Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.10.2019., 17:16   #10141
Cibertron
Registered User
 
Cibertron's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: Pula
Postovi: 18
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Piše u dokumentu da je HT obvezan u roku 30 dana nakon donošenja konačne odluke objaviti novu verziju Standarne ponude HT-a za veleprodajne usluge i usluge LLU-a. Nakon čega HT može odmah a i nemora početi sa implementacijom supervectoringa i g.fasta komercijalno.

Moja procjena je tamo sredinom 2020.god.
Ali tamo ne piše da je rasprava završena nego da je Dokument za objavu u pripremi.
Pa sada to meni nešto liči kao natezanje zbog komentara dobivenih od A1 i Optime.Ispravite me ako grešim
Cibertron je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 17:46   #10142
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Cibertron Pregled postova
Ali tamo ne piše da je rasprava završena nego da je Dokument za objavu u pripremi.
Pa sada to meni nešto liči kao natezanje zbog komentara dobivenih od A1 i Optime.Ispravite me ako grešim
Dokument je u pripremi od strane HAKOM-a. Tj. Sad razmatraju komentare operatera i pišu odgovore na isto pa će objaviti kasnije. To naravno traje.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2019., 18:15   #10143
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Tako i ja nešto računam.
Tamo na proljeće 2020.g. 4 ili 5 mjesec mogli bi imat nove veće brzine u ponudi preko bakrenih parica, naravno kome to bude dostupno u obliku FTTC/FTTB ili FTTdp.
Tako računam da će i A1 tu negdje kad i ovi obajviti dostupnost većih brizina na coaxu i uvest pomalo EuroDOCSIS 3.1.
Meni osobno je dostupan koaks kabel u zgradi i stanu a FTTC mi je odmah uz ulaz je 50m od mene.
Optiku direktno u stan ne očekujem u skoro vrijeme, jerbo im se u stare zgrade to neda komercijalno uvodit, dok je par desetaka metara od moje stare zgrade u novogradnju uveden FTTH ko od šale.
Veseli me ipak taj 35b profil super vectoringa u najavi, imao bi na njemu kao od šale 300/50Mbps kad mi je parica duljine samo 50-70m do tog FTTC kabineta.
Naravno da bi mi G.fast bio internet jack-pot, to bi bilo kao da dobijem optiku i puno bolje od koaks neta.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 21:30   #10144
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Tako i ja nešto računam.
Tamo na proljeće 2020.g. 4 ili 5 mjesec mogli bi imat nove veće brzine u ponudi preko bakrenih parica, naravno kome to bude dostupno u obliku FTTC/FTTB ili FTTdp.
Tako računam da će i A1 tu negdje kad i ovi obajviti dostupnost većih brizina na coaxu i uvest pomalo EuroDOCSIS 3.1.
Meni osobno je dostupan koaks kabel u zgradi i stanu a FTTC mi je odmah uz ulaz je 50m od mene.
Optiku direktno u stan ne očekujem u skoro vrijeme, jerbo im se u stare zgrade to neda komercijalno uvodit, dok je par desetaka metara od moje stare zgrade u novogradnju uveden FTTH ko od šale.
Veseli me ipak taj 35b profil super vectoringa u najavi, imao bi na njemu kao od šale 300/50Mbps kad mi je parica duljine samo 50-70m do tog FTTC kabineta.
Naravno da bi mi G.fast bio internet jack-pot, to bi bilo kao da dobijem optiku i puno bolje od koaks neta.
Pitanje je hoće li HT ikad nuditi više od 100/20mbps preko FTTC-a pošto će rijetko tko osim takvih kao što si ti tako blizu imati moguće veće brzine.
Za brzine iznad 100mbps im se prije isplati dovesti optiku do zgrada i uvesti FTTB i G.fast na kojem će nuditi brzine do 500/250Mbps.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 21:43   #10145
Cibertron
Registered User
 
Cibertron's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: Pula
Postovi: 18
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Pitanje je hoće li HT ikad nuditi više od 100/20mbps preko FTTC-a pošto će rijetko tko osim takvih kao što si ti tako blizu imati moguće veće brzine.
Za brzine iznad 100mbps im se prije isplati dovesti optiku do zgrada i uvesti FTTB i G.fast na kojem će nuditi brzine do 500/250Mbps.
Veće brzine znače i veća lova.
Oni znaju da bi netko dao 200 kuna više da ima veću brzinu neta i vjerovatno će pucati na to.
Osim toga tu je i konkurencija koja im trenutno neće biti ravna i evo zarada.

