počela rasti

U 01:23:40, operater pritiska dugme za havarijsko gašenje reaktora, "AZ-5", i kontrolne šipke počinju da se spuštaju u srce reaktora.

U dizajnu kontrolnih šipki leži fundamentalni nedostatak ovog reaktora, i posljednja mogućnost da se izbjegne katastrofa. Kontrolne šipke se kreću u vertikalnim cijevima unutar srca reaktora, apsorbujući više ili manje neutrona, i na taj način smanjujući ili povećavajući snagu reaktora. Međutim, ako bi pri izvlačenju šipke iz srca reaktora, njeno mjesto zauzela rashladna voda, efekat bi bio praktično nikakav, jer i voda, kao što smo rekli, takođe apsorbuje neutrone. Stoga je vrh kontrolne šipke izrađen od drugog materijala, koji će istiskivati vodu; u Černobilju, to je bio grafit, koji ima upravo suprotan efekat - usporava neutrone i pospješuje reakciju.

Analiza je pokazala da su neposredno prije nesreće kontrolne šipke bile izvučene iz srca toliko visoko da je čak i grafitni vrh bio vani, a njihovo mjesto u reaktoru je zauzimala voda.

Kad je počelo spuštanje šipki nazad u srce reaktora, one su izazavale upravo suprotan efekat od očekivanog. Grafit na vrhu kontrolnih šipki - koji pospješuje reakciju, je istiskivao vodu - koja usporava reakciju, i umjesto očekivanog gašenja reaktora, njegova snaga je počela nekontrolirano rasti, i u 01:23:44 dosegla je 30 GW(t), deset puta više od nominalne snage reaktora.

U 01:23:45, pelete goriva su počele da se raspadaju, reagirajuci s vodom, izazivajući njeno isparavanje i val enormno visokog pritiska u cijevima s gorivom.

U 01:23:49, cijevi s gorivom počinju se rasprskavati, izazivajući dvije eksplozije; najprije eksploziju vodene pare, koja je razorila krov na zgradi u kojoj se nalazio reaktor, a zatim i eksploziju para goriva.

Eksplozije su razorile metalni oklop srca reaktora, i zrak dospijeva unutra, reagujući s grafitom i stvarajući ugljen monoksid; taj zapaljivi gas je izazvao seriju od 30 požara unutar reaktora. Plamteći fragmenti goriva i grafita bivaju katapultirani iz reaktora na zgrade susjednih reaktora i okolinu.

Tokom narednih devet dana, od ukupno 140 tona goriva u reaktoru, oko 8 tona je izbačeno iz reaktora, zajedno sa grafitom, koji je također bio radioaktivan. Gorivo je pored urana sadržavalo i druge visoko radioaktivne elemente, produkte fisije tokom rada reaktora; među njima i plutonijum. Također, pare radioaktivnih izotopa cezijuma i joda su dospjele u atmosferu, prilikom eksplozije i zbog kasnijih požara.

Razaranje nije izazvala nuklearna reakcija, vec eksplozija vodene pare i možda neke kemijske reakcije, tako da je bilo ograničeno na reaktor broj 4. Reaktor broj 3 je nastavio da radi još nekoliko sati, a preostala dva još nešto duže, dok nisu kontrolirano ugašeni, zbog opasnosti po osoblje radi prekomjernog zračenja.

Dani koji su slijedili nesreći
Sljedeći korak je bio pokušaj da se ohladi razoreno srce reaktora. Užareni grafit, dodatno zagrijavan preostalim gorivom u reaktoru, je bio izložen zraku, i drugog dana je počeo sagorijevati na nekoliko mjesta. Cijevi za rashladnu vodu su bile uništene, tako da je pokušaj da se srce ispuni vodom propao. Vlasti su zato odlučile da zatrpaju "srce" , i od 28. travnja do 2. svibnja, nekoliko stotina helikoptera je nadlijetalo reaktor, izbacivši oko 5.000 tona olova, pijeska, gline i krečnjaka, pokušavajući da zatrpaju reaktor i spriječe daljnju emisiju radioaktivnih čestica.

