Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.03.2022., 20:46   #31
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
I ja sam imao instalaciju ofisa na cd-u isto s tim ključem, a i Win XP ključ sam znao napamet - čak sam se sad uspio sjetiti kraja - T7JYD. Te bih keyeve koristio gdje god bih instalirao office/xp i šljakalo je...
Samo dokaz da je ovo ključ za finalni Office 2000 ... ili da je Release Candidate 1 zapravo neslužbeno retail izdanje, pod drugačijim imenom

Inače, potpuno te razumijem. Ja pak znam svoj Win98 aktivacijski ključ na pamet, a skužio sam da isti kod otvara obje verzije - kako stariji i originalni Win98 tako i Second Edition.
  Reply With Quote
Staro 29.03.2022., 18:58   #32
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Pitanje ljudi, traži se optika ... i ne, nije BTC! Tko bi rekao, huh?

LG CD-ROM, RW ... ili čak DVD-ROM, nije problem. Ali mora biti ovakve serije:


Zapravo, bitno je samo da ima slušalice i potenciometar, kao i četvrtastu LEDicu Preferirao bih CD ROM, ali ponavljam ... mogu i druge opcije, postoji cijela serija ovih uređaja.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2022., 07:36   #33
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Imaš možda kakav FM2 proc. ? Trebam neku staru ploču isprobat
Možda ja imam, imao sam 2 kompa doma bazirana na FM2 samo se ne mogu sjetiti jesu li još uvijek u radu ili po komponentama
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Zapravo, bitno je samo da ima slušalice i potenciometar, kao i četvrtastu LEDicu Preferirao bih CD ROM, ali ponavljam ... mogu i druge opcije, postoji cijela serija ovih uređaja.
Kako se ovim čudom upravlja bez play/pauza tipke? Nisam nikad koristio tu mogućnost, samo jednom isprobao
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 12:51   #34
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Kako se ovim čudom upravlja bez play/pauza tipke? Nisam nikad koristio tu mogućnost, samo jednom isprobao
Nikako, kroz audio softver na kompu

Istina je zapravo ta da su "Play" tipku imali gotovo svi CD uređaji, samo što na većini modela ta tipka nije bila spojena, odnosno instalirana. Imao bi rupice na ploči ili pripremu, ali ne i sam mikro prekidač Pa si ga mogao spojiti ako si baš želio, iako se većina snalazila sa samo jednom kontrolom.

Cijela ideja iza play/stop kontrola je bila da sam CD uređaj preuzme dio posla i odrađuje enkodiranje CDa (Digitalno-Analognu konverziju) a da komp služi samo za propuštanje tog istog signala u zvučnike. Jer kad je ta ideja originalno krenula, kompovi su bili izuzetno slabi i spori (386, 486), pa je reprodukcija glazbe imala neželjene posljedice na performanse samog kompa.

Međutim, kako je vrijeme odmicalo i kako su procesori postajali sve brži i brži, u jednom je trenutku cijela stvar postala rudiment i bila u potpunosti uklonjena. Isto tako, svi noviji operativni sustavi (još od Win Millennium) imaju mogućnost digitalnog streaminga glazbe iz CD/DVD pogona gdje bi signal dolazio kroz IDE/ATA sučelje a ne analogni CD output, zasebni kabel koji ide u zvučnu karticu. Zbog čega novije generacije CD/DVD pogona više nemaju play tipku i/ili priključak za slušalice uopće, a nedugo nakon su maknuli i analogni output sa stražnje strane. Kad malo bolje razmislim, čak su se i relativno dugo zadržali - mislim da su ih počeli skidati tek početkom 2000-ih, negdje 2001-2002 godine, a analogni izlaz se zadržao do 2004-2005.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 30.03.2022. u 12:57.
  Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 18:40   #35
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Yep, ja sam uredno slusao glazbu na 386 i 486 jer nisam imao dedicated CD player. Stisne se Play i ide.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2022., 19:10   #36
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Yep, ja sam uredno slusao glazbu na 386 i 486 jer nisam imao dedicated CD player. Stisne se Play i ide.
Upravo to, zapravo ti komp uopće nije potreban. Dovoljno je samo poslati struju kroz molex i spojiti slušalice (ili male zvučnike) kroz igličasti 3.5mm konektor i dobiješ CD player
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 07:42   #37
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
A tako znači. Sjećam se dvijetisućitih kad bih prčkao po kompjuterima bih maknuo taj kabel CD-MBO jer to nitko živ nije koristio i samo bi visio po kućištu (obično je bio negdje taman na sredini matične konektor )
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 10:26   #38
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Taj kabel je vozio zvuk do zvučne, ukoliko nije postojao odgovarajući driver za zvučnu koji bi omogućio "digital CD audio". Npr. Vortex je bio takav, nek me netko ispravi.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 11:56   #39
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Taj kabel je vozio zvuk do zvučne, ukoliko nije postojao odgovarajući driver za zvučnu koji bi omogućio "digital CD audio". Npr. Vortex je bio takav, nek me netko ispravi.
Ne ne, digital CD audio na zvučnoj (i samom CD uređaju) je samo bila alternativa analognom CD ulazu koji je nudio bolji signal.