Ja na primjer za G-fast 500/200 bih dao 200 kuna više(na 150m od centrale sam)
Cibertron je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 21:53   #10146
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Vectoring uključen i pušten na 17a profilu nudi te kako kažeš 100/20mbps brzine iako u DE na 17a puštaju 100/40mbps već sad dosta dugo.
Ali ako slože pločice u FTTC kabinete sa 35b profilima onda idu super vectoring brzine a to je 250/50mbps.
A gle prtljali su oni nešto prije mjesec ili malo više meni ovdje po DTK šahtovima kao nešto ispitivali propusnost ali zasad je zatišje, volio bi ja da oni to nešto malo nadograde u svezi G.fasta to bi bio pun pogodak, meni bi to bilo isto ko optika u stan.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 22:08   #10147
Cibertron
Registered User
 
Cibertron's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: Pula
Postovi: 18
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Tako i ja nešto računam.
Tamo na proljeće 2020.g. 4 ili 5 mjesec mogli bi imat nove veće brzine u ponudi preko bakrenih parica, naravno kome to bude dostupno u obliku FTTC/FTTB ili FTTdp.
Ne vjerujem da će t-com ako bude imao odobrenje od Hakoma da može puštat veće brzine čekat do proljeća,po meni će za 15-20 dana puštat nove brzine.
Vjerovatno su i propagandnu mašinu već spremili i pod mazali a to bi im lijepo kao naručeno došlo za božić kada svi volimo kupovati nešto novo.
Cibertron je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 22:40   #10148
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
A gle volio bi i ja šta prije.
Samo jesu li i oni spremni to sa tehničke strane pustit na razini cijele RH naravno di je dostupna ta nova pristupna mreža ili je to već spremno stvarno nemam pojma.
Jer nemogu oni to krenit tek tako pustit masovno reklamirat ako nije bar pokriveno više od 50% RH.
Najgore će i dalje prolazit ljudi di nije dopuzala ta NGN infrastruktura.
Pa imaš sad situacije da i u centru većih gradova imaš mizerne brzine a šta tek dalje komentirat.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 22:54   #10149
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Vectoring uključen i pušten na 17a profilu nudi te kako kažeš 100/20mbps brzine iako u DE na 17a puštaju 100/40mbps već sad dosta dugo.
Ali ako slože pločice u FTTC kabinete sa 35b profilima onda idu super vectoring brzine a to je 250/50mbps.
A gle prtljali su oni nešto prije mjesec ili malo više meni ovdje po DTK šahtovima kao nešto ispitivali propusnost ali zasad je zatišje, volio bi ja da oni to nešto malo nadograde u svezi G.fasta to bi bio pun pogodak, meni bi to bilo isto ko optika u stan.
Jest ali koliko ljudi uistinu može imati i sa vectoringom 100/20mbps kod nas na ovim šrot paricama.
Meni je uključen vectoring preko FTTC-a i imam max 50/30mbps propusnost.

Ide ide na 35b profilima 250/50mbps ali to HT neće puštat još tko zna koliko.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2019., 23:19   #10150
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
E jbg sad, nebi spominjali uvođenje 35b profila ako neće koristit njegove mogučnosti.
I sigurno će bit u igri kad puste i uključe vectoring brzine.
A gle ti si, men se čini dosta dalje nego ja od FTTC ja imam duljinu parice oko 70m do kabineta i propusnot mi je izvrsna 135/65mbps, linijska atenuacija na 17a profilu mi je 5,9dB, a na 35b iće to i duplo više.
Mene ipak veseli da se 35b profil priprema a kad će to sve bit, vidjet ćemo, al se ipak malo kotrlja iza brda
Osobno bi me supervector brzine naravno kakve su i vani oko 250/50mbps čisto zadovoljile i vjerovatno neće koštat kao ove 500/250mbps na G.fastu, bit će vjerovatno financijski isplativije to uzet.
500/250mbps će bit skupo.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2019., 23:40   #10151
Cibertron
Registered User
 
