Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2012., 19:29   #1
vercetti
Premium
Moj komp
 
vercetti's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,224
Mini-mod, HP 6735s

Pošto od nedavno imam dosta slobodnog vremena, odlučio sam se baciti malo u modanje...
Kako više nemam stolno računalo već laptop, a garancija je istekla prije mjesec dana, izbor je bio i više nego očit

Svi koji posjeduju ili su ikad posjedovali HP 6735s, znaju kako je riječ o kuhalu za vodu u obliku laptopa

Konkretno ovaj laptop je kupljen od kolege forumaša ovdje prije malo više od 3 godine, bio je 4 dana star u trenutku kupnje

Kako sam ga već rastavljao i prije u servisu, znam točno u čemu je problem, međutim zbog garancije nisam mogao ništa učiniti.

Ovo je jedan mini-mod ili 1-day mod u korist hlađenja CPU-a i možda GPU-a.

Pa krenimo redom

First things first, the žrtva:


Priprema operacijske sale


Proces rastavljanja ovog laptopa, samo da bi se došlo do hladnjaka radi čišćenja, je verojatno jedan od najgorih (bar po mom iskustvu).
Mora se doslovce raskopati kompletan laptop, samo za zamjenu paste i čišćenje od prašine.
Neću detaljno opisivati proces rastavljanja, jer ima jako dobar tutorijal na:
http://www.insidemylaptop.com/disass...e-cooling-fan/
Preporuka inače za blog

Krenimo sa par slika raskopavanja...prvo laganica


My presciousssss










Kao što se vidi iz priloženog, ventilator vuče zrak od gore, dok je donja strana kompletno blokirana plastikom kućišta samog laptopa,
ima možda milimetar lufta, nedovoljno u svakom slučaju.



S druge strane, netko će se zapitati, dobro, zašto je loše to što vent vuče zrak od gore ?
Evo razloga...

Dakle, sa donje strane tipkovnice jasno se vidi dio transparentne plastike koji je urezan kako bi prostor između tipaka služio kao "usis"
Skroz nedovoljno za adekvatno hlađenje.

Da bi doskočio tome, ideja je slijedeća:
na donjoj strani kućišta laptopa odmah ispod ventilatora izbušiti novi otvor za zrak, ili više manjih rupica kao "mesh".
Nisam želio previše eksperimentirati sa rezanjem, pa je odluka pala na bušenje nekog oblika "mesha".
Prvo sam označio gdje se nalazi otvor ispod venta, na vanjsku stranu kućišta zalijepio malo trake da ne dođe do pucanja i krenuo lagano



Naravno da sam zahvaljujući "vrhunskom" alatu, odmah malo zahebao centar, al nije toliko bitno
Razmišljao sam i o rezanju plastičnog grilla koji stoji ispred samog hladnjaka radi boljeg protoka zraka,
međutim to bi previše oslabilo tu stranu kućišta te bi kod slijedećeg rastavljanja vjerojatno puklo.

Nastavljamo hrabro...





Nije savršeno, ali cilj moda je efektivnost, ne toliko estetika,
ionako je na dnu laptopa, nece biti izloženo pogledu.
Natrag na sastavljanje...



Proces je isti kao i rastavljanje, pa nema smisla ponavljati sve

Finalni proizvod



Prvo testiranje nije dobro prošlo, laptop se zagrijavao više nego prije
i prva stvar koja mi je pala na pamet je da nisam nešto dobro pospajao ili pričvrstio.
Onda sam uočio pravi uzrok...
Tvornički, laptop je dizajniran da uvlači zrak od gore, ali i nešto sitno kroz ostale grillove (poklopac memorije, diska itd.).
Ono što je mod učinio je da je vent sada previše zraka uvlačio direktno iz vana (gornji+donji otvor), a gotovo ništa kroz sam laptop, što sam ispravio vrlo jednostavno.

Na prvotni otvor zraka sam samo nalijepio komad trake (duck tape) i time usmjerio kompletan usis zraka od dolje.


