Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.04.2017., 09:30   #2641
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Pa pogledaj razne youtube i svakakve pisane reviewe, na njih mislim pod "drkoši" jer svaki klinac s internetom i nekakvom kamerom je bloger/vloger/guru reviewer. Redom će kao manu istaknuti da ne može snimati više od pola sata, ili da se uključuje termalna zaštita zbog pregrijavanja senzora, iako to nema apsolutno nikakve veze s osnovnom namjenom aparata. Zašto si se ti našao prozvanim, ne znam.
Fotoaparat nije video kamera i točka. Možemo do sutra raspravljati, ali ništa taj fotoaparat neće pretvoriti u video kameru.
Vidi Ivane, ulovio si se nečega što ja niti u jednom trenutku nisam tvrdio.
Dopusti da te podsjetim,
Citiraj:
ali ne to ne mijenja činjenicu da uređaj koji se koristi unutar parametara koji propisuje proizvođač nije u mogučnosti isporučiti ono što proizvođač deklarira tada je taj uređaj tehnički neispravan
Nitko tu ne tvrdi da bi fotoaparat trebao zamijeniti kameru ali tvrdi da uređaj mora raditi ono što proizvođač deklarira, u protivnom riječ je o neispravnom uređaju. I to se ne odnosi na fotoaparate, kamere nego na uređaje općenito. I pitao sam te, slažeš li se?
Citiraj:
Raspravljati o smanjenom vijeku trajanja je isto smiješno. Nigdje nećeš naći dokaz da je....
Smiješno, kako kome. Meni nije. Kada sam se počeo baviti ovim čime se danas bavim zanimali su me uzroci kvarova kako bi što efikasnije mogao kvar i otkloniti. Pokazalo se da je upravo pregrijavanje jedan od faktora i to bitnih faktora zakazivanja u radu elektroničkih komponenti. "dokaze" sam našao u stručnim radovima i nije bilo tako teško. Mogu ti to i iskopati ako mi ne vjeruješ na riječ.


Citiraj:
Ono što je bitno za cijelu priču je da ni jedan od tih mirrorlessa ili DSLR aparata nije profesionalni video snimač i smiješno je uopće tvrditi da je pristup proizvođača neprihvatljiv jer su ti omogućili nešto pod određenim uvjetima...pogotovo kad nešto znaš o elektronici.
Imaš hobi alat i imaš profesionalni alat. Očekivati od hobi aparata da će raditi jednako kao i profesionalni....stvarno?
Sada postaješ poprilično neukusan s ovim konstrukcijama.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ono što je bitno za cijelu priču je da ni jedan od tih mirrorlessa ili DSLR aparata nije profesionalni video snimač
To nitko ne tvrdi.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
smiješno je uopće tvrditi da je pristup proizvođača neprihvatljiv jer su ti omogućili nešto pod određenim uvjetima
Prije svega, napisao sam da nemam problema s A6500 modelima jer proizvođač jasno navodi da u slučaju snimanja videa može doći do pregrijavanja i to je očekivano u radu. Kome ne smeta super, kome je to neprihvatljivo birati će drugi uređaj. Tako jednostavno.
Svatko od nas prilikom izbora ima svoje neke kriterije, ti si se tu postavio kao ultimativan arbitar koji određuje što je bitno a što smiješno uz evidentnu prefrenciju k jednom brendu.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ne pričamo o tome rade li dobro ili ne.
Pričamo o ograničenju od 30 minuta snimanja u komadu i grijanju senzora. Stvarima koje apsolutno nijednog profesionalca ne diraju ni najmanje.
Dosad još nisam vidio da netko snima kadar u trajanju većem od pola sata u komadu, osim ako nije broadcast kamera u pitanju...
Postoji više ograničenja tehničke prirode i bitnijih od ograniočenja u trajanju i veličini video zapisa. Ovaj s 30min je možda i najmanje bitan jer će fotoaparat nastaviti snimanje samo ćemo imati više klipova koje je potrbno spojiti što i nije neki problem.
Meni se klinci bave raznoraznim sportovima pa nerijetko snimam utakmice i natjecanja i u pravilu imam više klipova. Kao što rekoh, nije neki problem to sve spojiti, ali bio bi mi problem da mi se aparat pregrije i onemogući snimanje. I ponavljam to sam ja, ti imaš neke druge kriterije pa je isti uređaj za tebe možda bolja opcija nego za mene. I to nije smiješno. Zato imamo izbor a u tom cijenovnom razredu jednostavno ne postoji savršen uređaj već uređaj koji najviđe odgovara zahtjevima korisnika.
Za mene je to bio Canon 80d, za tebe je to A6500, za kolegu je M10.

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 18.04.2017. u 09:53.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 10:36   #2642
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Vidi Ivane, ulovio si se nečega što ja niti u jednom trenutku nisam tvrdio.
Dopusti da te podsjetim,
Nitko tu ne tvrdi da bi fotoaparat trebao zamijeniti kameru ali tvrdi da uređaj mora raditi ono što proizvođač deklarira, u protivnom riječ je o neispravnom uređaju. I to se ne odnosi na fotoaparate, kamere nego na uređaje općenito. I pitao sam te, slažeš li se?
Za početak, uzmi upute aparata u ruke, kad se već postavljaš na zadnje noge.

Dio uputa, točno ispred osnovnih specifikacija. Konkretno, za moj aparat (ne, nije A6500). Ne vjerujem da je na drugima nešto drugačije.
Citiraj:
On camera’s temperature
Your camera and battery may get hot due to continuous use, but it is not a
malfunction.

On the overheat protection
Depending on the camera and battery temperature, you may be unable to record movies or the power may turn off automatically to protect the camera.
A message will be displayed on the screen before the power turns off or you can no longer record movies. In this case, leave the power off and wait until the camera and battery temperature goes down. If you turn on the power without letting the camera and battery cool down enough, the power may turn off again or you may be unable to record movies.
Uređaj radi točno ono što proizvođač deklarira...o kakvoj ti neispravnosti pričaš?
Citiraj:
Continuous shooting is possible for
approximately 29 minutes (a product specification limit). The maximum
continuous recording time of an MP4 (12M) format movie is about 20 minutes (limited by the 2 GB file size restriction).
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Smiješno, kako kome. Meni nije. Kada sam se počeo baviti ovim čime se danas bavim zanimali su me uzroci kvarova kako bi što efikasnije mogao kvar i otkloniti. Pokazalo se da je upravo pregrijavanje jedan od faktora i to bitnih faktora zakazivanja u radu elektroničkih komponenti. "dokaze" sam našao u stručnim radovima i nije bilo tako teško. Mogu ti to i iskopati ako mi ne vjeruješ na riječ.
Generaliziraš, ne možeš praksu na raznovrsnoj elektronici aplicirati na konkretan slučaj senzora u aparatima. Rekao sam ti kome da se obratiš.

Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Sada postaješ poprilično neukusan s ovim konstrukcijama.
Neukusno je tvrditi da hobi alat nije konstruiran da radi kao profesionalni? U ovom slučaju amaterski fotoaparati ne mogu obavljati isti zadatak snimanja videa kao profesionalne video kamere...jer su ograničeni zakonima (gore spomenuti "product specification limit")

Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Prije svega, napisao sam da nemam problema s A6500 modelima jer proizvođač jasno navodi da u slučaju snimanja videa može doći do pregrijavanja i to je očekivano u radu. Kome ne smeta super, kome je to neprihvatljivo birati će drugi uređaj. Tako jednostavno.
Svatko od nas prilikom izbora ima svoje neke kriterije, ti si se tu postavio kao ultimativan arbitar koji određuje što je bitno a što smiješno uz evidentnu prefrenciju k jednom brendu.
Nigdje u raspravi s tobom nisam nijedan brand spomenuo. A6500, kao i svi drugi modeli fotoaparata, nevezano za brand, ima isto ograničenje od 29 minuta. To što se grije manje (ili ne pregrijava), samo zahvali Sonyu što je odlučio napraviti takav aparat, a nije glatko odjebao korisnike kao što to Canon radi jer štiti svoj video odjel kao svetu kravu.
I sam znaš da grijanje ovisi o veličini. Kod mirrorlessa i nema previše prostora za manipulaciju time gdje će ta toplina odlaziti. Pošto im video nije primarna namjena, naravno da se nitko time ne zamara previše.