Cibertron's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2018
Lokacija: Pula
Postovi: 18
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Jest ali koliko ljudi uistinu može imati i sa vectoringom 100/20mbps kod nas na ovim šrot paricama.
Meni je uključen vectoring preko FTTC-a i imam max 50/30mbps propusnost.
Ne vjerujem da je ikome uključen vektoring jer t-com nije imao zakonsku mogučnost da to učini.
To i pokazuje dokument u javnoj raspravi gdje je tek sada uveden vektoring.
Imaš VDSL 2 i tu brzinu i to je to.
A na na novim tehnologijama to će letiti.
Cibertron je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 01:04   #10152
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Cibertron Pregled postova
Ne vjerujem da je ikome uključen vektoring jer t-com nije imao zakonsku mogučnost da to učini.
To i pokazuje dokument u javnoj raspravi gdje je tek sada uveden vektoring.
Imaš VDSL 2 i tu brzinu i to je to.
A na na novim tehnologijama to će letiti.
Naravno da Vectoring brzine nisu još puštene, sad smo samo na vdsl2 brzinama.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 04:52   #10153
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Ako na slici nađete gdje piše da će nuditi i veće brzine od 100/20mbps sa supervectoringom onda vam skidam kapu. Kažem nemojte se zavaravati to što supervectoring će omogućiti i puno veće brzine na malim udaljenostima ne znači da će HT puštati maksimalno moguće brzine.

Evo slike pa se uvjerite da u ponudi za supervectoring neće biti moguće dobiti više od 100/20mbps. BTW štonse tiće vectoringa on je već aktivan na svim fttc ormarima. Dosta je kolega tu spomenulo da im je aktivan vectoring.

Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 05:41   #10154
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Ne radi se da li će pustiti brzinu preko vectoringa nego što masa ljudi neće dobiti vectoring... recimo ja. Nema FTTx u blizini iako je centar grada, a očito ga nemaju gdje ni staviti.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 06:10   #10155
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Nema FTTx u blizini iako je centar grada, a očito ga nemaju gdje ni staviti.

Ne samo GDJE nego i TKO.
Sami su izjavili da ih najviše usporava papirologija i nedostatak radne snage pri uvođenju optike.
Kažu da pare nisu problem a odjednom imaju i volje za svjetlovodizaciju rvacke.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 08:43   #10156
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Budimo realni. U velikoj mjeri koči ih veliki nameti posebno pravo puta. Ok razumijem da HAKOM dampira maloprodajne cijene paketa zbog tržišnog natjecanja. Ali ovi pohlepnici u državnom vrhu i lokalnim samoupravama neće da spuste namete prava puta i ostalo što bi utjecalo na povečanu gradnju nove infrastrukture kod oba operatera.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 09:05   #10157
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Ako na slici nađete gdje piše da će nuditi i veće brzine od 100/20mbps sa supervectoringom onda vam skidam kapu. Kažem nemojte se zavaravati to što supervectoring će omogućiti i puno veće brzine na malim udaljenostima ne znači da će HT puštati maksimalno moguće brzine.

Evo slike pa se uvjerite da u ponudi za supervectoring neće biti moguće dobiti više od 100/20mbps. BTW štonse tiće vectoringa on je već aktivan na svim fttc ormarima. Dosta je kolega tu spomenulo da im je aktivan vectoring.

Da vidio sam to i prije davno još kad si nas uputio na tu raspravu na HAKOM stranici.
A čuj i mene je to tad iznenadilo ali stvarno nema smisla nikakvog ta tablica i ipak se nadam da će kad budu slagali ponude za nove brzine ubacit i te prave za super vector na 35b profilu a to je 250/50Mbps.
Ako nebudu onda je to pomalo tragikomično da na super vectoru puštaju brzine kao na 17a profilu.
Smiješno
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 09:16   #10158
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ne radi se da li će pustiti brzinu preko vectoringa nego što masa ljudi neće dobiti vectoring... recimo ja. Nema FTTx u blizini iako je centar grada, a očito ga nemaju gdje ni staviti.
Točno.
Pa i oni sami tvrde da su sa NGN infrastruturom pokrili samo nešto malo više od 50% (iako im ni to nevjerujem) znači ima toga dosta ohoho nepokrivenog i masa ljudi će ostat i dalje na mizernim brzinama ili se krpat sa onim hibridnima "homebox" riješenjima što je presmiješno "riješenje".
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 13:42   #10159
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor Mate22 Pregled postova
Vectoring uključen i pušten na 17a profilu nudi te kako kažeš 100/20mbps brzine iako u DE na 17a puštaju 100/40mbps već sad dosta dugo.
Postoje korisnici koji imaju uključen vectoring i imaju dosta problema s konstantnim pucanjem linije. 7-10 puta dnevno. Mislim da je to glavni razlog zašto ne puštaju to svima kojima mogu. Ovo su valjda testni korisnici.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 13:47   #10160
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Daj mi objasni kako A1 uvodi naknadu od 20kn zbog hakoma? Mogu ih okriviti ako gledam da ih hakom nije spriječio u tome, ali da ih je natjerao, kako?
HAKOM regulira tržišne cijene na način da kad dođeš do određenog broja korisnika, ne smiješ davati niže cijene. HT sad više ne daje one super jeftine pakete, zbog HAKOM-a jer ne smiju. A1 je morao dići cijene jer uz HT oni su gigant i tko bi bio na nekoj alternativi ako ovi dvoje nude kvalitetu po niskoj cijeni.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 14:08   #10161
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
Citiraj:
Autor partwish Pregled postova
Postoje korisnici koji imaju uključen vectoring i imaju dosta problema s konstantnim pucanjem linije. 7-10 puta dnevno. Mislim da je to glavni razlog zašto ne puštaju to svima kojima mogu. Ovo su valjda testni korisnici.