Problem fixed

Rezultat moda:
Idle i load temperature CPU-a skinute sa 65-68C na 51-55C idle i 89-92C load na 69-75C load.
GPU nema senzor, pa nemam informaciju.

Laptop više ne zvuči kao server kad je na load temperaturama

Kad se i zagrije do krajnjih granica, hladnjak puno brže skida temperaturu na normalu, jer sad ima direktan pristup puno hladnijem vanjskom zraku.


I to je to, nadam se da će možda ovo poslužiti kao nekakav tutorijal za ljude sa istim problemom.
vercetti je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2012., 20:43   #2
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
prije bi reko da su temperature pale zato sto si ocistio hladnjak nego sto si "pokido" plastiku
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2012., 20:53   #3
vercetti
Premium
Moj komp
 
vercetti's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,224
Laptop je ciscen cca 2 mjeseca prije ovog "zahvata" i nije bilo puno prasine u samom hladnjaku tijekom modanja, nesto malo na ventilatoru.

Koliko inace zna biti kad se ne cisti dugo, ovo je nista...
vercetti je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2012., 01:37   #4
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Blentavo izvedeno hlađenje, napravljeno da se stvara podtlak koji vuće zrak preko otvora za memoriju i disk. Sad ne znam kolike su ti temperature diskova ali nije ni tolko bitno.

Lijepo i čisto izvedeno.

Gdje si nabavio caddy za disk? Je li to ODD/ATA s vanjske strane?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2012., 01:56   #5
vercetti
Premium
Moj komp
 
vercetti's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,224
Temperature oba diska su oko 30-33C, medutim kako dolaze malo topliji dani, a soba mi je u potkrovlju, popelo se na 35-37C u prosjeku...

Caddy kupljen sa ebay-a za nekih 100kn, SATA 2.
Izbacio sam ODD jer sam ga koristio jako rijetko, jedva 1-2 puta u par mjeseci,
ali sam usput kupio slimline SATA na USB adapter, pa ga imam kao vanjski ODD.
vercetti je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2012., 11:45   #6
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Trebao si izbušiti jednu rupu promjera otvora na ventilatoru i probati iznutra staviti onaj kromirani grill ak ima mjesta ili samo iznutra nalijepiti zanku mrežicu pošto bi rupa bila savršeno okrugla
Jedino onda bi morao kupiti onu kružnu pilu za otvore što poskupljuje projekt.

Btw, par Fujitsu-Siemensa koje sam slagao su imali isti problem, samo što su već imali rupu odozdo ali pokrivenu plastičnim poklopcem koji se iznutra mora skinuti
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2012., 12:23   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Ja sam isto razmišljao o tom modu i vjerojatno budem napravio isti čim uhvatim vremena samo na drugom laptopu 4510s. Problem je isti, katastrofalno hlađenje "kroz tipkovnicu". Garancija je pri kraju tako da budem odradio mod ovaj
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2012., 04:36   #8
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor vercetti Pregled postova

Dakle, sa donje strane tipkovnice jasno se vidi dio transparentne plastike koji je urezan kako bi prostor između tipaka služio kao "usis"
Skroz nedovoljno za adekvatno hlađenje.
Danas sam rastavljao lap i baš sam primjetio da su mi krivo izrezali tu prozirnu plastiku (kod mene na 6720s je crna) na tipkovnici i to su fulali jedno dobrih centimetar i pol, trećina otvora je bila prekrivena. Iskružio sa skalpelom pravu rupu (to sam si pomogao tako da sam uzeo ovu plastiku koja nosi tipkovnicu i touchpad) i izrezao malim škarama, vratio tipkovnicu nazad, usput sam promjenio i pastu, prašine skoro pa i nije bilo.

Dobio sam dobrih 6-7 °C u idle i 15-ak u loadu (sad ne prelazi 70°, a prije se već nakon 20 minuta proc grijao na 84-85). Sad što je dobitak od paste (mijenjao sam ju prije 6-7 mjeseci), što od moda, ko' zna. Vrijedi pokušat ako vam se slučajno neda bušit .
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na