Još jednom...fotoaparat nije video kamera, moram li stvarno biti ultimativan arbitar toga da je video samo feature? I opet...nigdje nisam spomenuo nijedan brand u raspravi s tobom, ne znam za što se hvataš.

Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Postoji više ograničenja tehničke prirode i bitnijih od ograniočenja u trajanju i veličini video zapisa. Ovaj s 30min je možda i najmanje bitan jer će fotoaparat nastaviti snimanje samo ćemo imati više klipova koje je potrbno spojiti što i nije neki problem.
Meni se klinci bave raznoraznim sportovima pa nerijetko snimam utakmice i natjecanja i u pravilu imam više klipova. Kao što rekoh, nije neki problem to sve spojiti, ali bio bi mi problem da mi se aparat pregrije i onemogući snimanje. I ponavljam to sam ja, ti imaš neke druge kriterije pa je isti uređaj za tebe možda bolja opcija nego za mene. I to nije smiješno. Zato imamo izbor a u tom cijenovnom razredu jednostavno ne postoji savršen uređaj već uređaj koji najviđe odgovara zahtjevima korisnika.
Za mene je to bio Canon 80d, za tebe je to A6500, za kolegu je M10.
Oke, nabroji mi ta ograničenja.

Okej, ako ti je problem, ili se bojiš toga da ti se FOTOaparat počne pregrijavati kod snimanja videa, jesi li razmislio o tome da nabaviš... VIDEO KAMERU?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2017., 15:22   #2643
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Za početak, uzmi upute aparata u ruke, kad se već postavljaš na zadnje noge.
Dio uputa, točno ispred osnovnih specifikacija. Konkretno, za moj aparat (ne, nije A6500). Ne vjerujem da je na drugima nešto drugačije.
Tu ćemo i završiti raspravu, već sam te upozorio i opet radiš isto.
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
To se u stvari ne tiče A6500 modela jer gašenje uređaja uslijed pregrijavanja je očekivano i sam Sony to navodi kao uobičajnu stvar koju korisnik može očekivati. S toga gašenje A6500 modela bog pregrijavanja nije kvar na uređaju nego nešto što se može očekivati. Što i sam Sony navodi.
Dakle, pročitao sam i to napisao još na prošloj stranici.

Citiraj:
Generaliziraš, ne možeš praksu na raznovrsnoj elektronici aplicirati na konkretan slučaj senzora u aparatima. Rekao sam ti kome da se obratiš.
Ono, da.....hvala.

Citiraj:
Oke, nabroji mi ta ograničenja.
Prilikom dizajniranja uređaja poput fotoaparata dizajn je optimaan prventveno za fotografiju dok je kod kamera video. Što zanči da se dizajn senzora prilagođava namjeni kod oba uređaja. Za video senzori su manje rezolucije što omogućava veći pixel za istu veličinu senzora jer jednostavo nema potrebe za rezolucijom koju imamo na senzorima fotoaparata.
Time imamo veći DR, sliku s manje šuma odnsno većim SN omjerom.
Za fotoaparate u ovom sliučaju optimalna rezolucija je znatno veća od 20-24MP što je daleko veća rezolucija od one koja nam je potrebna za video. Proizvođači taj problem riješavaju na više načina ali s određenim problemima. (rolling shutter, crop, kvaliteta slike, pregrijavanje, potrošnja baterije)
To mi se čini kao bitan detalj, ali tu je još jedan na koji je bitan za one koji snimaju praktički cijeli dan a to je ergonomija.
Dakle ja se slažem s tobom, ako neto profesionalno radi s videom trebao bi kupiti alat namjenjen za video za nas ostale koji želimo snimiti tu i tamo koji video to možemo napraviti s fotoapratima i to sasvim solidno već duže vrijeme zahvaljujući canonu
I zato jer se jedan-dva modela Sonya pregrijavaju ne moramo kupovati kamere jednostavno odaberemo modele koji to rade bez problema.
Citiraj:
Okej, ako ti je problem, ili se bojiš toga da ti se FOTOaparat počne pregrijavati kod snimanja videa, jesi li razmislio o tome da nabaviš... VIDEO KAMERU?
Ili kupiš Canon-a

