Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2023., 22:29   #1
suvi
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Custom umrežavanje kuće

Pozdrav svima,

Živim u kući (podrum, visoko prizmelje, 1kat i tavan - stanovi cca 200m2 svaki i armiranobetonska deka na svakom katu), a s obzirom da imam T-comov gigabitni Internet (koji u average vuče oko 940Mbps i daje oko 540Mbps), htio sam sve katove osim 1kata spojiti u jednu mrežu jer mi jednostavno nema smisla plaćat 3 pretplate, tako da mi nije problem sad potrošiti više novaca jer računam sa uštedom od oko 500kn mjesečno ako ovo sprovedem u djelo.

Niže je skica kako je provedeno kabliranje među katovima i po stanovima (svugdje je cat7 – znam da je overkill ali sam dobio jako povoljno), te sa mojom idejom kako napraviti custom mrežu.

Koristim i Maxtv i VOIP te sam uspio nabaviti PPoE i VOIP SIP podatke (username i password) od Tcoma.

Ideja mi je da bude sve od TP linka zbog kompatibilnosti, ali sam otvoren i za druge prijedloge.

U stepeništu ispred tavana mi je mrežna kutija sa ONT i mislio sam svakako staviti odmah iza njega u isti ormar TP link VR2100v(EU) jer mi je potreban i VOIP u podrumu (provučen je direktno kabel kroz stepenište od ONTa do podruma za telefon).

Uglavnom najbitniji je tavan od cca 200m2 te mi je provučen kabel iz centralne sobe prema ONT kutiji u stepeništu, a tu bi stavio router sa jakim WIFI jer koristim oko 25 WIFI uređaja istovremeno, da podržava MaxTv kalibraciju i da ima koji gigabit ethernet priključak za custom IPTV i LAN.

Ovdje mi je ispao Archer AX90 - AX6600 Tri-Band Wi-Fi 6 Router kao neki izbor, znam da je skup ali ajmo reći da novci nisu neki problem jer želim trajno i prije svega jako dobro rješenje, a ovaj bi trebao imati sve po specifikacijama (gigabit portove, IPTV opciju, WIFI 6 sa meshom i puno antena za velik domet).

Pregrade su sve od knaufa tako da mislim da bi ovaj trebao pokrivati cijeli tavan ali ako netko ima drugačije mišljenje odnosno ako je potrebno više uređaja za pokrivenost, slobodno predložite. Sve sobe su spojene Cat7 kabelom sa sabirnicom u toj centralnoj sobi di mislim staviti jedan router ako je dovoljan.

U visokom prizemlju i podrumu koji su isto cat7 kablovima spojen iz ONT kutije na tavanu, mi je načelno potreban samo router sa dobrim signalom da se možda stavi cijela kuća u neki mesh jer je eto to sad moderno i da se potencijalno može kalibrirati za dodatan Maxtv prijamnik odnosno custom IPTV (sve preko ethernet kabla) ako ga kasnije mislim uzimati. U prizemlju i podrumu ima max do 5 wifi uređaja istovremeno. Isto bi volio pokriti sa jednim uređajem po katu ali ako mislite drugačije, slobodno.

Za ova dva prostora je možda Archer AX90 - AX6600 Tri-Band Wi-Fi 6 Router overkill, pa sam otvoren za neki drugi prijedlog ako imate.

Uglavnom ideja mi je da to sve ima smisla i da dobro radi i da su uređaji međusobno dobro konfigurabilni, a ako bi sve ovo mogao staviti i u neku mesh mrežu bilo bi još i bolje.

Ako sve ovo skupa nema smisla, otvoren sam za drugačiji prijedlog.

Hvala svima na idejama.

https://ibb.co/Fghpby5


Zadnje izmijenjeno od: suvi. 12.02.2023. u 22:35.
suvi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 06:02   #2
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Bump

Gdje ste, mrežaši?
Ovo je baš zanimljiv projekt
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.02.2023., 08:01   #3
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Par pitanja
- Archer VR2100 - njega već imaš ili ?
- Da li trebaš još išta u svojoj mreži osim VLAN-a za MaxTV ? Ostatak je samo jedan subnet, bez ikakvih ograničenja vezano za brzinu, pristup, itd ?
- Da li imaš mogućnost / želju na svakom katu imati više AP-ova ili samo jedan ?

