Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2024., 21:30   #1
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
Kako spojiti LC UPC na SC APC

Ispred stana mi je LC UPC (plavi) optički kabel, a priključak na PON-u je SC APC (zeleni) koji je unutar stana.

Koliko sam skužio treba mi LC/UPC adapter koji uštekam na postojeći LC-UPC kabel, a na taj adapter spojim LC-UPC <-> SC-APC kabel?

Problem je da nalazim samo duplex adaptere (https://www.protis.hr/products/detai...-duplex/169697). Pa jel postoji simplex verzija za LC-UPC tipove ili nema apsolutno nikakve veze ako spojim u duplex?
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2024., 22:19   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ima gotovih kabela, samo trebaš pronaći odgovarajući, primjer > https://supernet.hr/proizvod/E_NFO-PCSSM-05029
ili
https://supernet.hr/proizvod/E_NFO-PCSSM-05034
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.03.2024., 22:55   #3
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
Ali u svakom slučaju mi treba adapter/spojnica da se spojim na već postojeći plavi LC UPC kabel i onda koristim kabel koji si mi napisao?


P.S. dali gledam nešto krivo ili ne mogu naći spojnicu za SC-APC - SC-APC tip?


https://www.protis.hr/products/index...ri/1199?page=1


ili se moze spojiti u:
https://www.protis.hr/products/detai...simplex/169708


iako nigdje ne pise da je za SC-APC ?
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 06:08   #4
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Ne koristi MM adaptere i kabele za prijelaz.


Zasto bi uopce ti kupovao kada operater treba napraviti kucnu instalaciju.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 07:20   #5
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
Ma bolje da ne znaš, imam vertikalu (u kojoj je optički kabel) iznad stana, ali optički kabel nije potegnut u stan, nego je ruter u mom stanu, spojen mrežnim kablom u PON koji se nalazi u fasadnoj kutiji u prizemlju zgrade. I sad umjesto da su svi PON-ovi u stanovima, imamo 5 komada naguranih u kutiji koji su mrežnim kablovima spojeni sa ruterima koji se nalaze u stanovima. Naravno, da nitko nije kriv i da se izmotavaju za ovakvu retardiranu situaciju, a razlog zašto su to napravili je sigurno jer se tehničarima nije dalo sprovesti optičke kablove po stanovima (iako vertikale do svakog stana već postoje). I sad ti reci tko je tu lud... Oni odbijaju preselit priključak u stan, a ja njihovu glupost ne mislim platiti. Pa sam se mislio sam spojiti tj. provjeriti dali uopće taj optički kabel ima signal i sam potegnut kabel do stana, jer sa korporacijama više nemam živce.
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 07:25   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
to nije nužno loše rješenje, osobito ako je ormar pod ključem. ont je ionako ISP oprema.

jedino - kako napajate to?



PS - takva rješenja nisu rijetka, zgrade koje ti imaju neki oblik hibridne mreže imaju ormar sa aktivnom opremom (optička u coax, optička u ethernet), jedini minus je da to uglavnom nije na ups-u pa kad prdne struje, padnu usluge.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 08:07   #7
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
"jedino - kako napajate to?"
napajamo to preko utičnice koju smo sami sproveli u tu kutiju radi električne ograde, a na tu utičnicu su uštekana 2 produžna jer jedan od 6 utičnica je prevelik za kutiju, a imamo 6 trošila, 5 ONT-a i 1 je za ogradu. Nažalost ta kutija nije sofisticirana kako misliš i to je napravio prvotni provider za svoje potrebe gdje mu uopće nije bila potreba struja.

Kutija izgleda ovako:



Ali ne vidim smisao zašto je spojeno ovako šalabajzerski, a optička vertikala mi je iznad ulaza u stan Situacija je još gluplja, kad su susjedu kraj mene spojili kabel u stan i njegov ONT je u stanu. I kakvo bude rješenje za 5-10 godina dok svi ruteri budu imali ONT u sebi i kad više ne budu stali unutra?
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 08:24   #8
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,493
Onaj dupli adapter i LC-UPC <-> SC-APC kabel će raditi ok. Pripazi samo kod povlačenja kabela da ga pravilno razmotaš radi lakšeg povlačenja i da nije nategnut ili našlingan u malom radijusu. A za ove ont-ove nagurane u Krone kpo - lol
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 08:31   #9
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
koji nastavak ima kabel koji ti stiže od stana do te kutije?

ako sam ja dobro skužio tebi trebaju 2 spoja:
1. spoj u kutiji sa dolaznog kabela na tvoj kabel do stana
2. spoj ispred stana sa dolaznog kabela do stana na novi kabel koji ide u stan?



u ovom kaosu mora bit negdje splicebox sa LC utičnicom, i nađi svoj ont , iskopčaj pigtail iz spliceboxa i uštekaj svoj kabel unutra.



s druge strane iznad stana provuci postojeći pigtail koji ti je trenutno uštekan u ont (ako je dovoljno dug) ili kupi novi isti takav.

spojnicu stavit adekvatnu - lc / lc plavu! nemoj kombinirati upc i apc.


PS postoje DC splitteri - 1 dc ulaz 5 dc izlaza. stvar bi vam bila puno urednija s time. napajanje pojačaš na 2A i sve ont-ove napajaš s jednim napajanjem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 08:39   #10
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
Znači ispred stana mi je ovaj kabel:



Planiram ištekati ONT iz fasadne kutije i preselit ga u stan, ali ne znam kako se spojiti na (LC-UPC) plavi kabel (koji je iznad stana), a ONT treba zeleni (AC-APC). Znači ja ću glumiti običnog tehničara koji dolazi ljudima sprovesti ruter + ont u stan, uz prethodnu instalaciju koja je ispred stana. Stari optički kabel ću ostaviti u kutiji i to me više ne zanima, jedino će me zanimati ako kabel iznad stana nema signala
pljugi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.03.2024., 08:58   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
"stari optički kabel" je pigtail koji ti treba da bi dofurao signal u stan.

pod uvjetom da je dovoljno dug.

if not naruči xy metara gotovog lc-upc / sc-apc kabela i lc-lc spojnicu (može dupla pa koristi samo jednu polovicu, jer u networkingu nam je optika uglavnom sa 2 niti pa su i spojnice predviđene za to).



MORAŠ provjerit šta ti je u ormaru vani. da li je tamo splicebox, ako je - koji konektor ima iako imat će 99.99% ženski LC, i koji konektor je na kabelu koji ti dolazi do stana (opet - u kutiji vani).
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 09:26   #12
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
U slučaju da kabel iznad stana ima signal, onda stari mogu ostaviti u kutiji.
Ovakva je trenutna shema:






Znači glavni razdjelnik je u stubištu, i onda neki kablovi idu van do fasadne kutije, a neki su potegnuti do stanova. Pa mi nije iskreno jasno zašto bi ja morao koristiti kabel sa fasadne kutije u slučaju da je ispravan ovaj iznad stana.
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 11:03   #13
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ovisi , ne možeš znat.

kod nas, svaki korisnik ima nit do centrale. tamo su splitteri. na istom ulazu je 8 niti, s druge strane se spajaju na splittere kako tko ugovara uslugu.

kod mene na kući su 4 niti, 2 su moje, na jednoj imam uslugu, druga je mrtva, u spliceboxu na fasadi svaki stan ima 1:1 splajs na dolaznu nit.



tako da ako imaš splitter blizu - onda vjerojatno da ćeš imat signal i na toj drugoj niti. ako je splitter u centrali - onda nećeš. u tom slučaju moraš otkriti koja nit je tvoja i ide na fasadu, i prebacit ju na nit koja ide gore
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 19:49   #14
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,493
Ono što viđam an terenu je uglavnom ovako:

HT ima u dnu stubišta ormarić u koji je uveden dolazni svk i na njega su u kazeti 1:1 zasplajsani mali plavi ( LC-UPC ) pigtejlčići koji su sa jedne strane uštekani u adaptere a sa druge strane se uključuju kabeli prema stanovima.

Kabeli na stubišnoj distribuciji su gotovi LC/UPC - LC/UPC i oni završavaju ili u kanalicama poviše ulaznih vrata ili u podžbuknim razvodnim kutijama kroz koje ide stari "telefonski" razvod. Kad kabel završava u razvodnoj kutiji na poklopcu kutije je naljepnica oznake stana i lejzer radiation vorning nalja. U starijim zgradama su kabeli po izgledu slični utp-u ali sa 3 ili 4 žice unutra, u novijima su cat5e utp-jci.

Ormarić koji si fotografirao je "telefonski" priključni ormarić sa krone regletom. U pravilu se telefonske kabele nebi smjelo izvlačiti pri povlačenju optike a to je često nemoguća misija zbog promjera bužira. Pa su se snašli i iz glavnog opt ormara dovukli lc/upc kabele u taj tel ormarić, tamo ugurali ont-ove i iskoristili utp do stana prema routeru.
Na fotografiji ormarića se slabo ali ipak vidi da iz busena kabela viri jedan transparentan.
HT-ovci imaju transparentne LC-UPC <-> SC-APC kabele od 2m koje tako znaju nagurati do ont-a. Nađi svoj ont u toj gužvi i isprati što je u njega uključeno. Ako je transp kabel onda on vodi do LC/UPC - LC/UPC adaptera. Kupi/nabavi žuti LC-UPC <-> SC-APC patch kabel od 15 ili 30m i po svom utp-u ga povuci od stana do tel ormarića i u ormariću ga ukopčaj u LC/UPC - LC/UPC adapter.

Ali uzmi u obzir da tvoj utp vjerojatno prolazi kroz više podžbuknih razvodnih kutija od stana do tog tel ormarića i po njemu povući opt patch do ormarića nije lagan posao za jednog.

----------
Ono što je pomalo čudno u svemu tome je to da su dio instalacije vukli tako a veliš da je dio korisnika spojen na kabele u kanalicama poviše ulaznih vrata.

Kod tih stanova gdje su korisnici spojeni preko kanalica: kako je izvučen kabel iz stana do kanalice: proboj u zidu iz hodnika u stubište ili je iz stana kabel izvučen kroz neku od podžbuknih kutija u stubištu pa od tamo ide u kanalice ?

Možda su za dio stanova otkrili da bužiri sa utp-om nisu prohodni pa su se ovako snašli. Još nisam naišao na zgradu koja nema kontrolne/razvodne podžbukne kutije nego su utp-jci povučeni u jednom bužiru bez prekida cijelim putem od utičnice u stanu do tel ormarića...

* Ako možeš doći do nekog ht tehničara on će od kolege lako saznati situaciju u toj zgradi i zašto se tako radilo.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 29.03.2024. u 20:38.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2024., 07:18   #15
pljugi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: /dev/random
Postovi: 42
" HT ima u dnu stubišta ormarić u koji je uveden dolazni svk i na njega su u kazeti 1:1 zasplajsani mali plavi ( LC-UPC ) pigtejlčići koji su sa jedne strane uštekani u adaptere a sa druge strane se uključuju kabeli prema stanovima."


Točno tako ti je bila situacija. Nas 4 u stubištu je imalo tako složeno (optički kablovi postavljeni iznad vratiju u stubištu), a 2 optička kabla (za udaljenije stanove koji nisu sa nama u stubištu su bila u fasadnoj kutiji). Ono što se dogodilo jest da mene tehničar nije spojio na optički kabel iznad stana (valjda jer mu se nije onda dalo provlačiti kanalice po stanu), nego je išao linijom manjeg otpora i spojio me u kutiju dolje na kabel od druga 2 stana koji u tom trenutku nisu koristili optiku. Dok je susjed pokraj mene normalno spojen na kabel iznad vratiju Za početak ću provjeriti dali kabel iznad mojih vratiju ima uopće signal ili su ga jednostavno dolje prerezali dok su druge stanove spajali, ako nema signala nema mi druge nego otvorit tu kutiju i kabel iz svojeg ONT-a preko kanalice dovest u stan. T-Com odgovara da oni nisu postavljali kablove i kanalice u stubište, a znam da jesu jer sam ih vidio Na moje pitanje zašto stanovi imaju kanalice sa kablovima, a koristi ih samo jedan stan mi isto nisu znali odgovoriti, klasična priča nismo mi krivi, oni su...


P.S. čisto da se samo ne žalim, imam jedno tehničko pitanje. Zašto oni do stana ostavljaju LC-UPC spojeve, a ne SC-APC pošto OMT ima takav utor?

Zadnje izmijenjeno od: pljugi. 30.03.2024. u 07:24.
pljugi je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2024., 08:48   #16
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
szk od ht-a nema pojma inače - ali zaista nije praksa da HT izvodi radove na montaži svjetlovodne instalacije. to radi ericsson i njihovi pod-izvođači. kod mene (i u zgradi i na kući) su bili dečki iz ericssona. oni su također vukli core mrežu po gradu. HT tehničari dolaze samo na zadnji korak, a to je spajanje opreme i provlačenje onog zadnjeg pigtaila od spoja do routera.

odgovor na tehničko pitanje je: jer je to industrijski standard. apc nije nikad bio standard za mrežnu opremu, već je to bio UPC, a negdje pred x godina se SC konektor napustio kao valjda prevaziđen i preglomazan i ustalio se LC konektor. ujedno LC je jedini konektor koji fizički ulazi u tradicionalan optički SFP modul (2 simplex niti), jer SC i svi ostali su preveliki i uglavnom za njih moraš uzet mediaconverter ili adaptere... dok LC uredno ubodeš u sfp.
za gpon se ustalio sc-apc da bi se, vjerujem, razlikovalo pon mrežu od ptp mreže. zeleno=pon, plavo=ptp. nisam nigdje u produkciji susreo zeleno za ptp.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2024., 13:43   #17
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,493
Citiraj:
Za početak ću provjeriti dali kabel iznad mojih vratiju ima uopće signal ili su ga jednostavno dolje prerezali dok su druge stanove spajali, ako nema signala nema mi druge nego otvorit tu kutiju i kabel iz svojeg ONT-a preko kanalice dovest u stan.
To probaj sa svojim ontom spojenim na router. Ako blica los nemaš olt signala na niti. Ako se zakači i net proradi na pravoj si grani što bi me iznenadilo. Ako pon lampica krene blicati na krivoj si pon grani Huawei olt-a. Ako ne blica a ti nemaš neta onda si na krivoj grani Nokia olt-a.
Ali dobra stvar je u tome što ti tehnička podrška može pronači ont i u sustavu promijeniti port.

Šanse su 40% da imaš signala na tom konektoru u kanalici. Ako nemaš prije nego kreneš u prespajanje kabela do stana nabavi vfl.

Btw: imate li predstavnika/cu stanara u zgradi ? Ako da pazi što radiš, ove kutije ne bi smio otvarati na svoju ruku i optužit će te za svaku pregorenu žarulju u stubištu
Doom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na