Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 14.07.2019., 07:15   #6871
Omega 3
Registered User

Datum registracije: Oct 2017
Ako su sa zen-om+ uspjeli izvući 3% ipc-a sa samo sitnijim izmjenama na arhitekturi, za očekivat je da će zen 3 donijeti veći napredak u odnosu na zen 2. Izmjene će biti osjetno veće, za početak memorijski kontroler migrirat s 12nm na 7nm+ što će podosta smanjiti dimenzije, potrošnju i osloboditi prostora za npr ugurati još l3 cache i drugih stvari, onda i same jezgre na 7nm+ proizvodni proces koji će biti dosta ispoliraniji, zreliji u odnosu na trenutnog pa možemo očekivat i oko 200 mhz veći takt i 20% više tranzistora, nešto kao prelazak s 14nm na 12nm, vjerojatno i bolje.
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 11:26   #6872
MadBoY
MadModerator
Moj komp

MadBoY's Avatar

Datum registracije: Sep 2002
Tesko da ce IO dio maknuti s 12 nm, jos uvijek su vezani s GF pa im je isplativije raditi IO na 12 nm nego placati penale. Plus sto IO dio ne skalira dobro sa smanjivanjem nodea.
Staro 14.07.2019., 11:44   #6873
Manuel Calavera
Premium
Moj komp

Manuel Calavera's Avatar

Datum registracije: Jul 2012
A i mislim da im još prostora ne treba, vjerujem da više neće povećavati broj jezgri, no to sam rekao i nakon 8 corea

Neka alternativna rješenja su moguća kod apu-a (već za zen 2) - npr. Da umjesto jednog core čipleta bude gpu, manji I/O die, nekakav hbm2 ili L4 Cache ili nešto...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 12:04   #6874
Mladenxy
Banned
Moj komp

Datum registracije: Feb 2007
DDR5 je valjda logična nadogradnja, PCIe 6 koji je najavljen, brijem još više jezgri jer će se TDP još malo smanjiti, bilo bi super kad bi uveli četverokanalnu memoriju u gaming klasu po niskim cijenama
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2019., 12:19   #6875
SlavoS
Premium

Datum registracije: May 2003
Zen3 ti ide na AM4, nema DDR5, PCIe 6,.....
Staro 14.07.2019., 12:22   #6876
Manuel Calavera
Premium
Moj komp

Manuel Calavera's Avatar

Zen4 će vjv biti novi socket, ddr5 i vjv 5nm tsmc negdje 2021. Zen3 postojeći socket i ddr4
Staro 14.07.2019., 12:30   #6877
Mladenxy
Banned
Moj komp

Datum registracije: Feb 2007
Hebi ga onda, nisam pratio. Onda AM5 socket, to bu mi zanimljivo.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2019., 20:14   #6878
Manuel Calavera
Premium
Moj komp

Manuel Calavera's Avatar

The AMD Zen 5 core was*confirmed*to be in development by AMD a while ago in their slides during the Zen+ launch. It has once again been confirmed by David Suggs, who’s the chief architect for the AMD Zen 2 and Zen 5 microprocessor cores. AMD has teams within the CPU department who are working on different Zen cores in parallel. David, in particular, has been the Chief architect behind the AMD Zen 2 core which recently made its debut with the*Ryzen 3000 processors*and also, the upcoming Zen 5 cores.

...

The Zen 5 core which should launch in between 2022-2023 can be based on a further optimized 5nm process which would allow for significant performance uplifts. Since there are no more “+” within the Zen family (e.g. Zen+), we should expect noticeable upgrades that would further lift IPC along with improved chiplet interconnects. AMD’s Zen 5 core would mark another breakthrough for AMD by the time it launches while their*competition*would still be relying on their in-house 7nm node.
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno