Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.06.2012., 13:35   #571
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
Bok svima.

Imam coolermaster cm690 i htio bi kupit 3 nova 120mm ventilatora, da zamjenim stražnji i lijevi i stavi jos jedan lijevi. Ovi koje imam (orginal od kucista) su mi prebucni. Pa bih molio savjete i preporuke koje ventilatore da kupim a da su tihi a da je cijena razumna

hvala
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2012., 18:43   #572
brzinac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Vu
Postovi: 41
Citiraj:
Autor ms825 Pregled postova
Bok svima.

Imam coolermaster cm690 i htio bi kupit 3 nova 120mm ventilatora, da zamjenim stražnji i lijevi i stavi jos jedan lijevi. Ovi koje imam (orginal od kucista) su mi prebucni. Pa bih molio savjete i preporuke koje ventilatore da kupim a da su tihi a da je cijena razumna

hvala
mislim da bi ti idealno rijesenje bilo uzeti neki (npr. ovakav) vent sa potenciometrom u rasponu od 700-1xxxrpm naravno ako imas mjesta iza na kucistu za potenciometre, a ako nemas onda uzmi bilo koji vent ispod 1000rpm-a i neces pogrijesiti

sto se cijene tice krecu se od 60 pa na vise kuna tako da mozes racunati da ce ti trebati od 180 do 200+ kn
brzinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.06.2012., 20:11   #573
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
Citiraj:
Autor brzinac Pregled postova
mislim da bi ti idealno rijesenje bilo uzeti neki (npr. ovakav) vent sa potenciometrom u rasponu od 700-1xxxrpm naravno ako imas mjesta iza na kucistu za potenciometre, a ako nemas onda uzmi bilo koji vent ispod 1000rpm-a i neces pogrijesiti

sto se cijene tice krecu se od 60 pa na vise kuna tako da mozes racunati da ce ti trebati od 180 do 200+ kn
ok, hvala na odgovru, sad me samo zanima, dal se isplati kupit fan controller za ta 3 ventilatora i za ventilator od hladnjaka procesora

nesto tipa ovo :

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=7567

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=8460
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 12:35   #574
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Kupi si Scythe Slip Stream 120 s potenciometrom za rear i dva Scythe Slip Stream 140 (s rupama od 120 mm) na 500 ili 800 okretaja za side panel, jer CM 690 (ex proud owner speaking) ima retardirano napravljen side panel koji nema ni malo odmaka od ventova na mjestima gdje su rupe, pa gotovo svaki ventilator kojeg tamo namontiras zuji, vibrira i siluje osjetilo sluha. OBAVEZNO IH SVE MONTIRAJ S GUMENIM ANTI-VIBE PIMPLEKIMA (guglaj feniks kompjuteri) I IMAL BUS NECUJAN, A OPET DOBRO PROVJETREN KEJS.

Ako zelis nesto EXTRA uzmi NoiseBlocker ventove (guglaj vemil hladnjaci) koje koristi i Kanye West u svom kompu.
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 12:57   #575
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
Kupi si Scythe Slip Stream 120 s potenciometrom za rear i dva Scythe Slip Stream 140 (s rupama od 120 mm) na 500 ili 800 okretaja za side panel, jer CM 690 (ex proud owner speaking) ima retardirano napravljen side panel koji nema ni malo odmaka od ventova na mjestima gdje su rupe, pa gotovo svaki ventilator kojeg tamo namontiras zuji, vibrira i siluje osjetilo sluha. OBAVEZNO IH SVE MONTIRAJ S GUMENIM ANTI-VIBE PIMPLEKIMA (guglaj feniks kompjuteri) I IMAL BUS NECUJAN, A OPET DOBRO PROVJETREN KEJS.

Ako zelis nesto EXTRA uzmi NoiseBlocker ventove (guglaj vemil hladnjaci) koje koristi i Kanye West u svom kompu.

a da ja kupim 3 ova i stvar rjesena? sad dal mi bas trebaju ona dva od 140mm nisam siguran
i ako uzmem te noisblocker dal mi trebaju pimpleki?
http://www2.hardwareversand.de/Case+...+120mm.article

a kaj se tice pimpleka mislis na ove ?

http://www.feniks-kompjutori.hr/inde...317&kateg=F311

http://www.feniks-kompjutori.hr/inde...316&kateg=F311

Zadnje izmijenjeno od: ms825. 13.06.2012. u 13:06.
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 13:01   #576
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
1. razmisli da li ti stvarno trebaju 2 bocna venta, jer nemas sli/cf setup
2. ako stavis bocne ventove onda ce ti trebati neki filteri zbog prasine
3. kao sto ti je vec spomenuto racunaj na vibracije
veve je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 13:34   #577
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
1. razmisli da li ti stvarno trebaju 2 bocna venta, jer nemas sli/cf setup
2. ako stavis bocne ventove onda ce ti trebati neki filteri zbog prasine
3. kao sto ti je vec spomenuto racunaj na vibracije
ma necu stavljat dva bočna, stavio bi ova 3 nutra, jedan bocni napred i nazd, ocu ove od kucista sve zamjenit
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 13:48   #578
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
damit, koliko god da pazim opet sam uspio zaje :-(.
bio po excalibur u links, otpakiro ga i vidim da se nemoze montirat sa onim silikonskim gumicama vec samo vijcima jer su cjelom duzinom zatvorili rupu .
nema do noctue.

edit: ha ha, bio sam corav ko i obicno, ima u paketicu neke duze gumice za montazu :-)
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 13:56   #579
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
Citiraj:
Autor veve Pregled postova
1. razmisli da li ti stvarno trebaju 2 bocna venta, jer nemas sli/cf setup
2. ako stavis bocne ventove onda ce ti trebati neki filteri zbog prasine
3. kao sto ti je vec spomenuto racunaj na vibracije
da, pitam u vezi filtera. ja napravio na sve usise filtere od zenskih najlonki. ali palo mi na pamet, da nebi mozda moglo bit kakvih problema sa statickim ?

nisam nikad imao "prave" filtere za ventove, ali sam nesto cuo da znaju bit dosta restriktivni sto rezultira manjim protokom zraka/vecom bukom, a to mi nikako ne odgovara?
najlonke mi se cine dosta prohodne samo neznam koliko prasine ce ufatit. vidio sam da se nakon vec par dana vidi krug prasine tak da zaustavljaju, ali neznam do koliko.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 16:07   #580
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Citiraj:
Autor ms825 Pregled postova
a da ja kupim 3 ova i stvar rjesena? sad dal mi bas trebaju ona dva od 140mm nisam siguran
i ako uzmem te noisblocker dal mi trebaju pimpleki?
http://www2.hardwareversand.de/Case+...+120mm.article

a kaj se tice pimpleka mislis na ove ?

http://www.feniks-kompjutori.hr/inde...317&kateg=F311

http://www.feniks-kompjutori.hr/inde...316&kateg=F311
Za NoiseBlocker ventove ne bajutre pimpleki. S njima to dobis 4 free. Po meni su oni best baj u klasi dansoli vent, a sto se tice fen kontolera, zemi si ako bas zelis nekaj basic tipa Kaze Q. Sve ostalo je cisto canjeba vacano, ako mene taspi.

Zemes si ovoga ljedo puta 3 i libo te racku.
http://www.vemil.hr/proizvod/noisebl...2-120mm/35181/

Ako ti bocni bude preglasan, uzmi si za 30 naku Zalman FAN MATE 2 i spusti ga na 7V. Meni se svi veselo okrecu na 7V i nis se ne pregrejava, a cuju se ne.

Sritno!
The Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.06.2012., 16:38   #581
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
@TheMan


aj počni pisat normalno molim te, nije ovo facebook! Dobri su ti postovi i sve, al ovo je tlaka za čitat.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 18:01   #582
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Ok pupek, bum se unormaliziral. Najte mi kaj zamerit.
The Man je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2012., 18:07   #583
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
hvala na savjetima
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 12:09   #584
ms825
Registered User
Moj komp
 
ms825's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 81
Zanima me misljenje o ovom ventilatoru, i dal ga se isplati uzet rađe nego ove koji su gore navedeni (noiseblocker)

http://www1.hardwareversand.de/Case+...mm+PWM.article
ms825 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 16:42   #585
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Question Koji ventilator kupiti

Može li mi tko objasniti razliku između ovog http://www.links.hr/?naziv=ventilato...kl=050.908.178 (http://www.arctic.ac/en/p/cooling/ca...wm.html?c=2183) i ovog http://www.links.hr/?naziv=ventilato...kl=050.908.179 (http://www.arctic.ac/en/p/cooling/ca...tc.html?c=2183) ventilatora?
Htio sam uzeti ovaj http://www.links.hr/?naziv=ventilato...kl=050.908.176, ali nije raspoloživ u trgovini.
Jesu li to ventovi za kućišta (za izbacivanje zraka) i što im znači to PWM i TC?
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 19:39   #586
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Koja je razlika između PWM i TC ventilatora?

Da li tko zna razliku između ta dva ventilatora za kućište?
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 19:44   #587
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
pwm ventilatorom upravlja prvenstveno ploca a TC ventilator ima u sebi sondu pa ona korigira rad ventilatora ovisno o temperaturi okolnog zraka.

Idi na pwm ventove kad budes uzimao
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 19:56   #588
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
pwm ventilatorom upravlja prvenstveno ploca a TC ventilator ima u sebi sondu pa ona korigira rad ventilatora ovisno o temperaturi okolnog zraka.

Idi na pwm ventove kad budes uzimao
Zašto, zar se senzor na TC-u kvari?
Da li svaka matična podržava kontrolu brzine PWM venta?
Konkretno sam mislio na ove ventilatore:
http://www.arctic.ac/en/p/cooling/ca...tc.html?c=2183
http://www.arctic.ac/en/p/cooling/ca...wm.html?c=2183

Zadnje izmijenjeno od: Trbonja. 14.06.2012. u 20:01.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 20:02   #589
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Više manje svaka matična ima PWM kontrolu za ventilator procesora. A sad neke nemaju nijedan osim tog, neke imaju 1 a neke 2-3... To su oni konektori sa 4 iglice, oni sa 3 su obični koji cijelo vrijeme vrte na 12V. Moraš vidjet koliko kakvih ima tvoja matična, najčešće ove low/mid segmenta imaju 1 pwm utor osim CPU_fan-a, barem po mojem iskustvu...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 20:08   #590
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Više manje svaka matična ima PWM kontrolu za ventilator procesora. A sad neke nemaju nijedan osim tog, neke imaju 1 a neke 2-3... To su oni konektori sa 4 iglice, oni sa 3 su obični koji cijelo vrijeme vrte na 12V. Moraš vidjet koliko kakvih ima tvoja matična, najčešće ove low/mid segmenta imaju 1 pwm utor osim CPU_fan-a, barem po mojem iskustvu...
Moja matična je Abit AX8 Series(VIA K8T890-8237) (Socket 939).
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 20:29   #591
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Više manje svaka matična ima PWM kontrolu za ventilator procesora. A sad neke nemaju nijedan osim tog, neke imaju 1 a neke 2-3... To su oni konektori sa 4 iglice, oni sa 3 su obični koji cijelo vrijeme vrte na 12V. Moraš vidjet koliko kakvih ima tvoja matična, najčešće ove low/mid segmenta imaju 1 pwm utor osim CPU_fan-a, barem po mojem iskustvu...

Nemoraju 3pinski vrtit na 12V, dosta ploča ima regulaciju i na 3pinskim konektorima.



@Trbonja


Vidi da li ti ploča ima kakvih opcija za ventilatore u biosu pa kupi klasične ventilatore. Kad budeš kupovao, odaberi kakve ventove hoćeš jer i te pwm ventove možeš uštekat u klasični 3pinski konektor, no onda nećeš imati koristi od pwm tehnologije.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 20:31   #592
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
A ta ploča, kao i moja s939 vjerojatno nema niti jedan PWM konektor, nego sam za cpu hladnjak "Voltage Control", znači kontrolira brzinu cpu hladnjaka tako da smanjuje/povećava napon, a svi ostali konektori daju 12V cijelo vrijeme... I svi su 3 pinski. PWM fan možeš spojit na 3 pinski ali će se cijelo vrijeme vrtit max brzinom. Ako ga spojiš zajedno sa CPU fanom na njegov 3 pin konektor onda će mu se smanjivat brzina ali ne tako precizno ko da je spojen na PWM konektor, i bit će mu veća minimalna brzina i ako mu ploča previše smanji napon vent će se skroz prestat vrtit...
Tako sam ja imao spojeno ARCTIC-COOLING F12 Pro PWM, i kada se hladnjak od cpu-a vrti na nekih 30-40% max brzine ventilator stoji, upali se tek kad se proc zagrije. I iako piše da mu je min brzina 400 okr/min, to je preko PWM konektora, preko naponske regulacije je veća, meni se vrtio oko 800 okr/min kad se počeo vrtit...
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nemoraju 3pinski vrtit na 12V, dosta ploča ima regulaciju i na 3pinskim konektorima.
Ma kao što sam napisao gore, znam za to ali nisam mislio da još netko osim mene ima tak staru ploču a da kupuje nove ventilatore
Sve novije ploče uglavnom imaju PWM, a 3 pinski daju samo 12V...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 20:53   #593
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nemoraju 3pinski vrtit na 12V, dosta ploča ima regulaciju i na 3pinskim konektorima.



@Trbonja


Vidi da li ti ploča ima kakvih opcija za ventilatore u biosu pa kupi klasične ventilatore. Kad budeš kupovao, odaberi kakve ventove hoćeš jer i te pwm ventove možeš uštekat u klasični 3pinski konektor, no onda nećeš imati koristi od pwm tehnologije.
Želiš reći da mi se ni TC vent ne isplati?
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 21:14   #594
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Mozes ga uzet, nema razlike u cijeni.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 21:42   #595
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Mozes ga uzet, nema razlike u cijeni.
Gdje je najbolje točno staviti senzor kod TC ventilatora? Između grafičke i procesora ili drugdje?
I kako se senzor pričvršćuje?
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2012., 21:48   #596
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Neznam jel se dobije i termalna traka s kojom možeš učvrstit senzor. Ako nema, onda samo nasloniš na površinu s koje želiš da ti uzima temperaturu i učvrstiš s nekom trakom.


Što se tiče di da staviš, neznam, il odaberi neku komponentu il rebro hladnjaka procesora il grafe il pusti jednostavno da ti vjesi u zraku negdje pri vrhu kućišta jer se topli zrak izdiže prirodno prema gore pa je gore i najtoplije.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2012., 09:47   #597
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Htio sam uzeti ovaj http://www.links.hr/?naziv=ventilato...kl=050.908.176, ali nije raspoloživ u trgovini.
Jesu li to ventovi za kućišta (za izbacivanje zraka) i što im znači to PWM i TC?
Ja imam takvog al na 1450 rpm i to cudo toliko buči da samo cekam da ga promjenim, mogu mislit kako se ovaj od 1800 cuje, bjezi od toga...
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2012., 16:41   #598
brzinac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Vu
Postovi: 41
treba odvojiti koju kunu vise pa bar i u par navrata ako se ne moze od jednom ...jer kvalitetni i pwm ventovi zlata vrijede...

npr. u svom shinobiu imam 5 ventova od koja su 2 prednja na 800rpm gornja 2 na potenciometru u rasponu od 700 do 1900rpm i zadnji mi je pwm do 1000rpm...jedva da se cuje dok se neke sitnice obavljaju a kad treba ohladiti onda to bez problema odraduju (scythe su svi)

sto se tice vibracija jos nema i mislim da nece jos dugo ali ako i kad se pojave mislim da cu se malo odvaziti pa si uzeti nesto iz noctu-ine ponude
brzinac je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2012., 16:44   #599
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
I noctua se čuje preko 1000okr. Jedina prednost njihova je kvaliteta izrade iako se i njima zalomi koja sfušana serija. Definitivno su preskupi za ono što nude nažalost
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2012., 16:56   #600
brzinac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Vu
Postovi: 41
normala niko nije bezgrijesan...ali mislim da nijedne nema potrebe dizati preko 1000rpm osim ako se nesto zahtjevno ne radi (u mom slucaju gdje ih ima vise) jedino ako se radi o 1 ili 2 koji moraju pozuriti malo da bi protok zraka bio ok tu je i buka
brzinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na