Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2024., 19:15   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Question Kompletan backup WIN10 hard diska i kasnije restore

Pozdrav,

Googlam po netu ali ima milijun rješenja, i to mi stvara problem, jer me zanima koji bi bio najbolji način za sljedeći scenarij:

Imam Win10 koji su instalirani na SSD-u. Taj sustav koristim već više godina i zadovoljan sam kako radi.

Želio bih napraviti kompletan backup cijelog SSD-a (jer su na tom SSD-u samo Win10) u image/iso fajl (to je zapravo clone), kojeg kasnije mogu lako restore-at na taj isti SSD u slučaju da mi se nešto zbrejka s Windowsima.

Već sam prije koristio (i odlično radi) program Macrium Reflect Free, koji ima mogućnost napraviti kompletan backup diska u .img fajl i kasnije isti taj restoreat na SSD, samo me zanima kako bi onda išla procedura u nesretnom slučaju da se desi situacija da više ne mogu dignut Windowse?
(pretpostavimo da ni onaj njihov ugrađeni restore point, repair ili kako to već zovu ne radi, jer budimo iskreni, rijetko kada to i radi)

1. Prvo bih morao napraviti taj image i snimiti taj .img fajl na neki dedicated externi HDD (750GB je)
2. Napraviti bootabilni Windows10 live USB stick
3. U BIOSu privremeno odabrati USB stick kao device za bootanje
4. Bootati s njega
5. Instalirati na njega Macrium Reflect Free
6. Odabrati .img fajl sa externog diska
7. Napraviti restore na SSD (on zgazi cijeli disk sa tim imageom)
8. Ugasiti komp, vratiti boot device na SSD

I to bi trebalo biti to?

Imate možda neku bolju soluciju koja je provjerena, jer ja ovo nisam provjeravao ?
Tj. jesam sa backupom i restoreom Linux mašine i tamo to radi ovako kako sam opisao.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 19:55   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO možeš na taj način koji već koristiš, a možeš i pomoću npr. Rescuezilla ili Clonezilla i sl. odmah u startu klonirati kompletni disk i kasnije odraditi restore bez potrebe za dodatnim Windows USB i Macrium instalacijama. Drugim riječima, pomoću Rescuezilla i Clonezilla rješenja imaš nekoliko koraka manje, ali krajnji rezultat je isti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2024., 21:20   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO možeš na taj način koji već koristiš, a možeš i pomoću npr. Rescuezilla ili Clonezilla i sl. odmah u startu klonirati kompletni disk i kasnije odraditi restore bez potrebe za dodatnim Windows USB i Macrium instalacijama. Drugim riječima, pomoću Rescuezilla i Clonezilla rješenja imaš nekoliko koraka manje, ali krajnji rezultat je isti.
Rescuezilla je zakon, hvala. Od sada to koristim
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 23:36   #4
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Pozdrav,

Googlam po netu ali ima milijun rješenja, i to mi stvara problem, jer me zanima koji bi bio najbolji način za sljedeći scenarij:

Imam Win10 koji su instalirani na SSD-u. Taj sustav koristim već više godina i zadovoljan sam kako radi.

Želio bih napraviti kompletan backup cijelog SSD-a (jer su na tom SSD-u samo Win10) u image/iso fajl (to je zapravo clone), kojeg kasnije mogu lako restore-at na taj isti SSD u slučaju da mi se nešto zbrejka s Windowsima.

Već sam prije koristio (i odlično radi) program Macrium Reflect Free, koji ima mogućnost napraviti kompletan backup diska u .img fajl i kasnije isti taj restoreat na SSD, samo me zanima kako bi onda išla procedura u nesretnom slučaju da se desi situacija da više ne mogu dignut Windowse?
(pretpostavimo da ni onaj njihov ugrađeni restore point, repair ili kako to već zovu ne radi, jer budimo iskreni, rijetko kada to i radi)

1. Prvo bih morao napraviti taj image i snimiti taj .img fajl na neki dedicated externi HDD (750GB je)
2. Napraviti bootabilni Windows10 live USB stick
3. U BIOSu privremeno odabrati USB stick kao device za bootanje
4. Bootati s njega
5. Instalirati na njega Macrium Reflect Free
6. Odabrati .img fajl sa externog diska
7. Napraviti restore na SSD (on zgazi cijeli disk sa tim imageom)
8. Ugasiti komp, vratiti boot device na SSD

I to bi trebalo biti to?

