Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.12.2010., 23:51   #211
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
Zanimljiva tema ...

Nego, jel struja prvotno nije bila smisljena kao besplatna? Shema kao drzava napravi elektranu i daje besplatno građanima?

Da kod nas naprave NE, koliko bi meni mjesecni racuni za stuju bili manji? Nekako mislim da bi bili isti, ako ne i veci?

I svi ovi koji pljuju po solarnoj energiji, hm, u 8 minuta na područje Sahare padne energije dovoljno za potrosnju cijele Zemlje 24H
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2010., 23:57   #212
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
I svi ovi koji pljuju po solarnoj energiji, hm, u 8 minuta na područje Sahare padne energije dovoljno za potrosnju cijele Zemlje 24H
No uz trenutnu iskoristivost solarnih panela dalje nastavi sam...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 00:40   #213
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
I svi ovi koji pljuju po solarnoj energiji, hm, u 8 minuta na područje Sahare padne energije dovoljno za potrosnju cijele Zemlje 24H
Nije pitanje energije, vec potrebitosti potpuno drugacijeg sustava, da bi suncevu energiju doveo u stanje eksploatacije o kojoj mastamo sada.

Individualni Solarni zahvati se toleriraju, jer ih cijena cini i dalje izoliranim i ne pretjerano zabrinjavajucim za monopoliste. Usput gledaju minorni razvoj i prate sto se desava.

Buduci da se svi energetski sustavi baziraju na kljucu ovisnosti, ali mogli bi smo reci i sve "usluge" prema potrosacima kao takve. Onda ti je jasno zasto u postojecim eksploatacijama i lobijima, nema potrebe zamarati se nekakvim sončekom.

Za to bi bio potreban sasvim drugaciji poredak u odnosu na rijec "besplatan" koju danasnja ponuda ne poznaje kao rijec.

Ili mozda slikom proslosti :

Namjera : Kao zrak koji disemo...

m0n0polna stvarnost : Hvala decko, ali radije NE!

Recenica koju je i nas Krsto Papic, kad je radio film ponovio iz danas dostupnih FBI fajli o Tesli (na vecini P2P dostupno : FBI files on Nikola Tesla) : "Ovaj decko je previse pametan da radi za opce dobro - umirovimo ga na vrijeme i zaposlimo tamo gdje imamo koristi"
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 00:43   #214
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Nego, jel struja prvotno nije bila smisljena kao besplatna? Shema kao drzava napravi elektranu i daje besplatno građanima?
Pa i hrana je besplatna. Odi ju zasadi, koristi da hraniš životinje. Nađi hrpu istomišljenika i napravite amish type koloniju na nekom prostoru. :P

Ajoj, ti bi da ušetaš u dućan i da bude besplatna. Onda buš lijepo platio sve od poljoprivrednika, transporta, skladištenja, energije potrebne za cijeli proces i vlasnika dućana u čiji prostor dolaziš po istu


@Visage

Lobiji, lobiji lobiji. Ne budi smiješan. Upravo ti isti lobiji rade na alternativnim izvorima od onih koje u većini "zastupaju". Zašto? Jer je upravo njima u interesu biti prvi i imati najbolji "proizvod" naspram konkurencije. Ne postoji naftni, automobilski... lobi. Postoji novčani lobi. Svi žele zaraditi pare i boli ih briga kako. Da li će tvrtka raditi solarne panele ili naftne bušotine. Tak im svejedno.

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 20.12.2010. u 00:51.
  Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 00:58   #215
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,658
Malo povratka u realnost i na temu

Nabavio sam si nedavno Belkinovu prenaponsku zaštitu s 8 štekera i daljinskim.

OVO!

Stvar funkcionira tako da se 6 komada mogu uključivati/isključivati daljinskim dok su preostala 2 "always on".
Daljinski je smiješan na prvi pogled jer podsjeća na sklopke za svjetlo, a i još se baza može montirati na zid.
Svaki daljinski se može posebno kodirati za pojedinu "letvu" pa se može koristiti ili jedan za sve ili svaki daljinski zasebno bez da se međusobno ometaju.

Na "always on" štekere sam ubacio samo komp i monitor, dok su na ostalima stolna halogenka, bežične slušalice, antena, mini linija, eksterni hdd i printer.

Uglavnom, wattmetar koji imam na glavnom štekeru čita 26W dok je sve "isključeno", dakle u standbyu. Nakon gašenja ovih 6 potrošača preko daljinskog pored kreveta, ostaje samo 6W kojih vuku komp i monitor.

U usporedbi s ostalim prenaponskim zaštitama, ova je možda malo skuplja (300 kn), ali nudi i više mjesta za uštekati sve što imate, i mogućnost daljinskog gašenja nepotrebnih potrošača.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 01:10   #216
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,700
Ma sve je meni jasno, ali definitvno sam misljenja da je budućnost u obnovljivim izvorima energije.
Citiraj:
Postoji novčani lobi. Svi žele zaraditi pare i boli ih briga kako. Da li će tvrtka raditi solarne panele ili naftne bušotine. Tak im svejedno.
Ovo je nažalost jasno..
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 01:10   #217
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Lobiji, lobiji lobiji. Ne budi smiješan. Upravo ti isti lobiji rade na alternativnim izvorima od onih koje u većini "zastupaju"
Napisao si istu stvar, samo si preko zivice usao pred kucu s druge strane i mislio da si prvi stigao zaprositi snajku

Ne vidim sto si time vise rekao, ili pobio sto sam napisao? No na alternativnim izvorima je malo previse ljudi posvetilo zivote ili veliki dio slobodnog vremena, da bi ih Mad Duke bezobrazno zaokruzio kometarom kao nekakav lobi

To sto ce prvi kupac (ako ih ne unisti prije) uvijek biti gospodar koji ce onda baciti u ladicu da ga ne ometa dalje... to je ionako bolna istina koju vecina upucenih znaju.

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Ne postoji naftni, automobilski lobi...
dobro da znam
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 09:31   #218
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,386
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
...

I svi ovi koji pljuju po solarnoj energiji, hm, u 8 minuta na područje Sahare padne energije dovoljno za potrosnju cijele Zemlje 24H
ako ciljaš na solarne panele koji pretvaraju sunčevu energiju u električnu, oni imaju poprilično ograničen vijek trajanja. navodno se već sada pojavljuje problem sa deponiranjem prvih "komercijalnih" solarnih panela koji su neupotrebljivi, a tretiraju se kao opasan otpad.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 10:01   #219
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,480
Citiraj:
Autor mymoon Pregled postova
ako ciljaš na solarne panele koji pretvaraju sunčevu energiju u električnu, oni imaju poprilično ograničen vijek trajanja. navodno se već sada pojavljuje problem sa deponiranjem prvih "komercijalnih" solarnih panela koji su neupotrebljivi, a tretiraju se kao opasan otpad.
Je, oni prvi sa rokom trajanja 12 godina su gotovi a ne postoji program zbrinjavanja takvog otpada
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2010., 13:17   #220
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
  Reply With Quote
Staro 24.12.2010., 06:45   #221
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Evo nekaj interesantno
http://www.guardian.co.uk/environmen...-fuel-sunlight

(ima netko neki više znanstveni (up-to-date) članak o ovome. Guardianu vjerujem kao i index.hr-u)
  Reply With Quote
Staro 24.12.2010., 08:52   #222
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
Evo jedan zanimljiv nacin za iskoristisavanje sunceve engerije

http://www.youtube.com/watch?v=AdCNnSdtU7U

http://www.youtube.com/watch?v=OTQ4cFn5sXs

http://en.wikipedia.org/wiki/Stirling_engine
http://www.stirlingenergy.com/

Piknem jenog takvog vu dvoriste i velim HEP-u pa pa
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 20:58   #223
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,676
http://danas.net.hr/svijet/page/2011...06.html?pos=n1

Eto, za one koji su tvrdili da su NE neuništive

( nije provokacijski post )
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 21:02   #224
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,748
Ma da, nije da potres od 8.9 richtera ima veze bar malo s time...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2011., 23:32   #225
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,676
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Ma da, nije da potres od 8.9 richtera ima veze bar malo s time...
u got the wrong point
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2011., 14:35   #226
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa imali su dvije opcije

- Ostaviti ljude neinformirane jer preko 90% su šanse da im se nikaj ne bi dogodilo
- Maknuti ljude jer u slučaju da se dogodi imat će puno veće s**nje nego da ih nisu maknuli.

Ovaj članak je samo rehash jučerašnjih vijesti.

Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Ma da, nije da potres od 8.9 richtera ima veze bar malo s time...
koji im je mrežu cijelu ubio. Uspjeli su pokrenuti dizelski backup generator koji je delao sve dok ga tsunami nije prerezao.
  Reply With Quote
Staro 13.03.2011., 22:16   #227
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,280
Citiraj:
Autor Ati freak Pregled postova
u got the wrong point
mislim da katastrofa nebi bila manja da su imali nesto "cistije", kao npr:
http://www.worldtourismplace.com/wp-...dam-itaipu.jpg
ili
http://www.bestsingletravel.com/imag...orge%20Dam.jpg
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2011., 03:48   #228
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
OK tekst. (bez trulih pokušaja "novinara" za kvazi informiranjem)
http://nuklearno-drustvo.hr/hr/razne...shima-i-1.html
  Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 11:31   #229
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,676
http://danas.net.hr/svijet/page/2011...06.html?pos=n1

ovo je strašno + još se niš ne piše o vulkanu...
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 12:51   #230
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Zbilja mi je žao svih tih ljudi, ali razmišljam što bi bilo da se tako nešto dogodi u Krškom (ma koliko nas uvjeravali da je Krško sigurnije građen).

Japanska tehnologija, a što je važnije i radna disciplina je dugo br.1 u svijetu a kakve probleme imaju.

Zato sam još jednom protiv gradnje novih NE, dapače ja bi gasio i postojeće pa makar 1kwh koštao i 10 puta više. Nekako mi se čini bolje plaćati skupu struju nego razmišljati o tome da za dijete kupujem odjeću od olova.

Predlažem da se svi pomolimo ili što god, za te ljude.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 12:55   #231
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Zato sam još jednom protiv gradnje novih NE, dapače ja bi gasio i postojeće pa makar 1kwh koštao i 10 puta više. Nekako mi se čini bolje plaćati skupu struju nego razmišljati o tome da za dijete kupujem odjeću od olova.
Oh, jedva te cekam s ovom izjavom kada struja kod nas dodje na *normalnu* cijenu, sto je minimalno tri puta vise nego sto je trenutna...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 13:05   #232
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,314
Upravo to, ljudi ginu u automobilskim nestrećama kao ovce svake minute, a banda kapitalistička ih i dalje štanca....baš su pederi jer nam prodaju strojeve za samouništenje
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 13:22   #233
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
NE Fukushima je dokrajčio tsunami koji je uništio dalekovode, pomoćne generatore, itd. a ne izravno sam potres. Krško nije u takvoj opasnosti s obzirom na svoju lokaciju i izgrađeno je da izdrži potrese magnitude koji su mogući na tom (tj. ovom području).
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 13:26   #234
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Zbilja mi je žao svih tih ljudi, ali razmišljam što bi bilo da se tako nešto dogodi u Krškom (ma koliko nas uvjeravali da je Krško sigurnije građen).
Što bi bilo kad bi bilo? Pa nemoj razmišljat na taj način i točka .
Makar , kod nas takvog potresa neće bit.. tj. veće su šanse da dobiješ na lutriji 2 puta zaredom .
domina je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 13:35   #235
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Japanska tehnologija, a što je važnije i radna disciplina je dugo br.1 u svijetu a kakve probleme imaju.
Tehnički i tehnološki gledano, ovi problemi su nastali s elektranama koje su zastarjele i nisu dovoljno dobro planirane i projketirane za ovakvu situaciju. Bliže epicentru je novija elektrana (Onagawa) koja nije imala takve probleme.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 14:32   #236
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Oh, jedva te cekam s ovom izjavom kada struja kod nas dodje na *normalnu* cijenu, sto je minimalno tri puta vise nego sto je trenutna...
Nađi mi samo jedan post u kojem sam se ikad žalio na cijenu el. energije!? Ono što se žalim je to da naš HEP šalje opomene jer ih ne želim kreditirati, tj, ja obračunam struju 1.2, platim 2.2., a oni mi drugi drugoga u 8:45 štampaju opomenu jer nisam platio za 1 misec!? (po njima rok dospijeća za 1mj je 15.1). Ljutim se i zato jer suglasnost za građevinsku dozvolu treba čekati po 3-4mj., ljutim se na to što kad uklopni sat ne ide točno (ne par minuta već 3-4 sata razlike) trebam svaki put slušati kojekakve gluposti o podešavanju sata,...

Ukratko, ljuti me birokracija i nerad a ne cijena koja je opravdana recimo cijenom servisa turbine, trafostanice, gubicima na prijenosu, plaćama,...

E sad ako HEP zbog interesa kojekakvih menadžera kupi struju po 5 lipa a proda po 2 svojim rodjacima vlasnicima velikih firmi, a razliku prebije na nama ta cijena nije opravdana i nema veze sa solarima ni vjetroturbinama zar ne?

Citiraj:
Upravo to, ljudi ginu u automobilskim nestrećama kao ovce svake minute, a banda kapitalistička ih i dalje štanca....baš su pederi jer nam prodaju strojeve za samouništenje
...koje ti možeš i ne moraš kupiti, pa tako direktno utječeš na prodaju sigurnijih vozila. Kod el. energije, ako živiš u npr. u zgradi ne možeš kupiti, samo onu iz solara! Uostalom, ako ju i ne kupiš uopće opet možeš nastradati i to bez da izađeš na cestu kao pješak!

Citiraj:
NE Fukushima je dokrajčio tsunami koji je uništio dalekovode, pomoćne generatore, itd. a ne izravno sam potres. Krško nije u takvoj opasnosti s obzirom na svoju lokaciju i izgrađeno je da izdrži potrese magnitude koji su mogući na tom (tj. ovom području).
Kad je Fukusima građena magnitude koje su moguće sigurno nisu bile iste kao danas. Kluč je u riječi moguće tj. u procjeni projektnog tima dakle čovjeka!!!


Citiraj:
Što bi bilo kad bi bilo? Pa nemoj razmišljat na taj način i točka .
Makar , kod nas takvog potresa neće bit.. tj. veće su šanse da dobiješ na lutriji 2 puta zaredom .
Ma nisam sad u depri, nemoj sad mislit da se panično držim za glavu, skačem po apotekama tražeći jod ili sl. Jednostavno mi je žao ljudi tamo, kao što mi je bilo žao i naših ljudi u Stonu. Rat, pa potres. Nije im bilo lako zar ne?

Citiraj:
Tehnički i tehnološki gledano, ovi problemi su nastali s elektranama koje su zastarjele i nisu dovoljno dobro planirane i projketirane za ovakvu situaciju. Bliže epicentru je novija elektrana (Onagawa) koja nije imala takve probleme.
Bila je dobro projektirana do prije potresa. IAEA bi je inače zatvorila zar ne? Ili ipak ne?
Za koje propuste nije dobro projektiran Krško ili neke druge NE?

To ne znamo, pa zato sada IAEA i pokreće opsežnu kontrolu svih NE na koješta (čuo sam na radiju između ostalih i kontrolu na sigurnost od virusa i hakera). E sad dosta incidenata je i nastalo baš za vrijeme pokusa zar ne?

Dakle, na tako složenim sustavima poput NE vjerojatnost incidenta se smanjuje pomoćnim sustavima ali se tako stvar još više komplicira. Pošto je i 1 incident previše smatram da NE ne spada u grupu "učenje na greškama" objekata.

STOP NE!!!!
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 14:51   #237
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Kad je Fukusima građena magnitude koje su moguće sigurno nisu bile iste kao danas. Kluč je u riječi moguće tj. u procjeni projektnog tima dakle čovjeka!!!
Bili su i tad mogući. Zašto ne bi? U Pacifičkom su vatrenom prstenu gdje erupcije i potresi velikih magnituda nisu nimalo nepoznati i strana pojava (Krakatoa 1883.)
No mimoišao si ono što sam rekao, a to je tsunami. Da nije bilo tsunamija ne bi bilo ni ovoga što se događa danas sa nuklearkom. Trebalo bi revidirati gradnju NE uz obale oceana i mora u kojima je tsunami izvjestan ili barem naći druge načine kako opskrbiti nuklearku električnom energijom u slučajevima kada električna mreža ispadne i kad se dogodi havarija unutar same elektrane i/ili oko nje.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 15:04   #238
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Bili su i tad mogući. Zašto ne bi? U Pacifičkom su vatrenom prstenu gdje erupcije i potresi velikih magnituda nisu nimalo nepoznati i strana pojava (Krakatoa 1883.)
No mimoišao si ono što sam rekao, a to je tsunami. Da nije bilo tsunamija ne bi bilo ni ovoga što se događa danas sa nuklearkom. Trebalo bi revidirati gradnju NE uz obale oceana i mora u kojima je tsunami izvjestan ili barem naći druge načine kako opskrbiti nuklearku električnom energijom u slučajevima kada električna mreža ispadne i kad se dogodi havarija unutar same elektrane i/ili oko nje.
Da, bili su mogući, čak i vjerojatni, ali ipak nisu bili u projektu obrađeni! A NE je radila.

Što se vala tiče, i on je bio moguć i prije zar ne?
Citiraj:
Potres magnitude 9,2 Richtera na pučini Aceha, sjeverno do Sumatre, izazvao je tsunami 26. prosinca 2004. koji je zahvatio Indijski ocean do istočnih obala Afrike.

Potres je pokrenuo valove visoke do 35 metara koji su doprijeli i po nekoliko kilometara u kopno.
Što je radila IAEA od tada?


Pustimo sad tsunami, pustimo potres, otiđimo npr. u Križevce po meteorit i pitajmo ga je li možda ciljao Krško?

