Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro Danas, 10:46   #2491
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp

Pupo's Avatar

Datum registracije: Jun 2005
I da stavi optiku, ako hoće preko 10, ima da se usere s cijenom. Nema smisla.
Staro Danas, 12:07   #2492
Renesis
Gastarbajter
Moj komp

Renesis's Avatar

Datum registracije: Sep 2003
Najbitnije je uredno provuci buzire (radijus zavoja >7cm) kroz zidove.

za danasnje aplikacije onda Cat7 kabel (ili jos bolje odmah 2 u paraleli) izmedu mreznog ormara i svih soba / lokacija.

s time imas (ako treba) 1-10gbit do daljnjega, a kada za X godina to postane gusto, lako se izvucu "stari" Cat7 kabeli i provuce nesto novo.

EDIT: radijus zavoja >7cm, promjer buzira >16mm (bolje 25mm+)

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2

Zadnje izmijenjeno od: Renesis. Danas u 13:54.
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:15   #2493
Exomaniac
Registered User

Datum registracije: Mar 2016
Ljudi moji, meni se čini da ćete se vi grdo razočarat za 10, 15 godina ako se vi već sad pripremate s Cat7 za po doma

Ako u idućih deset godina zaživi 2.5GbE bit će dobro, a kamoli da zaživi 10GbE u kućanstvima. Provlačiti Cat7 od 7, 8 kuna po metru umjesto standardnog Cat5E od 2 kune na kratkim udaljenostima za po stanu je suludo. Osim što je skuplje, nema gotovo nikakvih prednosti. Na tako kratkim udaljenostima 10GbE uredno funkcionira preko Cat5e kabela, a da ne spominjem 2.5 i 5GbE koji su specifično razvijeni za to jer su vidjeli da nitko nije entuzijastičan nuditi 10GbE opremu za manje korisnike, pogotovo kućne, a niti su korisniici voljni investirati u nju.

Netko spominje Netflix ili video streaming od 200-300 megabita... Pa Netflix u 8K neće preko 50 megabita ići, možda 60. Nakrkat će AV1 ili neki novi kodek na maksimum. Nisu ludi da plaćaju CDN-ovima masne pare za išta više nego što moraju. Pa nek čovjek lijepo stavi bužire, mislim, suludo je štemati zid da bi u 21. stoljeću fiksno postavljao kablove, a sad da plaća 4 puta skuplji kabel nego što mu treba, jer bi za 15 godina možda mogao trebati nešto što je vrlo upitno meni nema nikakvog smisla. Lijepo 2 kabela do svake utičnice, i miran si. My 2 cents.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 13:49   #2494
OuttaControl
Premium
Moj komp

OuttaControl's Avatar

Datum registracije: Feb 2007
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ljudi moji, meni se čini da ćete se vi grdo razočarat za 10, 15 godina ako se vi već sad pripremate s Cat7 za po doma

Ako u idućih deset godina zaživi 2.5GbE bit će dobro, a kamoli da zaživi 10GbE u kućanstvima. Provlačiti Cat7 od 7, 8 kuna po metru umjesto standardnog Cat5E od 2 kune na kratkim udaljenostima za po stanu je suludo. Osim što je skuplje, nema gotovo nikakvih prednosti. Na tako kratkim udaljenostima 10GbE uredno funkcionira preko Cat5e kabela, a da ne spominjem 2.5 i 5GbE koji su specifično razvijeni za to jer su vidjeli da nitko nije entuzijastičan nuditi 10GbE opremu za manje korisnike, pogotovo kućne, a niti su korisniici voljni investirati u nju.

Pa cekaj, baš to, ako imas 20-30 metara kabela razvuc, kad renoviraš stan, šta ti znači platio to 50 il 150 kuna? Da se radi o uredu sa kilometrima kabela ajde ajde, al kad sebi radis napravi kako spada. Ako radiš sebi napravi odma kako spada... jer nećeš kasnije... Kad sam sebi radio stan stavio sam podno grijanje jer mi je cca 5000 kn po roli u tom trenutku bilo "samo" neka ga imam, necu poslje skidat pločice pa ih vraćat. Za kabel takav bi reka daj najbolji šta postoji na tržištu.

Kako je kolega gore rekao, bužire natrpaj da možeš lagano i jeftino zamjeniti/popraviti što treba, Pretpostavljam da si mislio vece 7mm ne 7cm

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. Danas u 14:37.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro Danas, 16:39   #2495
Nikky
Moderator

Nikky's Avatar

Datum registracije: Sep 2006
Kolega živi u DE pa se prilagodio standardu

Cat7 za sada ne treba, dovoljno je Cat6 ili Cat6A, jedino ako bude mala razlika u cijeni.

PVC cijevi za kabele (linkao sam ranije) su mislim fi 16 pa 25 pa dalje ...
a spominjao je minimalni radijus savijanja cijevi. Oštri kut savijanja treba svakako izbjegavati jer je onda lakše provući / zamijeniti šta treba.

Ti si mislio (možda već imate) server, ups, centralni patch panel, ... staviti u spremište (u produžetku kuhinje) ?
Malo je na blesavom mjestu, fino produžuje instalacije.
Možda da ukradeš malo mjesta u ormaru ureda 2 ili ureda 4 i tu staviš patch panel + switch ?
Napajanje mu dovučeš posebno sa ups - a u spremištu.

U spremištu neka je manji patch panel, switch, ups, server.
Imaš one switch - eve sa 1 / 2 optička porta i tako spojiš switch - eve međusobno.

Kod svakog radnog mjesta trebaš 2 ili 3 Lan priključka (ovaj 3. za telefon, nebitno hoćeš li koristiti VoIp ili običnu telefoniju). Kod sekretarice i više (komp, printer(i), telefoni, ...

Šta je sa strujom, gdje je sada kutija sa osiguračima ?
Srećom, to se lako maskira u zidnom ormaru sa dovoljno osigurača (strujnih krugova),
cca 2 - 3 rasvjete, mali bojler, kuhinja, 6 + 3 za radna mjesta, 2 u spremi, ... di su klime ...

Rekoh, ima tu mali miljonček manje ili više bitnih detalja
Nikky je online   Reply With Quote
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno