Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2016., 21:44   #1
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
Zaštita od CTB lockera

U jeku ovih žustrih napada CTB lockera, moram nekako zaštiti file-ove u firmi.
Trazim od vas savjet kako da to bude cim bolje.
Ovo je neka moja ideja za sad:

1) Backup preko Cloudstationa na Synology
2) Slozit backup na synologyu jednom tjedno(dal onda on kriptira taj backup koji stvori?)
3) Offline backup-prijenosni hard koji će se po potrebi kad se netko sjeti uštekat u synology i odvrtit backup.
4) Zapravo bi ovo trebao biti prvi korak. Koji antivirus? Plaćeni naravno, jer nije to neka lova ako te zastiti od problema.

Jel moze locker preko cloudstationa ili google drivea prelazit?

Hvala svima unaprijed.
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2016., 00:07   #2
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Ne znam kako cloudstation komunicira sa NAS-om, ali ako ne koristi klasični explorer ili SMB protokol locker ne bi smio biti u mogućnosti kriptirati fajlove koji su već na NAS-u. Niti jedan cloud servis nije siguran od cryptolockera jer isti redovito enkriptira sve do čega dođe u cloudu, ali ako je iole bolji cloud provider ima prijašnje inačice fajlova preko verzioniranja pa se tako mogu vratiti fajlovi.
Offline backup je uvijek dobra opcija ako si siguran da ti fajlovi nisu zaraženi.

Kao AV imamo Symantec Endpoint protection koji se pokazao solidan, u jednoj instanci pred par dana je blokirao jednu locker varijantu koju je jedna tuka pokrenula.


Mi smo u firmi riješili na sljedeći način:
  • na file storage server implementirali File server resource manager prema ovom guideu
  • posebni backup server na koji ništa nema write access, isti na dnevnoj bazi sinkronizira fajlove sa file servera sa lokalnim storeom i trpa u komprimirani backup, koji se drže zadnjih XY dana na backup serveru. Ne niti slučajno davati write access backup serveru jer ako slučajno netko pokrene cryptolocker na domain admin accountu sve će otići kvragu.
  • obavezna edukacija korisnika da ne kupe svakih dana neku *locker varijantu. Možeš iskoristiti moje Upute o prepoznavanju štetnih mailova kao šablonu. Kod nas se striktno drže uputa i barem godinu i pol nismo imali nikakvih problema sa ozbiljnijim zarazama.
  • ako slučajno tko koristi Outlook Express, izbaci to hitno iz upotrebe. Čim netko previewa mail program automatski strpa attachmente u temp folder i pokreće ih, što je jebena kombinacija sa zaraženim .doc fajlovima.

S vremena na vrijeme izlaze i novije verzije tih crypto sranja pa treba dodavati definicije u file screen. Primjer: prije par dana je izašao novi "bugfix" TeslaCrypta gdje ne dira ekstenzije fajlova što se koristilo za laki monitoring preko file screena (link).
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2016., 06:19   #3
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Kod mene se radi samo backup dokumenata i jednog racunovodstvenog programa. Svaki dan se sve zipa, kopira na freenas putem SMB-a, zatim freenas interno kopira na store gdje nitko nema pravo pristupa pisanja osim roota koji dobi pravo pristupa pri pocetku skripte i gubi pri kraju skripte. Ako se datastore dovoljno napuni (mislim da sam stavio 80%) tada se stari backupi brisu. Tako da uvijek imam backup zadnjih 100+ dana. Sve se drzi na RAID10 + offline backup u vidu eksternog diska koji se usteka u freenas i na njega se skopiraju zadnji backupi. Takodjer se tu-i-tamo sve przi na par DVD-a, zlu ne trebalo.
Trebao bih jos sloziti da se radi inkrementali backup, ili backup samo kod promjene sadrzaja foldera ali kako je backup u vidu do 100 MB... Jos nije doslo na red.
Ili ako netko ima vec slozenu PowerShell skriptu bio bih zahvalan.
Koristi se Google Apps za mailove pa se ne drze lokalno...

Ovo je sve bilo slozeno za malu firmu, zato nije neki ekstra-uber backup s trakama, dodatnim serverima i slicno. Cijeli storage je dovoljno velik da drzi svakodnevni backup nekoliko godina (sve su dokumenti i male baze, a koristi se kompresija). Kod mene se muzika/filmovi/slike i ostale stvari kaj korisnici znaju skidat ne stavlja na backup. Samo poslovne stvari. Korisnik je sam odgovoran za osobne podatke na tom racunalu, a moj backup za poslovne podatke. Downtime od dva, tri sata nije nikakav problem pa je i ova opcija u nekim sferama "overkill".

Tako da, u vidu cryptolockera, dost dobro je zasticeno. Jedino ako ima cryptolockera koji ce zaraziti freenas i dobiti kontrolu nad njime. Read-only ZFS Snapshot/offline backup moze spasiti stvar kad se takva gamad nastani kod nekog korisnika.

Za Synology neznam, nisam to koristio, za storage koristim samo FreeNAS ili Windows Server ako bas trebam.

Sve si mislim, kao dodatnu opciju, dodati Dropbox na FreeNAS pa nek se svaki dan salje i tam. Tak i tak bi se slalo po noci kad mreza nije opterecena.
__________________

CPU: i7 4710HQ
MBO: NEXTGEAR-NOTE i5700
RAM: 4*8 GB DDR3 1600 MHz
GPU: nvidia GTX970M
SSD1: Crucial MX100 512 GB
SSD2: Samsung 850 EVO 1TB
OS: Windows 8.1

MBO: HP NW9440
CPU: C2D T7600
RAM: 2*2 GB DDR2 667 MHz
GPU: nvidia Quadro FX 1500M 512MB
SSD: SanDisk 32GB
HDD: Toshiba 100GB 7200 rpm
Dock: HP Advance Docking Station 180W
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 8.1 Professional x64 / OpenSUSE 13

CPU: Intel Core i5 3570K & Scythe Mugen 4
MBO: ASRock Z77 Extreme 4
RAM: 4*8 GB DDRIII 1600 MHz
GPU: VTX3D 7970 & XFX 280X-TDFD
SSD: 2*Vertex 4 128GB (RAID 0)
HDD: Seagate 2TB
PSU: Coolermaster Silent Pro M2 1500W
Case: Coolermaster CM 690 III
LCD: 2*Dell U2412M
Periferija: Logitech G510 & G500, Denon AH-D400
OS: Windows 8.1 Professional x64

CPU: AMD FX-6200 & Scythe Ninja 3
MBO: Asus M5A97 Evo R2 AMD3+
RAM: 2*8 GB DDRIII ECC
HDD: 2*WD Red 2TB
PSU: XFX 550W
Case: Fractal Design Define XL R2
OS: ESXi 5.5

CPU: AMD Athlon II X4 & Scythe Big Shuriken 2
MBO: ASRock 880G Extreme 3
RAM: 4*4 GB DDRIII 1333 MHz
HDD1: WD Red 2TB
HDD2,3,4: 3*WD Green 2TB
HDD5: Samsung 1 TB
HDD6: Seagate 1500GB
PSU: Corsair VX 450W
Case: Chieftec BA-02B-B-B
OS: Windows Server 2012 R2

CPU: AMD Athlon x2
MBO: Gigabyte GA-M55plus-S3G
RAM: 4*2 GB DDRII 800 MHz
HDD1,2,3: Seagate PATA 320GB
PSU: Corsair CX 400W
Case: White ;D
OS: ESXi 5.5

MBO&CPU&GPU: ASRock E350
RAM: 1*4 GB DDRIII 1333 MHz
SSD: SanDisk 32GB
PSU: Corsair CX 400W
Case&PSU: Inter-Tech e-i7
OS: Windows 7 Pro x64 + XBMC

MBO&CPU&GPU: ASRock E350
RAM: 1*4 GB DDRIII 1333 MHz
SSD: SanDisk 32GB
PSU: Corsair CX 400W
Case&PSU: Inter-Tech e-i7
OS: Windows 7 Pro x64 + XBMC

CPU: C2D 2.4 GHz
MBO: MacBook Pro 13" mid-2010
RAM: 2*4 GB DDR3 1066 MHz
GPU: nvidia 320M
SSD: Kingston HyperX 3K 120GB
HDD: Toshiba 250GB 5400 rpm
OS: OS X 10.9
morbid_angel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na