Ja sam takav. Danas bio tehničar. I kaže da je problem je u ruterima koji imaju stariji firmware.



Meni je uključen vektoring, propusnost 105mbit/s a kaže max ti mogu pustit profil 50 jer bi inače stalno pucalo. Veće brzine tek preko gfast.
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 14:15   #10162
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor nickross Pregled postova
Ja sam takav. Danas bio tehničar. I kaže da je problem je u ruterima koji imaju stariji firmware.

Meni je uključen vektoring, propusnost 105mbit/s a kaže max ti mogu pustit profil 50 jer bi inače stalno pucalo. Veće brzine tek preko gfast.
A meni noviji firmware uzrokuje konstantna smrzavanja SpeedPorta Plus na optici.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 14:38   #10163
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Vidis ja nisam prek ht nego preko iskona na fttc-u gdje je aktiviran vectoring i ne puca mi veza ali modem daje max 50mbps sto ispada vise od 500m parice na vdsl-u ali tehnicar kad mi je zadnji put bio popravljao ispucalu žicu rekao je da je fizička udaljenost zapravo oko 250m i da ima puno smetnji te da tu nikakav vectoring ne moze pomoci jedino optika da se dovede barem do stana i instalira FTTB ormaric i g.fast.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 14:55   #10164
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Znači mi smo se napokon usaglasili! Svi želimo G.fast i da skratimo taj bakar na 20-50m maksimalno
doduše ja imam i sad takvu duljinu možda još koji metar oko 70m do FTTC i nikad nikavih problema sa linijom izuzev njihovog ušljivo lošeg wlana preko onog speedporta ali sve drugo odlično.
Samo je problem što oni neće da puštaju G.fast iz FTTC kabineta a teoretski bi mogli jer takvih praksi po svijetu ima, googlao samo malo
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 15:02   #10165
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Je moguce je g.fast iz fttc-a ako su parice tip top. Kod nas su ugl. šroteks kvalitete još iz doba jugoslavije tako da treba to čupat van i postavit optiku ako misle dat veće brzine svima.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 15:35   #10166
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Teoretski, kad bi sve parice bile vektorirane, crosstalk bi bio zanemariv i brzine bi bile blizu deklariranima.
https://www.assia-inc.com/resources/...sl2-vectoring/

Ima zgodna tablica koja govori više od tisuću riječi u ovom članku:
https://www.increasebroadbandspeed.c...osstalk-crisis

Uglavnom, nije samo do trulih parica
kopija je online   Reply With Quote
Staro 11.10.2019., 15:48   #10167
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Je moguce je g.fast iz fttc-a ako su parice tip top. Kod nas su ugl. šroteks kvalitete još iz doba jugoslavije tako da treba to čupat van i postavit optiku ako misle dat veće brzine svima.
Tako je kolega optiku skroz da zgrada! Jer onda neće bit problem bakar po zgradama to se već da sredit ali problem su kablovi do zgrada i ta trasa.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 19:07   #10168
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 19:42   #10169
Omega 3
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 119
Znači svi novi korisnici i stari koji produžuju ugovore moraju plaćati po cijenama na webu? To će im biti snažan udarac jer je HT jedino cijenama ispod stola mogao pridobit korisnike, ne znam tko je spreman plaćati po 300+ kn za trio paket dok konkurencija to isto nudi za 100+ kn manje, a nemaju ni ligu prvaka više...
Omega 3 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2019., 20:17   #10170
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
citajte malo bolje, radi se o cjeniku iz 2015. i 2016....i nije vec tri godine ispod stola kad je cjenik posebnih ponuda objavljen na njhovom webu
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na