Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.02.2014., 13:07   #1
Schtefek
Premium
Moj komp
 
Schtefek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Križevci
Postovi: 172
Koje rješenje je najbolje za posao u mom slučaju

Bok ljudi.
Imam mali problem pa se nadam da bih uz vašu pomoć došao do rješenja, možda se netko našao u sličnoj situaciji.
Imamo na poslu oko 15 računala, od Windowsi Xp HE, pa do 8.1. Najveći dio podataka je na serveru tj. običnom računalu koji glumi server, na kojem je Xp, na tom istom "serveru" i kolegica putem Remote Desktopa pristupa Synesisu, programu za plaće. E sad cini mi se zbog toga što gotovo svi pristupamo podacima na serveru, da je kolegici rad u Synesisu jako usporen ili je to zato što ona pristupa putem RD? A ja ako pokušam ući kao drugi korisnik na server nju izbacujem. Kako da napravim da moze nekoliko korisnika u isto vrijeme koristiti to računalo a da ne izbacujemo jedni druge?
To je prvo pitanje, drugo :
Jel bi možda bilo najpametnije nabaviti NAS pa sve podatke držati na njemu ili mi to ne treba?

Hvala unaprijed.

P.S. Admin ako misli da to ovdje ne spada, molim prebacite u dio gdje treba biti.
Schtefek je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 13:40   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Schtefek Pregled postova
Kako da napravim da moze nekoliko korisnika u isto vrijeme koristiti to računalo a da ne izbacujemo jedni druge?
Ovo izbacivanje je vjerojatno do winxp, meni Windows Server 2008 komotno dopušta više korisnika preko RDP-a.

Zadnje izmijenjeno od: domis. 11.02.2014. u 13:53.
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2014., 13:52   #3
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Schtefek Pregled postova
Bok ljudi.
Imam mali problem pa se nadam da bih uz vašu pomoć došao do rješenja, možda se netko našao u sličnoj situaciji.
Imamo na poslu oko 15 računala, od Windowsi Xp HE, pa do 8.1. Najveći dio podataka je na serveru tj. običnom računalu koji glumi server, na kojem je Xp, na tom istom "serveru" i kolegica putem Remote Desktopa pristupa Synesisu, programu za plaće. E sad cini mi se zbog toga što gotovo svi pristupamo podacima na serveru, da je kolegici rad u Synesisu jako usporen ili je to zato što ona pristupa putem RD? A ja ako pokušam ući kao drugi korisnik na server nju izbacujem. Kako da napravim da moze nekoliko korisnika u isto vrijeme koristiti to računalo a da ne izbacujemo jedni druge?
To je prvo pitanje, drugo :
Jel bi možda bilo najpametnije nabaviti NAS pa sve podatke držati na njemu ili mi to ne treba?

Hvala unaprijed.

P.S. Admin ako misli da to ovdje ne spada, molim prebacite u dio gdje treba biti.
Prvo, makni XP, stavi nešto ozbiljnije.
Drugo, Synesis koristi MS Access (ako se ne varam) i zato je spor do bola.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 14:13   #4
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
pa ne mozes staviti obicno racunalo s xp da ti glumi server za takvu upotrebu.
za to treba ozbiljan server hardverski i naravno windows server os.
sto se naravno ne isplati kupovati i odrzavati lokalno.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 17:00   #5
Schtefek
Premium
Moj komp
 
Schtefek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Križevci
Postovi: 172
Pa nisam ga ja ni stavljao nego lik koji nam je prije održavao računala i program, no rastali smo se pa ja sad pokušavam poboljšati stanje. A kaj je sa podacima na istom hdd/računalu?
Schtefek je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 17:09   #6
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
1. u pravilu obično računalo ne može biti server iako ima izuzetaka
2. ovisi čemu točno pristupate na njemu i čime se bavite, nije isto da li se gore vrti neka baza podataka ili na "serveru" držite par word dokumenata u kojima radite.
3. zašto više korisnika mora koristiti server? Svi koristite neki program na njemu ili?

Znači prvo moraš znati za što ti server treba tj. koja mu je uloga nakon toga se određuje kakav hardwer je potreban i koji OS ide gore.