I zbilja, zarobili su srce, ali, kao kad šalicu vručeg čaja prekrijete tanjurom, zarobili su i toplinu, i gorivo se ponovo počelo zagrijavati. Zbog toga je odlučeno da se upumpava azot na dnu srca reaktora, i time je konačno postignut željeni cilj - zaustavljena je grafitna vatra i ohlađeno gorivo.
Nuklearni požar je stvorio radioaktivni oblak koji se proširio iznad cijele Europe. Prvi nagovještaj o ogromnoj emisiji radioaktivnih materijala je došao iz Švedske, gdje su radnici u nuklearnoj elektrani Forsmark, oko 1.100 km udaljenoj od Černobilja, detektirali radioaktivne čestice na svojoj odjeći i počeli provjere sopstvenih nuklearnih elektrana.....
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)

Zadnje izmijenjeno od: joolka. 27.04.2007. u 05:52.
joolka je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:08   #18
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
A di se nalazi taj sarkofag
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:09   #19
black35
Semper Fi
Moj komp
 
black35's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Neutraubling, Germany
Postovi: 292
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
A di se nalazi taj sarkofag
Na mjestu gdje se nalaze ostatci starog reaktora.
__________________
Member of PCE 120+kg demolition squad
black35 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:11   #20
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
National Geographic je napravio odlican dokumentarac o slijedu događaja, a mislim da su krivci za katastrofu završili u zatvoru.
Znam da je neki grad pored nuklearke napušten jer je radijacija još uvijek opasna za život.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:14   #21
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Ja mislim da su krivci za katastrofu prije završili mrtvi nego u zatvoru
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:15   #22
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
A čekaj, ako se ne varam taj je reaktor bio namijenjen za nuklearno oružje.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:17   #23
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,256
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
A čekaj, ako se ne varam taj je reaktor bio namijenjen za nuklearno oružje.

...aski daj procitaj o cemu se ovdje prica,bez ljutnje.
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:20   #24
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Piše vam da su svi djelatnici uhićeni bez obzira dali su taj dan radili ili ne. Tak mislim piše na onoj reportaži. I nisu samo jedan grad napustili nego više. Pročitajte reportažu, stvarno je super. Evo citat jedan sa http://chernobyl.users.cg.yu/ "Na prvi pogled, Avetinjski Grad izgleda kao i svaki normalan grad. Tu je taksi stanica, piljara, nečiji oprani veš visi na balkonu i prozori su otvoreni. Ali onda vidim slogan na zgradi: ”Lenjinova partija ce nas voditi do trijumfa komunizma”... i shvatam da su ti prozori otvoreni proljeću aprila 1986."

Vidi se da dugo nema ljudi, još je ostavila neki svoj znak i našla ga posle 3 godine mislim.

A ne kužim kaj životinjama nikaj nije. Nebi trebale uginuti ili nekaj? Videl sam da je neko napisal da i ptice žive u sarkofagu??


__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:25   #25
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Ja mislim da su krivci za katastrofu prije završili mrtvi nego u zatvoru
Jedan je preživio a drugi mislim da je umro od posljedica radijacije, bar koliko se sječam po dokumentarcu.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:30   #26
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Što dovede natjecanje u snazi između dvije države... tuga.
Ovo o sarkofagu nisam znao, zabrinjavajuća činjenica.

Evo kako izgleda Chernobyl danas, HDR slike:

Prvi dio
Drugi dio
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:50   #27
KnezTame
Premium
 
KnezTame's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 489
Briem da od novog sarkofaga nist, jer za to treba pare, a Ukraina nema para, a neznam ko bi drugi dao...

tak da eto moze se opet ponoviti
__________________
Poslije BSG-a sve je glupo
KnezTame je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:53   #28
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,256
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Briem da od novog sarkofaga nist, jer za to treba pare, a Ukraina nema para, a neznam ko bi drugi dao...

tak da eto moze se opet ponoviti
...eto nam onda stalkera 2
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 22:54   #29
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Briem da od novog sarkofaga nist, jer za to treba pare, a Ukraina nema para, a neznam ko bi drugi dao...
tak da eto moze se opet ponoviti
Zemlje poput Njemačke, Francuske, VB, Rusije, Švedske...
Nikad se ponovilo!
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2007., 23:08   #30
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor KnezTame Pregled postova
Briem da od novog sarkofaga nist, jer za to treba pare, a Ukraina nema para, a neznam ko bi drugi dao...

tak da eto moze se opet ponoviti
Od Eura 2012
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na