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 18.04.2017. u 15:54.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 16:17   #2644
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Čekaj, uspoređuješ li Canon mirrorless sa mirrorlessima drugih proizvođača ili si odjednom odlučio ubaciti DSLR u usporedbu s mirrorlessom? Okej, prebaci lopticu, I'll play

Jesi se ikad zapitao zašto ti Canon ne nudi baš mogućnosti odabira FPS-a za pojedinu video rezoluciju?

Imaš kaj, FHD u 25 ili 30 FPS-a i 720p u 50 FPS-a i TO JE TO. 720p ne možeš snimiti u standardnoj 25 FPS tehnici...jer obično nudi samo 60.

Da, dame i gospodo, ultimativni aparat za video ima čak dvije mogućnosti snimanja videa.

Fuji i Sony (nemam iskustva s Olympusom), daju 60/50, 30/25 i 24 u FHD i iste vrijednosti u 720p.

Gdje su je još i sLog2...video AF, object i face tracking.
Ako staviš mirrorless sa svim time i FHD 60 FPS da snima, a pored njega volumenom skoro duplo veći DSLR s istom rezolucijom, ali duplo manje FPS-a, nije li očito tko će proizvoditi više topline? Naravno da se neće stići zagrijati, jer su ga ograničili na postavke snimanja iz prošlog desetljeća.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 16:28   #2645
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Čekaj, uspoređuješ li Canon mirrorless sa mirrorlessima drugih proizvođača ili si odjednom odlučio ubaciti DSLR u usporedbu s mirrorlessom? Okej, prebaci lopticu, I'll play

Jesi se ikad zapitao zašto ti Canon ne nudi baš mogućnosti odabira FPS-a za pojedinu video rezoluciju?

Imaš kaj, FHD u 25 ili 30 FPS-a i 720p u 50 FPS-a i TO JE TO. 720p ne možeš snimiti u standardnoj 25 FPS tehnici...jer obično nudi samo 60.

Da, dame i gospodo, ultimativni aparat za video ima čak dvije mogućnosti snimanja videa.
Fuji i Sony (nemam iskustva s Olympusom), daju 60/50, 30/25 i 24 u FHD i iste vrijednosti u 720p.
Gdje su je još i sLog2...video AF, object i face tracking.
Ako staviš mirrorless sa svim time i FHD 60 FPS da snima, a pored njega volumenom skoro duplo veći DSLR s istom rezolucijom, ali duplo manje FPS-a, nije li očito tko će proizvoditi više topline?

Ješka je bačena........kreće ultimativna rasprava Sony vs Canon, ogledalce vs bez ogledalca.....
Ivane nisam ti ja za to....lp
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 17:19   #2646
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Se smije znati s čim to slikaš?
Ako nije odgovorio, Canon D750 po exifu.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 17:33   #2647
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Foto komentar

MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 17:34   #2648
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Stavi pravu stvar na pravo mjesto
Zašto ne M + A-iso radije nego podizanje EV u PP?

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 18.04.2017. u 17:40.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2017., 17:50   #2649
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Tak je, sad sve gluposti o videu i grijanju i "neispravnosti" koje si napisao na ove dvije stranice, svedi na prepucavanje o Sony vs Canon koje...još jednom...samo ti cijelo vrijeme spominješ. Well done...you win
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote