Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2008., 21:52   #61
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Potpisujem sve što je Thoroughbred rekao. x64 mi je radila savršeno i to će biti jedina Vista koja se vraća na moj komp.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 22:03   #62
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Ajde da i ja kažem riječ dvije o xp vs. vista , malo ću se proširiti i na ostale sustave.
Za početak imam DOS/XP dual boot i DOS/VISTA dual boot. Prvi dual boot se sredio sam po sebi bez ikakvih problema, dok sam za vistu morao raditi kajganu (krasti ntldr od xp-a kako bih ju prevario da kuži starije sustave), jer pi*da ne prepoznaje ništa ispod NTFS, tj. ne dozvoljava da se boot-a Izgubio živce, ali ipak uspio Prilikom instalacije Viste, hedonist kakav jesam, uživao sam ispijajući sokić i diveći se kako ništa ne moram raditi , samo odabrati korisničko ime. Apsolutno sav hardware, osim zvučne, mi je prepoznat te po defaultu nisu bili potrebni nikakvi dodatni driveri, osim zvuka ofkors. Za standardnog korisnika jako bitno

Inače ,radi se o Visti Business 32-bit (o tome na kraju threada dodatno) .
Na čistim OS-ovima, Vista ipak primjetno brže reagira. Imao sam problema par da se usred instalacije Vista zblesira, tj. kao da sve funkcionira, al niš ne radi
To je još bilo u početku, kasnije više nikakvih problema, valjda moralo sve sjest na svoje mjesto . Inače, budimo realni, nije da i xp instalacije uvijek prolaze bez greške, pogotovo dok su bili svježi, gdje je tek SP1 isto napravio podnošljiv i stabilan sustav. Ali kako sam na XP-ima već poduže, ipak su mi logičniji nego Vista, ali baš zato sam i stavio Vistu, jer ne želim pljuvati po nečem što sam imao na kompu max 2 sata, kao što je veliki broj ljudi ovdje na forumu (Nisam nikog poimence prozvao, ali znat će oni na koje se to odnosi). Oni koji su očekivali čuda od Viste su bedaci, to je samo još jedan OS u moru ostalih, kraj priče. XP je puno popularniji jer je u to vrijeme stvarno bio jedan od rijetkih na tržištu, vrlo fleksibilan, P'n'P susretljiv, te vrlo "siguran"... Ljudi moji, nemojte se šaliti, lozinka u windowsima znači kao da ste napisali šifru na papir te ga okrenuli na drugu stranu, umrežavanje računala i share-anje foldera je lutrija, a postotak uspješnosti se smanjuje sa svakim dodanim računalom u mreži
Iako se čini da XP ima više opcija za tweakanje i modificiranje od Viste, mislim da će se taj jaz smanjivati kako vrijeme teče.
Nadalje, kad kopiramo 200kB sa particije na drugu u Visti, ona prvo par sekundi kalkulira koliko će joj trebati da se to prebaci, da nam izbaci točnu brojku, i onda napravi to u sekundi ne dajući nam mogućnost uopće da vidimo tok podataka
Konekcija na ADSL je nestabilna iz nekog razloga, ne uvijek ofkors ali događa se...
Vista nije savršena, ali napravljen je neki pomak, dosta stvari su i zeznuli, ali eto, tako se OS-evi razvijaju, nikad to neće biti savršeno. Ista priča je sa aplikacijama, tko od nas ima IDENTIČNE antiviruse, firewallove, picture viewere, web browsere i ostale "nazovimoihtako" osnovne dijelove sustava, pa eto svi smo živi i zdravi
Inače, OS-evi me zanimaju s pogleda običnog korisnika kao što sam ja, te sam isprobao svašta. Linuxe ni Unixe mi nemojte spominjati jer sam živce izgubio na njih, i još sam u potrazi za koliko toliko korektnom edicijom (btw, još mi nitko nije na sig odgovorio, toliko o vašoj otvorenoj predivnoj linux zajednici )
Mac neću spominjati jer ipak pričamo o PC based x86 arhitekturi, koja vrijedi i ne vrijedi za Apple OS.
A što se mene tiče, ja živim u nadi da će nastati OS koji se temelji na virtualnoj live ediciji, dakle bit će na hardu a ne na cd-u, cijeli će se dignuti u RAM, te biti iznimno brz i siguran