Kakvim podacima pristupate? O kojoj količini podataka se radi?
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 17:15   #7
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
niti ne mora biti hardverski ne znam kako jako, no XP ima ono što tebe najviše kolje - ograničen broj konekcija preko RDP-a. Ako se dobro sjećam, ima nekakav zaobilazni put ali i to je povećanje na 3 valjda ili tako nešto
tor je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 17:22   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
Prvi problem na tom "serveru" je XP Home Edition, bolje bi bilo da je barem XP Pro.
Kod XP Pro je dovoljno još tweak - at mrežne postavke da se omogući cca 25 - 35 istovremenih konekcija.
Mislim da za navedeno / traženo ne mora baš serverska mašina i os, sve zavisi o intezitetu prometa od / prema tih 15 računala.

Drugi problem, ako nije, treba cijelu mrežu "dignit" na gigabitnu.
Dakle treba stavit gigabitni switch a na računalima koji nemaju Gb mrežnu dodati je i prespojit na nju.

Da, Synesis koristi format MS Access baze a program je front-end (školjka) na njima.
Zašto Remote Desktop kada Synesis uredno radi u mrežnom okruženju ?
Neka kolegica instalira Synesis program na svoje računalo, odabere mrežnu varijantu i neka se veže na Synesis folder na "serveru".
Sad se ne mogu sjetiti jeli nužno potrebno prije toga postaviti share tog Synesis foldera na "serveru" ili se može bez toga.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 17:34   #9
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
1. "Obično" računalo s Windowsima XP može biti bez problema recimo print server ali za file server postoji ograničenje da možeš imati maksimalno 10 konekcija istovremeno, znači 10 korisnika se može "zakačiti" na server i može skidati podatke sa servera. Onaj 11. korisnik više ne može pristupiti sve dok netko ne napravi log off na svom računalu i na taj način "oslobodi" jednu mrežnu konekciju. Nema načina da se taj limit zaobiđe. Ja nisam našao nikakav tweak koji bi radio na XP SP2 i SP3.

2. Kolegica putem RDS-a pokrene Synesis na tom serveru i ono što joj određuje brzinu rada programa jesu:
a) brzina samog servera
b) trenutno opterećenje servera mrežnim vezama i skidanjem/korištenjem podataka na serveru
c) brzina odziva servera preko interneta/mreže (nisi naveo odakle se točno veže na server).

3. NAS može biti file server ali na njega ne možeš instalirati Synesis, eventualno držati njegovu bazu na NAS-u..

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 11.02.2014. u 17:42. Razlog: nadopune...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2014., 19:00   #10
Schtefek
Premium
Moj komp
 
Schtefek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Križevci
Postovi: 172
Ma prodali su mojima taj Synesis kao ultimate rješenje za nas pa su svi trebali pristupat Synesisu, a taj je stavio to računalo kao server i da ćemo svi pristupati na njega, ali problem je kaj smo mi proizvodnja i jednostavno, je previše krut za nas, a to naravno moji nisu znali, jer nitko nema pojma o računalima (osim mene nešto amaterski, al me tad nije bilo u firmi), a i kompletan tok informacija u proizvodnom procesu naših pogona nitko nema u glavi, barem sliku kak to funkcionira, a ovi koji su nam ga prodavali, su se dobro prodali, moji popušili i mi spušili paru, a sad imamo hrpu modula, koje uopće ne koristimo, nego samo kadrovska i plaće. A na tom serveru svaki ima svoj folder sa podacima kojima se koristimo, tipa, plan proizvodnje kolegica radi u Excellu i onda svi pristupaju njemu (read-only) te svoj dio isprintavaju ili samo gledaju na svom računalu. Meni to nema smisla, al treba razumjeti da nas je taj Synesis, bacil bar 2 godine nazad, informatički gledano, te smo morali uzeti novi program od firme s kojom smo prije radili, s tim da su ga oni obnovili tako da radi u Windowsima a ne u DOSu kao prije.
Znam da sam možda skompliciral i otegnul sa ovim objašnjenjem, al možda mi netko da dobar prijedlog.
NAS sam mislio da služi samo za držanje podataka kojima se koristimo, te kao backup, jer nam se dogodilo prije godinu dana, da je grom udario u susjednu zgradu i skurio nam 6 računala, te smo ostali bez podataka na njima, tj. ostali bi bez svih da nisam par tjedana prije skopirao sa tih računala podatke na "server".
Schtefek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2014., 19:54   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,569
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
1. "Obično" računalo s Windowsima XP može biti bez problema recimo print server ali za file server postoji ograničenje da možeš imati maksimalno 10 konekcija istovremeno, znači 10 korisnika se može "zakačiti" na server i može skidati podatke sa servera. Onaj 11. korisnik više ne može pristupiti sve dok netko ne napravi log off na svom računalu i na taj način "oslobodi" jednu mrežnu konekciju. Nema načina da se taj limit zaobiđe. Ja nisam našao nikakav tweak koji bi radio na XP SP2 i SP3.
Ima rješenje samo ga nisi našao.
Mirkosheet je namjerno stavio limit na 10 konekcija da bi lakše gurao server os a još se pravdao sigurnosnim razlozima, yeah right.
Nađi iz pouzdanog izvora (da ne bi bio uvaljan kakav virus) XP TCPIP Pacher
stranica autora > http://www.lvllord.de/
mada programčić to isto napravi, negdje kopiraj "origigi" TCPIP.SYS iz win\sys32\drivers foldera, da se lakše vratiš ako nešto ne štima,
nemoj pretjerivati sa novim brojem.

Uživaj
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 12:31   #12
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Schtefek Pregled postova
Ma prodali su mojima taj Synesis kao ultimate rješenje za nas pa su svi trebali pristupat Synesisu, a taj je stavio to računalo kao server i da ćemo svi pristupati na njega, ali problem je kaj smo mi proizvodnja i jednostavno, je previše krut za nas, a to naravno moji nisu znali, jer nitko nema pojma o računalima (osim mene nešto amaterski, al me tad nije bilo u firmi), a i kompletan tok informacija u proizvodnom procesu naših pogona nitko nema u glavi, barem sliku kak to funkcionira, a ovi koji su nam ga prodavali, su se dobro prodali, moji popušili i mi spušili paru, a sad imamo hrpu modula, koje uopće ne koristimo, nego samo kadrovska i plaće. A na tom serveru svaki ima svoj folder sa podacima kojima se koristimo, tipa, plan proizvodnje kolegica radi u Excellu i onda svi pristupaju njemu (read-only) te svoj dio isprintavaju ili samo gledaju na svom računalu. Meni to nema smisla, al treba razumjeti da nas je taj Synesis, bacil bar 2 godine nazad, informatički gledano, te smo morali uzeti novi program od firme s kojom smo prije radili, s tim da su ga oni obnovili tako da radi u Windowsima a ne u DOSu kao prije.
Znam da sam možda skompliciral i otegnul sa ovim objašnjenjem, al možda mi netko da dobar prijedlog.
NAS sam mislio da služi samo za držanje podataka kojima se koristimo, te kao backup, jer nam se dogodilo prije godinu dana, da je grom udario u susjednu zgradu i skurio nam 6 računala, te smo ostali bez podataka na njima, tj. ostali bi bez svih da nisam par tjedana prije skopirao sa tih računala podatke na "server".
da, navukli su vas i odrali za smece od softvera za koje jos moras odrzavati server.

obzirom da ste proizvodna firma, vama pogotovo ne treba infrastruktura, hardveraj i informaticka ekipa - odite u cloud.
google apps za komunikaciju i kolaboraciju, a taj synesis stavite na server kod npr. www.hetzner.de - nikakva kapitalna ulaganja, krpanje, amortizacija, administracija, odrzavanje...
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 12:47   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
taj synesis stavite na server kod npr. www.hetzner.de - nikakva kapitalna ulaganja, krpanje, amortizacija, administracija, odrzavanje...
Ne ide tako jednostavno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 12:53   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima rješenje samo ga nisi našao.
Mirkosheet je namjerno stavio limit na 10 konekcija da bi lakše gurao server os a još se pravdao sigurnosnim razlozima, yeah right.
Nađi iz pouzdanog izvora (da ne bi bio uvaljan kakav virus) XP TCPIP Pacher
stranica autora > http://www.lvllord.de/
mada programčić to isto napravi, negdje kopiraj "origigi" TCPIP.SYS iz win\sys32\drivers foldera, da se lakše vratiš ako nešto ne štima,
nemoj pretjerivati sa novim brojem.