Imate možda neku bolju soluciju koja je provjerena, jer ja ovo nisam provjeravao ?
Tj. jesam sa backupom i restoreom Linux mašine i tamo to radi ovako kako sam opisao.

Kroz Macrium Reflect napraviš Windows PE koji možeš bootati sa USB sticka. Imat će oko 800 MB.
https://knowledgebase.macrium.com/di...ue+Environment
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 06:56   #5
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Preporučio bih Veeam Agent Free s obzirom da Macrium oće pare po novom.
Napraviš backup (na drugu fizičku lokaciju ofkors), kreiraš recovery USB i miran si.
Nemoraš čak ni usb napraviti već složiti Veeam recovery particiju na drugom disku pa onda bootati s toga ako sistemski disk odapne.
Ili samo napraviš Veeam recovery ISO image i kad ti ustreba na drugom kompu napraviš USB recovery stick.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 07:11   #6
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Ja ovo radim sa Acronisom i to naveliko (iskloniram win na 50ak istih konfi i sve uredno radi). Napraviš butabilni USB sa njim i rokaš.
Novije verzije rade i sa GPT. Sjećam se samo da sam probao valjda jedno 5 verzija dok nisam našao neku (ne najnoviju) koja mi je radila sa svime kako treba.

Clonezillu sam probao, ali nije idiot proof i odustao sam, bacim oko i na Rescuezilla ako ima nekakav user friendly UI.

EDIT: Vidim da piše da je to GUI za Czillu, odlično, skidam i bacim na Ventoy pa probam.
Vidim i da ima file explorer za image ako sam dobro skužio, to je super, ako trebaš samo neke fileove.

Clonezilla je dio alata u Parted Magic koji je super za spašavanje svašta-nečeg sa diskova, sigurnog brisanja, particioniranja...ugl sve vezano uz storage.
Linux je po mom iskustvu puno puno moćniji u spašavanju podataka sa poluskršenih HDD-ova za razliku od win koji se blokiraju za svaki vrag.
Samo se treba zezati sa terminalom.

EDIT2: Rescuezilla ne surađuje baš sa ventoyem (ni prvi ni zadnji image koji ne radi kako treba na Ventoyu), odaberem jezik i onda odaberem da se starta i nakon terminala samo crn ekran i na R5 3600 i na I5 6300U.
Probam direkt sa USBa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 25.02.2024. u 09:36.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 11:56   #7
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Rufus za Rescuezillu ili Clonezillu i miran si, ako Ventoy zajebava.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 13:33   #8
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Preporučio bih Veeam Agent Free s obzirom da Macrium oće pare po novom.
https://www.majorgeeks.com/files/det...e_edition.html

Koristio ga već par puta, free je 100% i odrađuje zadatak kako treba.

Dobro je da imamo više solucija.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 16:23   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,938
Kompletan backup WIN10 hard diska i kasnije restore

Clonezilla je super ako nije problem bootati stroj sa ne-enkriptiranim diskom.

Ako se backup mora napraviti dok su Windowsi podignuti i još ako je Bitlocker aktivan ili npr. VeraCrypt onda Veeam.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 16:39   #10
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
https://www.majorgeeks.com/files/det...e_edition.html

Koristio ga već par puta, free je 100% i odrađuje zadatak kako treba.

Dobro je da imamo više solucija.

Interesantno.

Pa kaj nisu rekli prije godinu-dvije da je discontinued?
A kolko vidim i dalje rade apdejtove.
Anyway, kod mene Veeam radi backup live sistema bez greške, već evo dvije godine. Redoviti apdejtovi stižu svako malo.

Treba malo proučit dokumentaciju naravno, nakon toga je set it and forget it.
Samo je pitanje vremena kad će Macrium prestati apdejtat tu prastaru free verziju, tak da je Veeam no-brainer.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2024., 18:09   #11
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Clonezilla je super ako nije problem bootati stroj sa ne-enkriptiranim diskom.