Neke moje opservacije (dosta subjektivne, nakon godina istog mindset-a ):

- Ja bih za glavni router stavio ipak nešto "routerskije". Ovaj TPLink mi se nekako ne uklapa u priču koja uključuje gigabitni internet i daljnu priču oko cijele mreže. Danas-sutra, ako budeš dobio 1Gbit+ vezu (a vjerovatno hoćeš) onda ćeš željeti nešto drugačije (jači procesor, SFP+ portove, multigigabit RJ45 portove, itd.). Imaš CAT7 kablove provučene kroz cijelu kuću, 10Gbit mreža preko njih ide bez problema. Danas te stvari više uopće nisu skupe. Radije uložiti u njega nego u neke šminkerske AP-ove.
- S obzirom na izgled mreže, ja bih zaboravio klasični WiFi mesh (da se AP-ovi međusobno spajaju preko WiFi-a i tako oduzimaju wireless bandwidth). Imaš provučene kablove, piči sve preko njih, i to je mesh.
- Osobno preferiram više APova na jednom većem prostoru nego samo jedan (ma kako god "jak" bio").
- Za "statične" uređaje (tipa klime, bijela tehnika, video nadzor, sve ostalo što je konstantno spojeno na WiFi) - poseban SSID na AP-ovima, možebitno i poseban subnet (ako im ne trebaš pristupati lokalno).
- Za ostale WiFi uređaje (mobiteli, laptopi) - jedan SSID na svim AP-ovima.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 09:32   #4
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Ja nisam siguran koliko je t-com zadovoljan sa stavljanjem x uređaja između MAX-TV-a i njihovog routera pa bih taj dio riješio direktnim kabelom od TV-a do tavana gdje je t-com-ov router.

Također i telefoniju, ako je voip, vučeš mrežni kabel a ne telefonski.

a za aktivnu mrežnu opremu, ja bih mikrotike stavio.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 12:38   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ima tu x detalja koje treba razjasniti / na koje treba paziti:
- sada je big happy family pa igra "sve je jedna mreža" > hoće li se u budućnosti razdvajati u odvojene stanove (mreže)

- TP-Link VR2100v(EU) > pazi koja verzija je sa VoIp - om, osim toga taj uređaj više igra za xDSL priključak, mada može kao WAN router (gubiš jedan Lan).
Ne znam sad napamet koja je WAN alternativa ?

- šta se kabliranja tiče možda bi bilo bolje svaku etažu riješiti na način da se svi priključci te etaže prvo dovedu na jedno mjesto a onda odatle do centralnog mjesta za cijelu kuću

- po potrebi na to mjesto centralno za etažu stavi se 5 - 8 port switch,
već smo definirali da je best buy TP-Link TL-SG10xE sa Vlan mogućnosti

- za MaxTv su kolege već sugerirale da ga je potrebno / poželjno "direktno" dovesti od gl. routera do MaxTv STB - a.
Ovo "direktno" znači i kada se na panelu prespoji sa kratkim Lan kabelom.
Isto tako je poželjno dovesti po 2 Lan kabela (Mreža / Internet + MaxTv) između etaža i prema lokaciji TV - a / MaxTv STB - a.

- kod HT optike u kombinaciji ONT + Router imaš prednost / mogućnost da iza ONT - a staviš TL-SG105E + ispravno mu podesiš Vlan - ove + pa na njega WAN Router po želji a dodatno neki uređaj koji će odrađivati VoIp (od origigi HT routera do SIP adaptera ili VoIp telefona).
To znači da za gl. router staviš neku zvjerku kao AX90 / AX73 ... koji nema / ne treba VoIp a tada je izbor bitno bolji.

- još jedna opcija za VoIp po želji, definira se preusmjerenje svih dolaznih poziva na neki (HT) mobitel pa tada ni ne treba funkcionalan origigi VoIp.


Za sada toliko
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 13:24   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor suvi Pregled postova
........
Ovdje mi je ispao Archer AX90 - AX6600 Tri-Band Wi-Fi 6 Router kao neki izbor, znam da je skup ali ajmo reći da novci nisu neki problem jer želim trajno i prije svega jako dobro rješenje, a ovaj bi trebao imati sve po specifikacijama (gigabit portove, IPTV opciju, WIFI 6 sa meshom i puno antena za velik domet)
........