Spojio sam ga jednom na SB Live! ali nažalost nije funkcioniralo kako je trebalo, jer su sve igre (koje koriste CD audio za glazbu) tražile i čitale analogni ulaz, a ne digitalni, pa je CD svirao a nije se ništa čulo. Velim, Windows Millennium je to u potpunosti okrenuo jer je po prvi put predstavio digitalni transfer, kroz IDE/ATA sučelje i zauvijek promijenio način na koji se optički uređaji spajaju na matičnu. Upravo iz tog razloga svi kasniji Windowsi (i kompovi) nisu više trebali CD audio kabel.
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 12:05   #40
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Pa dobro je kolega štef napisao, govorite isto,
taj kabelić je dovodio analog audio u zvučnu, digneš odg. ulaz na mixeru ... kasnije se prešlo da ide preko IDE/ATA u dig. varijanti ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.03.2022., 12:09   #41
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Ne ne, digital CD audio na zvučnoj (i samom CD uređaju) je samo bila alternativa analognom CD ulazu koji je nudio bolji signal.
Bio je alternativa ako je radio, ovisilo je o driverima za zvučnu ... konkretno na 98-ici.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 12:29   #42
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Spojiš jedno i drugo pa si miran
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 12:40   #43
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Spojiš jedno i drugo pa si miran
Ma najbolje sve tri opcije - spojiš analogni i digitalni kabel iz CDa u zvučnu, ali koristiš i digitalni transfer kroz IDE (ako postoji) pa si "pokriven"
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 13:15   #44
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Sjećam se igara iz tog doba koje su znala imati prvi data track s instalacijom i onda još nekoliko audio trackova do kraja CDa tako da je i muzika svirala dok igraš
Samo nisam tada nikad provjeravao da li je zvuk išao analogno preko malog kabla na zvučnu ili digitalno pa je CD uređaj ripao audio. Nekako mi se čini da ovo prvo
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 14:30   #45
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Sjećam se igara iz tog doba koje su znala imati prvi data track s instalacijom i onda još nekoliko audio trackova do kraja CDa tako da je i muzika svirala dok igraš
Samo nisam tada nikad provjeravao da li je zvuk išao analogno preko malog kabla na zvučnu ili digitalno pa je CD uređaj ripao audio. Nekako mi se čini da ovo prvo
Pa, gotovo su sve igre onog vremena koristile tu "mehaniku". Half-Life, Quake, Carmageddon II, Driver, itd. I da, zvuk provjereno ide analognim kabelom jer mi se više puta dogodilo da ga nisam spojio, i da sam se čudio zašto nema glazbe a CD vidljivo "svira"...
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 14:43   #46
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Da, dosta igara je imalo problem popunit tako "ogroman" medij...a onda je došla Phantasmagoria na 7 CD-a
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 15:21   #47
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Da, dosta igara je imalo problem popunit tako "ogroman" medij...a onda je došla Phantasmagoria na 7 CD-a
Bio je tu i The X-Files Game, također na 7 CDova ako se ne varam

Sjećam se da sam je želio kupiti, ali nisam imao love za toliko CDova odjednom, mislim da je prženje jednog koštalo 30kn...
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 15:31   #48
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Bio je tu i The X-Files Game, također na 7 CDova ako se ne varam

Sjećam se da sam je želio kupiti, ali nisam imao love za toliko CDova odjednom, mislim da je prženje jednog koštalo 30kn...