p.s. Da se mene pita, trebali su srediti sigurnost na win2000 i to je to dvijetisućica rula.
p.s.2. Ja ne znam kako ste vi svi nabavili 64-bitne Viste, jer koliko sam se informirao, ali Microsoft je ovdje maximalno zakomplicirao stvar. Sve distribucije osim Ultimate su u slobodnoj prodaji samo 32-bitne, a ako korisnik poželi 64-bitni medij, potrebno ga je naručiti na stranici proizvođača, platiti poštarinu i stiže vam dvd. Mislim ono, kupili ste sustav i još nije punokrvan nego morate nadoplatiti da bi dobili 64-bitnu verziju. U današnje vrijeme mi to nikako nema logike, pa eto vam zadatka da me prosvijetlite.
p.s.3. Vuco, mislio si da si ti imao dugi post, eto ti jedan :P šala
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2008., 08:24   #63
Jerry Drake
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 358
Ne bih volio da se zatvori thread, treba malo kvalitetne rasprave :d

Ako malo progooglate testove vista vs xp vidjet ćete u 90% testova iste informacije:
- vista je sporija ili u najboljem slučaju ''tu negdje''.
- podrška još uvijek nije na razini koja bi zadovoljila malo zahtjevnije korisnike
- da bi radila kvalitetno potreban je noviji hardware (DC CPU, 2 gige rama)


Mogao bih još nabrajati profesionalne programe koji ne rade dobro pod Vistom, i hrpu drugih sitnica, ali nema smisla. I dalje ostajem pri mišljenju da su Vistu preko XP-a preferiraju oni kojima je jako bitan Vistin eye candy look ili zbog directx 10. Meni to jednostavno nisu dovoljno dobri razlozi za prelazak na novi OS.

I možda se varam, ali čini mi se da se Vista neće ''primiti'', odnosno da neće prevladati među Windows userima na štetu XP-a, jer će se vjerojatno prije toga dogoditi novi M$ OS. A onda ''jovo nanovo''. I to je opet jedan pokazatelj da razvoj Microsoftovih operativnih sustava ide u kriivom smjeru, no to je opet tema za neki drugi thread...

Što se mene tiče, i ja bih još bio na win 2000 da je sigurnost bila malo bolje riješena, kao i podrška za igre...
__________________
let my people go!
Jerry Drake je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 15:19   #64
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Microsoft operativni sustavi su krenuli krivo još od DOS-a i njegovih memorijskih granica pa onda izmišljanje kerefeka za probijanje tih granica...
Moje mišljenje je da Vista stvarno je prijelazni proizvod za njihov sljedeći OS, ali da ima prednosti nad nekim dijelovima XP-a, ima. Onaj tko zna iskoristiti Vistu , da mu posao ide brže na njoj, taj će ju i kupiti. Ali činjenica stoji da nije toliko značajan pomak prema naprijed da bi sad većina prelazila na nju, naspram XP-a.
Ne bih htio prelaziti u domenu van ove teme, ali jedna mala usporedba. Jako puno ljudi kupuje novi hardver, stavlja nove verzije drivera, programa ili bilo čega, bez da imaju nekih dobrih razloga za takvo nešto. Vrlo često se odlučuju na taj korak kako bi se pratila nova tehnologija i tako dalje... OS-ovi nisu nikakva iznimka
Dakle, stvarno su nepotrebne tu diskusije i globalna vrijeđanja (tipa xxxx je smeće kakvog nema). 1 godina postojanja za jedan OS nije velik vremenski period i još se krpaju nedostaci.
Onaj tko je zadovoljan sa XP-ima i nema potrebe prelaziti na novi sustav, neka i ne prelazi
Hvala na pažnji
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 15:39   #65
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
Dakle da još malo nadrobim. Slažem se sa kolegom m4dm4n u svezi DOS i opčenito MS OS-ova. Onako po sjećanju veći skok su napravili sa NT kernelom, kasnije su samo nadograđivali. Gledajući sa aspekta OS verzija, veći skok je bila 95-ica, 2000 i donekle WinXP. Što dalje promjene su sve manje.

Vistu su navodno pisali od nule, obećavali svašta da bi na kraju od većine toga odustali. Kad je izašao WinXP nisam odmah prešao na njega jer mi je 98-ca bila daleko brža, međutim nakon nekog vremena sam kao i ostali bio prisiljen jer više nije bilo programske podrške. U slučaju Viste sam vrlo rano napravio testni prijelaz, prvo na 64 bitni pa 32 i na kraju nazad na 64 koju koristim sad već više od godine dana. Prvo mi neke stvari nisu radile dok nisam našao rješenje. Zbog čega sam ostao na Visti? Naravno ne zbog Aera iako ga nisam isključio. Servis koji je zadužen za praćenje navika korisnika i preloadanje aplikacija i podataka u radnu memoriju za divno čudo sasvim solidno radi te primjetno poboljšava performanse sustava. Neinformirani korisnici zbog istog tog servisa misle da vista pojede sav RAM. Još je nekoliko poboljšanja koja se tiču mreže, skaliranje fontova, povećane robusnosti i stabilnosti...
WinXP a da ne govorim o prethodnicima se moralo periodički restartati da bi se anuliralo neobjašnjivo usporenje. Vistu sam doslovce znao držati tjednima, možda i mjesecima uz instaliranje, deinstaliranje, igranje, rad, surfanje... bez restarta.

Dakle, Vista nije donijela većinu novosti koje su obećane i ja je vidim kao dotjerani (ne samo estetski) WinXP. Za očekivati je da će MS veću pažnju posvećivati Visti nego WinXP.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 16:10   #66
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Gledam ovu raspravu i, iz pozicije profesionalca koji usluge daje drugima, neke stvari mi nisu bas jasne.

Operativni sustav je podloga aplikativnom segmentu zbog kojeg racunala i jesu tu, alati koje sluze u svakodnevne svrhe. Samim time je uloga OS-a minimalizirana, tj. bitno je da odradi posao i pristup tim aplikacijama (i ostalim bitnim resursima - LAN, WAN, Internet), sve ostalo je manje bitno (posebno kad su single-user OS-evi u pitanju) i pitanje Viste je vise pitanje kompatibilnosti i trosenja vrijednih resursa nego da li ima ovu fancy opciju ili onu.

Realna je cinjenica da jako malo velikih firmi ima Vistu kao standard, a i brandovi se nakon pocetnog zamaha s Vista preloadom vracaju dijelom na XP.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 16:44   #67
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Hvala Iggy, nešto sam razmišljao da i to spomenem, pa me brinulo da ne odem predaleko od teme. Uglavnom, OS je ovdje da služi našim potrebama. Dakle, svatko će za svoj posao (kakav god da bio, zvuk,grafika, igre, računovodstvo, ma što god ) izabrati sustav koji mu najbolje paše. Isto tako vrijedi i za aplikacije. Ne znam zašto imam osjećaj da neki ljudi misle da OS sam sebi svrha...
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 19:32   #68
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
kako vam se samo da....

samo mi nije jasno, o kojim to OS-ovima govorite kad govorite da je XP/Vista loš u odnosu na "druge" OS-ove? a koji su to molim vas, u najmanju ruku kao da ih ima 20...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 20:24   #69
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Nemoj, pliz, otvori rađe drugu temu pa da nabrajamo koji sve operativni sustavi postoje i za koje namjene i tako to Ne mora OS biti na svakom računalu da bi bio priznat kao takav, ima ih gro, što loših, što dobrih, što appliance sustava...
Ne znam samo iz kojeg dijela si ti zaključio da SU XP i Vista LOŠI operativni sustavi. Svatko je nabrojio mane koje su njega smetale, ali to nikako ne znači da je taj sustav loš, ali nije ni savršen.
p.s. zaključajte modovi temu dok još stignete
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 20:45   #70
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
kako vam se samo da....