Malo veći meteorit od onog na dobroj putanji može napraviti problem ne 10km uokolo već xxxxxxxxxxx.... km.
Udar na moj džep zbog veće cijene struje mi se čini manji od onog udara u Černobilu.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2011., 15:09   #239
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Bila je dobro projektirana do prije potresa. IAEA bi je inače zatvorila zar ne? Ili ipak ne?
Ne.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Za koje propuste nije dobro projektiran Krško ili neke druge NE?
Ništa za što je do sada poznato. Dapače, tehnološki je Krško bolje od ovih koje su sad u banani.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
To ne znamo, pa zato sada IAEA i pokreće opsežnu kontrolu svih NE na koješta (čuo sam na radiju između ostalih i kontrolu na sigurnost od virusa i hakera). E sad dosta incidenata je i nastalo baš za vrijeme pokusa zar ne?
Černobil je nastao u takvoj situaciji. Kontrola <> pokus.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Dakle, na tako složenim sustavima poput NE vjerojatnost incidenta se smanjuje pomoćnim sustavima ali se tako stvar još više komplicira. Pošto je i 1 incident previše smatram da NE ne spada u grupu "učenje na greškama" objekata.
Pomoćni sustavi <> kompliciranje.
I nema sustava kod kojeg nema učenja na greškama. Japancima nije sad smetao potres, problem je bio u tsunamiju koji je uništio pomoćna rješenja. Nakon Kobea su japanci dosta toga promijenili, ali sad će opet mijenjati. Dok jednog dana valjda ne dođu potres, tsunami i Godzilla zajedno.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
STOP NE!!!!
Teško. Nema tehnički zamjenskog rješenja, dapače, i dalje su daleko i najsigurnije i najčišće.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Malo veći meteorit od onog na dobroj putanji može napraviti problem ne 10km uokolo već xxxxxxxxxxx.... km.
Takav meteor da padne, pogodio Krško ili ne, svejedno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2011., 13:52   #240
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
I nema sustava kod kojeg nema učenja na greškama.
Citiraj:
Černobil je nastao u takvoj situaciji. Kontrola <> pokus.
Da, ali školovanje na NE problematici po svakoj novoj lekciji košta previše. Ako padne vjetroturbina sigurno je lekcija jeftinija.

Citiraj:
Teško. Nema tehnički zamjenskog rješenja, dapače, i dalje su daleko i najsigurnije i najčišće.
Zamjensko rješenje postoji, ali ne po toj cijeni el energije. Zato se i vraćam na onu

Citiraj:
Udar na moj džep zbog veće cijene struje mi se čini manji od onog udara u Černobilu
Nemojte me krivo shvatiti, nemoguće je sad pogasiti sve NE danas, ali je moguće pogasiti ih kroz recimo 20 godina postepeno i zamijeniti alternativom ali umjesto toga grade se nove.

Citiraj:
Takav meteor da padne, pogodio Krško ili ne, svejedno.
Ako bi pao meteor koji je počistio dinosaure onda da, svejedno je, ali ako bi pao neki manji a njih naravno i ima više...
Citiraj:
Asteroids with diameters of 5 to 10 m (16 to 33 ft) enter the Earth's atmosphere approximately once per year
Citiraj:
Small objects frequently collide with the Earth. There is an inverse relationship between the size of the object and the frequency that such objects hit the earth. Asteroids with a 1 km (0.62 mi) diameter strike the Earth every 500,000 years on average.[2] Large collisions – with 5 km (3 mi) objects – happen approximately once every ten million years. The last known impact of an object of 10 km (6 mi) or more in diameter was at the Cretaceous–Tertiary extinction event 65 million years ago.

Asteroids with diameters of 5 to 10 m (16 to 33 ft) enter the Earth's atmosphere approximately once per year, with as much energy as Little Boy, the atomic bomb dropped on Hiroshima, approximately 15 kilotonnes of TNT. These ordinarily explode in the upper atmosphere, and most or all of the solids are vaporized.[3] Objects with diameters over 50 m (164 ft) strike the Earth approximately once every thousand years, producing explosions comparable to the one known to have detonated above Tunguska in 1908.[4] At least one known asteroid with a diameter of over 1 km (0.62 mi), (29075) 1950 DA, has a possibility of colliding with Earth on March 16, 2880, but the Torino scale only works for impact possibilities within 100 years, and thus cannot apply to this asteroid.

Objects with diameters smaller than 10 m (33 ft) are called meteoroids (or meteorites if they strike the ground). An estimated 500 meteorites reach the surface each year, but only 5 or 6 of these are typically recovered and made known to scientists.
Preselimo se ovamo, logičnije je OK?
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na