Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2024., 18:38   #31
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Što se tiše "ovlaštenih stručnjaka" i pregleda: jebeš ti stručljaka koji ostavlja sranje od dojma i u kojeg nemaš povjerenja. Isto kao i za svakog drugog doktora - ako ne ulijeva povjerenje traži drugog. Da li ima ili nema licencu neka te ne brine.

Moj primjer je bivša optičarna Monokl iz Pule. Imali su oni mislim tri trgovine po HR, koliko znam ovo u Puli je propalo, vjerojatno s dobrim razlogom. Kako bilo, jedan frend je imao određena potraživanja od tog lika iz Monokla. I ja idem tamo napraviti očale tako da ovaj zna da ima kod njega nešto love da se može naplatiti. Budale, šta rać.

Tom liku, vlasniku Monokla, na faci vidiš da je prevarant i zabušant. Ali ja kao frendu radim uslugu a svim ostalim optičarima po Puli vjerujem više manje isto. Pa glupo zaključujem da mi je svejedno.

S druge strane, njegova žena radi preglede vida i stvarno je ostavila vrhunski dojam. Nije ništa zbrzala, odradila je korektan pregled, ispalo je da mi je vid s obzirom na dioptriju bio jako dobar pa je išla testirati i više nego treba. Kako je ona kazala, s obzirom na mojih cca 6 minus, nije za očekivati mogućnost korekcije preko 90% a ja sam dogurao do 120%.

Kako bilo, kod te žene bih platio pregled bez problema a očale kupio negdje drugdje

Još jedna stvar o kojoj valja voditi računa: ovisno o dioptriji i generalnom zdravstvenom stanju rezulatati mjerenje dioptrije/korekcija od dana do dana se može bitno razlikovati. Optičari uglavnom cijalju na to da stave barem 0.25 manje od onoga što pita korekcija tako da se oko malo trudi.

Generalno mogu kazati da ono što je meni utjecalo na vid (osim godina) na pozitivan način je gledanje u daljinu. Pred više godina sam počeo to prakticirati i koristiti svaku priliku da kompentiram koliko toliko zumiranje 80% vremena na pola metra. Vid mi se vidno popravio (pun intended) i to stvarno značajno. S time da je za očekivati da mi s godinama počne to pomalo ići prema plusu, kako to obično biva.

Što se tiče ove boli koju spominješ, moguće da je problem i do toga što ako dođe do određene razlike između očiju (kod mene je lijevo slabije za oko 0.75) onda ovo slabije postane "lijeno" i mozak automatski kompenzira i više se oslanja na jače oko. To može rezultirati time da slabije oko postaje relativno sve slabije.

Kako su kazale kolege, nemoj se zajebavat s vidom.

Što se tiče hoye, vidim da koriste nečasnu marketinšku strategiju Pogledaj kako je tekst dolje lijevo mutan.

https://www.hoya.hr/sadrzaj/20210204...sync%20III.png

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 22.01.2024. u 18:48.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 08:55   #32
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
već neko vrijeme razmišljam o nabavi naočala samo za računalo. Inače nosim dioptrijske doma koje imaju taj filter, al na posao leće stavim pa bi mi nešto trebalo i za tamo.

uglavnom Bio sam se danas do getaldusa zaletit raspitat, samo leće bez okvira su 108 eura (sa 20% popusta, trenutno je akcija na hoya leće) i okvir neki basic metalni je 60€. To mi se čini dosta za naočale bez dioptrije samo sa tim filterom. Nadao sam se ispod 50ak€ nešto nać u kompletu, al teško kako mi se čini?
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 11:29   #33
marcony
Premium
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Klc
Postovi: 86
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
već neko vrijeme razmišljam o nabavi naočala samo za računalo. Inače nosim dioptrijske doma koje imaju taj filter, al na posao leće stavim pa bi mi nešto trebalo i za tamo.

uglavnom Bio sam se danas do getaldusa zaletit raspitat, samo leće bez okvira su 108 eura (sa 20% popusta, trenutno je akcija na hoya leće) i okvir neki basic metalni je 60€. To mi se čini dosta za naočale bez dioptrije samo sa tim filterom. Nadao sam se ispod 50ak€ nešto nać u kompletu, al teško kako mi se čini?
Cini mi se dosta za blue light naocale bez dioptrije. Koristim izi pizi par godina i nemam vise problema sa glavoboljom tako da meni pomazu, iako nije neka kvaliteta okvira (plastika koja lako pukne).
marcony je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 12:08   #34
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
I adrialece.hr imaju povoljne cvike za plavo svijetlo. Kupovao sam leće od njih prije operacije tako da su legit.
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 13:04   #35
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Adria leće su top ako znaš točno svoje "mjere".

Osobno, napravio sam pregled vida ovu subotu, naručio odmah naočale, pošto mi frend ima Optiku, ali da nisam, adrialeće i to je to.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 15:39   #36
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
baš sam guglajući naišao na ove naočale s adria leće?

znači to je sve OK - bez obzira na to šta koštaju samo 40 €?

nije nikakav fuš? mommistake - kako misliš "svoje mjere"? koje podatke bih trebao znati prije nego ih naručim?
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 19:15   #37
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Pa dobro ševice, da li ti trolaš
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 19:20   #38
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Ne, zasto?

Edit: neko je spomenuo da su samo lece bez okvira stotinjak eur, a tu ima i okvir i nekakve lece za 40-ak eur... Nemalo puta u zivotu sam htio proci jeftinije pa sam kupio nesto lose jeftino i onda jos extra nadoplacivao za nesto sta valja
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 19:30   #39
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Pa smatram da ti je lijepo rečeno da trebaš odraditi pregled kako spada. Kod uzimanja naočala bitna je dioptrija, mogući cilindar te razmak od nosa do zjenica.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 19:35   #40
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
baš sam guglajući naišao na ove naočale s adria leće?

znači to je sve OK - bez obzira na to šta koštaju samo 40 €?

nije nikakav fuš? mommistake - kako misliš "svoje mjere"? koje podatke bih trebao znati prije nego ih naručim?
Kako ti je kolega rekao, ako imaš dioptriju, bez pregleda nemoj niti naručivati naočale.

Ako nemaš, probaj.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 19:44   #41
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
S obzirom na prije napisano ja bih ti svakako preporučio da odradiš ozbiljan pregled.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 10:01   #42
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
Dobro... Napraviti cu tako onda...
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2024., 10:03   #43
Mommistake
Premium