samo mi nije jasno, o kojim to OS-ovima govorite kad govorite da je XP/Vista loš u odnosu na "druge" OS-ove? a koji su to molim vas, u najmanju ruku kao da ih ima 20...
Pa, u biti ih i ima, da ne govorim o tome da neke ni ne znajuci mnogi od nas koriste gotovo svakodnevno (npr., OS/2).

Meni samo nije jasno cemu tolika strka oko dva prakticki identicna proizvoda. Jos nisam otkrio kakvu je to toplu vodu Vista otkrila, a cak se vise i ne trudim.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2008., 22:03   #71
Tome
Premium
Moj komp
 
Tome's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zg
Postovi: 128
Uf sto sam zakuhao:)

Stavit cu dual OS da vidim kakva je Vista.

I opet imam pitanje.

Plz malo mi pojasnite razliku izmedu 32 i 64 bitnog OS-a?

Ta da li moj stroj moze vrtiti 64 bitnu Vistu.

Dual core E4500
2 GB RAMA
8800 GT



Tome je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 22:15   #72
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2008., 14:53   #73
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pa, u biti ih i ima, da ne govorim o tome da neke ni ne znajuci mnogi od nas koriste gotovo svakodnevno (npr., OS/2).

Meni samo nije jasno cemu tolika strka oko dva prakticki identicna proizvoda. Jos nisam otkrio kakvu je to toplu vodu Vista otkrila, a cak se vise i ne trudim.
naravno da ih ima, ali ajmo reć koji su to a da ih prosječan korisnik može koristiti za svakodnevnu upotrebu i za hrpu različitih potreba?

svodi se na XP, Vistu, Linux (za naprednije korisnike), i recimo u zadnje vrijeme OsX... nećemo sad tražiti neke distre Linuxa, pa neke win2003, 2000, i slične OS-ove koje 99% korisnika ne bi znala koristiti...


i da, ni meni nije jasno zbog čega ova rasprava, meni isto osobno nema razlike između XP-a i Viste... praktički je sve identično xp-u... pod drugom šminkom...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 02:57   #74
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
U nekim postovima se traži da se ova tema locka, ja bih molio da ostane odključana jer ne postoji na ovom forumu baš lako tražljiva tema s informacijama o visti, tako da je za mene sve što pročitam dobro došlo i korisno.

Evo tu sam prvi put vidio da na 64-bitnoj Visti 32-aplikacije rade bez problema, samo u 32-bitnom "modu". To je čini mi se dosta važna informacija, do sada mi je u podsvijesti bilo cijelo vrijeme da uopće ne rade i to je bila velika averzija prema Visti.

Ako nema razlike u tome, znači 64-bitne rade bolje ako postoje, ako ne 32-bitne rade isto - pa to je u redu stvar.

Dakle kolko ja vidim razliku između 64-bitne i 32-bitne, potrebno je provjeriti jel ti za hardware postoje 64-bitni driveri, ako postoje onda u odnosu na 32-bitnu verziju možeš dobit samo veće-jednako.

Molim ako to nije točno da me se ispravi.

I jel može reć netko nešto o windows media centru na visti, jel to valja što i bi li mi falio ak ga nemam, jer vidim da na buisiness verziji koja mi je dostupna ne postoji.

Koji bi onda media player bilo najbolje koristit umjesto toga, za vistu?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 07:09   #75
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle ako je aplikacija 64bitna (isključivo) ne radi uopče na 32bit windowsima prema tome nemre se reći da negdje radi bolje kad ne radi uopće...

Onda postoje XPi x64 koji čak i solidno rade ako imaš jako standardiziranu konfu (problemi s driverima) a mislim da ima i 2k3 isto x64 koji bi trebao bitt još bolji i stabilniji, kakv 2k3 već i je generalno...

I da ja sam se dosta igrao sa Vistom dok nisam usppio složit sve kako treba i fakat je x64 verzija bolja što se tiče stabilnosti i ostaloga, čak možda bolja od x64 XPa u stabilnosti (a pazi oni su dosta stabilni OS kao takvi) kad radiš s nekim egzotičnijim programima...

Ali da zna bit compatibility i perrformance issuea - zna, posebno sa softwareom koji je bio slabo iskodiran po M$ standardima (ikma kernel level pristup i sl) jer na novom modelu ne radi, sa igrama jer je mjenjana i DX koncepcija i izbačene su neke stvari u zvuku i sl - nažalost...

Realno nema neke veike potrebe prelazit na nju, ali eto jedan kuriozitet Vista ultimate ima 25 Max Halfopen limit a XP Proff ima 10 (nakon SP2) istina postoji patch za Xpe i sve ali ono, ljepo je znati...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 09:50   #76
drstoka
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
pa zato kaj bu i oni jednom prešli na vistu,danas il sutra nebitno je

a-a
Ja sam već preskočio jednu i pol generaciju (2k-Me) pa ne vidim zaš ne bi još jednu
drstoka je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 22:45   #77
SunBlade
Registered User
 
SunBlade's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: -
Postovi: 368
Imam Vistu Ultimate i danas napokon idem nesto zaigrati kada ono poruka kod Bioshocka i C&C....."This application has failed to start because d3dx9_33.dll was not found..."...probao sam staviti ono da bude kompatibilno sa win xpsp2 i naravno nisam nista postigao! Kako da te igre pokrenem u Visti?
SunBlade je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 08:35   #78
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
Vjerojatno nisi instalirao DX update koji ti je igra ponudila. Obično se nalazi na njenom CD-u. Ako i nakon toga ne radi, nađi taj dll i probaj ga staviti u folder od igre, u system32 od Viste, system i sl. Malo kombiniraj, ja sam na taj način rješavao problem.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 08:57   #79
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Ne koristim Vistu niti namjeravam. O njenoj kvaliteti najviše govori činjenica da su neke firme na čijim strojevima (uglavnom laptopi) dolazi preinstalirana Vista ponudile legalni downgrade na XP i da dotične nisu 'bilo tko' u IT biznisu (IBM/Lenovo, Toshiba,...). Pametnome dosta.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 09:19   #80
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne koristim Vistu niti namjeravam. O njenoj kvaliteti najviše govori činjenica da su neke firme na čijim strojevima (uglavnom laptopi) dolazi preinstalirana Vista ponudile legalni downgrade na XP i da dotične nisu 'bilo tko' u IT biznisu (IBM/Lenovo, Toshiba,...). Pametnome dosta.
istom tom analogijom je trend u EU da se predje sa microsoft Windowsa na Linux (drzavne institucije i sl...). jel to pametnome dosta? Mislim da nije rijec o kvaliteti Viste , zbog cega su te firme presle na XP nego je vecina korisnika/kupaca zahtjevala XP na laptopima (zbog toga sto im je vista bila teza itd...). Jer i sam znas da trziste diktira sto ce se vrtiti na kompovima, a ne neka razmisljanja firme. AKo ti ne koristis Vistu to je tvoja individualna stvar, ali govoriti da je nekvalitetna i da ne valja, s time se ne bih slozio. Vista ima svojih problema, od kojih su neki i ispravljeni sa SP1, no neminovno je da je Vista os koji je noviji od XP-a te je smjernica kamo operativni sustavi buducnosti (Windows7 etc..) idu. Na svakom je da proba pa sam odluci koji ce os koristiti.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 11:07   #81
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
naravno da ih ima, ali ajmo reć koji su to a da ih prosječan korisnik može koristiti za svakodnevnu upotrebu i za hrpu različitih potreba?

svodi se na XP, Vistu, Linux (za naprednije korisnike), i recimo u zadnje vrijeme OsX... nećemo sad tražiti neke distre Linuxa, pa neke win2003, 2000, i slične OS-ove koje 99% korisnika ne bi znala koristiti...
Prosjecnog korisnika ce zadovoljiti apsolutno sve sto si naveo.
No, prosjecnog korisnika bas i neces naci kao, primjerice, clana ovog foruma.

