Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2013., 16:39   #1
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 746
Win 7/Win XP/Linux tripple boot?

Imam dual boot Win 7/Win XP. Da li je moguće da na novu particiju intalitam linux i da mi se on pojavi kao opcija u izborniku operacijskih sustava kod startupa?
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2013., 19:30   #2
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Može. Uzmi u obzir da MBR ograničava broj particija na 4 primarne zato bi trebalo stvoriti jednu logičku (i unutar nje za sistem, eventualno home i swap) i da win ne vidi ext4, btrfs itd. particije.
cccp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2013., 11:29   #3
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 746
Instalirao sam linux na treći disk 160gb (jedna particija, ext4) ali mi u linuxu kaže da particija ima samo 15gb?! valjda ext4 ne može biti veća?
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2013., 20:58   #4
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Ako si mu stavio da sam odradi posao onda ti je napravio jednu particiju za system, drugu za home i treću za swap. Ext4 particija može biti veća od 15GB.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2013., 22:54   #5
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 746
Bilo mi je bitno da ostalih 145gb nebude slobodan neparticioniran prostor, ali nekim čudom nije, makar nije particija :S, ne kužim...
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 13:38   #6
sirupdzija
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: dasasdasda
Postovi: 161
zanima me dual boot winx i sedmice ali sedmica je vec instalirana, ultimate verzija i ne dolazi u obzir brisanje pa stavljanje prvo xp-a za sto sam cuo da bi trebalo napravit.

e trebalo, ali sigurno postoji način kako moze radit xp na instaliranoj sedmici u dual bootu.

inace xp mi treba samo da bih pokrenuo programcic zvan WinKBSel1004.exe radi popravka tipkovnice o cemu sam pisao na temi.

probao sam vec promijenit compatibility mode u sedmici i pokusao sa virtual machineom dignut xp ali ni jedno ni drugo ne rjesava problem iako VM pokrene program, no nista ne promijeni po pitanju popravka.
sirupdzija je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 13:50   #7
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Ako ikako možeš, stavi svaki OS na poseban disk tako da se ne kolju bootloaderi i onda kao primarni boot disk stavi ovaj s Linuxom da njegov bootloader preuzme ulogu glavnog.

Na taj način sam imao Win 7, Win 8 i OSX bez ikakvih problema, a u slučaju da nešto pođe krivo, ne utječe na ostale diskove i particije.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 14:16   #8
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Jesi probao i VM i VB virtualke?
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 14:56   #9
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
ako je samo za to da jednom pokrenes, jel imas kojeg frenda da to napravis u 2 min kod njega? da ne gubis sate i riskiras probleme sa kompom..
Shockre je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 15:05   #10
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
@sirupdzija

Najjednostavnije:
instaliraj XP najnormalnije kao i svaki put, kad si gotov i treba bootat u win7, tad umetni dvd s win7 u dvd rom i pokreni ga, medutim odi na Repair i tamo odaberi da imas problema s boot-om i on ce ti sam srediti boot za win7 i xp.

Evo ti i opis ako neznas kako doci do Repair (odabires Startup Repair):
http://www.sevenforums.com/tutorials...y-options.html

Poslije samo odabires koji OS zelis bootat.

Alternativa (mozda jos i bolja) za pokretanje programa/drivera/aplikacija koji iskljucivo rade na XP-u, provjereno radi kao da imas XP:
http://windows.microsoft.com/hr-hr/w...e-in-windows-7
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.01.2014., 19:17   #11
sirupdzija
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: dasasdasda
Postovi: 161
zapeo sam na tome da sad kad sam uspio napraviti bootabilni usb stick (jer mi dvd rom ne radi) za windows xp, ne prepoznaje mi prilikom pocetka instalacije niti jednu particiju na hard disku nego samo sami USB kao "c disk" sa 1897MB.

zašto je to?

edit:
u biosu sam prebacio hdd controller sa ahci na ata i sad radi tj trenutno se instalira winxp pa ćemo vidjet što će bit dalje kad završi.

ima onaj neki programčić za dual boot ebdc ili tako nekako, za kojeg sam pratio uputstva pa ću vidjet hoću li s njime uspjeti podesiti dual boot windowsa 7 i xp-a, linux mi ne treba. tj imam ga live verziju na drugom usb-u.

Zadnje izmijenjeno od: sirupdzija. 28.01.2014. u 19:36.
sirupdzija je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 22:06   #12
sirupdzija
Premium
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: dasasdasda
Postovi: 161
jeessss!!
2 muhe jednim udarcem, imam winxp i sad radi dual boot i tipkovnica normalno jer winxp pokrene i odradi sa winkbsel sve što treba i to funkcionira na oba sustava, tj i na sedmici vrijedi što xp napravi.

a ona virtual machine je smeće i tamo će upravo i završit.

ipak hvala svima na savjetima, odradio sam dual boot sa usb-a tj poslije instalirane sedmice sam napravio bootabilni xp usb i s njime instalirao xp po uobičajenom postupku, a trebalo je prije u biosu prebaciti hdd controller sa ahci na ata da bi mi prepoznao hdd.

i na hddu je trebalo napravit particiju posebnu za xp.

nakon što se xp instalira sa easy bcd-om se podesi boot.ini i popravi mbr od sedmice, tako da radi i boot u winxp i sedmicu (Ali xp ne radi ako vratim kontroler hdda na ahci).

sve je do u detalje objašnjeno na linku
http://www.sevenforums.com/tutorials/8057-dual-boot-installation-windows-7-xp.html
sirupdzija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na