Ako se backup mora napraviti dok su Windowsi podignuti i još ako je Bitlocker aktivan ili npr. VeraCrypt onda Veeam.
A ko na kucnom kompu koristi enkripciju?
Bitlocker jede govna i ako mjenjas bilo sto od HWa.
Ugl, bitlocker na suspend, pa gasis win, pa kloniras sa bootablinim USBom.
Ovo je npr postupak i kod flashanja BIOSa.
Sa Verom nemam iskustva, ali pretpostavljam da ima iste opcije.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 25.02.2024. u 18:58.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 19:02   #12
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Bitlocker jede govna i ako mjenjas bilo sto od HWa.
Ako koristiš Bitlocker tada će nakon restora disk biti dekriptiran tj. ponovo će trebati uključiti Bitlocker. Jedino je zeznuto ako imaš particije na auto-unlock. Tada će biti potrebno ručno preko CMD-a obrisati spremljene ključeve jer ih windows više neće moći dekriptirati. Nakon toga ponovno otključati željene particije i uključiti auto-unlock.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 20:09   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
Ako koristiš Bitlocker tada će nakon restora disk biti dekriptiran tj. ponovo će trebati uključiti Bitlocker. Jedino je zeznuto ako imaš particije na auto-unlock. Tada će biti potrebno ručno preko CMD-a obrisati spremljene ključeve jer ih windows više neće moći dekriptirati. Nakon toga ponovno otključati željene particije i uključiti auto-unlock.
Ha? Najnormalnije upišeš password i particija se otključa, isprobano desetke puta nakon restorea imagea.

Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A ko na kucnom kompu koristi enkripciju?
Bitlocker jede govna i ako mjenjas bilo sto od HWa.
Ugl, bitlocker na suspend, pa gasis win, pa kloniras sa bootablinim USBom.
Ovo je npr postupak i kod flashanja BIOSa.
Sa Verom nemam iskustva, ali pretpostavljam da ima iste opcije.
Ja i još hrpa ljudi, dio ih ni ne zna da je po defaultu uključen na određenom HW-u.
Ne jede.
Suspend i off nije isto.
Nepotrebno.
Veracrypt ima skroz drugi princip rada.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 21:05   #14
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ne jede.
Jede. Ja imam eto jedno iskustvo gdje smo M2 SSD iz laptopa A prebacili u laptop B. Kod svakog boota je tražio ponovno lozinku, koju smo na kraju unosili tri puta jer nismo skužili da je taj prvi unos bio vrijedio samo za taj boot (wut?) pa sam onda krenuo čitati što piše na ekranu, ušao u meni i nakon ponovnog unosa passworda je bilo OK i više nije pitao.

Tako da bih ja kazao kako ipak malo jede govna. Ali to je ipak bazirano samo na tom jednom slučaju
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 21:08   #15
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
EDIT2: Rescuezilla ne surađuje baš sa ventoyem (ni prvi ni zadnji image koji ne radi kako treba na Ventoyu), odaberem jezik i onda odaberem da se starta i nakon terminala samo crn ekran i na R5 3600 i na I5 6300U.
Probam direkt sa USBa.
Ja ga imam slozenog na ventoyu i uredno radi. Jedina stvar koja se zna desit na novijim laptopima je da nema drivere za touchpad/tipkovnicu, ali to zaobidjem na nacin da spojim mis na usb i napravim backup.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 21:15   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Jede. Ja imam eto jedno iskustvo gdje smo M2 SSD iz laptopa A prebacili u laptop B. Kod svakog boota je tražio ponovno lozinku, koju smo na kraju unosili tri puta jer nismo skužili da je taj prvi unos bio vrijedio samo za taj boot (wut?) pa sam onda krenuo čitati što piše na ekranu, ušao u meni i nakon ponovnog unosa passworda je bilo OK i više nije pitao.

Tako da bih ja kazao kako ipak malo jede govna. Ali to je ipak bazirano samo na tom jednom slučaju
To je očekivano ponašanje, raspario si SSD i TPM i normalno da traži recovery key.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 22:00   #17
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ha? Najnormalnije upišeš password i particija se otključa, isprobano desetke puta nakon restorea imagea.
Da ali ne možeš uključiti auto-unlock jer su stari ključevi u registriju pa će windows javljati error. Da bi mogao opet uključiti auto-unlock treba obrisati stare ključeve:


Na primjer ovako izgledaju protectori na tipičnoj kriptiranoj particiji:
1: Bitlocker recovery key
2: Alfanumerički password koji se tipično koristi za otključavanje
3: Ključ generiran za automatsko otključavanje koji je kriptiran i spremljen u registry tako da windows može otključati particiju automatski nakon boota


Nakon što se napravi restore ako windowsi pokazuju grešku i ne može se uključiti auto-unlock treba taj externi key pod 3 koji windows koristi za auto-unlock obrisati:
Code:
manage-bde d: -protectors -delete -id {Bla Bla}

Zadnje izmijenjeno od: BinaryJesus. 25.02.2024. u 22:08.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 22:11   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Nisam to nikad radio, a imam auto-unlock, automatski se doda novi key...

__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 22:18   #19
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nisam to nikad radio, a imam auto-unlock, automatski se doda novi key...

Ja sam prolazil skoro kroz identičnu situaciju kao što je opisano ovdje:
https://www.mcbsys.com/blog/2010/08/...olume-restore/
i ovdje:
https://answers.microsoft.com/en-us/...c-475a72880023
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 22:26   #20
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Posted on August 11, 2010
Pa valjda su do danas to riješili... Koji OS imaš? Prije mjesec i nešto sam radio restore Windows 11 sa Synology ABB toolom prije nego sam skroz izbacio Acronis i slične alate iz upotrebe, ABB radi bolje. Nakon restorea sam ponovno kriptirao C: i uključio auto-unlock D: particije. Tako radim godinu i nešto dana otkad sam se vratio na Windowse i Bitlocker. Kako god, spremit ću link u slučaju da bude problema, hvala na upozorenju barem.

EDIT: Sad sam se sjetio da sam i Windows 10 na isti način restoreao na drugom laptopu, ni na njemu se Bitlocker nije bunio.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 22:33   #21
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Pa valjda su do danas to riješili... Koji OS imaš? Prije mjesec i nešto sam radio restore Windows 11 sa Synology ABB toolom prije nego sam skroz izbacio Acronis i slične alate iz upotrebe, ABB radi bolje. Nakon restorea sam ponovno kriptirao C: i uključio auto-unlock D: particije. Tako radim godinu i nešto dana otkad sam se vratio na Windowse i Bitlocker. Kako god, spremit ću link u slučaju da bude problema, hvala na upozorenju barem.

EDIT: Sad sam se sjetio da sam i Windows 10 na isti način restoreao na drugom laptopu, ni na njemu se Bitlocker nije bunio.
Radio sam restore Windowsa 10 nakon neuspješnog upgrejda na Win 11 prije nekoliko godina kad je Win 11 izašao. Restore sam radio preko Macrium Reflecta. Možda neki alati to automatski rješavaju nakon restora.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 14:53   #22
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Jede. Ja imam eto jedno iskustvo gdje smo M2 SSD iz laptopa A prebacili u laptop B. Kod svakog boota je tražio ponovno lozinku, koju smo na kraju unosili tri puta jer nismo skužili da je taj prvi unos bio vrijedio samo za taj boot (wut?) pa sam onda krenuo čitati što piše na ekranu, ušao u meni i nakon ponovnog unosa passworda je bilo OK i više nije pitao.

Tako da bih ja kazao kako ipak malo jede govna. Ali to je ipak bazirano samo na tom jednom slučaju
Za ovaj tvoj način trebaš prvo u win, pa bitlocker na suspend, pa pukneš SSD u novi komp, a BL će se sam pokrenut kod prvog boota i bez da te pita onu kobasicu.

@Domy:

Nisam mislio na BL off, nego na gašenje kompa. Znam da BL off znači dekriptiranje, dok suspend znači samo gašenje za 1 reboot/restart samih win.

Naprebacivao sam se BLanih SSD-a iz kompa u komp.

Meni je to bzvz fićr za po kući jer nemam vojne tajne na kompu, ali vjerujem da ima ljudi koj vole i VPN i BL i TPM...i što sve ne.
Ispravite me ako griješim, ali nije li to alat koji spriječava da netko krade podatke kada ima fizički pristup disku, ali nije ulogiran u same Win? Kako može doći do takve situacije doma? Provalom, e onda imam jedan potpuno drugi problem i komp tj preciznije igre i win na njemu su mi najmanji problem. BL ne spriječava nekog ko ti je na neki način upao u same win dok su živi. Možda sam ja ovo krivo pokopčao pa me molim ispravite.
Kada ide SSD van, ide prvo secure erase koji traje par sekundi. Kod HDD-a, recimo onaj Darik's boot & nuke ili kako se već zove što traje par H i zapisuje 0 3-7 puta kako se ne bi moglo doći do podataka.

Mislio sam da to općenito ljudi ne koriste, meni smeta i obavezna lozinka kod Linuxa npr, OK, ima autologon, ali kod svakog updatea ili bilo kakvog mijenjanja želi lozinku.


@Cuky:


Vj ti radi na Ventoyu jer imaš neke druge postavke za boot, kod mene je npr postavljeno: exFAT, MBR i Secure Boot support.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 26.02.2024. u 15:34.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2024., 19:24   #23
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Poanta tog primjera kojeg sam dao je u tome što me blesavi OS nije pitao za ključ kao trajno već privremeno (pretpostavljam samo 1 boot) riješenje. Ako samo uneseš ključ važi taj jedan put. Ako uđeš u idući menu i onda uneseš ključ, to je kao to. Ne znam koji je to scenario koji bi opravdao tu prvu opciju i dao joj prednost pred drugom.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2024., 05:33   #24
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Poanta tog primjera kojeg sam dao je u tome što me blesavi OS nije pitao za ključ kao trajno već privremeno (pretpostavljam samo 1 boot) riješenje. Ako samo uneseš ključ važi taj jedan put. Ako uđeš u idući menu i onda uneseš ključ, to je kao to. Ne znam koji je to scenario koji bi opravdao tu prvu opciju i dao joj prednost pred drugom.
Ma sve 5, ja sam samo napisao način koji funkcionira kako treba i ne pravi probleme.

Isto tako, pretpostavljam da u kućnoj varijanti BL daje taj ključ odmah kod enkripcije i to je to?

U enterprise varijanti sa složenim ADom i domenom to ide kroz konzolu gdje se u svakom trenu mogu do ključa bilo kojeg kompa koji je bio na mreži u zadnjih x dana, samo ne znam da li je i svakih x dana generiran novi ili je uvijek isti, nisam pratio.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 08:41   #25
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Pišem namjerno novi post da bumpam.
Zab sam pitati, da li iti jedan od ovih programa može klonirati win sa većeg ssd-a (npr 512gb) na manji (256gb)? Naravno, npr na SSDu su samo win i par programa i ajmo reći da je sveukupno zauzeto mjesto npr 128gb.
Znam da mogu napraviti obrnuto, sa manjeg na veći, i onda sa npr Parted Magicom u 2 klika povećam particiju na punu veličinu SSDa, pošto kod kloniranja, dio većeg SSD-a ostaje ne-alociran dio.

BTW, da sa rufusom rescuezilla radi uredno. Nisam probavao, samo sam bootao.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 08:48   #26
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Prvo smanji particiju u windowsima pa onda može bilo koji program.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 09:46   #27
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
To odrade programi za kloniranje i prilikom samog klona, u oba smjera ukoliko prostor nije zauzet podacima (u slučaju većeg na manje). Znači, acronis, Macrium itd itd
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 11:22   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Ali je sigurnije da to sam odradiš ako nisi siguran da će to dobro napraviti alat kojega koristiš.
Nezgodan detalj tj. pravilo, obzirom da su winsi 100% mutavi kod online baratanjem sys (win) particijom to treba odraditi offline / Live Win / Live Linux - om.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 20:13   #29
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,917
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Isto tako, pretpostavljam da u kućnoj varijanti BL daje taj ključ odmah kod enkripcije i to je to?
Poslovni laptop je u pitanje, inače to smetje u moju kuću kročiti ne može Kolega ima svježi ključ svako toliko, nisam involviran u taj dio previše. Imamo generalnu tendenciju sve raditi ofrlje pa se kasnije svi čude ko pura glisti.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ali je sigurnije da to sam odradiš ako nisi siguran da će to dobro napraviti alat kojega koristiš.
Po meni je manje sigurno raditi resize na postojećoj particiji.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 23:55   #30
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Znam da mogu napraviti obrnuto, sa manjeg na veći, i onda sa npr Parted Magicom u 2 klika povećam particiju na punu veličinu SSDa, pošto kod kloniranja, dio većeg SSD-a ostaje ne-alociran dio.
Fill space odmah pri kloniranju
killuminati je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na