Po 30 su išli na Traxdata Golde, znalo je bit po 12 kuna u papiru na no-name CD-e koji pougljene za 3 mjeseca
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 16:20   #49
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Po 30 su išli na Traxdata Golde, znalo je bit po 12 kuna u papiru na no-name CD-e koji pougljene za 3 mjeseca
Bilo je tu svega i svačega... Uglavnom Princo, koji nažalost i nije dugo živio

S druge strane, nije ni Traxdata puno bolji. Imao sam jedan Gold koji je eksplodirao u (tad) potpuno novom DVD-RW pogonu i raznio ga na komadiće, pričao sam o ovom prije nekoliko mjeseci
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 16:32   #50
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Bilo je tu svega i svačega... Uglavnom Princo, koji nažalost i nije dugo živio



S druge strane, nije ni Traxdata puno bolji. Imao sam jedan Gold koji je eksplodirao u (tad) potpuno novom DVD-RW pogonu i raznio ga na komadiće, pričao sam o ovom prije nekoliko mjeseci
Prvi Traxdata gold snimljen na tuđoj SCSI Yamahi 4x4 nedavno kad sam ga probao je uredno čitljiv.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 17:08   #51
gmax
Tuco “the Rat” Ramirez
Moj komp
 
gmax's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 425
Imam ja doma Traxdata gold, spržen 1996. kod lokalnog riđobradog i dan danas je čitljiv.

Traxdata je u početku bila kvalitetna ali su kasnije pali na Princo razinu. Tamo oko 2004. sam uzeo spindle 25 komada Traxdata sliver, nakon godine dana na pola njih se je folija smežurala i počela ljuštiti.
gmax je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 17:53   #52
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Sve napisano stoji, ali isto tako ostaje činjenica da mi je Trax Gold raznio DVD drive. Bio je potpuno nov, star svega 24 sata ... ako uopće i toliko.

Stavio sam unutra SimCity 3000 na Gold CDu, ovaj ga je zavrtio i odjednom je ruknulo. Ladica je ispala van (vidljivo savijena i puknuta), a šrapneli CDa i komadići zlatne folije su popadali ispred towera. Odnio sam ga u servis (Feniks Kompjutori) da ga pogledaju i eventualno poprave ali mi je tip rekao da je to gotovo i da nema toga što može napraviti, te sam dobio novu, zamjensku jedinicu. LG, jer više nisu imali BTCova na lageru (to je ujedno i obilježilo kraj "BTC" ere)

Nedugo nakon toga je izmijenjen/dopunjen zakon o reklamacijama, gdje je pisalo da proizvođači optičkih pogona ne pokrivaju štetu nastalu oštećenim ili lošim CD medijima. Imam dojam da nisam bio jedini koji se "provukao" i tražio reklamaciju na toj osnovi, vjerojatno se to dosta često događalo.


Fun fact, ovaj NEC DVD-ROM sa zadnje slike i dan-danas postoji. Treba ga izbijeliti i generalno servisirati, ali baš sam ga nedavno upalio i nakon malo nagovaranja pročitao je disk bez problema

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 31.03.2022. u 18:04.
  Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 20:35   #53
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Nije ti trax ništa napravio. Razletilo ti se to govno od btca to smo ti već rekli. Eventualno je cd bio napuknut, ali to opet nije traxova krivica. Kupovao sam zlatne traxdata na kartone, kutije od 100 kom i nijedan se nije razletio - u normalnim uređajima.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 20:41   #54
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Tj. nije dobro "uhvatio" cd + dovoljno rpm = kabong 😀
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 20:45   #55
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Kupovao sam zlatne traxdata na kartone, kutije od 100 kom i nijedan se nije razletio - u normalnim uređajima.
Agreed, jos uvjek imam Diablo 1 na zlatnoj Trax-ici, radi kao prvog dana Mislim da mi je to jedan od prvih friganih CD-a...
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 20:53   #56
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Agreed, jos uvjek imam Diablo 1 na zlatnoj Trax-ici, radi kao prvog dana Mislim da mi je to jedan od prvih friganih CD-a...

Meni je isto Diablo 1 bio prva piratska igra, 35 kuna kod pirata u lokalnom computer shopu. Isto iskustva samo najbolja sa traxdatom imam, ne sjećam se da je ikad ijedan pougljenio ako je bio dobro skladišten.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 22:01   #57
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Tj. nije dobro "uhvatio" cd + dovoljno rpm = kabong 😀

I to i što su ljudi čupali nasilu medije iz kutije. Naročito se vidjelo u doba videoteka, ne jednom sam vraćao DVD jer ga je netko prije toga počupao onako za obod, u sredini se drži za kutiju i onda bi napukao radijalno iz centralne rupe. Kasnije ne uhvati dobro kvačilo u uređaju i eto šrapnela na sve strane. Još nekako ovi standalone DVD playeri koji su sporo vrtili, ali uređaji za komp koji bi to onako prvo dobro isturirali, tu se moglo svašta dogoditi. A znali su biti i biseri u videotekama koji bi nalijepili naljepnicu na medij
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 22:38   #58
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nije ti trax ništa napravio. Razletilo ti se to govno od btca to smo ti već rekli. Eventualno je cd bio napuknut, ali to opet nije traxova krivica. Kupovao sam zlatne traxdata na kartone, kutije od 100 kom i nijedan se nije razletio - u normalnim uređajima.
O ovome bi se dalo razgovarati, jer "BTC" zapravo nije bio BTC ... barem ne onaj o kojima stalno pričam. I ne, nisam ga kupio zbog imena (ili zato što sam imao BTC CD), odluka je bila isključivo financijske prirode - BTC je najmanje koštao Ovo je bio TOP GLORY uređaj, iz iste (Kineske?) firme koja je proizvodila za Sony, BTC, Creative & ostale firme onog vremena.

Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Meni je isto Diablo 1 bio prva piratska igra, 35 kuna kod pirata u lokalnom computer shopu. Isto iskustva samo najbolja sa traxdatom imam, ne sjećam se da je ikad ijedan pougljenio ako je bio dobro skladišten.
Skupo... Jedan tip kojeg sam znao, poštar je to dilao po 30kn/kom

Još mislim da je postojala neka igra, kao svaki četvrti CD besplatan ili tako nešto...

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
I to i što su ljudi čupali nasilu medije iz kutije. Naročito se vidjelo u doba videoteka, ne jednom sam vraćao DVD jer ga je netko prije toga počupao onako za obod, u sredini se drži za kutiju i onda bi napukao radijalno iz centralne rupe. Kasnije ne uhvati dobro kvačilo u uređaju i eto šrapnela na sve strane. Još nekako ovi standalone DVD playeri koji su sporo vrtili, ali uređaji za komp koji bi to onako prvo dobro isturirali, tu se moglo svašta dogoditi. A znali su biti i biseri u videotekama koji bi nalijepili naljepnicu na medij
Vidio sam više CD i DVD medija na kojima su bile naljepnice, pa nisu nikad eksplodirali. Čak znam i jednu firmu koja je sve svoje CDove popisala inventarnim brojem, na debeloj četvrtastoj naljepnici koja je bila dosta teška (plastificirani papir)

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 31.03.2022. u 22:50.
  Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:51   #59
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nije ti trax ništa napravio. Razletilo ti se to govno od btca to smo ti već rekli.
Nadao sam se da je netko ovo napisao; blagoslovljen budi ce-sjeno!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 20:57   #60
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Meni je isto Diablo 1 bio prva piratska igra, 35 kuna kod pirata u lokalnom computer shopu. Isto iskustva samo najbolja sa traxdatom imam, ne sjećam se da je ikad ijedan pougljenio ako je bio dobro skladišten.
Mi smo imali nekog lika koji je radio primopredaju u Importane Centru, a znak raspoznavanja je bila žuta vrećica Taj je drapao 40 u to doba
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na