Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.10.2014., 23:41   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
USB 3.0 kuciste ne radi na USB 2.0 portovima

Pozdrav svima,

imam neko el cheapo kinesko USB 3.0 kuciste, 2.5", bez eksternog napajanja.

Kada unutra ubodem disk i zakacim na USB 3.0 port, stvar radi bez problema uz odgovarajucu brzinu.

Nazalost, kada se spoji na USB 2.0, disk bude prepoznat ali fajlovi se prijavljuju kao koruptirani, pola ne radi ili radi neko vrijeme i onda pocnu problemi.

Sve se to rjesava vracanjem na USB 3.0 port.

Znam da po specifikaciji USB 3.0 daje 2A, pa predpostavljam da to godi disku i zato radi kako spada. No s druge strane, imam par Verbatima i WD-a u svojim "originalnim" eksternim kucistima koji su isto USB 3.0 ali oni rade normalno na 2.0 portovima, no imaju Micro-B USB 3.0 kabel, dok ovo kuciste ima Type A sa svake strane.

Kuciste bi trebalo biti ispravno(?), cim radi na USB 3.0 portu bez problema (presnimio sam par terabajta simo i tamo dok je bio spojen tako), pa mu valjda samo ne odgovara 500 mA sa USB 2.0. Postoje li kakvi lako dostupni kablovi u Hrvata s kojima bih rijesio taj problem ili je fora u necem drugom? Isprobao sam na nekoliko USB 2.0 laptopa i racunala i na svima je ista stvar. Takodjer, na nekoliko drugih USB 3.0 kompatibilnih racunala, stvar radi kako spada.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 23:56   #2
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
imam neko el cheapo kinesko USB 3.0 kuciste, 2.5", bez eksternog napajanja.
Definitivno je problem u manjku struje na USB 2.0 portu i zbog tog se dešava a sve je jasnije iz prve rečenice.

Eventaulno bi riješio problem onaj T-komad, sa mini USBa (na kučištu od diska) na dva USB priključka (na komp) jer bi onda dobivao više struje iz 2 porta.
Probaj prvo s tim.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2014., 00:11   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Eventaulno bi riješio problem onaj T-komad, sa mini USBa (na kučištu od diska) na dva USB priključka (na komp) jer bi onda dobivao više struje iz 2 porta.
Probaj prvo s tim.
http://www.links.hr/?naziv=kabel-del...kl=201.200.089

Predpostavljam da takvo nesto nema u USB 3.0 verziji jer ionako daje 2A po defaultu, pa ovakvo sto nije ni potrebno - no mislio sam da ne cukam dva kabla sa sobom... Probam s ovim pa javim, bas me zanima hoce li raditi.

Thx.

Eh, no i dalje me cudi zasto ovi tvornicki USB 3.0 diskovi rade kako spada na tim istim racunalima gdje ovo USB 3.0 kuciste nece? A nema ovakvog kabla, nego s Micro-B USB 3.0...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2014., 01:24   #4
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Nisu cheap ass proizvodi pa valjda imaju neke stvari bolje rijesene.
Isto kak neki malo stariji kompovi ne daju dovoljno struje preko 1 usb porta a neki jos stariji da, isto vrijedi i za laptope.
Najgore u cijeloj prici je sto se disk uredno zavrti i os ga prepozna ali nakon nekog vremena kod kopiranja izbaci error i nema ga vise.
Javi kaj je bilo s kablom, trebalo bi radit bez problema.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2014., 02:04   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Linkani kabel bi ti trebao pomoći tj. riješiti problem.
Inače (ispravka krivog navoda ) USB 3.0 port max. "daje" 900 mA > http://en.wikipedia.org/wiki/USB_3.0
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2014., 03:45   #6
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Čitam malo po netu i ovakvih problema ima zaista mnogo, ali zanimljiva je jedna stvar ... da 99% ljudi prilikom susretanja sa ovakvim problemima uopće ne gledaju karakteristike samih diskova (ipak su oni ti koji određuju količinu mA).

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Eh, no i dalje me cudi zasto ovi tvornicki USB 3.0 diskovi rade kako spada na tim istim racunalima gdje ovo USB 3.0 kuciste nece? A nema ovakvog kabla, nego s Micro-B USB 3.0...
Možda ti ovo ili ovo otkloni nedoumice, jer proizvođači u zadnje vrijeme skrivaju podatke o potrošnji (k'o političari imovinske kartice).

Razlike na prvi pogled nisu velike, ali dovoljno je tih 100-200mA razlike da disk odbije suradnju.

Dakle preporuka je obratiti pažnju prilikom odabira diska ili pak igranje sa kablovima i raznim adapterima (kao što je već spomenuto).
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2014., 08:23   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Nisu cheap ass proizvodi pa valjda imaju neke stvari bolje rijesene.
Isto kak neki malo stariji kompovi ne daju dovoljno struje preko 1 usb porta a neki jos stariji da, isto vrijedi i za laptope.
Najgore u cijeloj prici je sto se disk uredno zavrti i os ga prepozna ali nakon nekog vremena kod kopiranja izbaci error i nema ga vise.
Javi kaj je bilo s kablom, trebalo bi radit bez problema.
Uzet cu danas i kabel, ali i probati na eSATA portu da vidim moze li on dati vise soka - ne mogu naci nikakve precizne informacije koliku struju moze dati (barem na, sto bi se reklo, prvi Google ).

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Linkani kabel bi ti trebao pomoći tj. riješiti problem.
Inače (ispravka krivog navoda ) USB 3.0 port max. "daje" 900 mA > http://en.wikipedia.org/wiki/USB_3.0
Da, sad i ja vidim, ne znam odakle sam izvuko tih 2A - valjda neka proprietary izvedba mi ostala u pamcenju...

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Čitam malo po netu i ovakvih problema ima zaista mnogo, ali zanimljiva je jedna stvar ... da 99% ljudi prilikom susretanja sa ovakvim problemima uopće ne gledaju karakteristike samih diskova (ipak su oni ti koji određuju količinu mA).
Ma ja sam iskreno skroz smetnuo s uma da elektricne karakteristine USB 2.0 vs 3.0 nisu iste, pa sam zato uzeo kuciste - koje u principu normalno radi na USB 3.0 portu.

Disk nisam ni mogao birati jer koristim jedan 500GB izvadjen iz laptopa, a da stvar bude bolja, radi se o WD Blacku na 7.2k RPM koji sigurno papa vise nego ovi 5.4k RPM diskovi.

Citiraj:
Možda ti ovo ili ovo otkloni nedoumice, jer proizvođači u zadnje vrijeme skrivaju podatke o potrošnji (k'o političari imovinske kartice).

Razlike na prvi pogled nisu velike, ali dovoljno je tih 100-200mA razlike da disk odbije suradnju.
Super linkovi, thx.

Citiraj:
Dakle preporuka je obratiti pažnju prilikom odabira diska ili pak igranje sa kablovima i raznim adapterima (kao što je već spomenuto).
To cu isprobati pa javim, i kao sto sam rekao Bulji, idem jos vidjeti kako ce mi raditi na laptopu sa eSATA prikljuckom, tj. koliko USB na njemu daje struje...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2014., 09:13   #8
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Također, može biti i da je kabel taman predugi, najbolje uzeti kako je Buljo rekao Y kabel da ima dodatni šus.
Više puta doživio da prijenosni diskovi ne žele raditi jer je ili USB kabel prevelike dužine (metar i nešto) ili malo duži kabel se šteka na front panel, gdje još internim kablom opet ide do matične. Na kablu se izgubi nešto snage i taman ispadne premalo da normalno radi.
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na