Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.06.2018., 22:13   #1
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Laptop crni ekran nakon promjene HDDa

Bok momci, danas sam htio dragoj ubrzati krntiju od laptopa (nešto ovako) i uzeo SSD od 240 GB. Izvadio HDD, ušao u BIOS, prebacio primary boot na USB i saveao. Nakon toga laptop ne dođe ni do BIOS-a (barem se ništa ne vidi na ekranu). Od lampica i ostalih điđi svijetli power button i ledica koja indicira da je uključen, te ledica za bateriju ako je u laptopu. HDD ledica blinkne jednom kratko i to je to. Kad se upali nakratko se čuje ventilator malo jače, nakon toga se čuje kako usporava i ostane tako.

E sad naravno probao sam sve što je internet ponudio:

vadi bateriju, drži power button minutu-2-3, vrati bateriju, ukopčaj u struju
restartaj i stišći F8 za ulazak u BIOS itd itd googleajući taj laptop

Zadnje što je ponudio google je bio CMOS reset, raskopao laptop, skužio da je zalemljena na ploču stoga no-go. U međuvremenu dok sam ga otvarao sam nažalost strgao neki mali bijeli konektor (nešto ovako, ali nisam siguran jel za speaker kao na ovom Aceru).

Sad više nije pitanje pokušavanje osposobljavanja ovog solo, nego bi odnio nekom u Zagrebu, pa me zanima ima li kakvih preporuka. Ono da platim dijagnostiku čovjek mi veli kolko će to koštat pa da procijenim, jel se isplati tu kantu popravljat?
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2018., 10:12   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Malo si šturo objasnio što si napravio. Jesi pokušao instalirati W10 sa usb-a? btw, stick ubodi u USB 2.0 utor, a ne u USB 3.0.

U krajnjem slučaju, mogao si klonirati HDD na SSD. A ako ti fali zvuk, spoji laptop na vanjeks zvučnike.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2018., 11:48   #3
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Malo si šturo objasnio što si napravio. Jesi pokušao instalirati W10 sa usb-a? btw, stick ubodi u USB 2.0 utor, a ne u USB 3.0.

U krajnjem slučaju, mogao si klonirati HDD na SSD. A ako ti fali zvuk, spoji laptop na vanjeks zvučnike.
Ma problem je što je vjerojatno BIOS ili NVRAM corruptan. Nakon što sam pokušao instalirati windowse (tek sam prebacio 1st boot device na USB) i restartao, od tad samo crni ekran (ne mogu ni u BIOS ni dalje), bez obzira jel bootao sa HDD-om, bez, sa SSD-om, sa RAMom bez RAMa.

Malo sam čitao i izgleda da je taj NVRAM boljka na Samsung laptopima te serije (Series 3). Nažalost nigdje ne mogu naći ni BIOS za taj model, pa izgleda da će se i serviser pomučiti . Ovo kasnije otvaranje laptopa je uzrokovalo trganje konektora, ali to je manji problem (to sigurno svaki servis riješi bez beda).

Stoga pitanje i dalje stoji, kojem serviseru to nositi u ZG?
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2018., 14:50   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Imao sam prije par godina IDENTIČAN slučaj na jednom novom Ausus smeću (cijena preko 10k kn) gdje je promjena boot sekvence prilikom pokušaja ugradnje SSD-a uzrokovala da laptop više ne boota i nije bilo moguće dobiti nikakvu sliku na ekran niti ući u BIOS.
Taj laptop je imao na matičnoj zva izložena kontakta koji su trebali raditi CMOS reset kada bi se kratko spojili. To nije pomagalo.
Laptop je najnormalnije proradio nakon što sam hardverskim flasherom flashao BIOS koji sam našao na internetu u sop-8 chip kojeg sam odlemio s matične i ponovo vratio nakon flashanja.
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na