Prosjecan korisnik ce bez problema i uz osnovnu naobrazbu (potpuno identicnu kao za windowse, npr.) uspjesno koristiti svaki od navedenih, kao sto je i slucaj s Officeom - stavi OO ili neki drugi pandan i nakon male (ali stvarno male) prilagodbe radit ce bez problema.

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
i da, ni meni nije jasno zbog čega ova rasprava, meni isto osobno nema razlike između XP-a i Viste... praktički je sve identično xp-u... pod drugom šminkom...
U tome i je problem.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 11:21   #82
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
AKo ti ne koristis Vistu to je tvoja individualna stvar, ali govoriti da je nekvalitetna i da ne valja, s time se ne bih slozio. Vista ima svojih problema, od kojih su neki i ispravljeni sa SP1, no neminovno je da je Vista os koji je noviji od XP-a te je smjernica kamo operativni sustavi buducnosti (Windows7 etc..) idu. Na svakom je da proba pa sam odluci koji ce os koristiti.
Trebam bar jedan (1) razlog - bilo sto - kako bih Vistu vidio bilo kao dobru nadogradnju za mainstream korisnika bilo kao smjernicu kud OS-avi moraju ici.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 20:15   #83
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Treba još manje razmišljati i znati dok je koristiš nego prije...?

Sve je preko nekih wizarda i gluposti napravljeno, samo čekam kad će počet iskakati balon sa "Take a leak" nakon x sati igranja...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 21:16   #84
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Ovde moram otvoreno Fleksa napast, gdje se god spomene Vista odma, kaže "ždere resurse". Koliko je meni poznate već dosta ekipe je kupilo DC procesore, i RAM (2GB+) i sada kada je Vista izašla žale se.... Međutim meni se na Visti iznimno sviđa search koji je višestruko ubrzna, sama činjenica da sam sklon looku Viste odma mi isključuje dio themica za XP, igre mi rade brže (pisao sam par puta svoj "trokiranje" sindrom), nisam na Visti zbog DX10 (jer X800XL, ne podržava komplet ni DX9), niti sam na Visti zbog toga što mi se svidila. Isto nekolicina opcija je skrivena, zakamuflirana i malo me živcira, činjenica da meni Vista prođe torture kao XP , i ostane poletna je još jedan plus za nju, XP se vuče kako krepana mačka. Podrška za hradware je poboljšana ali i narušena, neki driveri se ruše (Ati Catalyst) na VIsti i zadaju mi muke, ali svejedno dajem šansu tom OSu. Kada izađe novi isto ću probat, jer jednostavno volim upoznavat nove stvari. Za hardware se ne brinem, jer ionako ću sada dati ~300kn za još 2GB RAMa prema tome smatram da i Vista nije toliko zahtjevna. Sama činjenica da je slična situacija bila sa XPom kad je izaša mi je poznata. Po meni rasprava XP vs Vista se mora uzet sa jednom dozom, vremenskog raspona u kojem djeluju. Da je recimo situacija bila obrnuta, sigurno bi bilo ljudi koji bi rekli da je Vista lakša za koristit i da je XP čudan, što je po meni normalno jer sam se i sam navikao na količinu i smještaj funkcija u XPu. Toliko za sada da ne quotam druge, slažem se sa dosta korisnika, ali isto svak može birati OS prema svojoj potrebi.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 22:07   #85
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Ovde moram otvoreno Fleksa napast, gdje se god spomene Vista odma, kaže "ždere resurse". Koliko je meni poznate već dosta ekipe je kupilo DC procesore, i RAM (2GB+) i sada kada je Vista izašla žale se.... Međutim meni se na Visti iznimno sviđa search koji je višestruko ubrzna, sama činjenica da sam sklon looku Viste odma mi isključuje dio themica za XP, igre mi rade brže (pisao sam par puta svoj "trokiranje" sindrom), nisam na Visti zbog DX10 (jer X800XL, ne podržava komplet ni DX9), niti sam na Visti zbog toga što mi se svidila. Isto nekolicina opcija je skrivena, zakamuflirana i malo me živcira, činjenica da meni Vista prođe torture kao XP , i ostane poletna je još jedan plus za nju, XP se vuče kako krepana mačka. Podrška za hradware je poboljšana ali i narušena, neki driveri se ruše (Ati Catalyst) na VIsti i zadaju mi muke, ali svejedno dajem šansu tom OSu. Kada izađe novi isto ću probat, jer jednostavno volim upoznavat nove stvari. Za hardware se ne brinem, jer ionako ću sada dati ~300kn za još 2GB RAMa prema tome smatram da i Vista nije toliko zahtjevna. Sama činjenica da je slična situacija bila sa XPom kad je izaša mi je poznata. Po meni rasprava XP vs Vista se mora uzet sa jednom dozom, vremenskog raspona u kojem djeluju. Da je recimo situacija bila obrnuta, sigurno bi bilo ljudi koji bi rekli da je Vista lakša za koristit i da je XP čudan, što je po meni normalno jer sam se i sam navikao na količinu i smještaj funkcija u XPu. Toliko za sada da ne quotam druge, slažem se sa dosta korisnika, ali isto svak može birati OS prema svojoj potrebi.
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Pa evo Razzor mi je posudio igru, i stavrno je original, ali njemu kada uđe u grade pukne i Vista izbaci onaj svoj not working window.


