Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2010., 15:27   #1
crijevo
Premium
Moj komp
 
crijevo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VŽ/ZG
Postovi: 58
Acer aspire 5520G - ne pali :(

Evo, nakon 3 godine korištenja bez greške, pojavili se veliki problemi...

Pa da počnem:
Sredinom ljeta počeo se smrzavat na način da se normalno smrzne slika i čuje se neki čudan zvuk iz zvučnika (neko krčanje). To se znalo događat samo od sebe ili dok sam slučajno malo lupio po njemu. Nisam baš previše obraćao pozornost na to jer sam mislio da se pregrijava pa da ću ga doma ispuhati (to je bilo na moru).
Međutim, to se stabilizirao i jedno vrijeme je normalno radio sve dok se opet nije počeo smrzavati nakon 10 min rada, a nekad bi se restartao ili sam od sebe ugasio. Rastavio sam ga, ispuhao s kompresorom, sve očistio od prašine, upalio, i opet ista priča, smrzne se nakon 10ak min i moram ga gasiti na power tipki, a kad ga ugasim više ne želi upaliti nekih 15ak min.
Poslije toga opće nije htio upaliti. Hladnjak radi, disk se zavrti ali samo crni ekran, ništ se ne događa (displej nije u pitanju)

Problem očito nije u softveru, nego u hardveru negdje pa sam ga odlučio rastaviti. Napravio sam CCMOS (bateriju izvadio na 15ak min i vratio) i nakon tog je normalno upalio i sve je normalno radilo. Tad sam ga ugasio da ga opet sastavim i nakon kaj sam ga sastavio, ne radi više. Opet ga ja rastavljam, radim CCMOS, ali ne pali više to. Nakon tog sam izvadio memorije, hard, sve hladnjake, očistio to i natrag stavio na mjesto, probao još 20ak puta CCMOS, sve moguće kontakte sam probao dal su uštekani i nema pomaka... Dođe mu da svaki 20-ti put upali, al onda dođe do windows logon screena i tamo se smrzne. i opet sve ispočetka.

Pročitao sam milijune foruma i na googlu i našao barem 50 ljudi s tim problemom (i na ovom forumu), al još uvijek nisam skužio o čem se radi. Neki vele da memorija nije dobro ukopčana (provjerio 10ak puta), neki da je matična otišla itd. itd.

Probao sam flashati biose sa stickom i Fn + Esc forom, al neće, LEDica na sticku se opće ne upali kad ga uštekam u USB.

Još sam jednom sve kompletno rastavio i sastavio i opet ista priča.

Na youtubeu sam našao video na kojem lik s lemilicom na vrući zrak prođe preko chipseta i da navodno nakon tog proradi sve. Naišao sam na netu i da piše da chipset stavim u pećnicu, al ja se (još) ne bih s time igrao.

I tu prestaju moje daljnje ideje...

Meni najviše smrdi na matičnu, da je otišla, al nada umire posljednja..

Ima možda neko iskusniji nekih prijedloga kaj da probam još napraviti ili je neko imao isti problem?
__________________
crijevo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 15:33   #2
mstaglicic
Premium
Moj komp
 
mstaglicic's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 173
Pročitaj moju temu kako je meni uspjelo.

Ja sam zagrijavao fenom čipset na ploči oko minute i po podnožju za procesor 10-ak sekundi i zaklopio sve nazad i laptop je nakon toga radio mjesec dana,a sad je opet isti problem.


To se svim 5520g događa valjda zbog pregrijavanja,pa bi bilo pametno kupiti cooling pad .

A i Acer generalno nije kvalitetan što se laptopa tiče.
mstaglicic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2010., 15:41   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Definitivno je u pitanju matična. Kupnja nove je neisplativa ako to radiš kod nas. Na ebayu bi se mogla naći povoljnije. Alternativa je prodaja laptopa u dijelovima i kupnja novog.
Slažem se s prethodnikom da Acer baš nije kvalitetna marka pa bi ti preporučio da kupiš neku drugu marku kad/ako budeš kupovao novi lap.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 15:44   #4
crijevo
Premium
Moj komp
 
crijevo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VŽ/ZG
Postovi: 58
da, pročitao sam tvoju temu i grijao sam chipset, al nije se ništ promijenilo. očito treba viša temperatura..
__________________
crijevo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 21:47   #5
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Ma ot tog feniranja nema ništa, nažalost neide to samo tako...ok ako je kakva stara grafička pa ju ubaciš u pećnicu pa šta bude. Mislim da za laptop je ipak malo veći ulog a i vjerovatno neće radit dugo...Jedino što rješenje za stalno skinut čipset ili vga chip i stavit nove kuglice te ga vratit nazad, sve ostalo je kratkog vijeka.
Što se tiče temp. kod tog laptopa bi se moralo grijat na cca 225 stupnjeva i držat na toj temperaturi 10ak sekundi....mislim da je bez primjerenog alata je teško to napravit.
Uvjek možeš nać nekog ko bi ti mogao to napravit, ja to radim al sam u Rijeci. Probaj si nać nekog malo bliže pa da ti to napravi za neku pristojnu cijenu.Ako ne uspiješ javi se na pm pa ćemo dogovorit nešto....
Ako bi netko radio sam slobodno nek pita ako što nije jasno, voljan sam pomoć
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 18:20   #6
Pnr exe
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Pozarevac
Postovi: 1
Ovako,imam isti problem sa tim modelom lap top-a,,naime,samo plava lampica svetli,hdd ne cita i nista na ekranu,,cak ni lampe sto osvetljuju ekran.Gledao sam po forumima o cemu se tu radi,neki kazu da je baterija Bios-a crkla,neki kazu da je do Ram memorije.Posto se vec bavim elektronikom,sve sam to zamenio,,nista nije pomoglo i dalje isti problem.Nisam napomenuo,ranije sam taj problem resavao neprekidnim paljenjem i gasenjem lap top-a..pa iz nekog 10-og puta upali ekran,,sto me je navodilo da kondezatori na ploci,u delu napajanja nisu ispravni.Nisam imao prikladnu opermu za skidanje istih,tako da je to ostalo po starom.Onda sam procitao da je problem u grafickoj kartici,tada sam uzeo fen za kosu i delimicno zagrejao do usijanja cip od graficke,sastavio sam lap top i ekran je odmah upalio.Znaci navodno cip ima prekide i samo radi kada se zagreje,,ali cudna stvar,kad preklopim lap top on pada u hibernate i tada se gase hardveri,sto znaci da lap top se hladi,,posle nekog vremena(mozda posle 24h) prilikom vracanja u normal mode,,odmah upali ekran bez problema,,tako da ni to ne pije vodu da je do Gpu-a.Bez napajanja(posto mi baterija nije ispravna) posle 15 minuta ne pali ekran.Ostaje teorija da je problem u kondezatorima napajanja ili kondezatorima graficke (ima ih oko 7 na ploci ukupno).Podelio sam svoju situaciju,mozda nekome nesto i pomogne.Pozz
Pnr exe je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 20:27   #7
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Problem u cipsetu, istu stvar ja imam na svom 5542g.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na