Uživaj
Našao sam i taj. Samo nisam s njim ništa dobio jer nije radio. Windows XP Pro SP2 i probano na SP3. Poslije sam našao da niti jedan patcher ne radi na XP sa Service Packom 2 i 3. Zato i kažem da nisam našao niti jedan funkcionalan patch.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 13:03   #15
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
pa naravno da ne ide bas tako jednostavno, ali ne ocekuje da ce na forumu dobiti gotovo rjesenje korak po korak ili kljuc u ruke, nego ideju sto da napravi.
Za ovu situaciju takvo rješenje ne dolazi u obzir.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 13:20   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
ovako ipak povrsno gledajuci, ne znam zasto se ova aplikacija ne bi mogla vrtiti na pravom windows serveru u frankfurtu umjesto na lokalnom pc-u koji glumi server.
Zato jer je gladna resursa, među ostalim i mrežnih.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 13:24   #17
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
a i rađe da imaš lokalno server (ne pc koji glumi server), nego da čekaš hansa iz frankfurta da ti zamijeni krepano napajanje, nic, sas ili nešto treće.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 13:26   #18
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
a i rađe da imaš lokalno server (ne pc koji glumi server), nego da čekaš hansa iz frankfurta da ti zamijeni krepano napajanje, nic, sas ili nešto treće.
No dobro, ipak je to u nekom cloudu koji bi po definiciji trebao biti HA. Kažem definiciji, uvijek ima iznimaka.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 13:35   #19
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
e o tim iznimkama ja pričam
syss je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2014., 17:22   #20
Schtefek
Premium
Moj komp
 
Schtefek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Križevci
Postovi: 172
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zato jer je gladna resursa, među ostalim i mrežnih.
Istina, kad nas je jako puno na mreži, tj. koristimo taj "server", bilo kakav rad, učitavanje podataka radnika i sl. u Synesisu traje i traje, sve se sporo učitava.
Čini mi se najbolje možda samo ostaviti bazu na tom "serveru", Program instalirati na kolegičin komp, a podatke prebaciti na neki NAS, pa ću imati gotovo siguran backup.
Schtefek je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:33   #21
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
No dobro, ipak je to u nekom cloudu koji bi po definiciji trebao biti HA. Kažem definiciji, uvijek ima iznimaka.
Ako pricamo o pravom severu u hetzneru, onda tu nema nikakvog HA ako crkne disk ili napajanje, treba ga zamjeniti.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:36   #22
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Ako pricamo o pravom severu u hetzneru, onda tu nema nikakvog HA ako crkne disk ili napajanje, treba ga zamjeniti.
Nemoj zezat'? A onda nije cloud...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:36   #23
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
onda je private cloud
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:45   #24
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
onda je private cloud
Ma onda je klasičan najam servera.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:47   #25
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
i za to ima neki _____ cloud naziv, uopće ne sumnjam
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 10:56   #26
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 11:49   #27
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
HAHAHA

tak se negdje i ja osjećam
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 13:35   #28
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nemoj zezat'? A onda nije cloud...
Pa nije se Hetzner nikada reklamirao ko cloud. Imaju oni neke virtualke ali primarno je kod njih najam servera (koje oni slazu) za relativno male pare.
Ne znam da li su njihove managed serije popularne ali svi za koga ja znam uzima unmanaged varijantu koji im managira in(out)house admin.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2014., 16:08   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Pa nije se Hetzner nikada reklamirao ko cloud. Imaju oni neke virtualke ali primarno je kod njih najam servera (koje oni slazu) za relativno male pare.
Ne znam da li su njihove managed serije popularne ali svi za koga ja znam uzima unmanaged varijantu koji im managira in(out)house admin.
Ne znam, nijesam ih vala pratio, ali danas ići još na najam servera i nije neki deal.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2014., 13:30   #30
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne znam, nijesam ih vala pratio, ali danas ići još na najam servera i nije neki deal.
Imali su oni dosta povoljne cijene jos prije par godina, tipa 50ak€ za 24/32GB RAM-a i neki i7. Obicni diskovi sa soft raidom sto je sasvim ok.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na