Napomena
Ako wifi uređaj ima više antena to nije radi dometa već radi brzine tj. da li ima MIMO 2x2 ili 3x3 , posebne antene za 2,4 i 5GHz ili multiband antene za oba banda.

Veći utjecaj na domet ima osjetljivost prijemnika što označavaju u specifikacijama kao "RX sensitivity" -90dBm ili na većim brzinama -70dBm što znači na nižim brzinama je uglavnom veća osjetljivost tj. bolji prijem a samim tim i domet.
Normalno i izlazna wifi snaga utječe što je veća to je moguć veći domet a većinom je snaga od 50 - 100mW (17 -20dBm). Dosta proizvođača krije izlaznu snagu pa napišu <20dBm samo da bude po standardu za EU
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2023., 23:18   #7
suvi
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pozdrav svima,

Hvala puno na komentarima, niže odgovori


Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Par pitanja
- Archer VR2100 - njega već imaš ili ?

Nemam, planiram kupiti onu EU verziju preko talijanskog Amazona. Proučavao sam ovaj forum vezano za taj router i koliko sam shvatio, to je jedan od boljih izbora ako treba imati VOIP, koji je meni bitan. Ali ako ima neki drugačiji prijedlog, I didnt pull the trigger yet.

- Da li trebaš još išta u svojoj mreži osim VLAN-a za MaxTV ?

Ne trebam koliko sam shvatio, a uzimajući u obzir uređaje koje planiram spajati.

Ostatak je samo jedan subnet, bez ikakvih ograničenja vezano za brzinu, pristup, itd ?

Tako je.

- Da li imaš mogućnost / želju na svakom katu imati više AP-ova ili samo jedan ?

Mogu, ideja mi je da pokušam s jednim uređajem riješiti pokrivenost ali ako je savjet da se ide sa više APova, nije problem.

Neke moje opservacije (dosta subjektivne, nakon godina istog mindset-a ):

- Ja bih za glavni router stavio ipak nešto "routerskije". Ovaj TPLink mi se nekako ne uklapa u priču koja uključuje gigabitni internet i daljnu priču oko cijele mreže. Danas-sutra, ako budeš dobio 1Gbit+ vezu (a vjerovatno hoćeš) onda ćeš željeti nešto drugačije (jači procesor, SFP+ portove, multigigabit RJ45 portove, itd.). Imaš CAT7 kablove provučene kroz cijelu kuću, 10Gbit mreža preko njih ide bez problema. Danas te stvari više uopće nisu skupe. Radije uložiti u njega nego u neke šminkerske AP-ove.

Ako se ovdje misli na alternativu za TP VR2100v, molim samo neki prijedlog, možda ASUS neki ili? Bitno mi je samo da ima mogućnost podešavanja za sve što planiram spajati (prvenstveno VOIP i MaxTV).

- S obzirom na izgled mreže, ja bih zaboravio klasični WiFi mesh (da se AP-ovi međusobno spajaju preko WiFi-a i tako oduzimaju wireless bandwidth). Imaš provučene kablove, piči sve preko njih, i to je mesh.

To sam možda malo nespretno napisao, plan je da ide preko kabela, a onda po ostalim katovima samo podesim APeove, po mogućnosti da bude sve isti naziv mreže.


- Osobno preferiram više APova na jednom većem prostoru nego samo jedan (ma kako god "jak" bio").

Nemam ništa protiv, može pls koji prijedlog uređaja?

- Za "statične" uređaje (tipa klime, bijela tehnika, video nadzor, sve ostalo što je konstantno spojeno na WiFi) - poseban SSID na AP-ovima, možebitno i poseban subnet (ako im ne trebaš pristupati lokalno).
- Za ostale WiFi uređaje (mobiteli, laptopi) - jedan SSID na svim AP-ovima.

Jel ima ovo neki poseban razlog, tipa da sve to skupa bolje radi ili je samo neka ajmo reć preglednost uređaja u pitanju kad se dodjeljuju npr. IP adrese?
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Ja nisam siguran koliko je t-com zadovoljan sa stavljanjem x uređaja između MAX-TV-a i njihovog routera pa bih taj dio riješio direktnim kabelom od TV-a do tavana gdje je t-com-ov router.

Ovo bih volio izbjeći ako ikako može, naime kablovi su već provučeni i gužva je u bužirima. Prije ću zamijeniti MaxTV sa custom IPTV ako nikako drugačije ne ide.