Hebeš usera kojem na vlastitom pciju treba search
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 22:39   #86
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Hebeš usera kojem na vlastitom pciju treba search
neznam za tebe ali ta stvar mi je jedna od korisnijih stvari na visti,čim mi treba neka slika, pjesma, igra, rad neki ovo ono šta got upišeš odmah ti baci nego da "šonjaš" po my computeru itd.
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2008., 13:41   #87
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Ma kod mene je stvarno sve uredno posloženo tako da search ne koristim..izuzet posla kada tražim nekaj na serverima..a na njima može biti u jednom folderu 10k .txt datotekica a meni treba baš jedna specifična pa ne namjeravam scrollati do sutra
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2008., 13:49   #88
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor SunBlade Pregled postova
Imam Vistu Ultimate i danas napokon idem nesto zaigrati kada ono poruka kod Bioshocka i C&C....."This application has failed to start because d3dx9_33.dll was not found..."...probao sam staviti ono da bude kompatibilno sa win xpsp2 i naravno nisam nista postigao! Kako da te igre pokrenem u Visti?
Pa nisi stavil DX9!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2008., 19:50   #89
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Evo vrtim ju skoro pa tjedan dana i mogu reč da mi se dopala,u početku je bilo sitnih problema,al sad,sad dela bez greške čak mi se čini kak je sve sad sjelo na svoje mjesto.Znam da sam imal problema sa igrom jednom na xp-u,al tom problemu ni traga visti,e sad još da isprobamo taj sp1....Sve u svemu ja zadovoljan,jedino performanse su malo lošije u odnosu na xp,al za igre hm,neznam izgleda mi skoro pa sve isto...
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2008., 19:58   #90
Z-man
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Moj komp
 
Z-man's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Bjelovar - Zagreb
Postovi: 1,079
xp sp2 i čeka se neki kvalitetan patch za dx10, ništa od viste do tad.....
vidio sam kod frenda, samo problemi, treba vremena da se čovjek navikne...
__________________
««-´`-´`·..·´`-´`-»»
Z-man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na