Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2024., 19:01   #9001
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Baš i nemam puno toga za dokumentirati zadnje vrijeme, gotovo da se starim kompovima više i ne bavim. Doduše, imam 50-ak godina star "hardver" za dokumentirati, ali više o ovome malo kasnije, i ne - nema veze sa kompovima i konzolama.

Nego, prije par dana mi je DDR3 konfa počela bacati nasumične greške, pa sam jučer napravio MemTest i imao što vidjeti:


Obratio sam se kolegi Royu za pomoć, koji mi je već danas donio druge module i drago mi je javiti da je problem u potpunosti popravljen, i da konfa radi bez problema pa mu se ovom prilikom još jednom želim zahvaliti

(...)

Nego, onaj "hardver" kojeg sam ranije spomenuo. Zgrada u kojoj živim ide u preuređenje, i budu radili rekonstrukciju stubišta, kao i javnih (zajedničkih) prostorija. A kako je izgrađena još 60-ih godina, imala je (i u ovom trenutku još ima) famozne "bijele kugle" za rasvjetna tijela, lampe koje su gotovo pa SVI koristili još od 60-ih pa sve do kraja 90-ih i ranih 2000-ih godina. Neki ih imaju još dan-danas, i očekujem da se budu zadržale još godinama.

Ali kako to obično ide, tehnologija napreduje dalje, pa nam stavljaju LED lampe sa individualnom radarskom aktivacijom na pokret koja bi kao trebala uštediti na struji i osvjetljavati samo one dijelove stubišta gdje stanari hodaju.

Međutim, te bijele kugle koliko god generičke ili zastarjele bile, obilježile su jedan životni vijek i ostavile dosta uspomena. Pa sam jednu "posudio" dok ih još nisu sve pobacali i preuredio je u samostojeću "lampu za ugođaj" kako se to stručno zove, odnosno dekoraciju Pogledajte uostalom i sami pa recite što mislite:


Unutra je za sad stavljena tzv. "disco" žarulja sa motoriziranom lećom koja se rotira, ali je s vremenom budem preuredio u RGB lampu, koja bude mogla bacati boje po izboru. Savršeno za gatanje i bacanje Voodoo vradžbina

Ironično, najveći problem nije bio u konverziji baze (armature) već njezina nabavka ... kao da niti jedan elektro centar, prodavaonica više ne drži te stvari. Jeftine su, koštaju svega Euro ili dva po komadu ali ih zato ne možete pronaći u Zagrebu nego morate gledati Njuškalo ili naručivati iz Solina, Bjelovara i ostalih gradova. U stvari, bookmarkirao sam si prodavaonicu iz Bjelovara, pa kad i ako budem imao nekog tko ide u tom smjeru budem ga svakako zamolio da mi uzme bazu ili dvije viška, dok ih još ima. Sjećam se kad sam ih kupovao sredinom 90-ih za vikendicu, bilo ih je gotovo svakoj elektro prodavaonici - bez obzira na to koliko velika ili ugledna bila.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 12:34   #9002
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego, onaj "hardver" kojeg sam ranije spomenuo. Zgrada u kojoj živim ide u preuređenje, i budu radili rekonstrukciju stubišta, kao i javnih (zajedničkih) prostorija. A kako je izgrađena još 60-ih godina, imala je (i u ovom trenutku još ima) famozne "bijele kugle" za rasvjetna tijela, lampe koje su gotovo pa SVI koristili još od 60-ih pa sve do kraja 90-ih i ranih 2000-ih godina. Neki ih imaju još dan-danas, i očekujem da se budu zadržale još godinama.

Ali kako to obično ide, tehnologija napreduje dalje, pa nam stavljaju LED lampe sa individualnom radarskom aktivacijom na pokret koja bi kao trebala uštediti na struji i osvjetljavati samo one dijelove stubišta gdje stanari hodaju.

Međutim, te bijele kugle koliko god generičke ili zastarjele bile, obilježile su jedan životni vijek i ostavile dosta uspomena. Pa sam jednu "posudio" dok ih još nisu sve pobacali i preuredio je u samostojeću "lampu za ugođaj" kako se to stručno zove, odnosno dekoraciju Pogledajte uostalom i sami pa recite što mislite:


Unutra je za sad stavljena tzv. "disco" žarulja sa motoriziranom lećom koja se rotira, ali je s vremenom budem preuredio u RGB lampu, koja bude mogla bacati boje po izboru. Savršeno za gatanje i bacanje Voodoo vradžbina

Ironično, najveći problem nije bio u konverziji baze (armature) već njezina nabavka ... kao da niti jedan elektro centar, prodavaonica više ne drži te stvari. Jeftine su, koštaju svega Euro ili dva po komadu ali ih zato ne možete pronaći u Zagrebu nego morate gledati Njuškalo ili naručivati iz Solina, Bjelovara i ostalih gradova. U stvari, bookmarkirao sam si prodavaonicu iz Bjelovara, pa kad i ako budem imao nekog tko ide u tom smjeru budem ga svakako zamolio da mi uzme bazu ili dvije viška, dok ih još ima. Sjećam se kad sam ih kupovao sredinom 90-ih za vikendicu, bilo ih je gotovo svakoj elektro prodavaonici - bez obzira na to koliko velika ili ugledna bila.

Nice lampa, sviđa mi se ....


Pogotovo izjava o čaranjima i vradžbinama .... to bi mi trebalo ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 13:57   #9003
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Nice lampa, sviđa mi se ....
Hvala, moram i sam priznati da je ispalo bolje nego što sam očekivao

Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Pogotovo izjava o čaranjima i vradžbinama .... to bi mi trebalo ....
Hehe, ovo je bila više interna šala, tu na forumu. Naime, prije puno vremena kolega @Alien_200581 me prozvao Voodoo magom ili svećenikom, više nisam ni siguran (prošlo je nekoliko godina) tako da sam na to i mislio, odnosno ciljao.

Nedostajala mi je samo kugla da iz nje "gatam" i pronalazim Voodoo kartice, ali sad sam eto i taj problem riješio pa se iskreno nadam da kolega odobrava moj izbor "oružja"
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 15:30   #9004
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Konačno nabavio Amigu 600, hvatam je vec duze vrijeme ali cijene su otisle u nebo.

A600 je ispravna kompletno, jedino tipke su jako požutile, kućište ne toliko.
Vjerovatno ce ici retrobright tipkovnice.

Novi kondenzatori su naruceni, ovi su još ok ali da budem siguran mjenjam ih.
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 15:34   #9005
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Konačno nabavio Amigu 600, hvatam je vec duze vrijeme ali cijene su otisle u nebo.

A600 je ispravna kompletno, jedino tipke su jako požutile, kućište ne toliko.
Vjerovatno ce ici retrobright tipkovnice.

Novi kondenzatori su naruceni, ovi su još ok ali da budem siguran mjenjam ih.

Aaaarrrgggghhhhh, meni nikako da uleti A600 ....


Frend koji ju ima filozofira u 3 čoška, valjda bu tak dugo filozofirao dok baterija ne pojede vodove .... pa bu onda za baciti ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 16:03   #9006
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Nece baterija, vec kondenzatori kad procure
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 20:06   #9007
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Hehe, ovo je bila više interna šala, tu na forumu. Naime, prije puno vremena kolega @Alien_200581 me prozvao Voodoo magom ili svećenikom, više nisam ni siguran (prošlo je nekoliko godina) tako da sam na to i mislio, odnosno ciljao.
Koliko se sjecam, tocan naziv/titula je bio "sveštenik"
Bit ce ti dobra ta lampa za te tvoje vradžbine
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 20:15   #9008
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Koliko se sjecam, tocan naziv/titula je bio "sveštenik"
Bit ce ti dobra ta lampa za te tvoje vradžbine
Joj da, stvarno sam blesav! Znam samo da je to bilo tamo negdje rane 2021 ako se ne varam? A kako sam u međuvremenu promijenio profil nisam mogao potražiti i provjeriti što i kako, a nisam pronalazio ništa po ključnim riječima i pretraživanju.

Da, kugla je k'o stvorena za gatanje. Ali bi trebala biti zelene boje ... Voodoo vradžbine su uvijek imale onaj zeleni sjaj dok mi ovaj plavi više vuče na Matrox

No dobro, dok ne nabavim RGB žarulju bude i ova poslužila ... a čuo sam da su određene "Millennium" grafe na dobrom glasu
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 20:24   #9009
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Btw da samo ne laprdam o sveštenicima i magiji, nabavil sam si ovo iz cisto estetskih/izložbenih razloga za ubuduce, na knap je za retro kategoriju, jedna od zadnjih kartica kad se pazilo na estetiku i dizajn, a ne ovo bezdušno "nabacaj samo hrpu RGB-a i teraj" kaj se fura danas.

Stanje "untested" radi hrpe drugih obaveza, mozda na ljeto/jesen dođe na red kada oformim novi labos, trenutno samo skladištim ko hrcak dok se ne oformi novi workbench
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01.jpg‎
Views:	85
Size:	257.6 kB
ID:	27108  
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2024., 20:32   #9010
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
(...)

Stanje "untested" radi hrpe drugih obaveza, mozda na ljeto/jesen dođe na red kada oformim novi labos, trenutno samo skladištim ko hrcak dok se ne oformi novi workbench
Ti i ostatak forumaša, teško je naći slobodnog vremena u ova šugava vremena.

Čestitke u svakom slučaju
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 00:12   #9011
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Btw da samo ne laprdam o sveštenicima i magiji, nabavil sam si ovo iz cisto estetskih/izložbenih razloga za ubuduce, na knap je za retro kategoriju, jedna od zadnjih kartica kad se pazilo na estetiku i dizajn, a ne ovo bezdušno "nabacaj samo hrpu RGB-a i teraj" kaj se fura danas.

Stanje "untested" radi hrpe drugih obaveza, mozda na ljeto/jesen dođe na red kada oformim novi labos, trenutno samo skladištim ko hrcak dok se ne oformi novi workbench

Nakeljena obična naljepnica sa slikicom na stock nVidia blower je tebi neka ekstra estetika i dizajn?
NHF, ali sve te GTX grafe serije 2 su obični nVidia blower sa nakeljenom naljepnicom sa slikom, osim nekih izuzetaka tipa Gainward koji su imali nešto drugačije hlađenje
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 11:41   #9012
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Hehe, pa ne znam kakve si ti kartice imao ali koliko se ja sjecam do prije cca 10 godina su sve kartice istog modela i vendora više manje furale isti cooler uz minimalne izmjene i jedina (uglavnom sitna) razlika su bile malo bolje ili losije performanse od modela do modela, hlađenje je na svima bilo vise manje isto i ako si htio nesto bolje uzimalo se aftermarket cooler tipa accelera koji je bil grd ko noc (bar meni) ali je hladio drasticno bolje od "stočnog" rješenja

Tak da te naljepnice su bile u vecini slucajeva jedina razlika od vendora do vendora i svi su imali neku svoju furku što je meni osobno bilo fora. Ekstra estetike i dizajna nije bilo nikad nego samo neke sitnije nijanse, ali ak vec uzimam za kolekciju karticu, radije cu uzet neku sa nekakvom fora naljkom nego cisti dosadni crni nvidia shroud. Da je to nekaj ekstra nije ali nisam ja to ni rekao, nego da kartica estetski izgleda bolje ovako. Što je naravno opet subjektivni dojam od osobe do osobe
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 12:02   #9013
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bilo je i razlika koji / kakav cooler je stavljao pojedini vendor,
npr. Sapphire 5770 / 7770 vs ATI default.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 12:03   #9014
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Ma sve 5, jasno da su keljili naljepnice i sve praktički bilo isto osim naljepnice, ali nemožeš onda o nekoj estetici pričati
Ok, danas je sve nabacano sa RGB lampicama itd. i ja sam osobno protiv toga jer sve to gasim (ili iskopčam konektor ako se može bez rastavljanja same grafičke), ali unutar jednog modela čipa (recimo RTX3070) imaš više različitih modela, od lošeg hlađenja do najboljeg i svaki taj model ima neki svoj dizajn + možeš čak i bijele modele kupiti od nekih proizvođaća ako ti paše zbog builda
Tako da, danas se puno više detalja posvećuje estetici i kvaliteti hlađenja, naravno to sa sobom donosi i razlike u cijeni

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Bilo je i razlika koji / kakav cooler je stavljao pojedini vendor,
npr. Sapphire 5770 / 7770 vs ATI default.
Bilo je kasnije, da, ali ja sam se konkretno referirao na seriju 2 GTX-ica jer je kolega stavio sliku i spomenuo estetiku, a sve su iste osim naljepnice
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 13:40   #9015
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
E vidis to ti je recimo bas ovaj subjektivni dojam koji spominjem, meni ta nova estetika nikak ne pase tj nije mi napet taj stil bez obzira na boju

Plus kao što si i sam rekao s obzirom na dizajn cipova danas i temperature na kojima rade pod "normalno" uopce nema smisla uzimati ništa po vizualnim kriterijima, nego se tak i tak sve svede na kraju na decibele i celzijuse, bar kod mene.

Kao moja nitro+, izgleda kao drogirana cigla sa Love Parade-a al zato je masu tisa i hladnija od referentnog blower-a. Ali za tu karticu me i nije briga kak zgleda jer je njezin posel da baca adekvatni fps i da mi ne ronda ko avion pod stolom/pregrijava se. I kad postane prespora za moje potrebe ide fino na njušku za refinanciranje upgrade-a, definitivno nije nekaj kaj bi imao kasnije na polici za ukras. Nema mi to novo dovoljno duše za stavit na policu, bez obzira kaj su ove stare sa tim naljkama ruku na srce uglavnom totalni cheese/cringe
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 15:08   #9016
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor dbL Pregled postova
Zato sto vise vrijedi geforce od quadra (po ebayu itd)

FYI radio sam to i sam al ovako obrnuto nisam nikada
Nesto si mislim... Trebao tu Quadricu zakljucat i maknut neke napredne funkcije da postane Geforce...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2024., 15:09   #9017
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Napokon ulovio malo vremena i volje i poslozio kolekciju rijetkih CPUova u kutiju za nakit...

A procesora se sada vec i posteno nabralo.

NexGen Nx586-P80 - ovog sam sanjao valjda

AMD 486DX4-90 MHz
AMD Opteron 240 1.4GHz - uvezao sam prvog Opterona u Hrvatsku i dao na test u VIDI i BUG, pa je zasluzio mjesto u kolekciji

RiSE iDragon MP65DPAPH4-ES 200MHz - Eng Sample

Transmeta Crusoe TM5800 1.0Ghz
Transmeta Crusoe TM3200-02 400MHz
Transmeta Crusoe TM5400-10 ES 433MHz - Eng Sample
Transmeta Crusoe TM5800 800MHz

NSC SC2200UFH-266 CPU Geode Processor BGA 266MHz MediaGX

intel 386CX/25
intel 386DX/16
intel 386EX/25
intel 486SX/16
intel 486SX/20
intel 486DX/50 - nije DX2 nego DX
intel pentium 60 with FDIV bug
intel pentium 66 with FDIV bug
intel Pentium 100 Goldcap
intel Pentium Pro 150
intel Mobile Pentium MMX 133MHz
intel Mobile Pentium MMX 300MHz
intel PentiumM 2.0GHz - ovaj ceka da ga ugradim u moj prvi laptop - Toshiba Satellite Pro M40x-168

IBM Blue Lightning 486/DX2 66MHz
IBM PowerPC 601 Microprocessor - First PowerPC

3dfx VSA100 GPU - podsjetnik na Voodoo5 5500 koju sam davno imao