Također i telefoniju, ako je voip, vučeš mrežni kabel a ne telefonski.

Okej, za sada sam stavio običan telefonski kabel i dobro radi, trenutno sve to skupa funkcionira sa Tcom Speedport 3 koji sam dobio uz gigabitni Internet.

a za aktivnu mrežnu opremu, ja bih mikrotike stavio.

Gledao sam topice za mikrotik, međutim nisam najveći pro u mrežama i softverska rješenja od TPa i Asusa mi se čine malo više user friendly.
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ima tu x detalja koje treba razjasniti / na koje treba paziti:

- sada je big happy family pa igra "sve je jedna mreža" > hoće li se u budućnosti razdvajati u odvojene stanove (mreže)

Bez obzira što nikad ne znamo šta nam život može donijeti, nije u planu bar narednih 10 godina razdvajati mrežu. Vjerojatniji scenarij je da ću dodati još koji stan

- TP-Link VR2100v(EU) > pazi koja verzija je sa VoIp - om, osim toga taj uređaj više igra za xDSL priključak, mada može kao WAN router (gubiš jedan Lan).
Ne znam sad napamet koja je WAN alternativa ?

Koliko sam čitao ovdje po forumu, mora biti EU verzija, nikako DE jer se ta nemre podesiti za VOIP

Bez obzira što izgubim jedan LAN zbog WANa ali realno 3 su mi čisto dosta, a mogu naknadno na jedan LAN staviti switch ako baš zagusti ili, što ne očekujem za sada sukladno skici kako mislim spajati.


- šta se kabliranja tiče možda bi bilo bolje svaku etažu riješiti na način da se svi priključci te etaže prvo dovedu na jedno mjesto a onda odatle do centralnog mjesta za cijelu kuću

Tako je napravljeno po stanovima, ako sam dobro razumio komentar. Znači sve sobe na etaži idu u jednu sobu na toj etaži, a tamo je i zaseban kabel do centralnog mjesta na tavanu. Tu je dakle ideja da se stavi taj neki router / AP koji dobiva kabel sa tavana direkt i koji ima i WIFI i LAN portove za ostale sobe po etaži.


- po potrebi na to mjesto centralno za etažu stavi se 5 - 8 port switch,
već smo definirali da je best buy TP-Link TL-SG10xE sa Vlan mogućnosti

Može, mislim ideja mi je bila da tu ide router / AP da riješim i LANove i WIFI jednim uređajem ali ako je bolje staviti prvo switch pa iz njega kablove u ostale sobe i na jedan port stavit neki AP, može i to (može pls prijedlog uređaja? Tipa TPLink Deco ili?)

- za MaxTv su kolege već sugerirale da ga je potrebno / poželjno "direktno" dovesti od gl. routera do MaxTv STB - a.
Ovo "direktno" znači i kada se na panelu prespoji sa kratkim Lan kabelom.
Isto tako je poželjno dovesti po 2 Lan kabela (Mreža / Internet + MaxTv) između etaža i prema lokaciji TV - a / MaxTv STB - a.

Ovo isto kao i kod tskarde odgovor. Nije mi najsretnije rješenje jer je gužva u bužirima i nema mjesta više za dodatne kablove.

- kod HT optike u kombinaciji ONT + Router imaš prednost / mogućnost da iza ONT - a staviš TL-SG105E + ispravno mu podesiš Vlan - ove + pa na njega WAN Router po želji a dodatno neki uređaj koji će odrađivati VoIp (od origigi HT routera do SIP adaptera ili VoIp telefona).
To znači da za gl. router staviš neku zvjerku kao AX90 / AX73 ... koji nema / ne treba VoIp a tada je izbor bitno bolji.

Ovu opciju još nisam vidio. Ovo u biti znači da u mojoj trenutnoj shemi TL-SG105E zamjenjuje VR2100v. Odnosno ONT ide u SG105E, a iz SG105 ide kabelom u AX90/AX73 na svaki kat ponaosob osim u podrum gdje mogu iskoristiti Tcom Speedport3 za VOIP. Zvuči kao okej opcija ali da li mogu dignut tako Internet na svakom katu?

- još jedna opcija za VoIp po želji, definira se preusmjerenje svih dolaznih poziva na neki (HT) mobitel pa tada ni ne treba funkcionalan origigi VoIp.

Korisnik telefona je oldschool pa voli klasičan telefon, tako da bih ovo ostavio kao last resport opciju


Za sada toliko
suvi je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2023., 00:48   #8
suvi
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pozdrav svima,

Proučavajući forum na kraju sam se ipak odlučio za varijantu main routera TP link VR2100V (EU) koji ide direkt u ONT, a nakon njega 2 TL-SG105E u trunku za MaxTV kroz jedan kabel. Nakon konfiguriranja super radi taj dio za MaxTV koji radi već par dana bez prekida.

Internet je Optika i ide do 930/500 tak da je to isto ok, kroz TL-SG105E ostale portove. Wifi je isto ok za sad.

Uzet ču još 2x RE650v2 za prizemlje i podrum te ću ih spojiti direktno na kabele koji idu u VR2100V i riješio sam internet za te katove putem AP (mogu probat OneMesh prije toga pa ako nevalja prebacim na AP.)

Međutim ono što imam problem je dignuti VOIP na VR2100V. Postavke su niže u prilogu za Internet i dvije varijante za VOIP VLAN + postavke pod "telephone".

Ako stavim static IP onda pod Internet doduše piše "connected" ali u System Logsu javlja "every IP of the domain has been tried, but we didn't find the correct one!" odnosno "account[+3851xxxxxxx(0)] registration failed" ;"register fail, response code(503)".

Ako stavim dynamic IP onda pod Internet vrti da se connectira, a u system logsu ide nešto tipa“ send DISCOVER… recv OFFER from server… Offered address is in use, Send decline“ i tako samo diže po skali IP adrese.

Ja sam šifru za VOIP dobio oko Božića, jel moguće da je mijenjana?

Hvala svima na odgovorima i lp.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-06-02 000322.png‎
Views:	145
Size:	58.5 kB
ID:	26387   Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-06-02 001607.png‎
Views:	124
Size:	39.5 kB
ID:	26388   Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-06-02 003749.png‎
Views:	133
Size:	55.4 kB
ID:	26389   Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-06-02 003820.png‎
Views:	112
Size:	54.0 kB
ID:	26390   Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-06-02 003844.png‎
Views:	124
Size:	32.9 kB
ID:	26391  

suvi je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2023., 08:57   #9
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,402
VoIP konekcija mora biti DHCP (Dynamic IP)
Pusti neko vrijeme da pokuša dobiti adresu.Moža trenutni IP pool na ISP strani je pun.
Jedan kolega je imao slični problem pa je čekao i sa SpeedŠrotom po 20min na IP.
VoIP User i Pass su najvjerovatnije točni a javlja ti grešku user i passworda jer nema inicijalne konekcije.

Isto tako poviri ovdje

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=313251

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 17:43   #10
suvi
Registered User
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Hvala na odgovoru. Htio sam čekat par dana da vidim ali tako je i bilo.

Dugo je tražio slobodan IP izgleda ali od kad ga je našao sad već radi danima bez problema pod istom IP adresom.

Vidim da se VOIP ne disconecta/resetira IP svaka 24 ili koliko već sati kao Internet tako da je okej, nemam brige da svako toliko mora tražiti slobodan slot.

Internet se kao i na Speedportu resetira u ciklusima ali to odmah iz prve spoji kako treba.

LP
suvi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.06.2023., 16:44   #11
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,402
Citiraj:
Autor suvi Pregled postova
Hvala na odgovoru. Htio sam čekat par dana da vidim ali tako je i bilo.

Dugo je tražio slobodan IP izgleda ali od kad ga je našao sad već radi danima bez problema pod istom IP adresom.

Vidim da se VOIP ne disconecta/resetira IP svaka 24 ili koliko već sati kao Internet tako da je okej, nemam brige da svako toliko mora tražiti slobodan slot.

Internet se kao i na Speedportu resetira u ciklusima ali to odmah iz prve spoji kako treba.

LP

Ajde super.
Inače VoIP konekcija pošto je DHCP ima (uvijek je u CGNAT rangeu 100.xxx i 10.xxx) Lease time a to ISP postavlja tako da se netrebaš brinut oko toga jednom kada ti router dobije IP za VoIP konekciju i miran si.

U HTa Internet konekcija je PPPoE sa 24 sata renew policyom a kod iskona mislim da je 48 sati.
A1 Internet konekcija je tipa DHCP ali zato imaju 5 dana Lease time.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 05.07.2023., 16:00   #12
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Kako se ponasa tp-link omada? Najvise me zanima ap i domet?
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2023., 11:55   #13
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Kako se ponasa tp-link omada? Najvise me zanima ap i domet?
nema on omada kompatibilnu opremu, to je iz business linije
čak mu nije naveden ni "one mesh" ako te zanima besprekidno mijenjanje konekcije između wifi uređaja, iako slabiji RE550 ima one mesh, tako da bi ovaj to morao imati...


Ako te zanima generalno AP, ja imam slabiji RE500X model i radi bez problema: samo se u postavkama postavi kao AP i spoji sa kabelom na ruter. Domet je loš kroz prepreke, ali odličan bez prepreka. Moj stoji u ladici ispod televizora i već na 3m kroz pregradni knauf zid i nemam uopće signala, dok pred televizorom radi ful brzo
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2023., 12:14   #14
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Dobio sam na test eap620 i oc200.
Imam nekih problema s unifi i mislim da cu ga se rijesiti.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 08:47   #15
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Dobio sam na test eap620 i oc200.
Imam nekih problema s unifi i mislim da cu ga se rijesiti.
imaš samo jedan eap620 ili više spojenih u omada mesh? Da li je oc200 baš nužan kao centralna jedinica za omada sustav ili je zamišljen više kao dodatak omada mreži s kojim se lakše konfigurira puno omada uređaja?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 09:43   #16
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Dobio sam na test eap620 i oc200.
Imam nekih problema s unifi i mislim da cu ga se rijesiti.
Radi to jako dobro.

Isto sam trazio alternativu unifiju i ovo je super. I brzina i domet su jako dobri.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 10:39   #17
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
imaš samo jedan eap620 ili više spojenih u omada mesh? Da li je oc200 baš nužan kao centralna jedinica za omada sustav ili je zamišljen više kao dodatak omada mreži s kojim se lakše konfigurira puno omada uređaja?
Evo upravo stavio na stol.
Pa slično kao Unifi može se staviti AP da bude samostalan.

Nazalost samo jedan eap.
I na prvu nisam bas zadovoljan koliko signalom pokrije. Naravno jos raznih testova pustit cu.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 10:44   #18
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
I na prvu nisam bas zadovoljan koliko signalom pokrije. Naravno jos raznih testova pustit cu.
koliko cca pokrije? Na koju udaljenost ga se hvata bez i sa zidovima (i kakvim)


mene zanima dali ruter mora biti omada da bi imao omada one mesh ili mogu spojiti npr. tri omada AP-a na tipa Huaweri ruter kojem ugasim wifi i onda da samo AP-ovi daju Wifi signal te su spojeni skupa u one mesh sustav
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 11:48   #19
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
mislim da za mesh moras imati kotroler da bi upravljao spajanje izmedu AP-a.

gdje mi je ured, stara je zgrada s debljim zidovima/podovima, kroz vec dva zida od rigipsa pad je signala za 22% na udaljenosti 9m. kat ispod gdje mi hvata unifi tu mi ne vidi eap, a skoro je tocno ispod AP.
igrao se malo s frekvencijama pa dobio samo gore.
budem odnio kuc gdje je i prvotna namjena da testiram.
inace brzine u prostoriji gdje je ap je skoro 200/200.


EDIT: nisam odusevljen.
Iz nekog razloga svako spajanje mobitelom trazi ponovo password i ako ne diram nista spoji se nakon 20s.
Veci domet ima uap-ac-lite.

Zadnje izmijenjeno od: BlackDwarf. 20.07.2023. u 21:57.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 09:53   #20
kichoky
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Popovača
Postovi: 9
Ne znam, ja imam cijeli omada komplet i bez greške mi radi spajanje između AP-ova. Doduše putem roaming opcije, a ne putem mesh jer mi AP-ovi ne podržavaju to.
Ovdje je lista podržanih AP-ova za mesh https://www.tp-link.com/en/omada-mesh/product-list/

Moja oprema:
OC200
ER605
TL-SG2210MP
TL-SG2210P
TL-SG2218
EAP110
EAP110-Outdoor
EAP615-Wall
kichoky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na